Author Topic: Old ibrahim's world - Asen Balikci (Pomak dokument)  (Read 5455 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Old ibrahim's world - Asen Balikci (Pomak dokument)
« on: April 12, 2008, 18:28 »
Old ibrahim's world -
Dokument ot svetovno izvestniyat antropolog Asen Balakci. Za jivota na stariyat Ibrahim ot selo Breznitsa.
Blagodarya na Önder za truda da postavi tozi film tuka za nas!

This documentary film made by Asen Balikci


http://video.google.com/videoplay?docid=6387974235043614495

http://www.iwf.de/iwf/res/mkat/metafiles/03000019820210000000_lo.asx

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
Re: Old ibrahim's world - Asen Balikci (Pomak dokument)
« Reply #1 on: July 30, 2009, 23:11 »
И една снимка от личния ми архив на главния герой във филма . Направена е съвсем наскоро - 03.07.2009 г.

Ибрахим Турчин от с.Брезница


Offline KRASİV

  • KRASİV
  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 67
  • Gender: Male
Re: Old ibrahim's world - Asen Balikci (Pomak dokument)
« Reply #2 on: July 30, 2009, 23:23 »
tozi 4ovek go poznavam kato edin brezni4anin i sam gledal tazi istoriq koqto q iskazal tyk na filma i sam q gledal predi dosta vreme i blagodarq za hybavitemu dumi koito e kazal za xorata i nasletsvotomi na tqh.. :)

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
Re: Old ibrahim's world - Asen Balikci (Pomak dokument)
« Reply #3 on: July 31, 2009, 10:53 »
Само да отбележа че Asen Balakci би трябвало да е Асен Николов, ако не беше възродителния процес в Турция.
http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2008/10/02/558720_chovekut_koito_jivia_pri_eskimosite/

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: Old ibrahim's world - Asen Balikci (Pomak dokument)
« Reply #4 on: July 31, 2009, 11:37 »
Само да отбележа че Asen Balakci би трябвало да е Асен Николов, ако не беше възродителния процес в Турция.
http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2008/10/02/558720_chovekut_koito_jivia_pri_eskimosite/

Да Петер турците и самата Турция са "скапяняци" и е редно да го припомниш тука на
онези мекерета които се "турчеем".
После ще им набиваме в тъпите кратуни че ПЕТЕР е "велик хуманист борец за изконни човешки права".

Да ама не , от самолет се вижда че постоянно нарушаваш правилата на форума и незачиташ националните особености и ценности на хората които имат идентичност различна от твоята.

Относно Асен Балкси , нещата които ти копираш от пресата като назидателни цитати не фащат дикиш.
Тези дни очаквам  на гости да ми дойде самият професор Асен Балкси и обещавам не на теб , а на форумците че ще взема специално интервю от него за изясняване на тези неща с името му.
Защото аз съм разговарял и друг път с него лично, относно името му и нещата не са такива каквито ти си мислиш.

Той е живял повече време в Канада и Съединените Щати.
Там е свобода и ако е искал би могъл да си смени фамилията.
Аме не е искал, за това съм 100 % сигурен.
По вестниците които цитираш, може да пише какво ли не, но е важно какво Асен казва на нас - помаците.

Асен Баликси, освен това че той за първи път в световното публично пространство подигна проблема за помашката идентичност, известен е и с друго - Той е причината някъде към седемдесетте години в USA, специално в Американския конгрес да предизвика политически скандал , което е довело до временната му екстрадация от USA.
Основната причина е било това, че професор Баликси е предложил на американските конгресмени,
да променят учебниците на децата в началното образование.
Професора е предложил в читанките на американските деца да има снимки и материали на деца
техни връстници с пройзход различен от бялата раса , а тва са именно - ексимосчета, индианчета, метисчета, негърчета.
Професора е бил изгонен заради това си предложение от USA за няколко години, но след като американските
расистко - настроени конгресмени са клекнали и са приели предложението, тогава пак са дали на права на Асен Баликси да си живее и преподава в USA университетите.
Фамилията му по време на Османската империя се е занимавала с риболов.
Поради тази причина тя е звучала така - "Балакчъ".
Но след като отива в Канада и Съйдинените Щати, там просто на английска транскрипция звученето поради спецификата става на "Баликси".
Сега човека живее в България , и тъй като тука аз смея да твърдя че го познавам най добре, мога да ви кажа
че той е имало как да си смени фамилията на Балъкчиев.
Имало е как , ама той не иска...
Аз ще го питам защо, обещавам..

Петер до сега не ни си предложил нищо градивно.
Само провокации и ксенофобия, опакована в суха теория, която не е наша реалност.



Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
Re: Old ibrahim's world - Asen Balikci (Pomak dokument)
« Reply #5 on: July 31, 2009, 12:07 »
Нито турците, нито българите, нито самата Турция, нито самата България са "скапяняци".
Просто фактите са си факти, и когато ти ги поднасяш от едната страна, то някой за пълнота трябва да ги поднесе и от другата. Щото иначе всяка полуистина е на път да стане цяла лъжа. ;)

Та кои са тия "националните особености и ценности на хората" които незачитам?
На коя нация, Метка?  И дано да правиш разлика между зачитане и одобрение.

Относно Асен Балкси, ако изобщо го питаш, нека отговора му да е личен, щото на теб не ти вярвам. :)


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42