Author Topic: Версии за етимологията на названието "Помаци"  (Read 223857 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
И в Рибново се празнува Гергьовден ,незнам от къде и как е дошло,нищо че  100 % са помаци.

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Njama nikakva greshka, pomacite praznuvat Gergjovden- Dzhurdzhuden. I to ne ot vchera. Kazanskite bylgari se slivat s kipchakskite nomadski plemena, koito gi prevazhozhdat i tova e povlijalo varho ezikovoto sastojanie,podobno neshto se e sluchilo u nas s naddelajvaneto na slavjanskija nad irano- persijskija balgarski.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
I az byah napisala malka statiyka ze Gergövden ot Breznitsa.

Daje sled 90:tte izselenite Breznichani jiveyeshti vav Selimsahlar TR; donyakade byaha prodaljili tozi obichai osobenno sas kitkite...

Kachangar moje bi ti pak shte ni dadesh po podrobna informatsiya za dneshni dni ot Selimsahlar...? :)

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Siuleiman

  • Member
  • **
  • Posts: 22
You are not allowed to view links. Register or Login
Suleima,ada6 a na kakuv ezik govoriat bularite v Rusia,dali nee na bulgarski.Ama za6to togava horata ot Kazakstan kazvat ,4e sa blizki s bulgarite i razbirat mnogo dobre turskia.A za obi4aite na nas pomazite,ami az neznam kolko sa ni blizki obi4aite s bulgarskite.Neznaeh,4e i bul. sa imali i sa praznuvali Kurban-Bairam,Ramazan-Bairam,ami svadbite po 3-dena,ami kushiite i gure6a po sunetite...Suleimane,koga sme praznuvali ednakvi praznizi.Az proishojdam ot 4isto,100%-pomazi  selo      .Az bqh su6tisan kato mi kazaha ,4e pomazi sa praznuvali "Georgov den,".Ima nqkakva gre6ka,moje bi dali 6toto niamame drugoverci okolo nas ,nashite sela       ta za tova nesme vuzprieli nikavi tehni praznizi ,a moje bi ot ne6to drugo.I pitam te za kakvo e bilo nujno na BG,da ni pravi ot pomazi na hora s " no name".
Не съм казал ,че празнуват с нас Байряма но това са традиций свързани с религията говорим за местните традиций като да речем това че най-малкия син трябва да се грижи за баща си и майка си.Говорим за езика говорим за носийте.Това е уникалното ,когато един народ възпява обичайте си които го отличават от всички останали.Аз бих те посъветвал да идеш в тракия в района на Хасково и Пловдив,иди на почивка може и Бургас на почивка да се разходиш из селата и да попиташ за обичайте на местните(от селата).Обърни внимание и на горния коментар виж езика.

Offline mustafamolla

  • Member
  • **
  • Posts: 11
selam trebva da znaite çe GERGEDEN  e pomaşki praznik  i epraznik na ovçara na kozara  ane  na armiata i nesa kazuva görgövden sega çe praznika sigo vzeha tehen  eotdelno
 vie ne gleda teli çe nivzeepqsmite  tradiciite nosiite ipraznicite .gergeden se praznuva v gocedelçevskite pomaşki sela  vseka god 5 mai veçerte i zavırşuva  na 6 mai veçerta. kolet se qreta ima borba i nadbqgvania s kone .momite pravet na  momçetata kitki  mn dr

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Nie na Gergevden mu kazvame - Haderles, makar ,4e ne znam kakvo to4no ozna4ava.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Сюлеймане , а тези имена Омуртаг - Омур,Таркан, багатур,Чакарар ,Кубиар - какви са според теб при положение,че ги има  и в турския език. Верно е ,че едни учени казват ,че прабългарите са  от ирански произход , но има и учени които казват че прабългарите са от тюркската група.А лично според мен ,дали титлата е Хан ,дали е Кхан или Канас, или пък  нещо друго от тоя сорт , то е едно и също и свидетелства за общия тюркски произход на племената които са удостоени с управлението на същите.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Ако този прословут Гергиден или наричано по друг начин, въобще някой го празнува сега, от памаците, разбира се, нека се качат снимки, защото иначе излиза, че само се говори, без доказателства...Или поне да се цитират имената на селата...Пък ние ще преценим дали е вярно...

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Нека и аз да кажа за "Герговден".По тюркските митологии то сие "Хидреллез".Защо мюслюманите помаци не викат "Хидрелез" а викат "Герговден" .Хидреллез сие празник на пролетта именно свързано със раждането на всичко живо.Азси спомям си палехме някога големи огнове и си имахме борби и конни надбягвания.Сега да дойдем до Герговден.Дали е свързано със Григориянския календар ....и от там да се превърне във Гергевден.Защото този празник точно на 6 април се празнувал от много народи без разлика на религия и култура.Това е смяна на зимния период със Летния и идването на по топли дни.Също и Григориянският календар се знае и като Римски календар(календара на Юлий Цезар),обаче на всеки 128 години имало един ден преместване и затова се минало на Григориянския клаендар.Затова ви давам тема за размисъл.Един празник който се празнува на една и съща дата и от мюслюмани и от христиани,дали може след време да се превърне от Григориянски на Герговден...просто за по удобно?Защото самата дума Хидреллес е може би по сложно за пороизнасяне.А и от друга страна и да носи корените на нещо от по стари времена.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Rahmie, много съжалявам, че съм Ви засегнал, нищо лично...Просто не мога да повярвам, че в помашко село може да се празнува християнски празник, това е ...Или е някакво случайно съвпадение  на датите, или в нашият празник се празнува( влага ) нещо друго...

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Ако сме отродени защо сме все още в Бг? Вие Г-н Пасков от къде пишете? Напротив,на мен България си ми е родината, незнам всъщност вие какво искате, един път така,после иначе! Изобщо не ви разбирам!

Пламен Пасков

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Ако сме отродени защо сме все още в Бг? Вие Г-н Пасков от къде пишете? Напротив,на мен България си ми е родината, незнам всъщност вие какво искате, един път така,после иначе! Изобщо не ви разбирам!
Gelina, когато пиша на някого, че е отроден, и пиша "вие", никога, запомнете го, никога нямам предвид всички помаци, а само съответния опонент, който съм цитирал в постинга си.
Няма защо да приемате по ваш адрес неща, които са били предназначени за други.
Ако силно ви интересуват моите митарства по света, мога да ви разпиша не само страните, където съм бил или се намирам в момента, но и календарния ми план до края на следващата година, който е пак толкова динамичен.
А вие можете да го интерпретирате както си пожелаете.

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Поздравления,че пътувате по света! Не,не ме интересува вашия график! "Човека е човек,когато е на път" нали така?
Просто е излишно само да се вмъкват дразги,тоя такъв,оня друг.

Offline rcn

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 195
You are not allowed to view links. Register or Login
Поздравления,че пътувате по света! Не,не ме интересува вашия график! "Човека е човек,когато е на път" нали така?
Просто е излишно само да се вмъкват дразги,тоя такъв,оня друг.

Не се нервирай, той доктора по интернет пътува кат нас  :).
Дет се вика - всички сме пътници :)

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Поздравления Гелина за хубавия цитат. Ето още малко от същото място:

От залеза до изгрева - в небето на надеждата узрял,

под свечерената самотност на простора

пренесъл своя земен дял

през живожарищата на позора;

през горестта на сто страдания,

през люта бол и разстояния

на времето завоите опасни извървял -

при тебе се завръщам пак! - Не съм ли закъснял?
 

Очите ти ме гледат с прежната си тиха благост

и пак са милващи и нежни твоите ръце корави.

Наистина ли пак за твоите очи съм драгост,

наистина ли през отлъката не ме забрави,

нима наистина не съм ти отмилял?

 

Грижовна моя! Питаш ме защо съм омрачнял,

защо съм бавен и суров, и тъжен днес -

какво душата ми зачерни и лечали?

На лакът ли съм спал нощес,

слана ли на лицето ми е спала,

сърцето жалба ли не може да прежали?

 

Недей ме пита! Замълчи!

За пътя извървян, за моята безмилостна тегоба

не всеки има майчините укорни очи.

Не позволявай дребничката хорска злоба

да ме досегне със злорадо съжаление!
.....................................

Ще отекнат през обедния кръстопът годините.

И пак ще се върти по стародавния си път земята -

деня на хората ще грейне още по-засмян.

Ще имат те редовен превоз до луната с експрес ракетоплан.

 

Ще има пак звезди... и кучета... ще има,

виещи към тях... като преди.

Яснее този мирен ден отвъд. На път!

Човекът е човек тогава, когато е на път!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42