Author Topic: Село Туховищa  (Read 300175 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #346 on: December 25, 2009, 14:22 »
Гробищата на с.Туховища в"Долната махала"- представени от Ерол



Извинявам се че са толкова размазани,..!


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #347 on: December 25, 2009, 15:20 »
Назми, не знам кой отговаря за гробищния парк във вашето село, но от тази снимка се вижда, че там цари пълна анархия:



Гробовете трябва да се подредени в успоредни редове, ориентирани към къбле. Тук не се знае кой гроб накъде е завъртян. Допускам, че това е сторено впоследствие при отливането на огражденията от близките на починалите поради невежество, а не по време на погребение.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #348 on: December 25, 2009, 17:01 »
Назми, не знам кой отговаря за гробищния парк във вашето село, но от тази снимка се вижда, че там цари пълна анархия:
                                          Напълно съм съгласен.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #349 on: December 26, 2009, 02:40 »
Назми, не знам кой отговаря за гробищния парк във вашето село, но от тази снимка се вижда, че там цари пълна анархия:



Гробовете трябва да се подредени в успоредни редове, ориентирани към къбле. Тук не се знае кой гроб накъде е завъртян. Допускам, че това е сторено впоследствие при отливането на огражденията от близките на починалите поради невежество, а не по време на погребение.
Съгласен съм Мустафа_b и ти благодаря за това.Повдигнах въпроса,обадих се  днес да се разбере -въпроса защо е така към Джамийското настоятелство и ходжата на селото,отговора ще публикувам тук.Това което знам със сигурност е,в селото ни има две гробища в Горната и Долната махала/ това на снимката/. По рано това гробище бе разградено и върху гробовете преминаваха добитък,...След това с доброволен труд на цялото село гробището се загради с каменни дувари отвсякъде.Уж за добре но се получи така че лятото почти не се виждат гробовете от тревата.Пресен пример-мой роднина емигрант си беше лятото там и беше обидно да се лута по треволяците да открие гроба на майка си.Срамота е.Ще повдигна въпроса да се определи човек който да коси и потдържа гробището.Колкото до това за къбле/ ние му викаме къблея/ знам още като деца че се спазва типичния мюсюлмански обичай при дженазе. Разликата е дошла от отливките на бетона.На снимката са пропаднали гробове на които не се знае точното разположение.В село Туховища 100% от населението са помаци с мюсюлманско вероизповедание,има две нови джамии  с минарета. За дженазете си спомням когато се погребваше човек да гледа към Къбле имаше местни комунисти които се опитваха да наложат друг стил,да бъде изместен по наляво и  гроба да гледа към Москва!!!.Да ,факт е самата истина това.Даже и до днес си спомням как със чукове/ тукмаци/ разбиваха камъните на това гробище,но това е друга тема.

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #350 on: December 27, 2009, 13:44 »
Да ,факт е самата истина това.Даже и до днес си спомням как със чукове/ тукмаци/ разбиваха камъните на това гробище,но това е друга тема.
Мога да дам малък коментар записан на видео през 1991 г. от кмета (по това време) на селото.
Но трябва да потърся диска където го имам записан!

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #351 on: December 30, 2009, 17:20 »
Днеска се проведе приятелски мач между Туховища и Сатовча, а резултата беше 7-3 за Туховища.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #352 on: January 02, 2010, 05:15 »
От Ерол е..  Искам да споделя една снимка която много ми хареса как се получи, беше направена снощи 31.12.2009 от територията на Туховища.
Снимката е реална и е заснета със видеокамера.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #353 on: January 10, 2010, 01:51 »
В предните постинги Mustafa_b  правилно зададе въпроса за гробищата.Обещах и се свързах с хора от Джамийското настоятелство в селото.Наш съфорумник тук е проверил нещата.Истината е- от както съществува селото обичайните ритуали- Дженазе винаги са били по мюсюлмански обичай- да е към Къбле.Отливките и кофража на гробовете са правени от младежи в по голямата си част,които не са обърнали внимание.Но телата и самите гробове са както повелява религията ни -Исляма.Обърнато е внимание на хората които се грижат за гробището да не се повтаря това.    

Назми, не знам кой отговаря за гробищния парк във вашето село, но от тази снимка се вижда, че там цари пълна анархия:

Гробовете трябва да се подредени в успоредни редове, ориентирани към къбле. Тук не се знае кой гроб накъде е завъртян. Допускам, че това е сторено впоследствие при отливането на огражденията от близките на починалите поради невежество, а не по време на погребение.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #354 on: January 10, 2010, 02:55 »
   Искам от името на  Мехмед Касапов- САЩ и от мое име да пожелая на хората от село Туховища и на всички вас Честита Нова Година-2010..Нека бъдем заедно и сплотени.Изминалата 2009 година ще се запомни с благородното дело на сем.Касапови в полза  за село Туховища.Всичко е от сърце в полза за младите и поколения след нас направено от Касапови.Нека припомня,че на 4 юли в селото се събраха над 2000 души от всички краища по света по повод събора организиран от Мехмед Касапов- живеещ в САЩ.    Много емоции-радост,сълзи,надежди за живота,прегръдки и спомени... *Това е само  част от  благородното дело на Мехмед Касапов.- припомням помагане на помаци в началото давайки им работа,храна,приемайки ги в къщи. * Не на второ място живота му е свързан трайно с историята на помаците.Архива който е събирал от различните световни центрове по История и Енциклопедиите включват данни от САЩ,Канада,Германия,Англия.България.Гърция.Турция...  * Създаването от него Химн на помаците, По идея и автор на песента Мехмед Касапов- САЩ .Аранжимент- Румен Родопски. Изпълнява орк" Родопски извори"  Песента е записана през 1994 г в студио "Веселина"град Пловдив!  Песен за помаците - Румен Родопски                      Untitled

     * -възраждането и спонсорство от него на местния отбор в село Туховища на който е почетен президент, *реставрирането на Мини парк в центъра и събора за местните жители са само една малка част от това . *Всеки тук в Америка главно помашката общност  в щата винаги разчитат на него  със съвети,има уважение и респект сред народа! Част3 03
   П.С- като мой дайчо / брат на майка ми/ живота ми тук е свързан изцяло покрай него.Бих могъл само да кажа познавайки го ,определям живота му на две- от една страна семейството и Бизнеса му,от друга ПОМАЦИТЕ и свързани с тях! Бъди здрав и един от нас г-н Мехмед Касапов.

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #355 on: January 16, 2010, 23:09 »
Малко хора биха направили такова от сърце  голямо дарение за своето родно село както направи Мехмед Касапов , особено сега в тия трудни времена на световна финансова криза която както знаем тръгна от САЩ,  държавата в която той е емигрирал преди близо 40 години. Едно младо момче което е дръзнало да прескочи „кльона”/ Българската берлинска стена/ рискува живота си за да отиде в един нов свят , един нов свят на мечтите.Направи ми голямо впечатление неговата скромност, за разлика от многото други които много говорят но нищо не правят,той прави дела но не говори и ето всичко това се вижда.

Лично за мен той е пример за човек с голямо сърце и добра душа.Позволявам си от името на хората от селото ни и от емигрантите тук в Испания които сме над 100 човека, да му благодарим за всичко което е направил за нашето родно село Туховища и да му пожелая още по-големи успехи в живота!

Cheshmata s lulkite na Mehmed Kasapov

Offline zyulkera

  • Member
  • **
  • Posts: 13
  • Gender: Female
Ynt: Село Туховищa
« Reply #356 on: January 24, 2010, 01:50 »
Исках да кача една снимка,не стана.Друг път  ;)

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #357 on: January 24, 2010, 13:28 »
Исках да кача една снимка,не стана.Друг път  ;)

Опитай с http://imageshack.us/ по този начин - http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,1143.msg27345.html#msg27345

Успех!

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #358 on: January 31, 2010, 17:21 »
Много закъснях с клиповете, но най-накрая успях да го нямеря и го оправих. Има още един клип заснет с видеокамера, но е по-тъмен.
Този тук е заснет с телефон.
Клипа е от празникът осъществен в Туховища на 01.01.2010 по случай посрещането на новата година.
Другият клип се опитвам да го кача, като се качи ще го дам веднага тук.

New Year 2010 - Tuhovishta

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Ynt: Село Туховищa
« Reply #359 on: January 31, 2010, 17:37 »
На това му викам празник!! :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42