Author Topic: село Припек, Джебелско  (Read 14840 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #15 on: August 16, 2009, 17:39 »
Quote
Село Припек е единственото нетурско село в община Джебел, Кърдажалийско. То е едно от малкото села в които има много млади хора. С една дума селото е живо. Има близо 1000 жители и представлява малък остров в управлявана вече 17 година от ДПС община. Както писа преди време в. Сега „Селото се смята за последната българска крепост в общината”.


Аха, ето какво било! Турци и българи се бият за помашко село. Едните с икономическа изолация, другите с християнизация.

Offline Observer

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 54
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #16 on: August 16, 2009, 20:28 »
V onia karai obache turcite biat poveche ot bulgarite. Losho.

Isyankar

  • Guest
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #17 on: August 16, 2009, 21:16 »
Observer, винаги е било така, ама айде.

А иначе щом Субиги курт по неизвестни за мен причини е решил да се самоопределя като помак, аз веднага пускам в действие помашката си баба и от днес за този форум и аз съм помак и ще говоря от 1 л.ед/мн.ч. за помаците и никой няма право да ми отнема неприкосновенното право на идентичност.

Shumarov

  • Guest
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #18 on: August 16, 2009, 21:24 »
V onia karai obache turcite biat poveche ot bulgarite. Losho.

Opitvam se da si obqsnq tova sys bieneto, i ne moga da razbulq misteriqta!Nqkakva sadistichna metafora li e tova, Obsever?Kakvo ide da reche tova, che turcite biqt po-vece ot bylgarite?
Che sa po-gadni, ili nasilieto gi pravi po-simpatichni?Bi li razbulil misteriqta za shirokata publika?

Isyankar

  • Guest
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #19 on: August 16, 2009, 22:58 »
Мустафа, отново си кривиш душата.
За теб има само една призма: "що е българин, все е лошо". Но никога не я пишеш в прав текст.
За сметка на това в контекста ти винаги е ясно подчертано.
Подминавам без коментар нарочно пресиления ти израз "Турци и българи се бият за помашко село.". Сякаш помаците са някаква плячка, която вълците българи и турци се джафкат да си поделят. Тази ваша самовиктимизационна практика не е от вчера и днес, тя е твърдо взаимствана от една стратегия, в очакване на реванш и дивиденти, то е ясно.
Но ти, естественно нарочно пропускаш няколко простички, но изключително важни факта за село Припек:
1. Селото е в "епархията" на ДПС (община Джебел). За 2004 година са получили, благодарение на нарушителя на законите Бахри Юмер: 0.00 лева.
2. Селото е било мюсюлманско през последните 100 години.
Що така гадните четници са ги пропуснали?
Що така и гадните комунисти, устроили няколко възродителни процеса, също са ги забравили?
Що така, ако тръгне да ви вярва човек на постоянното вайкане, са пропуснали и да им сменят религията за тия 100-130 години?
Що така, без капка помощ от БПЦ, хората сами избират да се върнат към християнство, въпреки, че нямат храм?
3. Що така тия хора именно сега, след 1990 година, тръгнаха ДОБРОВОЛНО да си сменят религията? Когато вече няма нито възраждане, пък и "нашите" от ДПС управляват региона?
4. Не ти ли прави впечатление от филма, че в селото има джамия (което означава, че дългата ръка на политкомисарите на ДПС от главното мюфтийство са си там отдавна), но за сметка на това НЯМА ЧЕРКВА! Въпреки, че топонимите (попови ливади) сочат за минало присъствие на християнство там?
То ест, приказките ви за християнизация чрез натиск или пари от Боян Саръев в случая издишат като спукан плондер?
5. Как така селото и младите хора там решиха да се върнат към религията на пра-пра-прадедите си?
И то именно във време, в което т.н. българска (колкото е българска, толкова да са ни живи и здрави политиците, сиреч, огън да ги гори) държава остави на политическа концесия, на феодално владение тези региони на трибуквената бандитска антибългарска и противозаконна партия?
Не е ли кристално ясно от филма, че тези хора са забравени от Бога и са оставени сами на себе си?
И брътвежите ти за асимилационна политика и пропаганда, съотнесени към тях изобщо не вървят?
Нещо повече, те, както става ясно, са наказани от ДПС, именно защото отказват да се подчинята на провежданата от него политика за ново асимилиране на помаците, този път, с инжектирането на турско етническо самосъзнание?
То ест, Възродителен процес, дискриминация, икономически натиск, сегрегация и натиск над тях се оказва системно над тях през последните 20 години, но ти си забил поглед само в 1912-1984, щото така ти оттърва за лакърдията, която целиш с пропагандата си във форума, нали така?

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #20 on: August 16, 2009, 23:29 »
Дълъг пост - малко смисъл.  ;)

Isyankar, за толкова присъствие във форума би трябвало да си разбрал, че аз правя разлика между българско и "българщина". И изобщо не мразя първото, напротив - възхищавам му се и се гордея, че съм българин (по националност - държа да отбележа, за да не се объркат някои "родолюбци"). Трябва да си сляп за да не си забелязал, че аз се обаждам там, където става дума за възрожденска пропаганда (криворазбрана българщина). Апостолът го е казал - "Братство всекиго, без да гледаме на вяра и народност". Ние си продължаваме нашето " братя само по етнос". Така нация не се гради!

Останалите въпроси, зададени персонално към мен, са подигравка с моето присъствие във форума от твоя страна, тъй като съм отговорял нееднократно на всеки един от тях. Затова считам, че няма нужда отново да се повтарям. Имайки предвид твоите аксиоматични антидепесарски политически убеждения, не виждам смисъл да обсъждам политиката в този регион. Още повече, че не живея там и единствената ми представа за с.Прирек е от медиите.

Isyankar

  • Guest
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #21 on: August 16, 2009, 23:37 »
Мустафа,

"братя само по етнос" - това беше преди 1989 година. Сега не виждам подобно нещо. Аз виждам друго, че някои бъркат етнос и нация. Трябва да се знае границата. Да правиш събори на етническа основа, да говориш на етнически език с майка си, да спазваш етнически празници - е етнос, но да говориш за други официални езици различни от националния, за национални малцинства (различни от националното 100%-во мнозинство), да говориш за права на национални малцинства и някакви си конвенции (не визирам теб в случая, говоря принципно) и т.н. Границата е тънка между етнос и нация. Често се забравя устоите на Републиката ни (която уж всички обичаме) - еднонационална мултиетническа. Ако беше едноетническа - да, но няма такова нещо. Факта, че навсякъде се говори за хора от "едикакъв си етнически произход" - значи никой не отрича мултиетническото в България. Но да не се бърка с мултинационалното.

Offline Observer

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 54
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #22 on: August 16, 2009, 23:46 »
Sha mi sa izvinqvate, ama shte se namesq v diskusiqta. Tuka izchetoch hilqdi mnenie i vse na pomacite ne mi uidisva nechto. I poneje iskam da znaqt che nie bylgarite gi obichame kato nashi istinski i kryvni bratq predlagam pravitelstvoto da organizira anketna komisiq s vyrpsi do vse edin pomak, kakvo da na pravi Bulgaria za nego, kak da mu se izvini i kakvo da napravi za da moje vseki pomak da prosti na rodinata si za "zverstvata" koqto tq e napravila vyrhu tqh. Da byde podeto, razglaseno i sledeno ot vsichki medii v BG, za da moje naj-nakraq da se spre s temata za pomacite i vsichki da se krotnem i da si gledame rabotata

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #23 on: August 16, 2009, 23:48 »
Ако не си ме разбрал (за "лакърдията", която "целя с пропагандата си във форума") отговарям с едно изречение:

Аз не пропагандирам нищо - единственото, което се старя да правя, е да се противопоставям на асимилационната пропаганда, която отривам в някои публикации тук.

За разликата между етнос и нация - в 21.в няма и не може да има силна нация, която позволява държавна политика, привилегироваща определен етнос (религия).

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #24 on: August 16, 2009, 23:55 »
Sha mi sa izvinqvate, ama shte se namesq v diskusiqta. Tuka izchetoch hilqdi mnenie i vse na pomacite ne mi uidisva nechto. I poneje iskam da znaqt che nie bylgarite gi obichame kato nashi istinski i kryvni bratq predlagam pravitelstvoto da organizira anketna komisiq s vyrpsi do vse edin pomak, kakvo da na pravi Bulgaria za nego, kak da mu se izvini i kakvo da napravi za da moje vseki pomak da prosti na rodinata si za "zverstvata" koqto tq e napravila vyrhu tqh. Da byde podeto, razglaseno i sledeno ot vsichki medii v BG, za da moje naj-nakraq da se spre s temata za pomacite i vsichki da se krotnem i da si gledame rabotata

От трън, та на глог.

И двата вида храстовидни растения имат остри бодли.

Но обичта към помаците е задушаваща.
Тва ти гърци,  тва ти сърби , тва ти македонци,тва ти българи тва ти албанци , абе се от един балкански дол дренки бее ;D

Абе много ни обичате и много ни бабувате, ама детето май се хилаво остава !

Offline jemal

  • Historian
  • *****
  • Posts: 114
Re: село Припек, Джебелско
« Reply #25 on: August 17, 2009, 03:24 »
Доста им е припекло на хората от село Припек за да търсят хладнинка и спокойствие под расото. Националистите тържествуват, виждате ли, тези най - после прозряха "истината" , отлъчените овце най-после се завръщат в кашарата на Саръев, за съжаление тя все още е пълна с вълци,скоро ще го проумеят.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42