Author Topic: Yunan propaganda merkezi  (Read 5240 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Yunan propaganda merkezi
« on: December 24, 2008, 18:12 »
 Türk, Makedon, Arnavut azınlıkların dil, din, eğitim gibi kültürel ihtiyaçlarını göz ardı ederek, onları temel vatandaşlık haklarından dahi yoksun bırakan Yunanistan, çevre ülkelerde yaşayan azınlıklara 'Helenlik bilinci' kazandırma gayretlerine devam ediyor. Yunanistan'ın Türkiye sınırının kuzeyinde bulunan Orestiada(Kumçiftliği) şehrinde, 5-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenen, "Yunanistan Gagavuzları" konulu uluslararası konferans, Yunan propaganda merkezlerinin yeni bir girişimi olarak ortaya konuldu. 
           
 Başkanlığını Yohannes Papadopulos ve başkan yardımcılığını Georgies Kolokotron'un yürüttüğü Yunanistan Gagauzlar Derneği tarafından organize edilen konferansa Moldova Gagavuz Yeri'nden de katılım oldu. Konferansa siyasi ve maddi olarak destek veren aşırı sağcı Demokratik Diriliş Partisi Başkanı ve Selanik milletvekili Stelios Papatemelis ayrıca bizzat katılarak etkinlikte bir anlamda gövde gösterisinde bulunmuştur. Etkinlikte yaptığı konuşmada "Moldova'daki Gagavuzların ekonomik zorluklardan dolayı Türkiye gibi ülkelerde hiç de ahlaki olmayan yollardan para kazanmaya çalıştıklarını, bu durumun ise kendisini çok üzdüğünü" ifade eden Selanik milletvekili Stelios Papatemelis "Yunanistan'ın Moldova ve diğer ülkelerde yaşayan, Gagavuzlar gibi samimi dindaşlarını unutmayacağını" belirtmiştir.
   
 Orestiada şehri ve civarındaki onbir köy ile Güney Makedonya'da yaşayan, Gagavuz ve Karamanlı kökenli yaklaşık 400 Yunan vatandaşının katılımıyla gerçekleşen konferansın ilk gününde yapılan açılış konuşmasında ayrıca; "Yunanistan'daki Gagavuzların örgütlenmesinin ve sesini duyurmasının zamanının geldiğine, bu yıldan itibaren diğer ülkelerdeki Gagavuzlarla daha örgütlü ve disiplinli irtibat kurup programlar düzenleyeceklerine" dikkat çekilmiştir. 
 
 Selanik Valisi Panayotis Pasomiadis tarafından da kabul edilen Gagavuz heyetine 'Gagavuz Dostları Derneği' Başkan Yardımcısı Papaz Konstantinos ile 'Aeropos Derneği' Başkanı Sotiris Hrisafis eşlik etmiştir. Selanik Valiliği resmi internet sitesinden de duyurulan bu ziyarette Vali Psomiadis, milletvekilleriyle, bölgedeki Helenizmi ilgilendiren konular ve Gagavuz Yeri'ndeki Yunan okullarını desteklemeye yönelik Selanik Valiliğinin çabaları ele alınmıştır. "Gagavuzların, Yunancayı öğrenmeye ve Yunan kökenleri ile Ortodoks inançlarını canlı tutmaya yönelik ilgilerinin yarattığı memnuniyete" dikkat çekilen görüşmede Aeropos Derneği'nin de bu çabaya katkısından dolayı kutlanması gerektiğinin altı çizilmiştir.
   
 "Yunanistan Gagavuzları" konulu uluslararası konferans için Orestiada'nın tercih edilmesi ise elbette ki bir tesadüf değil. Nüfusunun büyük ölçüde Gagavuz asıllı Yunanlılardan oluştuğu bilinen bu kasaba, Yunanistan'ın Gagavuzlara dönük faaliyetlerinde önemli bir rol oynuyor. Gagavuz gençleri özellikle yaz aylarında gruplar halinde Yunanistan'da misafir edilerek, Yunanistan'daki soydaşlarla bir araya getiriliyor. Bu yaz kamplarında Yunanistan'daki Gagavuz asıllı nüfusun varlığı, Gagavuzların soyunun Bizans İmparatorluğu'na dayandığı iddialarına gerekçe olarak kullanılmaya çalışılıyor. "Moldova'da yaşayan Gagavuz Türklerinin Yunan asıllı oldukları", "Türk lehçesiyle konuşmalarına karşın, Yunanlılar gibi Ortodoks inancına sahip oldukları, Bizans kültürüyle olan tarihi bağlarını koparmadıkları" ileri sürülüyor.
   
 Türk asıllı Hıristiyan Ortodoks Gagavuz Türklerinin din ayrımını kullanmak isteyen Yunanistan ayrıca, Moldova'daki Gagavuzlara yönelik yürütülen çeşitli projelerde Gagavuz Türklerini de azınlık olarak kabul ettirmek için çeşitli çalışmalarda bulunuyor. Yunanistan tarafından Moldova'daki Gagavuzlara yönelik yürütülen projelerde, Gagavuzlara maddi yardım temin edilmesi ve eğitim programlarıyla Yunanca öğretilmesi, Yunanistan'a müteakip defalar getirtilecek olan bu grupta Yunan sempatisi oluşturmak üzere sosyal içerikli çeşitli çalışmaların ve programların yapılması amaçlanıyor.
 
 Yunanistan'ın Gagavuzlara yönelik faaliyetlerinde bir meşruiyet aracı olarak kullanılan din, maddiyatla desteklenmek suretiyle daha çekici hale getirilmek isteniyor. Ayrıca, Yunan dili ve kültürünü yaymak amacıyla Selanik'te kurulan ve Gagavuz Türklerine yönelik olarak da faaliyet gösteren Aeropos Derneği, Yunanca derslerini de finanse ediyor. Bu arada yine Aeropos Derneği tarafından, Gagavuz Türklerine "Ortodoks ve Yunan asıllı" oldukları tezi de benimsetilmeye çalışılıyor.

You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42