Author Topic: Помаците от Ловешко  (Read 51820 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #30 on: May 23, 2009, 19:06 »
Помаците от Тетевенско се заселили в района като павликяни още през 1205 г. Преди това те подпомагали Калоян да превземе град Пловдив, който бил под византийско управление и сключват с него договор за защита на града от кръстоносците. Но след като последвалото оттегляне на българите от Тракия към Търново, град Пловдив престава да бъде гостоприемен за тях и те се смесват с богомилите като се преселват към Родопите в околността на Рупчос (западно от Чепеларе), а други – по течението на река Осъм от Троян към Севлиевско, Свищовско и Белослатинско и към Тетевенско и Луковидско. В това отношение в гробищните паркове на с. Галата се споменава и за място с павликянски гробища. При разкопки на един от гробовете, през 1936 г. от местни жители, сред които били Али Абдурахманов Ходжов, Шакир Мустафов Алчов, Сюлейман Ибов Менов и пр. бил открит меден пръстен, който бил даден за анализ на райония мюфтията, след което било установено, че е латински. Пръстена най-вероятно е бил трофей на павликянин, който го присвоил от латински рицар, след като го убил по време на война от началото на ХІІІ в, още докато са били в Тракия. През първите години на османската власт население на Градежница и Галата било твърде малко. В архивите се говори за домакинства, които са не повече от 13-15. Землизаща им били необработваеми, а колибите им били пръснати по склоновете.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #31 on: May 23, 2009, 22:55 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Помаците от Тетевенско се заселили в района като павликяни още през 1205 г. Преди това те подпомагали Калоян да превземе град Пловдив, който бил под византийско управление и сключват с него договор за защита на града от кръстоносците. Но след като последвалото оттегляне на българите от Тракия към Търново, град Пловдив престава да бъде гостоприемен за тях и те се смесват с богомилите като се преселват към Родопите в околността на Рупчос (западно от Чепеларе), а други – по течението на река Осъм от Троян към Севлиевско, Свищовско и Белослатинско и към Тетевенско и Луковидско. В това отношение в гробищните паркове на с. Галата се споменава и за място с павликянски гробища. При разкопки на един от гробовете, през 1936 г. от местни жители, сред които били Али Абдурахманов Ходжов, Шакир Мустафов Алчов, Сюлейман Ибов Менов и пр. бил открит меден пръстен, който бил даден за анализ на райония мюфтията, след което било установено, че е латински. Пръстена най-вероятно е бил трофей на павликянин, който го присвоил от латински рицар, след като го убил по време на война от началото на ХІІІ в, още докато са били в Тракия. През първите години на османската власт население на Градежница и Галата било твърде малко. В архивите се говори за домакинства, които са не повече от 13-15. Землизаща им били необработваеми, а колибите им били пръснати по склоновете.
Много интересно наистина е това! По принцип за помаците в Родопите-Гоцеделчевско,Смолянско,Велинградско  се знае много! Винаги обаче и мен са ме питали аджеба как са се отзовали ,разселили,появили Помаците в Ловешко! Една загадка си остава,откъде са първите заселници там,как и до днес в Ловешко Помаците са съхранили традиции,обичаи при условие,че са изолирани и нямат връзка с Родопските помаци .Питам!!!???

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #32 on: May 23, 2009, 23:43 »
помак БГ, ти наистина ни показваш потресающи истории...

река_Въча

  • Guest
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #33 on: May 23, 2009, 23:55 »
ето това е доста интересно за помаците от Тетевенско...С много подробности...
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #34 on: May 24, 2009, 14:39 »
Az pisah ot kade sa pyrvite pomaci tam, ostawa da napisha kak sa съхранили традиции, обичаите при положение, че са изолирани и нямат връзка с родопските помаци. Съхранили са традициите и обичаите благодарение на това че са изолирани. А това, че са отдаличени от родопските помаци е голяма загуба наистина.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #35 on: May 27, 2009, 02:37 »
reka_va4a  razbirase 4e gi  poznavam ,dori sa mi kom6ii, ok 6te im predam pozdravite ti

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #36 on: May 27, 2009, 04:13 »
ficinka -   Много малко знаем за помаците от Тетевенско,Ловешко,Галата,......,засега поне тук във Форума ни единствено pomak.BG дава някаква представа за вас,един народ сме помаци,но в интерес на истината почти НИЩО НЕ се знае за Ловешките помаци!

Offline svilen.

  • Member
  • **
  • Posts: 34
  • Gender: Male
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #37 on: May 27, 2009, 13:43 »
ZDRAVEI FICINKA RADVAM SE DA SE SRE6TNEM TUK DA NAISTINA ZA VA6IQ KRAI SE ZNAE MALKO A SELATA SA VI GOLEMI PO 2300,3000 40VEKA... TI SIGUREN SAM IMA6 MATERIALI KOITO BI MOGLA DA KA4I6 VAV FORUMA ...

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #38 on: May 28, 2009, 00:18 »
zdravei Svilene ,az sa6to se radvam 4e ste tyk vsi4ki ,ima skoi da si ob6tyva 4ovek ,pak i da nay4i dosta interesni ne6ta za nas pomacite ,za sajalenie ne znam mn ot istoriqta na na6iat krai ,malka sam pak i nqmam ve4e jivi rodnini ,po vazrastni koito mogat da mi razkajat ne6to pove4e ,no moga da napravq snimki na nosiite ni ,ili na nqkoe veselo meropriqtie ,na hora obiknovenni ,ne6to podobno ,a sa6to imam i snimki na baba mi ot predi dosta godini sa ,moga da napravq snimki i na 4eiza ni ,mn hybavi ne6ta ima i 6te bade hybavo da se pokajat ,vijdam 4e pomak.bg e pokazal nqkoi ot tqh no ima o6te kakvo da se pokaje ,samo s tova moga da doprinesa da se dobie nqkakva predstava i za horata tyk v Love6kiqt krai ,za sajalenie USB -to mi s koeto ka4vah snimkite se povredi ne6to ,no 6te si vsema novo i 6te gi ka4a ,blagodarq na vsi4ki koito sa mi pisali ,badete jivi i zdravi ,

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #39 on: May 28, 2009, 00:31 »
Давай, ficinka, наистина ще е интересно да видим материали от вашия край  ;D

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #40 on: May 28, 2009, 09:30 »
Свилене какво точно те интересува?
Благодаряти и аз ficinka. Радвам се че си тук.

EVROPOMAK

  • Guest
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #41 on: May 28, 2009, 10:25 »
Уважаеми Администратори, ако е възможно да пуснете актуална към днешна дата, тема свързана с Помаците от Ловешкия район - с.Градежница, община Тетевен! Темата може да бъде със следната "Защо, представители на ДПС-то преследват Хюсеин Мехмед - имам, писател, имам и организатор на група за автентични помашки народни песни "Кенар" ?
Искаме да разберем повече за тези събития!  ???

EVROPOMAK

  • Guest
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #42 on: May 28, 2009, 10:28 »
Има малка грешка, повторение на думата ! Извинявам се!

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #43 on: May 28, 2009, 10:39 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Уважаеми Администратори, ако е възможно да пуснете актуална към днешна дата, тема свързана с Помаците от Ловешкия район - с.Градежница, община Тетевен! Темата може да бъде със следната "Защо, представители на ДПС-то преследват Хюсеин Мехмед - имам, писател, имам и организатор на група за автентични помашки народни песни "Кенар" ?
Искаме да разберем повече за тези събития!  ???

Нека като минат изборите тогава...

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Ynt: Помаците от Ловешко
« Reply #44 on: May 28, 2009, 12:53 »
tova 6te bade interesna tema ,kato se ima v predvid 4e i kmetat na seloto nie ot DPS-to,4ydesen 4ovek ,potrydi se da izpalni obe6tanoto predi mandata si ,no vse pak moje da se napravo i6te za horata v Gradejnica ,kat pysnete temata s inters 6te q sledq ,lek den na vsi4ko ot men

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42