Author Topic: Помаците - самостоятелен етнос?  (Read 37626 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Най-после бяха направени генетически изследвания на помаците от Родопите и по точно на гръцките помаци:
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Хайде сега г-н Пасков или някой друг "разбирач" да ми каже, как така помаците са българи при положение, че помаците и гърците са единствените народи в Европа, които нямат TaqI/3´HBG2 и как така помаците са българи, при положение, че те са единствените европейци, които имат Hb O-Arab? Освен това изследванията показват, че при родопските помаци има голям генетичен дрейф, което се дължи на затвореността им и липсата на контакти с други народи, т.е. не се мешат с Гърци, Турци и Българи!

Честито на всички помаци!

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #1 on: November 09, 2008, 22:09 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Най-после бяха направени генетически изследвания на помаците от Родопите и по точно на гръцките помаци:
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Хайде сега г-н Пасков или някой друг "разбирач" да ми каже, как така помаците са българи при положение, че помаците и гърците са единствените народи в Европа, които нямат TaqI/3´HBG2 и как така помаците са българи, при положение, че те са единствените европейци, които имат Hb O-Arab? Освен това изследванията показват, че при родопските помаци има голям генетичен дрейф, което се дължи на затвореността им и липсата на контакти с други народи, т.е. не се мешат с Гърци, Турци и Българи!

Честито на всички помаци!

Blagodarq ti @Chechliya!
Moje bi e nujno tazi statiq da se analizira po podrobno.Tova koeto pishe za Hb O - Arab , spored mene ne e goliama iznenada, kato se ima v predvid 4e po vreme na Drevnite garci,posle Rimskata,Vizantiiskata i Osmanskata imperiq e imalo dvijenie na hora, stoki , finansi i uslugi vav vsi4ki sredizemnomorski teritorii.
Takav osobeno hristomatien primer e po vremeto na Aleksandar Makedonski i Mameliushkiqt avtonomen upravitel - Mehmed Ali Pasha rodom ot Kavala.Nie pomacite makar 4e sme nepriznat etnost, bihme mogli naistina da badem neshto kato dobar primer za loialnost kam darjavnosta i to vav vsi4ki strani na Balkanite kadeto jiveem.
No ne samo tova bihme mogli i dabadem i obideniteli na Balkanite i mirno savmestno sajitelstvo sas vsi4ki narodi i etnosi.
Evropa ocenqva unikalnoto ni gostopriemstvo, tolerantnost i trudoliubie.
Vaprosat e kak da napravime taka 4e nashata kultura da ima ovicialno predstavitelstvo v saotvetnite darjavni i Evropeski institucii.
Tova e problem, tai kato vsqkakv opit za pokazvane na unikalnosta ni, vednaga sreshtu nas se izpravqt ¨Lovci na separatisti i terroristi¨, koeto e bezumie spored mene.
Prosto Buksuvame.
Tova izledvane spored mene e fakt 4e garcite priznavat pomashki etnos.
Gorancite v Kosovo se smqtat za nacionalno malcinstvo.Torbeshite v makedoniq predpolagam sashto.
Ogromna 4ast ot pomacite koqto jivee v Turciq sashto sa kato nas nepriznat etnos, makar 4e vseki tam gi nari4a pomaci.
Tova razbira se e obshtobalkanski vazel, 4iito razplitane predstoi sled kato vsi4ki balkanski strani vliazat v Evropeiskiqt sauz,
granicite se otvorqt i Novite Balkani otnovo se prevarnat v Multikulturna obshtnost , obedinqvashta v sebe si razli4ni kulturi.
Separatizma e bezperepektiven i edva li nqkoi shte innvestira v nego, sled kato pred sebe si ima respekta i Humannoto otnoshenie na Evropeiskiqt sauz  kam vsi4ki svoi narodi.
Blagodarq ti oshte edin pat!

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #2 on: November 09, 2008, 22:57 »
Само да отбележа, че Hb O-Arab не означава, че във вените на помаците тече арабска кръв (нито пък обратното). Това е мутация, която е открита най-напред при някои арабски общества и за това носи това име, но и други народи я притежават. В Европа единствено помаците я имат във висока концентрация. Това се дължи на изолирането им, което е започнало преди около 2000 години (+/- 250 години). Колкото по-затворена е общността, толкова по-голяма е концентрацията. Изследването показва, че през последните 2000 години тези хора не са получили много нов генен материал. По-интересно е отсъствието на TaqI/3´HBG2 при помаците от изследваните села, което е на лице при българите.

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #3 on: November 09, 2008, 23:01 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Най-после бяха направени генетически изследвания на помаците от Родопите и по точно на гръцките помаци:
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Хайде сега г-н Пасков или някой друг "разбирач" да ми каже, как така помаците са българи при положение, че помаците и гърците са единствените народи в Европа, които нямат TaqI/3´HBG2 и как така помаците са българи, при положение, че те са единствените европейци, които имат Hb O-Arab? Освен това изследванията показват, че при родопските помаци има голям генетичен дрейф, което се дължи на затвореността им и липсата на контакти с други народи, т.е. не се мешат с Гърци, Турци и Българи!

Честито на всички помаци!
По-скоро честито на всички игноранти, които четат през ред, и без да разбират...
Затруднявам се, дали да не вкараме темата в руслото на професионалната генетика, на който език са написани статиите, които изчетох, и да затрудним и объркаме всички, на първо място Чечлията, за който това ще е доста студен душ...
Ще кажа накратко и максимално достъпно:

1. В изследването учавстват твърде малко хора (няколко десетки, и то не всичките помаци) на които са направени изследвания по избрани от авторите критерии

2. Изследванията и резултатите самите автори на изследването определят като "вероятни", "хипотетични", "възможни", "изискващи допълнителни изследвания" и все в този предположително несигурен дух. Мога да дам за скептиците цитати от статиите, а вие си ги превеждайте от английски, ако искате.

3. Няма никакви данни, че хаплотипът (всъщност, Чечлия, вие знаете ли какво означава тази дума и какво следва от нея???)  Hb O-Arab е някакъв маркер, който е достатъчен за идентификация и правене на изводи за произход

4. Правени са изследване на ГРЪЦКИ помаци от ГРЪЦКИ изследователи, които привеждат данни за генотипите на микронезийци, монголци, тайландци и десетки други националности, само не...българи, естествено!

5. Не е указано от коя част на Гърция са тези 52 човека в едното изследване и 56 в другото, защото това има голямо значение, особенно за тези, които знаят историята. Ако някой иска да разбере - какво значение има тази точка (5) от забележките ми, задайте въпрос - ще ви отговоря по-конкретно.

6. 52 човека в едното изследване и 56 в другото са крайно недостатъчни за каквото и да е сериозно научно изследване, което да претендира за достоверност и обобщеност на резултатите си. Когато се прави сравнителен анализ, се създават задължително опитна (изследвана) група и т.н. контролна група. Избират се и много точно се описват критериите за оценка на изследването, които трябва да са обективни, проверяеми и доказуеми и при повторно изследване, то ест, да докажат стабилност.

То ест, цитираните изследвания не са значими изследвания, които заслужават кандидатстване за научна степен, още по-малко, могат да претендират за откритие, защото тези важни задължителни условия за сериозните изследвания не са спазени. Тези изследвания могат да претендират максимум на това, което се е случило с тях - публикация в периодика, която се включва в огромния поток на другите периодики без същественно значение.

Само за сравнение между тези 52 в едното и 56 в другото изследване:
Когато жена ми защитаваше своето phD по тема за рака на млечната жлеза при кучетата, нейният материал от над 100 описани пациента с десетки хистолоигични препарати (за всеки пациент) с описанията им (над 250 страници) бяха признати за не достатъчно големи като количество, което трябва убедително да докаже темата на изследването, то ест, грубо казано, беше в долната граница.
И това е на ниво ветеринарна медицина, а не генетика за хората!

Друго изследване, в което и аз съм учавствал, за изпитанията на холандски препарат против хроническата сърдечна недостатъчност, се проведе в рамките на 3 от най-големите московски клиники (всяка от тях приема в ден повече пациенти, отколкото всеки окръжен град на България), в колектив от 8 доктори, без техническите лица, със строго фиксирани критерии на оценките на опитната и на контролната група. Изследването, за да достигне обемите си, продължи повече от година и половина.

Къде са опитната и контролната група в цитираниет изследвания?
Къде са им критериите за оценка на изследванията?
Къде са им твърдите и обективно доказуеми резултати?


Техните изследвания изобилстват от:

Figure 5. Tree suggesting possible evolutionary relationship between populations of Table 3.
Nevertheless, we are still far from observing the fixation of the HbO-Arab mutation
-------
Here, the 5´ subhaplotype patterns “1(0)0(0)00(1)1” and “0(1)1(0)1(1)1” concentrate all ambiguities, while the 3´ subhaplotype pattern
“(?)1(?001)1” (? meaning: not examined) is not informative
-------
The above mentioned suggestions are supported by the fact that the only possible recombination site recognizable by DNAsp 4.0 is between HindIII/HBG1 and HincII/HBBP1 polymorphisms. Besides, they are in keeping with the most probable estimated HbO-Arab age, which is close to 144 generations
-------
The problem of the origin of Pomaks has not been solved in a definite way until our days. Despite that the dominant belief is that Pomaks represent descendants of ancient Thracian tribes52, there are still some scientists who believe that they have originated from ancient African tribes or, less possibly, from Mongolian tribes that inhabited Asia Minor and Balkans after 7th century A.C.
-------
The absence of the TaqI/3´HBG2 polymorphism in all individuals of Pomak origin of the present study might suggest an African origin30.  :D :D :D
This hypothesis could be further supported by the selective presence of the abundant in Pomaks Greek VI 5’ subhaplotype pattern in small numbers of African individuals (Table 4)17. On the other hand, Pomaks lack common characteristics of the modern African populations like the dominant 5´ subhaplotype 0(?)0(?)00(?)1”, the HpaI/3’HBB(ii) polymorphism and the HbS mutation.

И най-накрая, малко очевадна истина, за която генна лаборатория не ти трябва:

Moreover, the main anthropological characteristics of the Pomaks (white skin, blue eyes) are far to be characterized as African. Mongoloid characteristics are also absent from Pomaks.
Besides, the commonest HBB framework in Mongolia (TGTCC) is totally absent from Pomaks37.
------
Мога да продължавам още дълго, но ще досадим на форумците...
Чечлия, пийте една студена вода и бъдете здрав!

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #4 on: November 09, 2008, 23:29 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Само да отбележа, че Hb O-Arab не означава, че във вените на помаците тече арабска кръв (нито пък обратното). Това е мутация, която е открита най-напред при някои арабски общества и за това носи това име, но и други народи я притежават. В Европа единствено помаците я имат във висока концентрация. Това се дължи на изолирането им, което е започнало преди около 2000 години (+/- 250 години). Колкото по-затворена е общността, толкова по-голяма е концентрацията. Изследването показва, че през последните 2000 години тези хора не са получили много нов генен материал. По-интересно е отсъствието на TaqI/3´HBG2 при помаците от изследваните села, което е на лице при българите.

Az li4no ne se radvam ot faktat 4e sme jiveeli tolko vreme v izolaciq , ako HB O -Arab e simvol koito oznavava tova.
Valshebnata dumi4ka e - INTEGRACIA.
Mnozina boilozi predriat mra4ni prognozi za cialoto 4ove4estvo imenno poradi fakta 4e vsi4ki hora na zemqta, sme izgradili pomejdu ni STENi.
Tova e pre4ilo na Estestvenata Evoliuciq i podbor;
No nashiqt  strah e imenno ot Globalizirashtiqt se svqt koito galta vsi4ko.
Nie prosto sme edna pesa4nka v globalniqt haos.

Plamene absoliutno sam saglasen s tebe za tova 4e imenno samo garci sa pravili tova izledvane.
Tova e tipi4no po Balkanski.
Za da bade istinski edna ideia za pomaski  proizhod legitimna,nai malkoto trqbva da ima i u4en, koito da e sas saotvetniqt pomashki proizhod.
No az sam pesimist.
Tuka v saita se poiaviha dvama pomashki istorici - Mehmed Dorsunski i Husein Mehmed.
No dve pti4ki prolet ne pravqt;
Vijdame na kakav svirep ogan sa podlojeni i dvamata.I to ne samo ot edna strana.
A ne trqbva da e taka.
Nikoi naprimer ne obarna vnimanie na dumite koito napisa @Isyankar, za pomaskiq dialekt 4e trqbva da se zapazi i imenno darjavata daje da pomaga.
Tova beshe nai smislenata ideia spored mene.
nashata unikalnost vse pove4e se prevrashta i vav virtualen fenomen.
Vaprosat e tova da ne go razpoznavame kato zaplaha , podobno na precedentite s atakite kam uvajavanite  ot mene - Husein Mehmed i Mehmed Dorsunski.
Az dori tvardq 4e ima neshta v tehnite knigi koito i az ne sam saglasen.
Te sashto sa hora kato teb i men i vsi4ki ostanali.









Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #5 on: November 10, 2008, 00:31 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Plamene absoliutno sam saglasen s tebe za tova 4e imenno samo garci sa pravili tova izledvane.
Tova e tipi4no po Balkanski.
Za da bade istinski edna ideia za pomaski  proizhod legitimna,nai malkoto trqbva da ima i u4en, koito da e sas saotvetniqt pomashki proizhod.
No az sam pesimist.
Tuka v saita se poiaviha dvama pomashki istorici - Mehmed Dorsunski i Husein Mehmed.
No dve pti4ki prolet ne pravqt;
Vijdame na kakav svirep ogan sa podlojeni i dvamata.I to ne samo ot edna strana.
A ne trqbva da e taka.
Nikoi naprimer ne obarna vnimanie na dumite koito napisa @Isyankar, za pomaskiq dialekt 4e trqbva da se zapazi i imenno darjavata daje da pomaga.
Tova beshe nai smislenata ideia spored mene.
nashata unikalnost vse pove4e se prevrashta i vav virtualen fenomen.
Vaprosat e tova da ne go razpoznavame kato zaplaha , podobno na precedentite s atakite kam uvajavanite  ot mene - Husein Mehmed i Mehmed Dorsunski.
Az dori tvardq 4e ima neshta v tehnite knigi koito i az ne sam saglasen.
Te sashto sa hora kato teb i men i vsi4ki ostanali.
Метка, за Исянкар си прав, и ако си пропуснал - повтарям - и аз заставам зад тази идея, и винаги съм стоял!
току-що изгледах филмите, които Боян Добрев беше дала...това момче е голям човек, ей!
Невероятни филми, много емоции, много поетика и драма...
правени са, за съжаление, пак от гърци, но този път византийчетата са се потрудили и са вкарали и български коментари и интервюта и сцени с български помаци...
Чилингиров с неговите родопски песни и Валя Балканска...какво да говорим....ех....

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #6 on: November 10, 2008, 00:34 »
Пламене, наистина изследването не решава целия помашки въпрос, но е първата крачка. Аз също съм на мнение, че трябва да се направят по-мащабни изследвания. Особено бих се радвал да бъде направено изследване в България, най-вече в смесени селища. Но смятам ,знаеш защо, това е невъзможно - 1) България никога няма да позволи, на неутрална, трета страна, да проведе изследването и 2) при наличието на толкова много помаци едно такова изследване ще струва маса пари. Радва ме факта, че гърците поне са започнали да работят по въпроса и че са тръгнали в правилната насока. Хипотетичен резултат в следствие на лабораторен анализ означава много в сравнение с изводи, направени на части на балканската история, дето постоянно се мени. Браво на гърците и нека да продължават да работят. А българите като не правят генетични изследвания, само карат помаците и света да мислят, че гърците са прави, което май ще се окаже самата истина.

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #7 on: November 10, 2008, 01:03 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Пламене, наистина изследването не решава целия помашки въпрос, но е първата крачка.
не е е първата...такива са правени вече много, и то с материал от "тракийските" гробници, който е сравняван с този на съвременните българи. От 25-79% в зависимост от различните региони нещата съвпадат.
То ест, днешните българи са си преки наследници, в една или в друга степен, на "траките".

Quote
Аз също съм на мнение, че трябва да се направят по-мащабни изследвания. Особено бих се радвал да бъде направено изследване в България, най-вече в смесени селища.
Аз също съм твърдо "За!"
С едно единственно условие: ясни критерии за оценка на резултатите и да бъдат спазени условията за провеждане на научно изследване:
1. достатъчно количество (минимум няколкостотин човека, рандомизирано (а ониези изследвания НЕ СА рандомизирани)
2. опитна и контролна група
3. Проверяемост и стабилност на резултатите

Quote
Но смятам ,знаеш защо, това е невъзможно - 1) България никога няма да позволи, на неутрална, трета страна, да проведе изследването и 2) при наличието на толкова много помаци едно такова изследване ще струва маса пари.
Първото не е фактор, второто наистина е сериозно препятствие. Те с ДНК пробите на сестрите Белнейски колко се плюнчиха...година и нещо 2 проби не можаха (или не искаха) да направят като хората...

Quote
Радва ме факта, че гърците поне са започнали да работят по въпроса и че са тръгнали в правилната насока.
Правилната посока за гърците е гръцката посока, и така е при тях във всяко отношение. Пред гръцкия национализъм национализмът на смешниците от Атака е като пионерска организация...

Quote
Хипотетичен резултат в следствие на лабораторен анализ означава много в сравнение с изводи, направени на части на балканската история, дето постоянно се мени. Браво на гърците и нека да продължават да работят.
Аз оставам скептик за каквито и да е чисто гръцки изследвания за балкански въпроси.

Quote
А българите като не правят генетични изследвания, само карат помаците и света да мислят, че гърците са прави, което май ще се окаже самата истина.
В какво са прави гърците?
Вие някакъв стабилен извод или резултат, освен таблиците, които практически излагаха цифровите резултати, но без изводи, видяхте ли?
Или наистина да ви разшифровам точка (5) от по-предишния ми постинг?

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #8 on: November 10, 2008, 06:19 »
4estito bretq i sestri i da sme jivi izdravi,zna4i ve4e se zapo4na da se namira svetlina v tunela.4estito

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #9 on: November 10, 2008, 13:10 »
Не съм специалист в генетиката, но дори елементарните ми познания ме навеждат на мисълта, че посочените изследвания не представляват сериозен научен труд и освен това, като се има предвид факта, че са правени от гърци, са доста субективни. 

Някъде във форума бях написал, че е напълно нормално българите да сме генетически по-близки с турците и румънците, т.е. с нашите съседи.  Помаците са по-затворено и консервативно общество.  При тях почти не е имало смесени бракове.  При едно сериозно научно изследване съм почти сигурен, че генетичното подобие с българите като цяло би било максимум 50-60 %.  Бях чел някъде, че обмяната на гени между съседни популации е в рамките на около 5-6 % за един век.  В този смисъл не може да се търси и пълно генетично подобие между днешните българи и тези, които са населявали земите ни преди векове.

Съгласен съм, че сериозни научни и обективни изследвания трябва да бъдат направени.  Основен проблем е финансирането на подобна инициатива.  Примерът със сетрите Белнейски също е показателен, но това е друга тема.

Аз заставам твърдо зад думите на Метка, че културата и традициите на помаците трябва да бъде запазена и съхранена, като държавата направи необходимото за целта.           

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #10 on: November 10, 2008, 21:37 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз заставам твърдо зад думите на Метка, че културата и традициите на помаците трябва да бъде запазена и съхранена, като държавата направи необходимото за целта.           

Как да бъде съхранена културата и традициите на помаците, ако това не бъде направено от самите вас, помаците?

Още повече в България...

Помаци, борете се за каузата си! Но не очаквайте нищо от българските управници. Държавата загива; помогнете й вие като нейни граждани (призив за всички), а не тя на вас! Така стоят нещата тук.

Но аз вярвам, че помашката култура и идентичност ще се запазят, защото изолацията, в която попадат Родопските помаци и Тетевенските помаци (изолация в положителен смисъл - запазване на отличителните черти) е добре за тях!

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #11 on: November 11, 2008, 14:52 »
Сакън!  :) Недейте да сме в изолация! Традициите пак ще си ги пазим,това си ни е в кръвта! Само трява да ги показваме по често нашите традиции и фолклор,че да се разпространи навсякъде,на за изолацията не съм съгласна! ;)

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #12 on: November 12, 2008, 18:58 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Или наистина да ви разшифровам точка (5) от по-предишния ми постинг?

Пасков , ще те помоля да ни разшифроваш точка пета от предишния ти постинг. Но преди това ,ще ти кажа ,че помаците в Гърция не живеят в много райони, а само в един район. Те живеят само на изток от Места до Комотини. Така ,че хората не са намерили за необходимо да указват в кой район са правени изследванията, за когото и да било ,особено за хора като теб с претенции за поназнаване на историята .Освен това броят на помаците в Гърция е около 30 000 души , а не три милиона, така ,че не е необходимо да изследват условно 1000 бр. ,в случая са достатъчни и 100 бр.
Самите изследователи са казали, че това са първите впечатления и изводи и тези изводи могат евентуално да се потвърдят в по мащабно изследване. Освен това те  никого не задължават да им вярва, а ти веднага отхвърляш всичко цитирайки изследвания на кучета и червеи.
Освен ,това ти въвеждаш в употреба едно грешно определение ГРЪЦКИ помаци. Такъв термин няма г- н Пасков има помаци живеещи в Гърция ,България ,Турция,Македония, Косово .
Освен това както и ти си забелезал, изследването не претендира за кандидатстване за научно степен и признаване, то просто се следвало целта си  ,а  тя е дали има данни за по мащабно изследване, именно и затова то е публикувано в специализирано периодично издание.Така ,че ти като учен не би трябвало да отхвърляш изцяло това изследване ,защото то е опознавателно и целта му е да се види дали има почва за по мащабно.


Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #13 on: November 12, 2008, 22:07 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Пасков , ще те помоля да ни разшифроваш точка пета от предишния ти постинг. Но преди това ,ще ти кажа ,че помаците в Гърция не живеят в много райони, а само в един район. Те живеят само на изток от Места до Комотини.
Ако това е вярно, тогава коментара ми по точка 5 може би е излишен и безсмислен. Не знаех, че Места е западната граница на землищата на помаците в Гърция.

Quote
Така ,че хората не са намерили за необходимо да указват в кой район са правени изследванията, за когото и да било ,особено за хора като теб с претенции за поназнаване на историята .Освен това броят на помаците в Гърция е около 30 000 души , а не три милиона, така ,че не е необходимо да изследват условно 1000 бр. ,в случая са достатъчни и 100 бр.
Учуден съм, че са толкова малко...очаквах поне 5-6 пъти повече. Вие сигурен ли сте в тази цифра?
Но 100 броя са недостатъчни, предвид високата степен на изолация и самоизолация, които са традиционни за тях, а в тези изследвания няма и по 100 човека даже.

Quote
Самите изследователи са казали, че това са първите впечатления и изводи и тези изводи могат евентуално да се потвърдят в по мащабно изследване. Освен това те  никого не задължават да им вярва, а ти веднага отхвърляш всичко цитирайки изследвания на кучета и червеи.
Дали ще се изследват кучета, червеи или амеби няма никакво значение, има значение КАК се провеждат тези изследвания и какви ИЗВОДИ, каква познавателна стойност носят те.
Аз новина, анализ или новина не видях. Ако вие сте видяли, и можете да ми я посочите или разтълкувате, ще ви бъда благодарен.
---------
Между другото, в моите и в нашите изследвания червеи не сме изследвали.
А препарата, за който ставаше дума, вече е внедрен във Великобритания и се прилага за лекуване на хора с болни сърца на базата именно на изследвания на кучета. Както и огромната част хапове и медикаменти, които сега спасяват и удължават живота на милиони хора по света. Така че, имайте малко уважение, ако обичате.

Quote
Освен ,това ти въвеждаш в употреба едно грешно определение ГРЪЦКИ помаци. Такъв термин няма г- н Пасков има помаци живеещи в Гърция ,България ,Турция,Македония, Косово .
Приемам корекцията, щом толкова ви засяга.
Помаци от Гърция...Става ли?

Quote
Освен това както и ти си забелезал, изследването не претендира за кандидатстване за научно степен и признаване, то просто се следвало целта си  ,а  тя е дали има данни за по мащабно изследване, именно и затова то е публикувано в специализирано периодично издание.
Аз първо целта не я видях, или по-скоро не я намерих в прочетеното...
Вече писах защо. Изследване без ясни цели, критерии за оценка и опитна и контролна група не е изследване, а наукоидно занимание за пълнене на периодични издания за натрупване на точки от публикации.

Quote
Така ,че ти като учен не би трябвало да отхвърляш изцяло това изследване ,защото то е опознавателно и целта му е да се види дали има почва за по мащабно.
Повтарям - такава цел не видях нито заявена, нито изпълнена, вече обясних двукратно защо смятам, че по този начин и бъдещите такива публикации са обречени откъм познавателна гледна точка.

Offline nezir_9

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 316
  • Gender: Male
Ynt: Помаците - самостоятелен етнос?
« Reply #14 on: November 13, 2008, 10:13 »
Za tezi, koito sa propusnali tova intervyu:

You are not allowed to view links. Register or Login

Ne sme taka narecheni "POMATZI" - nie sme si POMATZI, i takiva se chuvstvame..

Pozdravi na vsichki!


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42