Author Topic: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI  (Read 22177 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline @xmet

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 215
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #15 on: July 18, 2010, 00:24 »
 
You are not allowed to view links. Register or Login
Това че даден род носи фамилията Арнаудов или Арнаутски и пр. съвсем не задължава носителите на тази фамилия да са непременно албанци по произход.

- Напротив. И до днес например, Бошнашките родове в помашките села с гордост споделят устната традиция на предците им . Как е  възможно в над 300 помашки села поне в 80% от тях  да има родове - Бошнакови, Арнаутинови,  Маджарови, Бекташеви,  Юрукови, Арапови, та даже и Турчинови
при положение че имат и старинни песни свързани именно със Босна, Албания, Маджаристан /Унгария, имам предвид песента която е публикувана тук от Муса Бухов за Будима града/,  и родовете които носят тези фамилий да нямат връзка с тези народи?
 Това са факти  които българската Етнография целенсочено е игнорирала, но за щастие  ние си пазим "тайните си". ;D

You are not allowed to view links. Register or Login
Вярно е че много албанци има преселени в днешните български земи предимно от 14-15в нататък но става въпрос предимно за албанци православни християни.
Катето Евро също е албанска християнка родена в България. Но в София, не в помашко село.
За предпочитане е да се доверяваме на албанци, когато става въпрос за демографската експанзия на албанците и причините за това. Мисля че Ал- Фатиха като албанец , може спокойно да ни осветли по въпроса.

You are not allowed to view links. Register or Login
Разбира се че по тези земи в периода на османското владичество е имало и албанци мюсюлмани но за трайни поселения не се сещам.
Нормално е да не се сещаш.  Защото в българската история която сме учили и ние, имаше информационно затъмнение. Пък и можеш да ни попиташ.

You are not allowed to view links. Register or Login
Проблема с такива фамилии по принцип е свързан с преселение но предвид не малкият брой българи и българо-мюсюлмани в днешните албански земи може да се предположи преселение на българи от там и от там и името.
Проблем нема с тези фамилий. Те може би са проблем на етнографите, не на нас.
Защото етнографите не искат и да знаят какво казват нашите деди.

You are not allowed to view links. Register or Login
българо-мюсюлмани в днешните албански земи може да се предположи преселение на българи

Вие , преполагам говорите за онези албански граждани , говорещи на торбешки език, на които едно време когато беше кризата в Албания ,  и когато под патронажа на българският президент Петър Стоянов им откараха 5 тира с хуманитарна помощ?
Това изобщо няма да го коментирам.

You are not allowed to view links. Register or Login
А може би става въпрос просто за прозвище станало после име на фамилия- след пр.ходене по тези земи.

И ние сме ходили и те са идвали при нас.
И някой от нас са оставали там, и някой от тях са оставали при нас.
Империя е било ,  хората са пътували свободно навсякъде. такъв пример са били и Юруците.
Една популация юруци , например са направили цяло село в Западните Родопи - Юруково.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #16 on: July 18, 2010, 13:25 »
Ахмет, и християните имат песни за Будима града и за Албания. Това не доказва нищо. Ако искаш мога да ти преведа десетки примери за такива песни. Не е проблем.

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #17 on: July 18, 2010, 13:49 »
     Да ти кажа честно Салих ага до сега съм слушал няколко песни за Будима града изпълнявани от
помаци, за съжаление нямам записи на тях , но ще бъде интересно да ги чуем изпълнени и от християни
така ,че ако разполагаш с някой запис пускай го да го чуем за сравнение.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #18 on: July 18, 2010, 15:18 »
Eто малък пример:

Мама Елка буди,
на Дунав я праща, (2)
за вода да иде, (2)
за вода студена.
А пък Елка не знай
от де Дунав тече, (2)
от къде извира,
през къде минава.
Дунава извира
от Маджар балкана,
леко си минава
през Будина града,

през поле широко.
Елка, малка мома,
тя край Дунав ходи,
росни цветя бере,
на венци ги вие,
в Дунава ги фърля
и на цветя дума:
- Много здраве носете
на мойто първо либе
Павли гемиджия
и да му кажете,
че съм изтъкала
триста лакти платно,
платно кенарлия,
имам да му даря
двеста гемиджии.

Севлиевско; седенкарска (Архив Радио София, изп. Борис Машалов).

Будин, Будим, Бъдин, Бдин,... = Видин ;)

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #19 on: July 18, 2010, 17:05 »
You are not allowed to view links. Register or Login

- Напротив. И до днес например, Бошнашките родове в помашките села с гордост споделят устната традиция на предците им . Как е  възможно в над 300 помашки села поне в 80% от тях  да има родове - Бошнакови, Арнаутинови,  Маджарови, Бекташеви,  Юрукови, Арапови, та даже и Турчинови
при положение че имат и старинни песни свързани именно със Босна, Албания, Маджаристан /Унгария, имам предвид песента която е публикувана тук от Муса Бухов за Будима града/,  и родовете които носят тези фамилий да нямат връзка с тези народи?
 Това са факти  които българската Етнография целенсочено е игнорирала, но за щастие  ние си пазим "тайните си". ;D
 Катето Евро също е албанска християнка родена в България. Но в София, не в помашко село.
За предпочитане е да се доверяваме на албанци, когато става въпрос за демографската експанзия на албанците и причините за това. Мисля че Ал- Фатиха като албанец , може спокойно да ни осветли по въпроса.
Нормално е да не се сещаш.  Защото в българската история която сме учили и ние, имаше информационно затъмнение. Пък и можеш да ни попиташ.
Проблем нема с тези фамилий. Те може би са проблем на етнографите, не на нас.
Защото етнографите не искат и да знаят какво казват нашите деди.

Вие , преполагам говорите за онези албански граждани , говорещи на торбешки език, на които едно време когато беше кризата в Албания ,  и когато под патронажа на българският президент Петър Стоянов им откараха 5 тира с хуманитарна помощ?
Това изобщо няма да го коментирам.

И ние сме ходили и те са идвали при нас.
И някой от нас са оставали там, и някой от тях са оставали при нас.
Империя е било ,  хората са пътували свободно навсякъде. такъв пример са били и Юруците.
Една популация юруци , например са направили цяло село в Западните Родопи - Юруково.
Добър разбор си направил на думите ми - разбирам те напълно .Трябва да те разочаровам обаче и при българите християни има такива фамилии и пак ти казвам, това че някой род носи такава фамилия не означава непременно че е свързан и етнически с даден етнос и народ.
Срещал съм в литературата, как прозвище придобито по някакъв повод ,примерно гурбет и градинарство по маджарско да става фамилно име.
Част от преминалото към исляма население служи в  османските войски, придружава ги при техните походи и оттам е възможно и придобиването на прозвище и фамилия.
Фамилията Арапови може също да е получена първоначално като прозвище на един човек ,пр. с по тъмен тен ,което прозвище да се е пренесло на поколението след него примери има в християнски селища.
Относно село Юруково ,то си е помашко село и населението му няма нищо общо с турците юруци-в това човек лесно може да се убеди като го посети, възможно е там около него де е имало юрушко поселение и от там и името но е известно също че юруците не са се смесвали с местното население а юруковчани са си чисти бабечани.
Аз също познавам хора с фамилия Турчинов и Бошнаков и то обърни внимание -и при българите християни и при помаците ,та какво казва устната традиция и какво ти се иска да казва, са две различни неща - познавам устната традиция може би по добре от теб по ред причини.
Що се касае за преселванията на българи от днешните албански земи и албанската демографска експанзия и не само демографска що се касае за албанците мюсюлмани в периода на османското владичество в литературата има много писано по въпроса ,лесно може да се запознаеш.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Ynt: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #20 on: July 18, 2010, 17:13 »
''Пък и можеш да ни попиташ.''
Добре питам те -бъди така любезен да дадеш малко информация за наличието на албански селища там където днес се намират помашките или поне ако има такива в близост -ще представлява интерес за всички мисля.
Като ще те помоля да се концентрираш на днешните български територии за улеснение.

Offline @xmet

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 215
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #21 on: July 18, 2010, 23:24 »
 
You are not allowed to view links. Register or Login
Будин, Будим, Бъдин, Бдин,... = Видин ;)
По тази логика ще излезе че Будима града и Ботсвана  е едно и също нещо.
Разумното ми предложение е  да намериш в историческите извори , как  се е произнасяло името на град Будапеща сред западнославянските култури, по времето на Османската  империя. За народа от района на Брезница това е Будапеща. Има даже специална песен за "Будимската кралица" която пее аго Иса Бекташев - "Събрали са се седем краля и едно малко кралче"
В град Видин едва ли са се събирали на едно място толко крале заедно с въпросната кралица.
Убавой да не са криеш зад тоо невзрачен ник, да кажеш кой си и да дойдеш да те запозная с аго Иса Бекташев. ша го накара да ти изпое таа песмя :)
Отьи, таа песмя е записана специално от културното аташе на унгарското посослтво през деветдесетте години на събора "Пирин Пее".

You are not allowed to view links. Register or Login
Добър разбор си направил на думите ми - разбирам те напълно .
Моля пак заповядай. Аз също ти благодаря.
Знае се какво ще пишеш от тука нататака, така че няма смисъл. Просто това е хубавото на интернета че се пази архив.
Може би е добре да чуеме и версията на Мечта, все пак е дама. Освен това тя е и учен .

You are not allowed to view links. Register or Login
''Пък и можеш да ни попиташ.''
Добре питам те -бъди така любезен да дадеш малко информация за наличието на албански селища там където днес се намират помашките или поне ако има такива в близост -ще представлява интерес за всички мисля.
Като ще те помоля да се концентрираш на днешните български територии за улеснение.

Никъде не съм писал че има наличие на албански селища. Къде го видя това?
  Аз пиша за определени родове в определени села с определен процент от всички тези села заедно.
Виж , аз знам че тези фамилий се срещат и сред  православни християни. Срещат се и при протестанти дажеи атеисти. Срещат се и в Македония,  и къде ли не.
Ти наистина ли мислиш че всинца български граждани който живеем в България нямат друг произход освен произхода който  е залегнал в националистическите доктрини?

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Ynt: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #22 on: July 19, 2010, 00:02 »
You are not allowed to view links. Register or Login

 Моля пак заповядай. Аз също ти благодаря.
Знае се какво ще пишеш от тука нататака, така че няма смисъл. Просто това е хубавото на интернета че се пази архив.
Може би е добре да чуеме и версията на Мечта, все пак е дама. Освен това тя е и учен .

Никъде не съм писал че има наличие на албански селища. Къде го видя това?
  Аз пиша за определени родове в определени села с определен процент от всички тези села заедно.
Виж , аз знам че тези фамилий се срещат и сред  православни християни. Срещат се и при протестанти дажеи атеисти. Срещат се и в Македония,  и къде ли не.
Ти наистина ли мислиш че всинца български граждани който живеем в България нямат друг произход освен произхода който  е залегнал в националистическите доктрини?
Да вярно е- хубаво е че се пази архив -кажи направо в прав текст обаче какво следва да означава това ,че се разбира нееднозначно ,а ти не му се надявай толкова.
Мечта -хубаво но до сега не разбрах дама ли е или мъж, но това е без значение.
Пък и твоите бъдещи писания са предвидими ,както предвиждаш мойте - но по мое мнение се заблуждаваш ,защото за мен няма абсолютни твърдения а само заключения.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #23 on: July 19, 2010, 02:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login
....

Виж кво, @xmet, аз не се интересувам твоя ник дали е "взрачен" или "невзрачен", нито пък кой е зад него  ;)
Вместо да ми даваш съвети къде да търся истината за Будима града, бих те помолил да постнеш текста на вашата специална песен и ако знаеш - и нейната история. Щото едно време твои колеги се мъчеха тук да доказват, че в дадена песен ако се чува "Батак", да се приема "Багдад"; или че името "Гюро" в друга песен не може по никакъв начин да е българско...

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #24 on: July 19, 2010, 08:00 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Разумното ми предложение е  да намериш в историческите извори , как  се е произнасяло името на град Будапеща сред западнославянските култури, по времето на Османската  империя. За народа от района на Брезница това е Будапеща. Има даже специална песен за "Будимската кралица" която пее аго Иса Бекташев - "Събрали са се седем краля и едно малко кралче"
В град Видин едва ли са се събирали на едно място толко крале заедно с въпросната кралица.
Убавой да не са криеш зад тоо невзрачен ник, да кажеш кой си и да дойдеш да те запозная с аго Иса Бекташев. ша го накара да ти изпое таа песмя :)
Отьи, таа песмя е записана специално от културното аташе на унгарското посослтво през деветдесетте години на събора "Пирин Пее".

   По време на Османската империя не е имало град Будапеща.Това първо.
 Второ-при народното творчество седем краля и една кралица можеш и в Брезница да ги събереш-човешката фантазия е безгранична.
 Трето-фактът,че културното аташе е записал песента не означава автоматично,че тя има нещо общо със страната му.Щото ако е записал "Руфинкината",щеше ли да означава,че Руфинка е унгарка?Дайте малко по-сериозно и обективно.
 
 Иначе и аз съм чувал,че на град Буда в Унгария са му казвали "Будима града" ;)

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #25 on: July 19, 2010, 08:29 »
В Еленския Балкан християните пеят и за ''Будима града'' и за Сибинско равно поле- Трансилвания, и за ''момче бошначе", което е от Елена и за ''Малта касаба'', която е нападната от Сульо по поръчка на султана, за ''бела Дунава'', за ''Черно море'', за ''Шар планина'' и за охридски ябълки ;) Така че стремленията на Ахмет да докаже нещо чрез песни са напразни ;)

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #26 on: July 19, 2010, 13:48 »
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

interesno miqstoto kadeto e syden Mithat Pasha se kazva Malta köşkü.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #27 on: July 19, 2010, 13:50 »
Интересно е да, а от къде носи името си?

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #28 on: July 19, 2010, 14:23 »
kamynite s koito e postroen sa doneseni ot Malta. Pri postroiavaneto si e bil naimenuvan kado Sedir köşkü.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Komentari za POMASHKIA ETNOGRAFSKI MUZEI
« Reply #29 on: July 19, 2010, 14:32 »
Интересно. Благодаря ти за информацята Кор Ниса

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42