Author Topic: Ислямизационният процес през XV—XVII в.  (Read 49356 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ето преснимани някои страници от книгата "Турски извори за българската история, том 3". Снимани са началните страници на документите, а после само тези страници от документите, които са за помашки села. Обърнете внимание на две неща - село Ягодина (Балабан) се споменава на две места в документи от 16 век, като са изброени общо 23 мююлмани. Онези спорни документи пък посочват, че селото е било насилствено потурчено цял век по-късно - през 1666 година. Не ми е известно турците да са налагали исляма и то насилствено, на вече мюсюлмани  ;D Второто нещо, на което трябва да се обърне внимание е, че населението на нахия Йенидже Кара Су (днешно Ксантийско) е било масово ислямизирано още през 16 век. Демек ония спорни документи пак увисват що се касае до помаците в днешна Гърция. Накрая е сниман и речник на турските думи. Приятно четене: You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
От  мое име лично и като представител на сайта pomak.eu Admin искам да призова Чечлията със знанията си като историк помак заедно с Джемал от Чикаго да се върнат във Форума ни!

Техните познания относно произхода на нас помаците,исторически факти от Архивите за безценно богатство за всички ни,нека гледаме позитивно на нещата.

Ако искаме да задържим авторитет и лидерство на такива не са нужни само" поздрави и песни в pomak.eu.
Не сме студио за звукозаписи а за това да се даде гласност на помаклъка,на обикновения човек от село,дошъл тук не да ни слуша песните,а...историята за него и традициите му в живота! 
Сайта от мое име ги  приканва в името на помаклъка с труда си да допринесат вижда се знания за помаклъка по света! Когато става въпрос за това е редно да сме единни,да боравим с факти а не да се сърдим и търсим кусури!


  P.S:- Правя го в името на сайта,утре мен може да ме няма!

 Но в днешно време талантливи помаци които много знаят,хора като Метката от с.Брезница,Джемал от Чикаго,Чечлията.. са на пръсти дето ги броим,и макар,че сайта никога не ги е гонил изключвам Чечлиата  е редно да си подадем ръка и го правим в името на доброто за този наш народ.!
 Учим се,допускали сме грешки като всеки нормален човек,но искаме просперитета да остане за след нас,това е.!

 Аз приканих по горе хора като Чечлиата,Метката и Джемал историка да се включат отново активно в сайта с познанията си.

Весела Нова година и късмет на всички ни!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ислимизационният процес обхваща Балканите много по рано в началото на 14 век,говорим след края на 13 век 1396 година до началото на 18 век когато Османската империя е оставила следи в Европейската и Балканска история,когато след битката във Виена започва началото на разпада на Великата Османска империя.

Днес горанци,торбеши,албанци,косовци,помакос в Северна Гърция,бошнаци.... се лутаме в историята ни,а е толкова близко до нас.
 Един народ разделен от Балканските сили и Англия да е с други граници,имена уж без корен и произход..!

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
От  мое име лично и като представител на сайта pomak.eu Admin искам да призова Чечлията със знанията си като историк помак заедно с Джемал от Чикаго да се върнат във Форума ни!

Техните познания относно произхода на нас помаците,исторически факти от Архивите за безценно богатство за всички ни,нека гледаме позитивно на нещата.

Ако искаме да задържим авторитет и лидерство на такива не са нужни само" поздрави и песни в pomak.eu.
Не сме студио за звукозаписи а за това да се даде гласност на помаклъка,на обикновения човек от село,дошъл тук не да ни слуша песните,а...историята за него и традициите му в живота! 
Сайта от мое име ги  приканва в името на помаклъка с труда си да допринесат вижда се знания за помаклъка по света! Когато става въпрос за това е редно да сме единни,да боравим с факти а не да се сърдим и търсим кусури!


  P.S:- Правя го в името на сайта,утре мен може да ме няма!

 Но в днешно време талантливи помаци които много знаят,хора като Метката от с.Брезница,Джемал от Чикаго,Чечлията.. са на пръсти дето ги броим,и макар,че сайта никога не ги е гонил изключвам Чечлиата  е редно да си подадем ръка и го правим в името на доброто за този наш народ.!
 Учим се,допускали сме грешки като всеки нормален човек,но искаме просперитета да остане за след нас,това е.!

 Аз приканих по горе хора като Чечлиата,Метката и Джемал историка да се включат отново активно в сайта с познанията си.

Весела Нова година и късмет на всички ни!
Подкрепям горещо този апел,считам че той е направен с най искренни чувства от сьрце и душа  и лично много бих се радвал,ако нашите сьфорумници откликнат на нашата покана.
За много години скьпи сьфорумници.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!

За много години,Hat.
Да,наистина съм се заел сериозно на всяка цена да върна Метката от Брезница,Джемал помниш по рано беше тук историк,от моето село е сега в Чикаго,както и Чечлиата наше помаче историк сега живее в Швеция.
Липсват в сайта,слаби сме по отношение на история на помаклъка,не можем да се браним,защото не става само с емоции,иска се исторически факти,иска се сърце..!
Нужно ни е хора,които заедно да сме още по силни.!
Живи и здрави заедно!

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Да наистина помаците сме слаби относно историци анализатори и т.н.Но не мислите ли че тези няколко хора са обидидени на някио,все пак са допринесли много за сайта без дори да търсят забележете не са и търсили нещо в замяна.Всеки човек си има цена,както тези хора които не пишат вече в сайта,  та тези хора могат и не само но те притежават и авторски права.Затова трябва да се помисли за заплащане на тези хора,някои ще кажат защо пък да им се плаща,аз пък ще кажа че в други сайтове където бранят своята кауза има добре подготвени хора които взимат луди пари за да развиват своите идеи и идентичности.Така че хора като Метка,Cheshliya,Джемал и др.трябва да се привлекат в най-скоро време,иначе сайта ще забие някъде по средата на нищото   


Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
А защо не викаме нашия Боян Добрев, доказал се познавач на историята? Човек отдаден на фолклора и истината.
Чечлията е тук и пише истини, които не отърват на много хора, но са истини. Виждам че и той е променил вижданията си. Фактите са си факти и не могат да бъдат оборени с нищо.
Кое в по важно- истината или ината? Риторичен въпрос....

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
А защо не викаме нашия Боян Добрев, доказал се познавач на историята? Човек отдаден на фолклора и истината.
Чечлията е тук и пише истини, които не отърват на много хора, но са истини. Виждам че и той е променил вижданията си. Фактите са си факти и не могат да бъдат оборени с нищо.
Кое в по важно- истината или ината? Риторичен въпрос....

Викай го бе кой те спира.Той работи за твоята кауза.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Викай го бе кой те спира.Той работи за твоята кауза.
Аз питам защо ръководството не го вика? Защото ако искаме плурализъм и обективност трябва да има няколко гледни страни. А не тип дискусия монолог- ръкопляскания.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
Да наистина помаците сме слаби относно историци анализатори и т.н. .......
Помаците, изобщо не са слаби историци и анализатори, както на някои им се иска да бъдат, дори напротив!
Едно е да се чете измислена история, друго е да прави история, трето е да се изваждат части от измислена възродителска история и да се сглобяват като "конструктор Лего" за да се налага една богоугодна народу теза, четвърто е да се правят проучвания и на терен и на неизвестни до сега писмена, пето е да се насаждат едни и същи главозамайващи верски и народностни твърдения, шесто е да се остави Помака да се чувства такъв, какъвто той си желае и иска да бъде, седмо и осмо е да може Помака да го накараш да играе в дирижиран такт 7/8, и девето и десето е да си мисли всеки , че с Помака може всичко да се експериментира, бил той послушен, бабаит или наивен, за да може всеки да се упражнява на неговият мегдан и да си развява байряка, кой както си иска, за да не може след време да залитьа кать пияна тояга и белким да стане, я "туркин", я "болгар", я за всеки шмекер "цяр", щоть хич не искал да си има свой цар !  :o 8) ::) ;D ;)

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз питам защо ръководството не го вика? Защото ако искаме плурализъм и обективност трябва да има няколко гледни страни. А не тип дискусия монолог- ръкопляскания.
Плурализмат ни дори е в повече понякога.Ти прекрасно знаеш това.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Плурализмат ни дори е в повече понякога.Ти прекрасно знаеш това.
Знаеш много добре че аз също не одобрявам глупостите на Пасков и великобълагризма му граничещ с налудничави твърдения, ако това имаш предвид. Аз обичам истината, а истината се постига само  в спора а не в повтарянето на една и съща мантра 1000 пъти докато им повярваме. За това тук ни е нужен и Боян, който вие хулите и обиждате, но той е голям човек и аз се гордея че съм му приятел!

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Знаеш много добре че аз също не одобрявам глупостите на Пасков и великобълагризма му граничещ с налудничави твърдения, ако това имаш предвид. Аз обичам истината, а истината се постига само  в спора а не в повтарянето на една и съща мантра 1000 пъти докато им повярваме. За това тук ни е нужен и Боян, който вие хулите и обиждате, но той е голям човек и аз се гордея че съм му приятел!
Разбира се че в спора се ражда истината това се опитваме да направим тук в сайта да се води диалог, да сьздадем предпоставка да се роди истината,защото много дьлго време тя е старателно потулвана.Мантрите ги повтаряте ти и тези около теб правите всичко необходимо за да пеем вашата песен.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
You are not allowed to view links. Register or Login
Викай го бе кой те спира.Той работи за твоята кауза.
Кауза ,кауза....... а къде отиде историзма, с подобен тип мислене ,никак не е чудно, че сред поканените не е Боян.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Кауза ,кауза....... а къде отиде историзма, с подобен тип мислене ,никак не е чудно, че сред поканените не е Боян.
Кауза,кауза точно кауза е това,което правите вие и с подобен тип каузи искате да подмените та дори и от части заличите "историзма"Боян е добре дошьл,добре дошьл си и ти аз лично бих се радвал на още по голямо присьствие на историци,защото именно тук е мястото,кадето ще обогатите познанията си относно произхода на помаците и ще престанате да брьщолевите врели некипели.Искам да ти кажа,че досега вие вьобще не сте влизали в спор с историци,които да искат наистина да изплува "историзма" такьв какьвто е.Надявам в най скоро време и това да стане.До сега професионални историци всячески се опитват да вкарат в заблуда целият помашки етнос."Подобен тип мислене" - не знам точно какво се опитваш да кажеш,поясни ако обичаш впрочем вие не искате да има друг тип мислене освен вашето,защо ли се учудвам.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42