Author Topic: В Родопите масово се сменят имена  (Read 266032 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

fotakiev

  • Guest
1912г,1927г, товорят ли ти нещо свързано с комунистите...........

Govorihme za "Rodina" i 4e Bylgaria ne se bila otblagodarila.

"Rodina" e syzdadena 1937 godina i e likvidirana ot komunistite 1944 godina.Komunistite  gi e niamalo prez 1937-1944 godina

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
Govorihme za "Rodina" i 4e Bylgaria ne se bila otblagodarila.

"Rodina" e syzdadena 1937 godina i e likvidirana ot komunistite 1944 godina
Товае неизвесно.Но защо е въпроса.Дали защото са помаци.Основатела Беиски не се отразява.Преписва се идеята на Маринов.нямам думи...........

fotakiev

  • Guest
Товае неизвесно.Но защо е въпроса.Дали защото са помаци.Основатела Беиски не се отразява.Преписва се идеята на Маринов.нямам думи...........
Specialno za Teb i horata koito neznaiat nishto shte pusna tema za "Rodina" tam moje da diskutirame  pove4e za neia

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
Тъй като знам че ще ти отнеме време да намериш имената на помаците учасвували за българското,и надали ще намериш(моя дядо е воювал,моя прадядо е воювал,не намерих никъде имената им), и за признателност убиха брат ми че е мюсулманин.Няма повече да дискотирам провокации от типа на Б.Димитров.Очаквам списък на героите  помаци паднали за България.До тогава дискусията няма смисъл.............

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Много бих искала да получа компетентен отговор.Задължително ли е човек,за да е мюсюлманин да носи турско-арабско име?Какво значение има името,ако си истински религиозен?Пише ли някъде в корана,че за да си мюсюлманин не може да си с друго име ,освен с турско-арабско?Моля да ми отговори някой наистина запознат с исляма!!!Предварително благодаря:)
              Iako ne sum kompetenten ke se obidam da dadam svoe skromno razmisluvanje (ako ste soglasni primite go kako odgovor) na ovaa dilema .Prasanjeto e kompleksno i delikatno mnogu diskutabilno...priznavam ,no ce go prezemam rizikot!
              Ne e zadolzitelno da se nosi tursko ili arapsko ime za da se bide musliman.Vo vremeto na Objavata nikoj ne go promenil imeto (musricko ili mnogubozecko-politeisticko.) No od druga strana Allahoviot pejkamber rekol : "stavajte ubavi muslimanski iminja na vasite novorodencinja".Vo islamot ne se dozvoleni iminja so znacenje na se ona sto e vo sprotivnost so islamskite nacela...
              Sekspir rekol:"imeto ne e vazno bidejci ona sto go vikame roza (trendafil) ednakvo bi mirisalo i so drugo ime".
             Vo arapskiot svet i denes ima "muslimanski" iminja sto gi nosat nemuslimani paradoksalno no ...toa e.
             pogubni identiteti veli Amin Maaluf (Na site bi ja preporacal taa kniga)
             No ovde na Balkan osobeno kaj nasite "bratucedi" imam cuvstvo deka im preci turskoto Mehmed ,arapskoto Husein,Hasan itn  a ne im preci hebrejskoto Petar,Simeon,Avram,Isak i tn..,grckoto Hristo,Teodor,..
             Da se razbereme i edni i drugi se od nekoja druga kultura i civilizacija.Anie potomcite na ,uslovno kazano,nekogasnite Sloveni sme gi primile .I isa a.s-Isus i Muhammed A.s se mnogu poblisku po etnogeneza pomegju sebe odkolku bilo koj od balkanskite narodi so eden od ovie dvajca .
             

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
              Iako ne sum kompetenten ke se obidam da dadam svoe skromno razmisluvanje (ako ste soglasni primite go kako odgovor) na ovaa dilema .Prasanjeto e kompleksno i delikatno mnogu diskutabilno...priznavam ,no ce go prezemam rizikot!
              Ne e zadolzitelno da se nosi tursko ili arapsko ime za da se bide musliman.Vo vremeto na Objavata nikoj ne go promenil imeto (musricko ili mnogubozecko-politeisticko.) No od druga strana Allahoviot pejkamber rekol : "stavajte ubavi muslimanski iminja na vasite novorodencinja".Vo islamot ne se dozvoleni iminja so znacenje na se ona sto e vo sprotivnost so islamskite nacela...
              Sekspir rekol:"imeto ne e vazno bidejci ona sto go vikame roza (trendafil) ednakvo bi mirisalo i so drugo ime".
             Vo arapskiot svet i denes ima "muslimanski" iminja sto gi nosat nemuslimani paradoksalno no ...toa e.
             pogubni identiteti veli Amin Maaluf (Na site bi ja preporacal taa kniga)
             No ovde na Balkan osobeno kaj nasite "bratucedi" imam cuvstvo deka im preci turskoto Mehmed ,arapskoto Husein,Hasan itn  a ne im preci hebrejskoto Petar,Simeon,Avram,Isak i tn..,grckoto Hristo,Teodor,..
             Da se razbereme i edni i drugi se od nekoja druga kultura i civilizacija.Anie potomcite na ,uslovno kazano,nekogasnite Sloveni sme gi primile .I isa a.s-Isus i Muhammed A.s se mnogu poblisku po etnogeneza pomegju sebe odkolku bilo koj od balkanskite narodi so eden od ovie dvajca .
            

Bratko Sherif_mkd, az imam i sam 4el knigite na Amin Mualaf - "Lav Afrikanski" i " Krastonosnite pohodi prez pogleda na arapite", ti si prav knigite sa mlogo ubavi

eto malka 4ast ot vtorata kniga:

"Кръстоносните походи през погледа на арабите"
автор - Амин Маалуф
ISBN 954-9785-08-04

Съдаржанието й почива почти изцяло на свидетелствата на арабски историци и летописци от тази епоха.
Ето само малка част от neя:

".....11 декември 1098 година , град Маара/днешна Сирия/, вечерта кръстоносците не се осмеляват да навлезат в града. Кръстоносният предводител - Боемонд обещава животът на обсадените да бъде пощаден..
Вкопчвайки се отчаяно в думите му семействата се събират заедно в къщите и избите в града и треперещи , прекарват цяла нощ в очакване..

На сутринта идват кръстоносците.Настава сеч...
В продължение на три дни те убиваха и посякоха над 10 000 души и много плениха.
Но ужасат идва не от броя на жертвите, колкото от отредената им съдба, която човек е трудно да си представи.
В град Маара, нашите варяха възрастните езичници /правоверни мюсюлмани/,в казани, набучваха децата на шишове, печаха ги и ядяха!......"

извор - френският хронист на тогавашния кръстоносен поход - Раул дьо Кан

"....... Нашите не изпитваха отвращение да ядат не само убитите турци и сарацини но и кучетата!.."

извор - франкският хронист Алберт д'Екс, друг хроникьор от кръстоносният поход.......¨


Амин Маалуф
   


Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
 Metka ,najprvo da ti posakam dobredojde..ete otkako jas stanav clen na pomak eu Tebe Te nema pa drago mi e sto si povtorno so nas.Koga go spomnav Maaluf mislam na knigata "Pogubni identiteti"vo koja pokraj negovoto licno iskustvo -iskustvo na eden arap ,hristijanin ,koj zivee na zapad,vo Francija .Tamu ne mozat da razberat sto znaci toa negovata boja ,negovoto arapsko ime  ... Mnogu ubavo gi opisuva i balkanskite predrasudi vo vrska so tie problemi..
                  Samo sakam da kazam deka nie site sme polni so predrasudi kako na balkanite takla i vo Evropa iako se smetame za najcivilizirani ..
                   Koga stanuva zbor za nasite sosedi -hristijani vo Bg ,Mk ,Srb..tie smetaat deka e ok ako se vikas
                   Petar.Simeon Teodor,Hristo a ne e ok. ako se vikas Mehmed,Hasan ,Husein ..demek ovie prvite
                   "nasi domasni bugarski,makedonski srpski" a vtorite se "azijatski,varvarski turski,arapski".
                   Slavjanskite iminja vo golema mera izceznale so pokrstuvanjeto na Slovenite -otstapuvajci im
                   mesto na evrejskite i grckite -isto se slucilo podocna koga Bogomilite se islamiziraat i gi prifaca-
                   at turskite i arapskite.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
Аз от толкова време не видях да се противиш на мнениято, че помаците са етнос,различен от българският!
Иначе ако си искрен в написаното невиждам причина да не се съглася с Теб.Невиждам причина  и да обичаш изродите причинили насилие.
Генът не преливилегирова част от българските граждани.Защо така реши че мисля.

Това бях написал и на Назми в друг пост:Бъдете си помаци,бъдете си мюсюлмани,имайте си каквито искате имена,но не се delete на наши и ваши,на българи и помаци.Всички живеем в България и от това следва да сме Българи.Обаче тук в сайта българин значи християнин  ???

Фотакиев,никой не отрича България е наша родина,там са костите на дедите ни,България е над 1300 години,Америка е на 200 години.За да има държава призната в света значи много.Аз обичам държавата си много,грешка е обаче когато някой се опитва да преиначи терора и погрома над нас Помаците,седем пъти ни сменяха имената,и досега се опитват да ни изкарат други...

PETER

  • Guest
Очаквам списък на героите  помаци паднали за България.До тогава дискусията няма смисъл.............
Знаеш ли за този сайт? :)
http://www.nationalheritagebg.com/map.php?id=21&menu=7&type=0
http://www.nationalheritagebg.org/doc/spisak_voinichki_pametnici.pdf

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
-няколко години след въстанието брациговецът Атанас Мишев си спомня, че един мохамеданин „оть потурченото село Осеново... дошълъ въ селото ни /Брацигово/ и явно казаль на своитe братовчеди Кърналовци, да избегат с децата си в реченото село/Осаново, чисто помашко/, за да ги неисколят" турците. По този начин с риск за живота си .-Ето един пример как хората независимо от религиозните различия са си помагали да преодолеят тежки периоди от живота си и пазели спомена за родство по между си.Тук става въпрос за априлското въстание.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
http://www.promacedonia.org/tb/index.html - тук намерих информация за друг герой родопчанин Осман Нури и пример за признателност и пример за отношение ако щете м-у хора с различни религиозни разбирания.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
V Breznitsa pak ima analogi4ni slu4ai na balgari koito sa priateli na turcite i pomacite i po vreme na vazroditelnite procesi sa preduprejdavali sasedite si i priatelite za predstoiashti represii s cel smana na imenata i jenskata pomashka nosia.
Tova sa dobri primeri za sasedstvo i priatelstvo mejdu turci, pomaci balgari.

Vaprosat e zashto v momenta opredeleni partiini abrievaturi iskat da vnishat na nas pomacite 4e za da se razbirame s balgarite trqbva edva li ne da mrazim turcite zaradi Osmasnkoto prisastvie na Balkanite i ciganite zaradi demografskia bum koito izjivqvat.
I drugo - neprekasnato i do bezkrainost  da tvardime 4e pomacite imame 4ist balgarski proizhod ;D

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Не искам да коментирам партиите -  колкото за произхода -ти Метка сигурно ще дадеш някакво научно обосновано твърдение което да обори българският корен на това население.А иначе родствените връзки колкото и заличени от времето да са то пак прозират тук там- колкото да ни напомнят че независимо от религия идеологии и тн.ние живеещите на балканите имаме не само обща съдба но и обща кръв - общ мироглед-някой общ език и обичаи и тн.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Az ne sam kompetenten , ne sam nau4en rabotnik , bi moglo tova da se slu4i naistina edin den no v momenta sam zaet s oceliavaneto mi.
Shto se otnasq do proizhoda ni, az pisha neshta  svarzani sas semeistvoto mi, roda mi i saotvetnata ustna tradicia.
Mislq 4e tova e pravo na vseki.
Za pomacite ima nad deset versii za proizhoda ni. Ima razbira se mnogo versii za proishoda i na balgarite, turcite, sarbite, garcite i taka natatak.
Ne mislq 4e tova e ot goliamo zna4enie.
Ima oba4e drugo za koeto az revnostno se borq - pravoto na vseki 4ovek da si samopredli identi4nosta si i proizhoda si.
Nezavisimo kakav e po etnost ili narodnost.

Vmesto tova da se slu4va oba4e , na praktika varhu nas se proektira travmati4na identi4nost.
Detsvoto mi e preminalo v peroida na dvata vazroditelni procesa - 1964 i 1972 godini.

Az ne sam izbral koga i kade da se rodq , no sega ima pravo da izbiram - da bada li palnopraven grajdanin ili da bada mijiturka.






Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
MARKED AS SPAM

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42