Author Topic: Куман съм !!!  (Read 66523 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #15 on: December 31, 2008, 15:51 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Дали днескашните Горани , Торбеси и Помаци са наследници на Куманите?Интересно ми е кажете си мнението!

Чии наследници сме?

Ето виж:
You are not allowed to view links. Register or Login

Registrite na Selcha, Devinsko:

1518







=================================================

1569




Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #16 on: January 01, 2009, 15:58 »
Уважаеми Добрев,
документите които си дал,показват самата истина,че има и ислямизирани.Това никой не отрича!Всеки е свободен да се чувства такъв какъвто се смята.Тука целта ни е не да всяваме насила нашите мисли а да търсим варианти за произхода на помаците.Всяка страна е прав във търсенията си и аз не ги отричам.Но имам и право да вдиган и такива търсения където следите водят до Куманите.А те са много!Книгата която дадох,ако можете прочетете....и разбира след това да искам вашето мнение!

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #17 on: January 01, 2009, 19:54 »
Без да чета всичките коментари искам да кажа, че мойта версия с произхода на куманина си съвпада. Както заявих и по рано нищо на мегдана не е загубено или притопени и асимилирано. Разликата обаче между дошлите от североизток и от чгоисток тюрки е в пигментноста им. Несъм съгласен с куман в едно че той заявява, че още в корените си тюрките били такива и такива. Те са от монглоидната раса и нямат европеидна или семитско-индоевропеидни пигментни черти. Освен ако не са минали през териториите им. Вярно е че има една легенда за боз курт, ама курта си е курт (вълк), а човека си е човек, а и лигендите са си лигенди. Извинявам се че не прочетох коментарите ви, но нямам достатъчно време за това.

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #18 on: January 02, 2009, 00:33 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Без да чета всичките коментари искам да кажа, че мойта версия с произхода на куманина си съвпада. Както заявих и по рано нищо на мегдана не е загубено или притопени и асимилирано. Разликата обаче между дошлите от североизток и от чгоисток тюрки е в пигментноста им. Несъм съгласен с куман в едно че той заявява, че още в корените си тюрките били такива и такива. Те са от монглоидната раса и нямат европеидна или семитско-индоевропеидни пигментни черти. Освен ако не са минали през териториите им. Вярно е че има една легенда за боз курт, ама курта си е курт (вълк), а човека си е човек, а и лигендите са си лигенди. Извинявам се че не прочетох коментарите ви, но нямам достатъчно време за това.
Г-н Мехмед, една молба: изчетете мнението на "куманина" още веднъж, по внимателно, и ако видите "версия" или "теза" в този несвързан набор от думи, "съждения" и невежество, го посочете.
А най-добре прочетете цялата дискусия, тогава ще видите вашата теза на чие мнение повече подхожда.
Когато имате време, естествено.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #19 on: January 02, 2009, 15:13 »
Г-Н Пасков не ми трябва много обеснение за да загрея за дадено нещо. С едно прочитане на постинга на уважавания господин куман еди какъвси аз достигнах до това мнение, след което подробно прочетох и останалите. Направи ми впечетление че посочения автор и книгата му наистина имат някаква научна стойност. Ще ви спомена на кратко какво е писал той. В посочения линг You are not allowed to view links. Register or Login автора накратко е обощил това което пише и в нашите книги с малки изключения за куманите печенегите и пр. народи, които дошли на Балканите през 11 в. В този линг You are not allowed to view links. Register or Login е споменал връзката на обичаите и традициите в областа на храненето, раждането, свадбите и някой други празници на гораните с тези на турките от Средна Азия и Турция. Нищо ново под слънцето. Това само може да допълни моята теза. Като тук може да се посочи, че освен ислямския и християнския мистицизъм в областта на бита и културата гораните а и от там помаците унаследили и немалко черти от бита и културата на юруците, който дошли в Мала Азия и Балканите от Средна Азия.   

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #20 on: January 02, 2009, 20:33 »
Сега забелязах, че в книгата са посочени и други данни за гораните. За съжаление сега нямам много време, но утре с позволението на Аллах, ще и направя по обстоен преглед и анализ.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #21 on: January 03, 2009, 10:38 »
You are not allowed to view links. Register or Login В началото се дават сведения за обичаите на гораните които били черпани от изброените горани, сред които е и Яхя Мазникар личен мой приятел, който от преди няколко години започна да работи в Османския държавен архив и нямаше някаква нагласа за обявеното от Тео потекло. Поскоро той мислеше (преди да започне работа с архивите), че гораните са потомци на сарацините, тъй като в Млике е открита плоча публикувана и в мойта книга.
След което автора споменава, че гораните в културата си за хранене били близки до тюрките. Съдейки по ястията най-вече, ни споменава, че гораните подобно на тюрките се занимавали с скотовътство. Дано не забравя обаче, че освен тюрките и повечето азиятски народи се занимавали с това, а факта че при славяните е съществувал Дажбог - бога на стадата също до голяма степен оборва становището му.
В адетите след раждането са посочени и като измиването със солена вода на новороденото. В южна България това го правят и българите и циганите. Без съмнение от множеството изброени адети се практикуват и при споменатите по горе етноси. Тук най-вече се набляга на близоста на гораните с казаците и киргизците, а също и с анадолските турци, но в много от тези адети се вижда и близостта с арабите, което обаче не се намеква, като желанието им да имат повече момчета и факта, че те знаели най-малко седем от прадедите си, като се започнело от баща, дядо, прадядо и пр.
При свадбените и смъртните обреди също се забелязват някои практики които може да ги срещнем и при народите в Блиския изток (араби, персийци). Но това не е отбелязано, повече се набляга на връзката им с тюрките от Средна Азия. Тук се споменава за крадене на булка, за зурните и пр. В ислямското право сред ислямските учени, било то сунити или шиити, още е спорен въпроса дали момичето трябва да има позволението на родители, настойницио или нетрябва. Колкото до зурната тя не е тюркска. Всичко останало е преплетено и умешено. Като дните 7, 40 и пр. било то за това или онова. Тези дни са свещени за монотеистите (иудеи, християни-езичници и монотеисти, мюсюлмани). И корена им не е тюркски, по скоро той е займстван от семитите и пр.
При другите обичаи се споменава за гостоприемството на гораните и обичаят им да дават подаръци на гостите при изпращането им. Това е равносилно в исляма на садаката, което с нищо не може да се сравни с обичая при казаците, домакина да дава на госта си всичко което поиска, с изключение на коня, лъкъ и кучето си.
По надоло се споменава за асимилационния процес на славяните спрямо тюрките на Балканите, като най-вече тук става въпрос за прабългарите. Които освен че били асимилирани, но и християнизирани. Без да се споменават детайли, като изгонването от цар Борис на обикновеното население, от двореца, което не приело християнството и пр. И местоположението на столиците Плиска и Преслав в БГ. Като заключение, че гораните, може би са били тюрки, които подобно на прабългарите си забравили майчения език, който дълго време не употребявали, за разлика от славянския. Въпроса е по-кое време го забравили? Ако е през 12-13 в. ще е много бързо, ако предположим, че са от кумански произход. А ако е през 14 в., ще възникне въпроса защо да го забравят, като той ще е официален. А факта, че една част от тези мюсюлмани са от Жупа. И това Жупа, хич не ми изглежда като Средноазиатско, а си е славянско наименование.

Това е за първата книга.

Без да чета дословно, още при прочитането на заглавието, което в превод означава "турските думи в езика", ще спомена, че дълготрайната власт на османлиите тук най-вече си казала думата. Това може да се види и при обичаите. Като паралел днес много помаци, приемат обичаите на мнозинството, като боядисват яйца през Велик ден, окрасяват елха по Коледа и пр. Ще спра до знаците в Шар планина, след което ще продължа след няколко часа, като се поосвободя.   
   

Offline AlperenKIRIM

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 358
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #22 on: January 03, 2009, 13:35 »
kuman qayda cok bolup ketken? :)

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #23 on: January 03, 2009, 19:41 »
За буквата на скалата в Рестелица област Гора, която много прилича на арабското нун и за още двайсете такива до колкото разбрах отбелязани, от моя приятел Яхя Мазникар, само мога да кажа, че по тези земи тюрки е имало и още си ги има в Косово. Като първите минали през там са на Кубер и Мавър. Турките са си били чаргарско племе. Те били номади и се срещали почти по целите Балкани. Нищо странно и чудно.

Offline pmkASengel

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #24 on: April 11, 2009, 16:59 »
По време на покръстването в България се разпалват религиозни страсти. Улеснява се достъпът на други религии и ереси. Наред с византийските духовници идват и други лица, които безразборно покръстват населението. Поради настъпилия хаос по-късно княз Борис I известява папа Николай I, че в България има християни от разни места, които своеволно разправят много и различни неща. Дори се появяват и арабски проповедници, които предлагат на владетеля да разпространяват исляма. През този период прониква и павликянството.

Покръстването е последвано от подпомагане на започналата християнизация от страна на Византия, като особено значение има „Посланието на патриарх Фотий до княз Борис от 864-865 година”. Удивителен е стремежът на патриарх Фотий за разкрие пред българския владетел идейните корени на християнството и неговата философска същност.
             Патриархът дава на българския княз уроци как да ръководи държавата и да се отнася към поданиците си.       Фотиевото послание е своеобразен наръчник, който трябвало да служи на княз Борис I в бъдещата му дейност.

Скоро обаче се надигат и недоволните боили срещу княза. Те искат да се върнат старите богове и обвиняват владетеля, че „отстъпва от бащината си вяра и чест”. Бунтът скоро е потушен.Нарича се антихристиянски бунт.Той започва през 865 година,но е потушен от княз Борис.



....след тази победа сключва тридесетгодишен мир с византия, в който: територията на българия е определена така както е била през 904г... на преслтола се възкачва цар борис ii (969 – 971г... петър се разболява и се оттегля в манастир, където умира в началото на следващата година...

.....нахлувания на маджарска конница от северозапад... самуил едноличен управител на българските земи... превземане на крепостта дръстър(силистра)... смъртта на мойсей и давид,действията на аарон... борба за запазване на независимостта на българската държава (927-1018г) падането на североизточна българия под византийска власт...


Offline pmkASengel

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #25 on: April 11, 2009, 17:34 »
/831-836/  Маламир

Той бил третият, най-малкият син на кан Омуртаг. С възцаряването му бил пренебрегнат законът, според който престолът принадлежал по право на първородния син. Причините за отстраняването на Енравота (той носел и славянското име Воин) са известни - от младини престолонаследникът проявил склонност към християнската религия, което му струвало короната. Омуртаг посочил за свой наследник Маламир, тъй като бил убеден в предаността му към "отеческите богове". Тъй като Маламир бил непълнолетен, за регент съуправител бил назначен кавхан Исбул.

През 836 г. се навършвали 20 години от мирния договор между България и Византия. Възползувайки се от смяната на владетеля, император Теофил (829-842) предприел поход срещу България и опустошил пограничните земи. Веднага били предприети ответни действия - българска войска начело с кан Маламир и кавхан Исбул навлязла във византийска територия и опустошила околностите на Одрин и Бурдизо (др. Баба Ески). В един надпис на кан Маламир се заявява, че владетелят "придобил голяма слава" в ромейските предели. След това кан Маламир се насочил към Пловдив - в невъзможност да му се противопостави, гарнизонът напуснал крепостта. Споменатият по- горе надпис известява, че Маламир и кавхан Исбул "водили преговори" с жителите на Пловдив вероятно за условията около предаването на града. Градът отворил вратите си пред българските войски и бил включен в границите на българската държава.

Във вътрешната си политика кан Маламир се придържал към заветите на своя баща. Един от надписите му съобщава, че по негово време се извършило водоснабдяването на Плиска по нареждане на кавхан Исбул. Освещаването на водопровода преминало при тържествена обстановка - кавханът го "подарил" на Маламир, а той от своя страна дарил богато аристокрацията. Тържествата приключили с голямо народно веселие - кан Маламир "дал на българите много пъти да ядат и да пият".

Повече подробности знаем за една трагедия, която се разиграла в канския двор - тя е записана от охридския архиепископ Теофилакт през XI век. Още при управлението на своя баща престолонаследникът Енравота проявил особен интерес към един византийски пленник, който при разпределението на плячката се паднал като дял на Омуртаг. Кинам (така се казвал пленникът) бил "великолепен и хубав на вид, а по душевната си красота бил по-славен и по-божествен от своите съвременници" - украсявали го преди всичко добродетелите на истински християнин - така поне твърди Теофилакт Охридски. Напразно кан Омуртаг го приканял да се откаже от Христос - упоритият отказ на Кинам докарал кана до ярост и той заповядал да го "предадат на железен затвор".

След смъртта на Омуртаг Енравота се заинтересувал от съдбата на Кинам и по разпореждане на Маламир той бил издирен, изваден от затвора и предаден на по-големия му брат. Дългите разговори между тях завършили с това, че Енравота се превърнал в искрен и убеден християнин. Когато кан Маламир узнал истината, "бил обзет от ревност за отеческите си богове" и изправил брат си пред съд като "отстъпник на праотеческата религия". Религиозното усърдие на кана било поощрено от обкръжението му, което съзирало в разпространението на християнството опасност, заплашваща самото съществуване на българската държава; Христос бил чужд бог, богът на вечните им неприятели, следователно измяната не се изчерпвала само с прегръщането на християнството. Пред Енравота кан Маламир поставил следното условие: "Или обещай, че ще се отстраниш от чуждия бог, или знай, че на тези (и му посочил палачите) ще бъдеш предаден още днес." Енравота отказал да се подчини и бил посечен с меч по заповед на кан Маламир. Теофилакт е записал (по-точно е да се каже съчинил) "пророчеството", чрез което в предсмъртния си час Енравота предсказал бъдещото тържество на християнството по българската земя и близката смърт на "беззаконния" си брат: "Но и ти сам след изтичането на немного години ще изхвърлиш злочестата си душа, без да се възползуваш с нищо от жестокостта си." Три години по-късно пророчеството се сбъднало - "Животът на Маламир, като продължил три години, бил пожънат безвременно от сърпа на божието милосърдие." Преждевременната смърт на младия кан едва ли била следствие на естествени причини. Обяснението на Теофилакт Охридски е, че бил "пожънат" от сърпа на възмездието, но това може да се тълкува и като указание, че кан Маламир станал жертва на онези кръгове в България, които не били чужди на християнската религия.

Пресиян (според някои Персиан, 836 – 852) е български владетел, син на Звиница и племенник на кан Маламир. Според Надписът от Филипи е титулован "от Бога архонт" За управлението на Пресиан има изключително оскъдни сведения. От житието на Григорий Декаполит се знае, че през 837 г. смоляните въстанали в пределите на Родопите. Въстанието бързо се разпростряло до Беломорското крайбрежие и на североизток от Солун. Пресиян се възползвал от това и от конфликта между ромеите и арабите на изток и изпратил български войски, които превзели град Филипи и с това напълно прекъснали сухоземната връзката между Солун и Константинопол. По-късно българите завоювали Централна и Южна Македония, както и част от Албания. В завзетите територии местното население се предавало без бой. Византия се възползвала от съсредоточаването на българските сили в Македония и успяла да организира бягството на ромеите, които били преселени отвъд Дунав от кан Крум. Сред тези, които се завърнали във Византия бил и бъдещият император Василий I Македонец.

Успехите на българското оръжие се дължали до голяма степен на обстоятелството, че славянското население в споменатите области отдавна гравитирало към българската държава. Разтревожена от проникването на българите в Македония, Византия се опитала да настрои срещу тях сръбските племена. През 839 г. между българи и сърби, които до този момент живеели в мир, избухнала война. Кан Пресиян нахлул в сръбските земи, но претърпял поражение. Мирът бил възстановен без териториални промени.
               За разлика от чичо си - хан Маламир Пресиян не преследвал христяните в България


Умира през 852 г. и е наследен на престола от сина си Борис I Покръстител

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #26 on: June 01, 2009, 09:24 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Бившето име на Мусалла е Тангра.
sled idvaneto na osmanskata imperiq tozi vruh se kazva Mashallah-Musala
  Не ме разсмивай приятел. Преди турците не знам как се е казвал върха, ама след като те идват го назовават с името дадено му явно дошлите с тях бедуински племена- Мус Аллах- близко до Аллах на арабски , научи малко арабски преди да говориш. А за другото, че помаците са кумани се разсмях още повече. Аз съм роден във Варна и познавам доста натурални кумани--''гагаузи''. Точно те са старите кумани, на които царете са дали крайморските земи. Още си говорят тюркски, но не турски! Има даже некой старинни тюркски имена, които при турците ги няма. Елате и вижте как изглеждат гагаузите и какви обичаи имат и тогава говорете, че помаците са кумани. Щото между едните и другите общо няма.

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #27 on: June 01, 2009, 11:11 »
Баце Балканджия, извинявай, ама недей да смесваш куманите с гагаузите. Вярно е, че са братовчеди, но това не значи, че са един и същи народ.

След освобождаването на България от Византийското владичество, династията на Асеневци постепенно разселва куманите компактно в няколко региона - Габровско, Дряновско, Елена и Златарица, Софийското поле, Граовско, днешните Западни покрайнини и Северна Македония. А една съвсем малка част от тях се заселва дори в Егейска Македония (днешна Гърция). Повечето от тях бързо започват да се смесват с българското население и се претопяват.

Само две-три изолирани села в Дряновския Балкан са били запазили много от куманските си традиции до преди 100 години. Постепенно обаче и те започват да се смесват с останалото население и да се изселват към равнината. Днес в тях почти не живеят кореняци - селата са Кумани и Войници. Последният автентичен куманин в село Кумани почина преди две години, изпуснах го за две-три седмици и страшно много съжалявах, защото исках да запиша от него много неща за местните предания, фолклор и т.н.
Една от прабабите ми - Мяна, е родом от село Кумани, от рода Обрешкови. В началото на 20 век семейството й се заселва в Делиормана. Дъщеря й - баба ми Пенка, все още е жива и ми е разказвала някои неща за селото, макар че никога не е стъпвала там. За съжаление сигурно никога няма да го види, защото е инвалид от доста години и е парализирана на легло.

Ако някой път имаш възможност - иди в село Кумани. Намира се близо до по-голямото село Царева ливада. Оттам пътят тръгва нагоре в планината. В селото има къде да се спи - доста софиянци и варненци накупиха къщи, реставрираха ги и сега развиват селски туризъм. Хората обаче не са някакви търгаши, а много държат да запазят автентичния вид на селото. И са големи патриоти - пред всяка къща се развява голямо българско знаме.

В село Кумани наистина има какво да се види от автентичната куманска архитектура и бит, атмосферата е невероятна.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #28 on: June 01, 2009, 11:17 »
Леле, ма немой! Ти и нас ша на искараш кумани бря. Ти вече уби рибата. Тва че балканджиите са кумани не им го казвай, ако искаш да си нямаш проблеми. Нищо куманско нямаме. Село Куманите го знам, ама там са кумани, колкото аз съм френски барон ;)

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #29 on: June 01, 2009, 11:20 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  Не ме разсмивай приятел. Преди турците не знам как се е казвал върха, ама след като те идват го назовават с името дадено му явно дошлите с тях бедуински племена- Мус Аллах- близко до Аллах на арабски , научи малко арабски преди да говориш. А за другото, че помаците са кумани се разсмях още повече. Аз съм роден във Варна и познавам доста натурални кумани--''гагаузи''. Точно те са старите кумани, на които царете са дали крайморските земи. Още си говорят тюркски, но не турски! Има даже некой старинни тюркски имена, които при турците ги няма. Елате и вижте как изглеждат гагаузите и какви обичаи имат и тогава говорете, че помаците са кумани. Щото между едните и другите общо няма.
Nyama tyurkski ezik a ima turski ezik. İma grupa ot Tyurkski ezici no gagauzite govoryat oguzki dialekt t.e. kakto  seldjucite i osmanliite ta i kırcaliite i deliormanliite.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42