Author Topic: "Allah, Allah, Bosna gori!..."  (Read 27307 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
"Allah, Allah, Bosna gori!..."
« on: November 05, 2008, 21:20 »
http://www.youtube.com/watch?v=VcfhXtYfyi4#noexternalembed

Това е една много тъжна боснеска песен от 90-те на ХХ век. Припевът й е:

"Allah, Allah, Bosna gori!
Allah, Allah, pomoc molim!"

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #1 on: November 06, 2008, 12:18 »
Просто като гледам всичко това тръпки ме побиват и сълзите ми се насълзяват. Аллах да ни пази и нас, че нашето положение в България беше много по тежко през комунизма в сравнение с босненците.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #2 on: November 06, 2008, 15:36 »
Ами много е лесно, все това. Невярвам и по вашия край да не са останали някои предания за периода на османската власт. Тук например се говори, че един българин от село Пещерна, като чуел че идват да събират османците данъците, той карал синът му да се съблече и да седне пред огнището. И когато влезел османлията и му искал данъка, той винаги се оправдавал, че е беден поради което се налагало да го записва все за идната година. Също така тук се говори и за един българин от Гложене, който се обличал в османски дрехи от негов приятел помак от с. Градежница и те много му помагали за някои работи.

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #3 on: November 06, 2008, 15:56 »
До Pomak BG. Босненският случай е много тъжен, направо трагичен. А те бяха толкова напред. Бяха си чист запад. Ами преди 24г. правиха Олимпиада и то много успешна, а не като тази в Лос Анжелос същата година. Много тъжно, но и поучително. Днес на друго място казваш поговорката: "Два остри камъка жито не мелят". От дълго време чуя ли за конфликт имах чувството, че има идея, която хем предпазва от създаването им, хем помага ако те възникнат. Като че ли тази поговорка е отговорът. Благодаря ти.

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #4 on: November 06, 2008, 17:54 »
Ама преди 24 г. Милошевич пак тикаше мюсюлмани из занданите и ги унижаваше всячески!

А тази песен, както горе написах, е нова. Тя разказва за Сребренските кланета.

И мюсюлмани, и християни, и всички на Балканите са теглили! Няма народ, който да не е страдал. Такава ни е орисията!

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #5 on: November 06, 2008, 19:29 »
Да, има истории: как някой състоятелен човек дал пари да се изгради тази или онази сграда; как някой помогнал на другия в тежък момент; как някой ограбил или пък убил друг, как някой преживял дадено премеждие. Всякакви има, нормално е.

Обаче това ме подсеща,
че тук няма тема за народните приказки у помаците.


Предполагам, че имаш възможност да събереш такива.
Ако е така, може да отвориш тема за тях, стига да имаш желание.

Ти си най-странната приказка в форума ни. Като невярваш ела да ти говорят тези помаци история. Те за разлика от твоите хора добре я познават. Тъй като я разказват в оригинал. Понякога и малкия камък гъта каруцата. Колкото до това което говоря не е разказано от помаци а от българи отиди в село Пещерна, то е на около 6 километра от Български Извор 2 км от по главния път София-Варна, и около 4 след отбивката по пътя за село Toрос. Попитай някой стар човек, а пък и на средна възраст да е ще ти го каже това там е популярно, колкото е популярно това че ти не си помак, а пък си модератор в форумът ни.

Offline stomi_mc

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 71
  • Gender: Male
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #6 on: November 06, 2008, 20:49 »
http://www.youtube.com/watch?v=VcfhXtYfyi4#noexternalembed

Това е една много тъжна боснеска песен от 90-те на ХХ век. Припевът й е:

"Allah, Allah, Bosna gori!
Allah, Allah, pomoc molim!"

pesenta e mnogo hubava i te kara da se raztreperi6 kato q slu6a6  :)

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #7 on: November 07, 2008, 16:14 »
.

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #8 on: November 08, 2008, 13:08 »
Браво за споделения текст!

Знаеш ли случайно откога е? Чувал ли си я да се пее?

Offline rodoplar

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 57
  • Gender: Male

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #10 on: November 08, 2008, 20:59 »
Bosna e "gorqla" i po drugi povodi:

Pesen ot Breznica


Salih , az ne sam iznenadan ot sashtestvuvane v Breznishkiqt epos na takiva pesni posveteni na nashite bratq  -Bosnenci.
Mnogo se zaradvah 4e imenno tazi pesen si publikuval.
Ima razbira se i oshte takiva podobni pesni, po koito se razbira za togavashnata multikulturnost, koqto e sashtesvuvala v onezi vremena.
Sastradanie i sapri4astnost , neshto koeto e harakterno za nas.

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #11 on: November 09, 2008, 13:47 »
Ами много е лесно, все това. Невярвам и по вашия край да не са останали някои предания за периода на османската власт. Тук например се говори, че един българин от село Пещерна, като чуел че идват да събират османците данъците, той карал синът му да се съблече и да седне пред огнището. И когато влезел османлията и му искал данъка, той винаги се оправдавал, че е беден поради което се налагало да го записва все за идната година. Също така тук се говори и за един българин от Гложене, който се обличал в османски дрехи от негов приятел помак от с. Градежница и те много му помагали за някои работи.
Г-н Хюсеин, вашите и на Тео дитирамби по отношение на османлиите са ясни, разбираеми, но преекспонирането им тук и представянето им за някакво благоденствие, сатанизирано от днешните "неблагодарни българи", ме кара да ви попитам: а как ще реагирате, ако ви кажа, че Възродителния процес и преименуванията си бяха реинтеграция, приобщаване, и че освен пребитите хора има много помаци и турци, които си бяха по високи етажи в местните органи на властта, а много българи са помагали на помаци и турци, съчувствали са им и т.н., и всъщност, комунизма и 20 век с неговите преименувания не е бил чак толкова лош, колкото ни го представяте?

Няма ли това да възпали вашата реакция и да кипнете от справедливо възмущение?

Защото, когато говорим за каквито и да е процеси, е ясно, че те са като швейцарско сирене: има и дупки, има и плътна, полезна маса. Но едните виждат само дупките, а другите виждат само плътната маса, и всеки настоява, че само неговата гледна точка е вярна.
Само че, ако българите днес не обвиняват нито помаците, нито даже всички турци за османския период, вие и вашата група тук постоянно сочи с пръст на българите и на християните като източник на всичките ви злини, и само когато ви притиснем с въпроси за конкретизация (ако се потрудите да им отговорите изобщо) признавате, че става дума не за всички българи...до следващия си постинг, когато отново включвате латерната си.

Ясно е, че помаците като мюсюлмани са били в привилегировано положение в османската империя, в сравнение с другите българи, близо 250 години.

Ясно е, че за тези 250 по-голямата част от тях, които са приемали исляма по сценария "Време разделно" са им помогнали да го забравят...

Ясно е, че те са сътрудничели на официалната османска власт, и са били по-лоялната част към тази дъражва от българите не-мюсюлмани.

Ясно е, че това е внесло разделение между тези два компонента на българите, и точно това е била целта на османците, които са прилагали древния принцип "разделяй и владей" още от първия ден на конкистата си на Балканите.

Също така ясно е, че тези привилегии за помаците са изчезнали след освобождението, което е добавило допълнително напрежение, свръх останалите сложни събития, заредение пак единственно и само от политиката на османците.

Така че, тези единични случаи и предания, за които говорите, имат частен харектер, те не рисуват правилото и общата картина, която е нарисувана достатъчно точно от чуждите наблюдатели, казано по съвременному, които са минавали по нашите земи през тези векове.
Още по-точно се рисува именно цялостната картина през самите османски архиви, които вече цитирах, където е детайлно описана данъчната система, дискриминацията и унижението, което се е целяло и и постигало през всичките тези векове.
Вашите единични случаи и епизодични предания, визиращи битови островчета или къси периоди от реформаторския период на османската империя изобщо не променят истината за този период като цяло.
Само дразнят наследниците на страдалите тогава българи и ги провокирате да ви кажат, че през комунизма "смесените" райони бяха с много привилегии, влизаха във ВУЗ без изпити и по квоти, и много други такива.

Това бяха ДОТИРАНИ от държавата региони, защото поминакът на тези хора беше унищожен от резултата от световните войни, а именно: миграционното животновъдство до Беломорието и обратно.
И днешното ДПС, което е съставено изцяло от архитекти и сътрудници на този Възродителен процес, изобщо не правят нищо, за да компенсират това, което комунистическата държава, независимо от репресиите по преименуванията, им даваше. А с техния мандат се управлява България сега!

Вашата позиция и българомразие са прозрачни и ясни.
Но като говорите за Босна, както е темата тук, с тези си постинги вие и подобните вам само приближавате този сценарий към тези, за които уж радеете и ги защитавате.

Ще запалите чергата на всички, проумейте го и престанете да слушате "спонсорите", то ест, господарите си!

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #12 on: November 09, 2008, 18:12 »
Г-н Пасков, ще ви изненадам ако ви кажа че аз специално нямам спонсори. Какви спонсори да имам вие виждате че аз не взимам никаква страна. Защо според вас и мислищите като вас, постоянно трябва някой за нещо да има спонсори. Както споменахте и някъде другаде за джамиите, че спонсорите там си прали парите и поради тази причина се следяло за такива. Какви пари да пере за построяването на джамия. Пари се перат когато се въртят.Тук повече участват други комшпоненти, които не ми се ще в момента да ги споменавам за да не разпалвам чергите, както посочихте по-долу. Може да ви е чудно, но си е така. Аз подобно на много други, които милеят за своя род и народност, си позволявам тази решителност без да се замислям за последствията. Защото това което съм говорил досега е било истина, а останалото което е свързано с историята предположения, подобни на множеството историци, но за разлика от голямата част от тях аз не говоря каквото и да е и никой не ми плаща за да пиша каквото и да е. Аз никога не съм отричал, че не е имало българи които да са били на страната на малцинствата. В книгата си също съм писал за такива и съм се възхищавал на мирогледът ими милосърдието им, в същото време съм упреквал помаци които застават на срещоположната страна, както в книгата си така и на яве. Защото те по този начин се продават за жълти стотинки и забравят за своята култура, бит,традиции и обичади, а да не говорим и за религия и пр. За мен тези хорича приличат на отбелязания от един наш поет човечец, който имал желанието да влезе във властта за да защити народа си, но при всяко едно стъпало дявола му отнимал по нещо, докато не му отнел и зрението, като той след което станал като онези и забравил за какво бил там. Подобни хора е имало и от вашата страна, които като такивата хора биват упреквани. Ето един пример с депотатите българи от листата на ДПС, а и през османския период, на мен постоянно ми се натрапваше, че освен тоз и онзи големите изедници на народи били и чорбаджиите. Както на вас ви се набиват подобни хора в очите така и на мен, като на всеки един. Колкото до българомразец тук малко преовеличавате. Мен за разлика от вас не са ма обучавали в школа за атеисти. Не забравяй че аз съм имам, за мен на първо място е религията. Аз дори и сред цигани да съм правя това което ще го направя и когато съм сред помаците. Като религиозно лице аз нямам право да мразя никого. Аз не съм поп, че да говоря, че този е гръкоман, другия е незнам си какъв и всички да ги правя помаци, за да са в лоното на помашката патрияршия например. В нашата религия няма национализъм, приемам всеки един такъв какъвто и е. Ако мразя някого, то това ще е човек, който е против религията ми, против общноста ми и всячески се стара е да извържи спрямо това някакъв зулум. Също така бих мразил и човек който всячески се старае да ме затрие поради простата причина, че на първо място аз съм мюсюлманин и на второ място твърдя че съм помак и желая истината за помаците да излезе на яве. Опреквам ви, тъй като вие за много неща не сте прав. Етническия въпрос е единия. Говорите против циганите, против ДПС, аз не съм човек който да подържам каквато и да е партия, но ме е яд на факта, че подобно мислешите на вас хора трябва малко или много да са благодарни на тази партия, че ако не беше тя и ние нямаше да сме в ЕС. Хората на запат мислят че ние сме като тях. И че ние сме за пример в етническия си модел. Ще ви кажа още нещо за османския период и ще прекратя писането си. Ако не беше християнина Сулеман паша, който избера да мине през Шипченския проход до Габрово, охраняван от българи, още дълго време османската власт щеше да е в земите ни. Защото ако Сюлейман паша беше минал през Троянския проход, охраняван от помаци, Руско-османската война нямаше да е с такъв развой. Именно за това в българия този човек трябва да се възприема като патриот,тъй като независимо от длъжноста си той показа, че е останал верен на религията си и не и изменил. Когато се говори за негов паметник, не трябва да се успорва решението. Отдруга страна неговата личност отваря множество вратички за размисъл, върху който човек може да си прави заключения и да разбере не само ислямската религия, но и същността на самата османската власт. Пожелавам ви да бъдете здрав и трезвомислещ човек.

Offline Balkan

  • Member
  • **
  • Posts: 5
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #13 on: November 09, 2008, 19:42 »
Съобщението е изтрито!

@Балкан

Прекалявате! Сайтът ни не позволява клевети, лъжи и оскърбления към други членове на помак.еу! Нарушавате пак правилата!



Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: "Allah, Allah, Bosna gori!..."
« Reply #14 on: November 09, 2008, 20:36 »
.............................................
самоизтрито от автора поради оперативната намеса на администраторския екип.
Благодаря им за оперативността!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42