Author Topic: Ислямизационният процес през XV—XVII в.  (Read 49342 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jordanova

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 119
  • България ще бъде духовен разсадник на целия свят.
Ибрахим , това клипче съм го гледала вече, беше в друга тема и исках да я открия и там да поместя въпросите си. Аз в доста подобни клипове съм се заглеждала и съм прочела и от там възникнаха въпроси относно това какъв ислям се проповядва днес в нашите земи и по време на османската империя, защото някъде прочетох такова съмнение, че има разлика. Затова се рових по разни ислямски сайтове и доста съм прочела и видяла пропагандни материали. Чета и Корана и Библията и сравнявам. Но аз нямам нужда от пропаганда, аз съм направила своя избор и нищо и никой не може да го промени. Търся само истината и попаднах на тези материали и искам да знам повече за това. Благодаря, но в случая не ми отговаряш. Темата не е за исляма, а за ислямизирането, аз правя огромна разлика между двете.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Госпожа jordanova и това ли ви се вижда за принуделно приемане на исляма.
Много се радвам че четете и корана и библията но корана се чете при определени условия
 дано това ви е ясно първо трябва да си вземете абдес а за взимане на абдес са нужни няколко дуви нали.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline jordanova

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 119
  • България ще бъде духовен разсадник на целия свят.
Коранът го чета от компютъра на електронен носител, не се нуждая от друг, за да спазвам някакви неразбираеми за мен неща. Това е една книга, която ми е интересно да прочета, за да знам повече за исляма. Този клип също съм гледала. Това е математика, но освен това има и биология. Да не развивам теории, но там където има голяма смъртност , има и голяма раждаемост. Освен това Земята е пренаселена, а трябва да има равновесие между живите хора и тези души, които са в паралелния свят. Ресурсите се изчерпват и няма нужда от висока раждаемост. А тези изводи се правят на темповете на раждаемост. Да ви дам един прост пример с микроорганизмите. В определена среда посяваме клетки на микроорганизми. Постепенно броят им расте, те се размножават и се увеличават, след това броя на новите клетки се изравнява с тези на измиращите, появяват се нови, но и стари измират и накрая когато се изчерпат ресурсите на средата, започват да намаляват и накрая всички измират, ако не се променят условията на живот, защото първо ресурси няма, второ отпадните продукти от тяхната жизнена дейност ги самоубиват. Е тази картина я представете на макрониво, средата е планетата Земя, а микроорганизмите са хората, нейното население. Когато натежим на Земята, тя сама ще започне да се освобождава от нас. Не са случайни и всички природни бедствия, ще стават и все повече и така ще погинат много хора. Всичко това ви го пиша, защото нашия учител е природата и ние трябва от нея да вземаме познанията си. Аз съм вярваща, което е различно от религиозна. За мен вярата е от Бога и тя свързва човеците, а религиите са от хората и те ги разделят. Не е важно как ще четеш една книга, а как ще изпълняваш това, което приемаш и в което вярваш. Оставете пропагандните клипове за друга тема, искам да получа повече яснота относно това, което съм копирала. Това е за 14 век, не за днешно време. Религията е еволюирала, ако смятате,че тя от 7 век, когато се е появила до сега е все една и съща, не вярвам. Източникът е един и същ, но тълкуването се прави от хора и това се променя субективно.

Offline jordanova

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 119
  • България ще бъде духовен разсадник на целия свят.
Ибрахим, специално за вас, една притча .
ИСТИНАТА

 Много отдавна живял на света един юноша, който търсел истината. Някой го посъветвал да отиде в една пещера, намираща се високо в планината, в която имало дълбок кладенец.

 "Попитай кладенеца в какво се състои истината и той ще ти даде верния отговор" - казали му.

 Момъкът послушал съвета, намерил кладенеца и му задал своя въпрос. От кладенеца се чул отговор:

 "Иди на площада в своето село и там ще намериш това, което търсиш"...

 Изпълнен с надежда се върнал младия момък в селото и там на площада открил три малки магазинчета. В едното се продавали метални парчета, в другото парчета дърво, а в третото тънка проволка. Изглеждало, като че нищо няма отношение към разкриването на истината. Разочарован, младежът се върнал при кладенеца, за да поиска обяснение, но от дъното се носело само ехото.

 Юношата продължил да търси истината и постепенно спомените за кладенеца избледнели. Една лунна вечер той чул звуците на чудесна музика. Някой вдъхновено свирел на китара. Младежът решил да разбере как се ражда тази прекрасна музика. Той се приближил до свирещия на китара и наблюдавал неговите танцуващи по струнните пръсти, а после се вгледал в китарата. И тогава неочаквано го поразило приятно откритие: инструментът бил направен от тънка проволка (струните), метал и дърво - точно такива, каквито видял преди време, но не им предал значение.

 Едва сега той разбрал посланието на кладенеца:

 Че на нас вече ни е дадено всичко, от което се нуждаем, а нашата задача е да го съберем ведно и да го използваме по предназначение.

Много неща нямат значение докато разглеждаме само отделните им фрагменти. Когато те се съединят обаче, възниква ново цялостно разбиране.

 Така е устроен и животът, а ние правим прост избор - да бъдем щастливи или да бъдем нещастни, но и едното и другото изисква еднакви усилия.

 Теун Марез

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login
Ибрахим, специално за вас, една притча .
ИСТИНАТА

 Много отдавна живял на света един юноша, който търсел истината. Някой го посъветвал да отиде в една пещера, намираща се високо в планината, в която имало дълбок кладенец.

 "Попитай кладенеца в какво се състои истината и той ще ти даде верния отговор" - казали му.

 Момъкът послушал съвета, намерил кладенеца и му задал своя въпрос. От кладенеца се чул отговор:

 "Иди на площада в своето село и там ще намериш това, което търсиш"...

 Изпълнен с надежда се върнал младия момък в селото и там на площада открил три малки магазинчета. В едното се продавали метални парчета, в другото парчета дърво, а в третото тънка проволка. Изглеждало, като че нищо няма отношение към разкриването на истината. Разочарован, младежът се върнал при кладенеца, за да поиска обяснение, но от дъното се носело само ехото.

 Юношата продължил да търси истината и постепенно спомените за кладенеца избледнели. Една лунна вечер той чул звуците на чудесна музика. Някой вдъхновено свирел на китара. Младежът решил да разбере как се ражда тази прекрасна музика. Той се приближил до свирещия на китара и наблюдавал неговите танцуващи по струнните пръсти, а после се вгледал в китарата. И тогава неочаквано го поразило приятно откритие: инструментът бил направен от тънка проволка (струните), метал и дърво - точно такива, каквито видял преди време, но не им предал значение.

 Едва сега той разбрал посланието на кладенеца:

 Че на нас вече ни е дадено всичко, от което се нуждаем, а нашата задача е да го съберем ведно и да го използваме по предназначение.

Много неща нямат значение докато разглеждаме само отделните им фрагменти. Когато те се съединят обаче, възниква ново цялостно разбиране.

 Така е устроен и животът, а ние правим прост избор - да бъдем щастливи или да бъдем нещастни, но и едното и другото изисква еднакви усилия.

 Теун Марез

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Да не развивам теории, но там където има голяма смъртност , има и голяма раждаемост. Освен това Земята е пренаселена, а трябва да има равновесие между живите хора и тези души, които са в паралелния свят. Ресурсите се изчерпват и няма нужда от висока раждаемост. А тези изводи се правят на темповете на раждаемост. Да ви дам един прост пример с микроорганизмите. В определена среда посяваме клетки на микроорганизми. Постепенно броят им расте, те се размножават и се увеличават, след това броя на новите клетки се изравнява с тези на измиращите, появяват се нови, но и стари измират и накрая когато се изчерпат ресурсите на средата, започват да намаляват и накрая всички измират, ако не се променят условията на живот, защото първо ресурси няма, второ отпадните продукти от тяхната жизнена дейност ги самоубиват. Е тази картина я представете на макрониво, средата е планетата Земя, а микроорганизмите са хората, нейното население
За мене а предполагам и за много други това е признак на ограничено мислене.Сигурно хората в днешна Бьлгария са дьлбоко замислени за бьдещето на майката Земя и взели,че смькнали раждаемостта дори под необходимото ниво за оцеляване на нацията.Отличници вьв всяко едно отношение би казал някой "мьдар" човек.Каде останаха мечтите за завладяване и тьрсене начин за живот на други планети богати на природни ресурси госпожо Йорданова.Човек е толкова голям, колкото големи са мечтите му казват по умните хора но явно това за нас тук не важи ние искаме спиране или ограничаване на раждаемоста с цел спасяване на земята.Глупости на тьркалета с тези примери за микроорганизмите от учебниците за началният курс.Както четем историята явно по сьщият начин и биологията все това,което ни изнася.

Offline jordanova

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 119
  • България ще бъде духовен разсадник на целия свят.
Хат, не ви приляга да нападате, заради това, че не сте на ти с науката и пишете общи приказки. На материала за броя на мюсюлманите, който се увеличава по години написах, че освен математика, има и биология , а и други науки, но аз тях не съм писала и няма да давам примери. Човек  с ограничено мислене и този, който разсъждава като вас. Никъде не съм посочила България и българи в коментарите си. Писах общо, за принципни неща. Нито съм писала за ограничаване на раждаемостта поради някакви си причини. Само исках да кажа, че тези данни няма да са реални, защото не се вземат в предвид други съществени неща. А да сравнявате биологията с историята е несериозно. Историята се пише от хора, които се опират най вече на хроники, написани от други хора и тя винаги може да се довери на ненадежден източник. Докато биологията не е субективна наука и тя се опира на природните закони. Отидете в някоя лаборатория и помолете да ви се обяснят фазите на развитие на микроорганизмите и нагледно да ви покажат това, което съм обяснила. А биологията е еднаква, в която и да е страна се учи едно и също, няма субективизъм и избирателност.
"Както четем историята явно по сьщият начин и биологията все това,което ни изнася." Това е смешно и ви съветвам да мислите преди да пишете, очевидно нямате нужното образование, щом се изказвате по този начин. Между другото какви природни ресурси има и на кои планети?

Offline jordanova

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 119
  • България ще бъде духовен разсадник на целия свят.
Светът е заплашен от екологична криза, много по-лоша от финансовата, заради прекомерното потребление на природни богатства.

Според докладa на The Living Planet, хората използват 30 % повече ресурси, отколкото Земята може да възстанови за една година. Това води до обезлесяване, замърсяване на почвите, въздуха, водите и драматично намалява броя на рибите и други животински видове.

В резултат на всичко това, ние плащаме „екологичен дълг”, равняващ се на 4 - 4.5 трилиона долара на година. Това е два пъти повече от приблизителните загуби на световните финансови институции в следствие от кредитната криза, твърдят авторите на доклада.Те се позовават на доклад на ООН, в който са пресметнати годишните икономически загуби от разрушаването на екосистеми.

Тези проблеми се задълбочават с все по-бързото нарастване на човешката популация, консумацията на ресурси и невъзможността на технологиите да намират нови начини за увеличаване производството на храна и други природни ресурси.

Ако това не се промени до 2030 г., човечеството ще се нуждае от две планети, за задоволяване на нуждите си. Спадът в глобалната икономика е последствие от живот, който не можем да си позволим, но финансовата рецесия бледнее в сравнение със задаващата се екологична криза.

Ние имаме само една планета. Възможността й да поддържа огромното разнообразие от видове е фундаментално ограничено. Когато нуждите на хората превишават наличностите – когато прекрачваме екологичната граница – ние разрушаваме разнообразието в живите екосистеми. Безусловно тези загуби заплашват човешкото благополучие.

Всички трябва да осъзнаем факта, че човечеството унищожава биоразнообразието със скорост по-голяма от скоростта на последното голямо изчезване на света.

Докладът е истината за живота в естествените системи на земята, позоваващ се на проучване върху 5 000 популации от повече от 1 600 вида.

Проучването от 2005 г. показва, че биоразнообразието е намаляло с 1/3 спрямо1970 г. Индексът на тропическите видове е спаднал значително, както и този на умерените, макар и в не толкова голяма степен. Значителен спад има и в индексите на сухоземните, сладководните и морските видове, тропическите гори, пасищата и пустините.

От главните географски райони само неарктичните райони, разделящи Северния полярен кръг и Северна Америка, са останали без изменение.

За същия период, екологичният отпечатък от населението на Земята, се е удвоил. При тази скорост човечеството ще има нужда от две планети до 2030 г., 20 години по–рано от предсказаното в доклада на The Living Planet, изготвен преди 2 години.

През 1960г. повечето страни живееха с техните екологични ресурси. Днес 3/4 от населението на света живеят в страни, които консумират повече, отколкото могат да произведат.

САЩ и Китай допринасят за 2 / 5 от въздействието върху околната среда в световен мащаб. Техния дял в използването на ресурси и емитирането на отпадъчни емисии е над 42%.

Автор: Петър Петров
от екомедия, специално за хат, защо ли учените не споменават за неговата заветна мечта за живот на друга планета

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
   Моля,пишете по темата!Нека да си поддържаме форума подреден...

Offline jordanova

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 119
  • България ще бъде духовен разсадник на целия свят.
You are not allowed to view links. Register or Login
Може ли малко повече информация относно това: "Още след средата на 14 век, при управлението на Мурад I, е въведен данъкът пенджик – всеки пети военнопленник се принуждава да приеме исляма и да постъпи в армията." а и върху това:"По време на царуването на султан Мурад I (1360-1389) османската армия успява да завладее големи територии с християнско население. Пред военно-феодалната администрация възниква въпросът за пълното подчиняване на тези територии и населението и за осигуряване на възможност за продължаване на завоевателните походи, както твърди турският историк М. Т. Гьокбилгин, „беше нужно много време, докато християнските народи бъдат принудени насилствено да приемат исляма или да се чака доброволно да направят това."
Това беше моя коментар в тази тема и искам да получа някаква яснота по него. Но съжалявам,че темата се отплесна в друга посока, аз просто се подадох и влязох в диалог с други коментатори, които не са коментирали по съществото на моите въпроси. Но такава съм, хващам се и не искам да оставя нещата недоизказани.

Offline jordanova

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 119
  • България ще бъде духовен разсадник на целия свят.
От същия очерк, който е в началото на темата, съм отделила една част:

Особен интерес представлява например една султанска заповед от 27. II. 1560 г., отправена до кадиите на Неврокоп (дн. гр. Гоце Делчев) и прилежащия му район. [8] Причината да бъде издаден този документ се крие в обстоятелството, че неупоменато в заповедта лице или група лица измежду неврокопските мюсюлмани или възможно измежду провинциалната османска администрация, водени от религиозен фанатизъм, били отправили оплакване до централната османска власт. Дразнело ги най-напред наличието на християнска култова сграда — черква, в близост до мюсюлманските джамии и месджиди. Още повече, че черквата, намираща се по отколешна традиция „на едно високо място” в Неврокоп, доминирала над тях по местоположението си.

85
 

Впрочем известна е съдбата на множество български църкви и манастири, разрушени или превърнати в джамии още през първите десетилетия на османското владичество в българските земи. [9] С течение на времето обаче проявите на религиозно-народностна дискриминация от този род очевидно не намалели. Така през. 1560 г., както добре личи от текста на посочената по-горе султанска заповед, под въпрос било поставено понататъшното съществуване и функциониране на оцелялата дотогава църква в Неврокоп. При това случаят далече не представлявал изолирано явление. В това ни убеждава подобна султанска заповед, издадена само няколко месеца по-късно, на 16. VII. 1560 г., отправена по аналогичен повод този път до видинския кадия. [10]

За разлика от неврокопската, въпросната видинска църква била вече веднъж изгоряла по време на пожар, който предвид настроенията на мюсюлманите от Видин, едва ли ще да е бил случаен. Толкова по-силно било възмущението им, когато местните българи съумели да я възстановят и дори да я разширят. И в този случай просителите се аргументирали с обстоятелството, че църквата се оказала в близост до джамията, построена в града от Михалоглу Мехмед бей. [11]

И в двата случая се твърди, че като се събирали често около черквите — съответно във Видин и Неврокоп, християните смущавали и безпокоели с поведението си „правоверните”. Докато християните от Видин били обвинявани от авторите на жалбата, че „пиели вино и се карали”, на българите в Неврокоп се вменявал друг един грях — в петъчните и другите дни те лазарували.

Не може да не направи най-напред впечатление употребата в официален османотурски документ на оригиналното българско название на обичая. Сам по себе си този факт свидетелствува за широкото и повсеместно разпространение на лазаруването сред българското население и за твърдото поддържане на този обичай, конкретно в Неврокоп и Неврокопско, в условията на османското владичество. Освен това със своята зрелищност и присъщата му (като на пролетен обичай) ведрост на настроението лазаруването е впечатлявало околните, привличало е вниманието на свои и

86
 

чужди, за да може и названието му да се запомни, да придобие, така да се каже, своего рода гражданственост.

Най-после, навлизането на термина „лазаруване” в официалната османотурска лексика посредством говоримия език, поне специално в Неврокоп, ще да е било улеснено от още едно обстоятелство. Именно в интервала 1530—1569 г. в Неврокоп се наблюдава необикновено интензивно увеличаване на мюсюлманския елемент за сметка на християнския. Така например, ако през 1530 г. това съотношение било 495 християнски домакинства срещу 326 мюсюлмански, по данни от 1569 г., то било в значителна степен изменено — 289 християнски и 453 мюсюлмански домакинства. [12] Следователно голяма част от местните мюсюлмани през 60-те години на XVI в. били българи, наскоро приели по една или друга причина исляма и именно българският бил за тях роден език. И още по-понятен при това положение е страхът на османските властници, че старите български обичаи и обреди биха могли да смутят довчерашните християни и да отвлекат вниманието им от молитвите към аллах.

Същевременно анализът на текста на султанската заповед и начинът на употреба на термина „лазаруване” в нея навежда на мисълта, че той в случая се използува по-скоро като сборно, отколкото като конкретно понятие. С други думи под лазаруване в документа се подразбира не точно самият пролетен момински обичай, а всички подобни обичаи на българите в Неврокоп, свързани с песенно изпълнение, танци и народни игри. Така султанската заповед преповтаря твърденията на просителите от Неврокоп, които определено създават впечатлението, че около въпросната черква се лазарувало многократно през годината, едва ли не през всички празнични за мюсюлманите петъчни дни, а и през другите дни на седмицата.

Разбира се, възможно е авторите на жалбата съзнателно да преувеличават, за да подчертаят още по-силно несъвместимото според тях съжителство на църквата с близките до нея мюсюлмански култови сгради. И въпреки това, както е известно, по традиция лазаруването се извършва през ранна пролет, в т. нар. Лазарова събота, една седмица преди Великден и в навече-

87
 

рието на Цветница. [13] Султанската заповед е издадена на 27. II., следователно жалбата, в отговор на която е изпратена, едва ли ще да е била отправена от Неврокоп за столицата Истанбул по-късно от месец-два преди това. Оттук се създава впечатлението, че представителите на местната османска администрация в Неврокоп или пък други някои предполагаеми автори на жалбата са били раздразнени по-скоро от поредицата зимни празници на неврокопските българи християни в интервала между края на декември и края на януари. [14]

Коментар заслужава още една немаловажна подробност в текста на султанската заповед до неврокопския и другите кадии от 27. II. 1560 г. В нея се подчертава, че лазаруват „живущите в черквата неверници”. Това изрично указание допуска мисълта, че е възможно фактически да става въпрос не за църква или поне не само за църква, а за някаква християнска обител, може би дори за манастир. Още повече, че по-нататък се споменава за християни, живущи не само в неврокопската, но и в останалите подобни й църкви в околността. Едни целенасочени по-нататъшни проучвания на място в Неврокоп биха позволили вероятно да бъде идентифицирана въпросната християнска култова сграда или комплекс от сгради.

Оплакването до централната османска власт и последвалата султанска заповед до неврокопския и други някои кадии щели да имат сериозни последици не само за българите от града и казата, но и за българите от съседните кази. То послужило като удобен предлог да бъде наредено на кадиите да проучат дали в Неврокопския край и съседните му кази има други подобни черкви, живеят ли в тях „неверници” и какъв е броят им. В случай, че поведението им противоречи на шериатските норми следвало дейността им да се забрани. А то едва ли щяло да се стори на кадиите и останалите османски провинциални власти по-благопристойно от това на неврокопските християни, които си позволявали да лазаруват.

В такъв смисъл би могло да се твърди, че султанската заповед от 27. II. 1560 г. до кадиите на Неврокоп и околността фактически поставяла началото на поредна акция (или поне засилен натиск) срещу зава-

88
 

реното българско население в Родопската област и по-конкретно в долината на Места. [15] Тези целенасочени действия следвало да атакуват преди всичко християнската религия и българските народни обичаи и традиции, които най-вече поддържали народностното съзнание на българите в условията на чуждото робство.

Впрочем 1560 г. по всичко изглежда била особено тежка за българския народ във всяко едно отношение. Като отчаян вопъл звучи една макар и кратка приписка, оставена ни от неизвестна ръка върху апокрифен сборник от XV-XVI в.: „В лето 7068 ( = 1560 г.). Сие (това) лето беше суша велика не роди се... Беше неволя и зло велико от турците.” [16]

Така или иначе, и през последните десетилетия на XVI в. двете патриаршии — Цариградската и Охридската, продължавали да функционират под привидната закрила на султана. Били избирани и сменявани патриарси и митрополити, събирали се църковни данъци и такси за кръщене и венчило, за смърт и опело. За такова едно ръкополагане на митрополит в намиращия се близо до Неврокоп Мелник съобщава например, макар и съвсем бегло, Стефан Герлах: „На 2 (юни 1578 г. — б. а.) проповедникът в патриархалната черква Методий бе благословен от патриарха за митрополит в Мелник, един град, намиращ се недалеч от Солун. Ръкополагането и самата церемония не можахме да вилим, понеже ни беше казано твърде късно...” [17]

И макар, както видяхме по-преди, за едни митрополитски или патриаршески жезъл понякога да се хвърляло като рушвет цяло състояние, това били постове, от които освен власт и облаги можело да се очакват и твърде много неприятности, че и нещо повече. Ето какво ни съобщава например една приписка върху Пролог от втората половина на XVI в. по повод нерадостната участ на охридския архиепископ Варлаам през 1598 г.: „В лето 7106 (= 1598 г.) месеца мая 28 ден (на) архиепископа Охридски кир Варлаам турците му отсякоха главата в града Велес. (Турците са тези), които сътвориха вечна мъка, а нему вечна памет.” [18]

Тачел народът своите мъченици за род и вяра, но все пак малка утеха можела да даде на страдащите тази християнска максима и никаква защита не предлагала нито тя, нито молитвите, срещу насилията и

89
 

злочинствата. Наред със засилената през последните десетилетия на XVI в. религиозно-народностна дискриминация в Дупнишко, Неврокопско, както и навсякъде в българските земи, продължавали да се подвизават, почти необезпокоявани от властите и недосегаеми за султанските заповеди и разпоредби, различни разбойнически дружини.

Една такава разбойническа шайка образували по данни от 1581 г. например някой си Хаджи Перване и трима Мехмедовци, единият от които от Неврокоп. Благодатен район за действие те намерили очевидно най-вече в обширната област между Неврокоп и Солун, поради което именно до кадиите на тези два града била изпратена и поредната султанска заповед да бъдат незабавно издирени разбойниците, ограбили напоследък от населението 200 000 акчета и друго имущество. [19]

Ако разсъждаваме като някои тук, може да стигнем до извода, че българите християни са измирали по-интензивно от българите мюсюлмани и не са раждали достатъчно, за да компенсират голямата смъртност, точно обратното се е случвало при мюсюлманите-висока раждаемост и ниска смъртност, като по този начин са преобърнали бройката и тя все по-голяма ставала в годините. Ето обяснение поради , което никой не може да твърди,че мюсюлманите са бивши християни, приели исляма. Те са си мюсюлмани и такива ги заварват турците , няма ислямизиране. Шегувам се, но нали всеки си тълкува както му харесва.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Хат, не ви приляга да нападате, заради това, че не сте на ти с науката и пишете общи приказки. На материала за броя на мюсюлманите, който се увеличава по години написах, че освен математика, има и биология , а и други науки, но аз тях не съм писала и няма да давам примери. Човек  с ограничено мислене и този, който разсъждава като вас. Никъде не съм посочила България и българи в коментарите си. Писах общо, за принципни неща. Нито съм писала за ограничаване на раждаемостта поради някакви си причини. Само исках да кажа, че тези данни няма да са реални, защото не се вземат в предвид други съществени неща. А да сравнявате биологията с историята е несериозно. Историята се пише от хора, които се опират най вече на хроники, написани от други хора и тя винаги може да се довери на ненадежден източник. Докато биологията не е субективна наука и тя се опира на природните закони. Отидете в някоя лаборатория и помолете да ви се обяснят фазите на развитие на микроорганизмите и нагледно да ви покажат това, което съм обяснила. А биологията е еднаква, в която и да е страна се учи едно и също, няма субективизъм и избирателност.
"Както четем историята явно по сьщият начин и биологията все това,което ни изнася." Това е смешно и ви съветвам да мислите преди да пишете, очевидно нямате нужното образование, щом се изказвате по този начин. Между другото какви природни ресурси има и на кои планети?
Госпожо Йорданова аз сьм лекар и всички хора пишещи тук са все хора с образование и самочуствие на знаещи и можещи така,че   вие сте последният човек от който ще слушам лекции по биология и всичкология. Ако можете да кажете нещо интересно кажете с интерес четем тава което пишете но не ни мислете за малоумни,като следствие от това че сме помаци.Много добре знаем какви сме и откаде сме надявам се това вече ви е станало ясно.
You are not allowed to view links. Register or Login
Между другото какви природни ресурси има и на кои планети?
В сьзвучие с подигравателният ви тон ще ви кажа,че скоро света ще научи и живота ще бьде и на други  планети но това няма да се дьлжи на такива,като вас "рьсещи мозак" а на умни и можещи хора.

Offline jordanova

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 119
  • България ще бъде духовен разсадник на целия свят.
Съжалявам за вас, но не ме убедихте, че сте добър като лекар, след като прочетох за това, че биологията и микробиологията са като историята и от тях си вземаме и тълкуваме избирателно, каквото ни е угодно. Лекарите , които познавам са грамотни, но те ползват чужди езици, четат много, работят и в кабинет и като преподаватели в МА, и винаги съм имала контакт с високоинтелигентни и способни доктори и съм с високо мнение за лекарската професия. Аз не съм и предполагала вие,че сте лекар и не мога да го приема, дори да е факт, защото показвате  едно ниво, което ме кара да се съмнявам в това. Когато пиша, аз не деля хората на помаци и други, на образовани и необразовани, нито пък съм нарекла някой малоумен.Аз не съм тук, за да просвещавам някой, нито пък някой да ми преписва неща, които нито мисля, нито съм написала. Нито правя обобщаващи заключения, а само изразявам своето мнение, което опира на моите разбирания и виждания. А по отношение на живота на други планети, не съм компетентна ,за да пиша дълго, но като човек, който е учил природни науки вие как виждате тази вероятност да се прехвърли човечеството на друга планета, след като му стане тясно на земята. Ето само една подсказка, опитайте да отгледате растение, което е приспособено да живее в топъл климат и вие го преместите в студен , какво се случва с него? Или като прехвърлите хората на друга планета, ще промените и  климата и всичко останало, за да се приспособят. Чела съм за едно преселване на планински хора в равнинна област и те поголовно започнали да измират, защото не им понесли климатичните условия.

Offline jordanova

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 119
  • България ще бъде духовен разсадник на целия свят.
В сьзвучие с подигравателният ви тон ще ви кажа,че скоро света ще научи и живота ще бьде и на други  планети но това няма да се дьлжи на такива,като вас "рьсещи мозак" а на умни и можещи хора.
Радвам се на прогреса и нямам нищо против да се случат необичайни неща. Радвам се ,че не съм сред тези, към които ме причислявате ръсещи мозък (недопустимо е да допускате грешки и в двете думи) Правете разлика между ь и ъ.
Не отправям лоша дума към вас, само обръщам внимание на неща, които ви убягват. Много прецезирам какво говоря и пиша, защото и лошото и доброто се връща при първоизточника. Човек започва от себе си, преди да изисква от другите. Надавям се ,че отговорът ви към мен ще бъде такъв, че да не се налага отново да пиша за нещо, което е извън темата.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
В сьзвучие с подигравателният ви тон ще ви кажа,че скоро света ще научи и живота ще бьде и на други  планети но това няма да се дьлжи на такива,като вас "рьсещи мозак" а на умни и можещи хора.
Радвам се на прогреса и нямам нищо против да се случат необичайни неща. Радвам се ,че не съм сред тези, към които ме причислявате ръсещи мозък (недопустимо е да допускате грешки и в двете думи) Правете разлика между ь и ъ.
Не отправям лоша дума към вас, само обръщам внимание на неща, които ви убягват. Много прецезирам какво говоря и пиша, защото и лошото и доброто се връща при първоизточника. Човек започва от себе си, преди да изисква от другите. Надавям се ,че отговорът ви към мен ще бъде такъв, че да не се налага отново да пиша за нещо, което е извън темата.

  Йорданова,а вие правите ли разлика между "прецезирам" и "прецизирам"? ;D

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42