Author Topic: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group  (Read 15624 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190

Offline Sapahi

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #1 on: July 02, 2008, 02:37 »
Jazakh'ALLAH Khair / Blagodaria... :)

Offline Радостина

  • Member
  • **
  • Posts: 9
  • Gender: Female
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #2 on: July 02, 2008, 02:57 »
Mnogo e dalgo da go izgledam cqloto sega,no vse pak se radvam,4e ima i poblikuvani ilahita.Prodaljavaite v sa6tiq duh!

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #3 on: July 06, 2008, 14:53 »
Ama tova e bilo mnogo veliko,avtenti4no i starinno zvu4ene!
Nikoga ne sam znael 4e nashia bratski bosnenski narot e satvoril takav epos.I to na bosneski ezik.
Stana mi tajno kato si sponmih za edin moi spor sa mladite breznishki imami, koito togava bqha zavarshili ¨NUVAB¨ v Shumen  - tova beshe nqkade kam 1995 godina , ta te se opitvaha da mi nalojat silovo idieata 4e v Isliama pesnite i muzikata sa zabraneni!
Predstavqte li si  :D ???

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #4 on: July 06, 2008, 14:59 »
Metka, ne znam dali sa zabraneni, no vij bosnenci kakvo prawyat. Moga da ti izkupaya i drugi. :D

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #5 on: July 06, 2008, 15:35 »
Ok , Rado az gi porazgledah, blagodarq ti.
Razbira se 4e v isliama muzikata  i pesnite ne sa zabraneni, ina4e bihme bili nai neshtastniat narod v sveta;
No az vse oshte se 4udia togava kogato spoireh s onia timbi, zashto te tolko nastarveno mi ska4aha za da me ubedqt v nevazmojnoto - 4e v isliama muzikata e zabranbena !!!???

Tozi klip koito si ka4il pokazva kak se e razvivala balkanskata muzika v koqto 4ovek ulavq glasove ot razli4ni epohi.
Siguren sam 4e na tazi muzika biha se naslajdavali i nemislumani;
I obratno -kakto primerno az i Onder slushame Era i Enigma s goliamo udovolstvie.

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #6 on: July 06, 2008, 18:02 »
Ами какво да ти кажа друже?! Не съм много вещ по този въпрос. Доколкото имам някакви познания те са свързани с използването на арабския език за възхвала, но явно не е правило, защото по света има множество мюсюлмани,  чийто майчин език е различен от арабския. Аз познавах доста бошнаци, ракошни хора са.Жалко, че глупавата война стори много поразии. Босненците приемат исляма по волята Божия и по две причини. След завладяването на Босненските земи от османските турци населението което е основно богомили- катари обръщайки се към Аллах най- накрая се отървава от гнета на православната и католическата църкви а феодалните им владетели по по- прозаични се обръщат причини: Да запазят власта си. Но никога не отричат  славянския си произход и близкото си родство със сърби и хървати. То не можеш и да го отречеш ако ги слушаш как говорят и пеят. Та само чуй как красиво възхваляват Аллах с какви мелодични и топли вопли. Само славянската душа може да роди такава красота.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #7 on: July 06, 2008, 18:25 »
Uvajaemi Rado, dopadat mi neshtata koito pishesh.
Tuka nikoi ne othvarlq ideiqta za slavqnskiqt ni proizhod.Az naposledak sam vpe4atlen ot bogomilite albigoici.Imalo e daje specialen krastonosen pohod sreshtu tqh.
Bih spomenal i hronikiorite na Krastoonosnite pohodi koito vinagi v zapiskite sa spomenavali za tova 4e
samiat Belgrad i na iztok ot nego sa vladeniata na balgarskite krale.
Za nashia proizhod spored veshti u4eni - ima nad 12 versii!!!
Tova razbira se ne e losho, stiga da ne e otkrovena zloupotreba... sreshtu nas podobna na varzroditelnite procesi.
I drugo - na praktika idiotskia komunizam skasa realno estestvenite vrazki mejdu vsi4ki balkanski pomaci.
Ciala Bulgaria beshe prevarnata v koncetracionen lager.
A nie pomacite biahme v neshto kato malak koncentracionen lager, vkliu4en v goliam koncentracionen lager nare4en Edna partia , edna darjava....

halikan

  • Guest
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #8 on: July 06, 2008, 22:35 »
Ok , Rado az gi porazgledah, blagodarq ti.
Razbira se 4e v isliama muzikata  i pesnite ne sa zabraneni, ina4e bihme bili nai neshtastniat narod v sveta;
No az vse oshte se 4udia togava kogato spoireh s onia timbi, zashto te tolko nastarveno mi ska4aha za da me ubedqt v nevazmojnoto - 4e v isliama muzikata e zabranbena !!!???

Tozi klip koito si ka4il pokazva kak se e razvivala balkanskata muzika v koqto 4ovek ulavq glasove ot razli4ni epohi.
Siguren sam 4e na tazi muzika biha se naslajdavali i nemislumani;
I obratno -kakto primerno az i Onder slushame Era i Enigma s goliamo udovolstvie.
mekruh e 4ovek da pee i slu6a muzika zada podobri nastroenietosi,mekruh e deistvie koeto prorokat e zabranyaval,koito se vazdarja ot mekruh 6te bade vaznagraden ot ALLAH,a izvar6itelyat na mekruh 6te bade gre6nik,makar 4e nese pri4islyava kam nevernicite.ilyahite sa pesni za vazhvala na ALLAH te nepopadat v kategoriya zabraneno a naprotiv mnogo e hubavo dase slu6at,v bulgaristan ima mnogo hubavi na grupa'VEST'

Offline Радостина

  • Member
  • **
  • Posts: 9
  • Gender: Female
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #9 on: July 07, 2008, 13:14 »
всъщност музиката в исляма наистина е забранена  :-\ Тя отвлича хората от споменаването на Аллах (СТ). Замислете се колко пъти било на ден,било в седмицата, няма значение...но колко пъти си пускаме да слушаме Мешари Рашид или Гамиди или който и да е било друг четец и се наслаждаваме на мелодичния и съвършен Коран, в сравнение с това колко пъти слушаме Вест или Неджатин Узунов или Сами Юсуф (и прочее) и знаем наизуст всичките им иляхита,но като стане въпрос за Коран-и Керим....не можем дори да прочетем правилно Фатиха с таджуит :-[ Субханааллах!
Относно това,че музиката в исляма е харам има много хадиси, някои от които са сахих,а други не са.Освен това муфессирите (тълкувателите) на Коран-и Керим дават като доказателство 6-ти айет на сура Лукман.Когато известния асхаб Абдуллах ибн Масуд трябвало да интерпретира този айет,той знаете ли какво казал? - "Уаллахи,тук става въпрос за музиката"
Така че, скъпи братя и сестри, нека не се ръководим от нашия нефс и нека да не си отваряме вратички там,където няма дори прозорец.
Търсете знания и доказателства от първоизточниците на нашата религия и бойте се от Аллах - Сведущ е Той за вашите дела!
асСаламу алайкум уа рахметуллахи уа баракатуху  :)

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #10 on: July 07, 2008, 17:12 »
mekruh e 4ovek da pee i slu6a muzika zada podobri nastroenietosi,mekruh e deistvie koeto prorokat e zabranyaval,koito se vazdarja ot mekruh 6te bade vaznagraden ot ALLAH,a izvar6itelyat na mekruh 6te bade gre6nik,makar 4e nese pri4islyava kam nevernicite.ilyahite sa pesni za vazhvala na ALLAH te nepopadat v kategoriya zabraneno a naprotiv mnogo e hubavo dase slu6at,v bulgaristan ima mnogo hubavi na grupa'VEST'
Ако слушането на музика е грях ,така да се каже, ползването на комп. ,интернет , радио,телефон и др . такива средства не са ли и те грях.А как да си обясним това че,арабеските които са основоположниците на нашата религия ,масово ползват тези средства и са едни от най -изкусните творци и певци на всякакъв род музика, включително и религиозна.Не излиза ли така че,щом ние всички чаткаме по нета ,сме грешници.Ако е така ,казвайте да спираме дорде е време, че лошо ни се пише.

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #11 on: July 07, 2008, 22:48 »
 :) Ами кина да ти обадя Шабане, братко! Спирай се дор йе време ;)

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #12 on: July 08, 2008, 02:21 »
всъщност музиката в исляма наистина е забранена  :-\ Тя отвлича хората от споменаването на Аллах (СТ). Замислете се колко пъти било на ден,било в седмицата, няма значение...но колко пъти си пускаме да слушаме Мешари Рашид или Гамиди или който и да е било друг четец и се наслаждаваме на мелодичния и съвършен Коран, в сравнение с това колко пъти слушаме Вест или Неджатин Узунов или Сами Юсуф (и прочее) и знаем наизуст всичките им иляхита,но като стане въпрос за Коран-и Керим....не можем дори да прочетем правилно Фатиха с таджуит :-[ Субханааллах!
Относно това,че музиката в исляма е харам има много хадиси, някои от които са сахих,а други не са.Освен това муфессирите (тълкувателите) на Коран-и Керим дават като доказателство 6-ти айет на сура Лукман.Когато известния асхаб Абдуллах ибн Масуд трябвало да интерпретира този айет,той знаете ли какво казал? - "Уаллахи,тук става въпрос за музиката"
Така че, скъпи братя и сестри, нека не се ръководим от нашия нефс и нека да не си отваряме вратички там,където няма дори прозорец.
Търсете знания и доказателства от първоизточниците на нашата религия и бойте се от Аллах - Сведущ е Той за вашите дела!
асСаламу алайкум уа рахметуллахи уа баракатуху  :)
Uvajaema Radostina, dobre doshla vav nashia sait!
Iskam oshte v na4aloto da ti priznaia 4e az ne sam isliamski teolog,prizvanie koeto az uvajavam bezkraino.
Mejdu drugoto priznavam i faktat 4e tuka v edna po odavnashna tema za isliama , edin drug sashto mnogo dostoen isliamski teolog - Emir_Kj  kaza mnogo dobri neshta za nashata religia po mnogo razbiraem i dostapen na4in za vsi4i nas;
Az blagodarq na vsi4ki vas za gostuvaneto vi tuka i ogromnoto vi jelanie da napravite znaniata si i talkuvaneto vi za isliama , taka 4e da ima dobra duhovna harmonia;
Priznavam ti i faktat 4e imam izvestni poznania otkam srednovekobnite isliamski filosofi i tehnite avtori - Ibn Sina/Avicena/,Suhravardi,Ibn Arabi,jelialetin Rumi i oshte mnogo drugi..
Az naprimer sam mnogo vpe4atlen ot visotite do koito sa se dokosnali filosofite predi 500 godini v dneshna ispania - Andaluskia i Grenadskia halifati;
Na praktika tova be istinsko razvito misliumansko obshtestvo - predte4a na dneshnoto razvito zapadno - evropeisko multikulturno obshtestvo.
Znam naprimer 4e literaturnoto proizvedenie na Dante Aligieri - ¨Ad¨ e otkradnato i plagiatsvano imenno ot filosofskata literaturna shkola na prosvetenite andalusci.
Drugoto naprimer koeto e ostanalo ot togava neshto mnogo vajno - TRABADURITE!
Da Radostina, trabadurite sa nasledeni imenno ot togavashnoto razvito isliamsko obshtestvo v Andalusia i Grenada.
Trabadurite po svoita sashtnost sa muzikanti koito s pesnite si pravqt serenadi po pora4ka na silnovliubeni ergrni kam saotvetnite tehni izbrannici;

AZ nqmam predstava v isliamskata praktika kolko talkuvateli na nashiat koran ima.
Moje bi sa hiliadi......
Estestveno e da si predstavime i da dopusneme 4e mejdu tqh ima ne samo konkurencia , no i razli4ia.
No pri4inite za tova ne sa samo razli4nite vremeprostranstva v koito sa sashtestvuvali i shte sashtestvuvat isliamskite teolozi ako e rakal Allah..
Nali v nashia koran ima i aeti koito se sastoiat samo ot niakolko bukvi - prosto tezi aeti imat skrit smisal.
Edva li az sam 4ovekat koito bi se nael da talkuvam tozi skrit smisal, oshte pove4e 4e za mene samite znaia za isliama v korana sa kato ogromen okean, az li4no ne se naemam da go prepluvam......
Razbira se 4e e sivap i ibadet vseki da uvajava i prema znaiat mu.
No ibadet e i tova da se trudish i da izhranvash semeistvoto si, da u4ish zanqti, da u4ish nau4ni knigi,matematika , medicina , algebra geometria.....
Ezici.....
Ta dori i muzika....
Da.
Edno ot nai madrite neshta e naroda - Ummata.
Chuval sam ot zapoznati teolozi 4e narodata kato cialo sashto e prizvan da talkuva znaniata za isliama ot Sveshteniat Koran.
Polu4ava se praktika koqto mnozina nari4at naroden isliam ili saotvetno narodno hristianstvo.
Dori sam 4uval 4e tova e tolko mnogo zna4imo - 4e samite Ulemi, talkuvateli na znainiata za isliama ot Sveshtenniqt Koran , sa dlajni da se saobrazqvat sa Ummata ili samiat milliet, narod;
Ako ne samprav popravi me.
A za samata muzika bez da dramatiziram neshtata do nivo dobronamerena diskusiq, bih kazal 4e ima i muzika ne samo za radost, ima muzikaot koqto hora prosto zaplakvat kato q slushat.
Da Radostina do goliama stepen Pomashkata muzika e imenno takava - muzika vplela v sebe si makite i stradaniata koito nie pomacite  sme prejiveli v nelekoto ni minalo.
Moje bi tova e golqma tema;
Vijdam 4e si dosta prosvetena koeto budi v mene radost, no neznam dali znaesh 4e savremennata pop muzika vodi na4aloto si ot Amerika , ot amerikanskite negri - ROBI , koito sa bili bezsilni po drug na4in da se saprotivlqvat sreshtu belite si gospodari na plantaciite sas trastika - prosto sa udrqli s ma4ete trastikata v ritam i sa izdavali polustonove -zvuci ot koito se e poqvil negarskia gospel -i taka e po'nala da se razviva do dneshnata i savremenna estradna muzika;
 Muzika v koqto oshte ot zarodish sa vaplateni golemite maki na amerikanskite negri - jertvi na exploataciq.

   

Offline Радостина

  • Member
  • **
  • Posts: 9
  • Gender: Female
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #13 on: July 08, 2008, 12:51 »
разбира се,че всеки народ си има своя автентична култура и минало, нещо,което му е твърде скъпо и присърце. Не зная до каква степен си "навътре в религията", а и не бих могла да знам,затова не те упреквам - напротив,похвално е че имаш дори и тези познания. Но виж, Метка, за един мюсюлманин тази култура и минало,за което ти говоря е Коран-и Керим.Да,аз съм помакиня, но преди всичко съм мюсюлманка и се опитвам да живея живота си според ислямските норми...Така че нашата помашка култура и традиции минават на заден план. Когато религията изисква да страним от нещо,аз гледам да се съобразявам с това изискване... просто не бих приела нещо,което да е в противоречие с "моето истинско наследство"... А и всеки мюсюлманин,който твърди наистина,че е такъв, би трябвало да направи същото...
Затова зависи всичко от теб.Ако смяташ,че си достатъчно добър вярващ, за да се опиташ да не слушаш музика, направи го и нека Аллах да те улеснява, но ако смяташ,че това са празни приказки или мои измислици (астагфируллах), а уверявам те,че не са, тогава Аллах да те напътва!
Казах го и миналия път, ще го кажа и сега: Търсете знания, изучавайте религията си и в най-малките детайли, защото религията съвсем не е това, което баба и дядо са ни учили!...

halikan

  • Guest
Ynt: Bosna İlahi Grubu - Bosna Nasheed Group
« Reply #14 on: July 09, 2008, 11:35 »
6aban i Metka Islyamat e religiya na razuma i naukata,islyamskata religia otdava golyamo zna4enie na razuma,islyamat ni naso4va kam usvoyavane na naukata povelyava neprekasnato da 4etem ida povi6im znaniyatasi,islyamat e svetska i otvadna religia,celta na islyama e da osiguri 6tastie na 4ovek,kakto prejive taka i v zadgrobniya jivot,religiyatani e postavila principi koito otgovaryat i obezpe4avat nujdite na horata i ob6testvoto ot 6tastie i izrastvane vav vsi4ki vremena dokato sa6testvuva sveta.Nared s tova e poso4ila patya na blajenstvoto v zemniya i otvadnia jivot.Vyaratani tryabva da bade postoyana ane pri nujda,4ovek koito nee vyarval,a zapo4nal kogato izjivyava maka e bezpolezno.Muslumaninat ne tryabva da upotrebyava dumi otri4a6ti principite na religiyata,naprimer vyarva vav vsi4kite principi na religiyata,no otri4a namaza,takav 4ovek se s4ita za zagubil vyaratasi.Za6toto vsi4ko pisano v religiatani predstavlyava edno cyalo,ako edin princip se otri4a,tova ozna4ava oti4ane ot vsi4ki principi,sredno polojenie jok.Poradi tova nie tryabva dase stremim da zapazvame vyaratasi i dase predpazvame ot dumi koito biha navredili na religiyatani

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42