Author Topic: Гораните (Cudna karta Gore)  (Read 18615 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Гораните (Cudna karta Gore)
« on: November 23, 2008, 11:05 »
Гораните в албаниа, македония и косово
You are not allowed to view links. Register or Login




Offline sema_rohleva

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #1 on: November 23, 2008, 11:20 »
Blagodarya Onder za Kartata , sega vidyah tocno kade e seloto ot kadeto dyado mi se e izselil prez 1917 godina sas semeystvoto si  :) I v nay skoro vreme mislya da go posetya

Offline GORANEC

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 82
  • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
    • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #2 on: December 11, 2008, 00:24 »
SEMA ROHLEVA ..OD KUJE SELO SI OD GORA ...

Offline sema_rohleva

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #3 on: December 11, 2008, 08:08 »
Goranec ,
Dedo mi e ot selo Vranista , Prizren , no predi mnogo godini sa dosli v Balgaria .. Tam sa ostanali negovi bratya i sestri .. Taka ce az imam tam rodnini no ne ne gi poznavam , zastoto nikoga ne sam hodila ..... Tova lyato iskam da ida do Gora i da vidya Shar Planina , seloto na dyado mi i ako moga da otkriya nesto za nego . Ati ot kade si ?

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #4 on: December 11, 2008, 09:56 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Blagodarya Onder za Kartata , sega vidyah tocno kade e seloto ot kadeto dyado mi se e izselil prez 1917 godina sas semeystvoto si  :) I v nay skoro vreme mislya da go posetya
zdravei Sema , vav Rodopite , po onova vreme sa doshli mnogo beganci ot Gora.Dedo ti ne e edinichen sluchai. Tia goranski beganci sa se razselili poedinichno po celite Rodopi . Na mesta e imalo i po masovi zaselvania.Imam svedenia i za zaselvania na torbeshi.Mnogo hora denes kazvat  ,che nie pomatsite , torbeshite i goranite ne mojeme da napravime kakvato i da e konsolidacia zastoto sme razdeleni edni ot drugi i zastoto jivem na razlicni teritorii i darjavi, no vav onova razmirno vreme kogato te sa bili progoneni , te sa znaeli kade ste  namerat priem ot hora napulno identichi na teh.
Pokazatelno e ,che i sega , tuk vav nashiet sait nie vsichki nashenci - torbeshi ,gorani i pomatsi se namirame i mislim ednakvo.

Offline GORANEC

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 82
  • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
    • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #5 on: December 15, 2008, 01:49 »
salam alejkum svim nasencim .. sema rohleva  ja som od selo ljubosta gora kosovo
ama ziveef vo MAKEDONIJA

site pomaci ste dobro dojdeni vo gora ...TOA E VASA ZEMLJA KOLKU STO E MOJA I VASA E .   NIJE SME EDEN SOJ .   

SEMA ROHLEVA  ODI VO GORA I VIDI TVOJATA FAMILIJA..NAJVAZNO E TOA DA SE VIDIS SO TVOJI RODNINI OD GORA .KE VIDIS DEKA IMAME SE ISTO ..

I SE SOGLASUVAM SO SHABAN     -....NIJE TREBE DA SE OBEDINIME EDNAS ZA SEKOGAS ... I DA ZNAE SVETOF I SITE DUSMANI DEKA POSTOJIME .
  SELAM SVIM
POMACI TORBESI GORANCI 1 SOJ

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #6 on: December 15, 2008, 17:45 »
You are not allowed to view links. Register or Login

 ... I DA ZNAE SVETOF I SITE DUSMANI DEKA POSTOJIME .
 

...

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #7 on: January 29, 2009, 23:11 »
Selam do site pomaci goranci torbesi.Jas sum torbes,drimkolec od struskiot kraj.se vikam Serif.sum bil vo site nasi kraista-vo gora sum bil asker(Prizren)i vo site sela sum bil so vojnickiot orkestar-muzicar sum.Toa bilo 1984/5 god. Samo od bug.del ne sum zapoznal nikogo.Sega kako nov clen na ovoj forum sakam da gi zapoznam nasincite od Bg osobeno muzicari i istoricari i site drugi nasinci.Bujrum javite se ...moj mail:a.serif59@hotmail.com

Offline feti66

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 17
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #8 on: January 30, 2009, 20:07 »
Ima li gorani i torbeshi v Prilep i okolo nego?

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #9 on: February 04, 2009, 02:08 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ima li gorani i torbeshi v Prilep i okolo nego?

mnogu slabo feti ima vo Prilep,ima vo blizina golem region sprema Kicevo lazani,Debreste,Plasnica
i drugi sela,no vo gradot malku.selam

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #10 on: February 04, 2009, 02:21 »
You are not allowed to view links. Register or Login
zdravei Sema , vav Rodopite , po onova vreme sa doshli mnogo beganci ot Gora.Dedo ti ne e edinichen sluchai. Tia goranski beganci sa se razselili poedinichno po celite Rodopi . Na mesta e imalo i po masovi zaselvania.Imam svedenia i za zaselvania na torbeshi.Mnogo hora denes kazvat  ,che nie pomatsite , torbeshite i goranite ne mojeme da napravime kakvato i da e konsolidacia zastoto sme razdeleni edni ot drugi i zastoto jivem na razlicni teritorii i darjavi, no vav onova razmirno vreme kogato te sa bili progoneni , te sa znaeli kade ste  namerat priem ot hora napulno identichi na teh.
Pokazatelno e ,che i sega , tuk vav nashiet sait nie vsichki nashenci - torbeshi ,gorani i pomatsi se namirame i mislim ednakvo.

selam Saban.isprati mi nesto (ako imas)pisano za preselbite na nasinci.sobiram materijali za kniga na taa tema.A sto sme nekonsolidirani i razdeleni insAllah vo obedineta Eu ce bideme sploteni i konsolidirani.se nadevam na dobra idnina na site nasinci.P.s:da ne gi zaboravime tuka i Bosnjacite.selam

Offline GORANEC

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 82
  • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
    • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #11 on: February 05, 2009, 02:34 »
brate serife ...ako ne sme solidarni sega ..pa VO E.U nikogas nema da bideme ..

 trebe nasiosf soj  DA SE RAZBUDIIII ..
OTI KAKO STO GLEDAM VAKA ..KE BIDE LOSO ZA NAS OD SITE STRANI .
AKO NE BIDEME NIE ZAEDNO SLOZNI NIKOJ NE TI DOAGA DA Ti POMOGNE .

KAKVA KNIGA SERIFE PRAVIS ako mozam da znam?


Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #12 on: February 05, 2009, 04:25 »
vo pravo si Saban mora da sme solidarni nezavisno od se.koga velam vo E.U mislam na brisenjeto na granicite.za nas po Osmanskoto carstvo granicite na novosozdadenite drzavi bese problem.ako Balkanot vleze vo EU pobaska ce bide za komunikacija neli?ne mi kaza dali imas nesto literatura ili predanija za nasince.vidi nesto Gora e bogata sehara so tie nesta,ne e tuku taka na vrvovite na S(C)ar planina.

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #13 on: February 05, 2009, 14:17 »
izvini goranec te zamenav co saban ne namerno(docni sati)pripremam kniga za islamizacijata na Balkanot i muslimanite od slovensko jazicno milje:Bosnjaci Torbesi Pomaci.zatoa mi trebaat podatoci makar i najsitni detali(pismeni ili usni predanija)obicai,folklor,prikazni,svedostva i tn.ako mas nesto pisi.selam


Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Гораните (Cudna karta Gore)
« Reply #14 on: February 06, 2009, 11:52 »
Seljam Serif az sum awtor na edna istorija na pomacite i torbeshite. Tamo sum pisal mnogo raboti. Licen prijatrel sum sus gorancite Jahja Maznikar i Nazif Dokle. Sega rabota nad ftorakniga koja shte bide istoria, obi4ai i folklora na pomacite, torbeshite i goranite. Ce mi e prijatno da se opoznaeme. Licno ce ti podaram edna kniga. Samo v My Massager si napishi telefona i ce se razberem kak da ti ja pratja. V internet sushto mojesh da q prtocetesh ja sum ja fkaralo po forumite. You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42