Author Topic: DÜNYA POMAK BİRLİĞİ  (Read 20744 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ertanipek

• ertanipek
  • Member
  • **
  • pomaklara selam olsun.
DÜNYA POMAK BİRLİĞİ
« on: January 13, 2009, 13:56 »
        Bütün POMAK soydaşlarımızı legal bir örgütlenme ile bir amaç ve bir çatı altında toplanmaya çağırıyorum.Tarih içinde biryerlere sürüklenmiş-sürülmüş-kovulmuş yada göç etmeye zorlanmış insanlarımız.....Dilini,kültürünü,özünü dahası öz vatan'larını unutmuş-unutturulmuş pomak kardeşlerim.DİRİLMENİN,SİLKİNMENİN-AYAĞA KALKMANIN ZAMANI GELMEDİMİ.1-2-3 KUŞAK sonramız pomak adını bile tanımıycak.         -           Bu site ile tanışalım ve örgütlenmeye başlayalım.    (ertanipek@windowslive.com)-(05435740681)                                                                                                                  

Offline yabanci17

• ferdi
  • Member
  • **
Ynt: DÜNYA POMAK BİRLİĞİ
« Reply #1 on: March 10, 2009, 14:16 »
haklısında ben uzun zaman önce bu konuyu  dile getirdim  ama site yönetici arkadaşlar bunu ırkçılık olarak yorumlayıp deştek vermediler

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #2 on: March 10, 2009, 18:14 »
You are not allowed to view links. Register or Login
haklısında ben uzun zaman önce bu konuyu  dile getirdim  ama site yönetici arkadaşlar bunu ırkçılık olarak yorumlayıp deştek vermediler

Sevgili kardeşim destek vermemek ne demek. Sen girişim yap. Biz senin arkandayız. Yeter ki ciddi bir kuruluş olsun. Ama bizim site yöneticileri olarak böyle büyük mali külfet gerektiren organizasyonları gerçekleştirecek güç ve imkanımız yok. Siz buna muktedirseniz başımızın üzerinde yeriniz var. 

Ayrıca Dünya Pomak Birliği düşüncesinin ırkçılıkla ilgisini halen çözemedim.

Offline yabanci17

• ferdi
  • Member
  • **
« Reply #3 on: March 13, 2009, 14:53 »
ilk üyelik zamanlarımda aynı konuları dile getirdim belki uslup ve ifadelerim biraz sivri olduğundan bir akadaşımız biz pomaklar barışcıl ve sakin bir toplumuz ve ayrımcı ve ırkçı bir toplum değiliz ibaresinini kullandı onun üzerine böyle bir kelime kullandım

Offline yabanci17

• ferdi
  • Member
  • **
« Reply #4 on: March 13, 2009, 14:59 »
sayın  abim aslında  finasman benim düşünceme gere ikinci planda   biz birlik olamıyoruz   aslında siz yönticilerimiz adım atmasıyla  ilçe il ve bunların toplamı ile Dünya Pomak Birliği kurulması kaçınılmaz diyerek düşünüyorum takdir sizin

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #5 on: March 13, 2009, 16:42 »
Senin fikrinin altını imzalıyorum. Bu nasıl olur dersen öncelikle yasal prosedür çerçevesinde dernekleşmek lazım. Ondan sonra giderek yerel ve uluslararası hukuk imkanları çerçevesinde pomak toplumunun dünya ölçeğinde temsil edilmesi mümkündür. Bu arada en büyük handikap yine pomakların bağımsız karakteridir ki bir araya gelmemizi şimdiye kadar engellemiştir. Bu web sitesi bu yönde atılmış önemli adımdır. Belki birbirine uyumlu yetenekler birbirini bulur ve bir çekirdek oluşur.

Offline korelbediz

• Candidate member
  • *
  • KARACAOVALI
    • www.dusbahceleri.com
« Reply #6 on: March 14, 2009, 15:41 »
kurulacak tum platform ve orgutlenmelerde butun destegi vermeye hazirim;;
artik unutulmus bir kimlik olmayalim

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #7 on: March 14, 2009, 17:25 »
Dün nette tanıştığım  selanik kökenli  pomak bir arkadaşla konuştuk, oda aynı şeyleri söyledi bir dernek kurulmalı artık kültürümüzü unutmamak için, ve bu arkadaş bir avukat.

Bu konuda herkezde müthiş bir istek görüyorum..

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #8 on: March 15, 2009, 12:22 »
bır banka hesabı acalım  hepımız az cok  katkıda bulunursak dernegımızı kurarız .ve   baska etkınlıklerde yapabılırız

Offline yabanci17

• ferdi
  • Member
  • **
« Reply #9 on: March 15, 2009, 13:21 »
arkadaşlar site yöneticisi arkadaşlarla bir yerde toplanıp deneğin vizyonu ve misyonunu belirledikten sonra ilçe ilçe il il yavaş yavaş örgütlenmeliyiz bunlar olduktan sonra finansal destek için gerek aile akrabalardan yardım alarak derneklerimizi finanse edebiliriz tabiki yasal işlemlere başlamak için ilk önce fikir birliği çerçevesinde yüzyüze görüşüp herkesin maddi manevi neler koyabileceğimizi somut olarak belirtmeliyiz

Offline ribnovoVOİCE

• Candidate member
  • *
  • ribnovoVOİCE TV
    • www.ribnovovillage.com
« Reply #10 on: March 19, 2009, 14:27 »
merhaba arkadaslar.kardeslerim POMAK BİRLİĞİNİN KURULMASI çok kolay aslında ama önemli ola sonrası.Hani bir dernek kurulduğunu düşünelim.Bu dernek çalışanları derneğin gelirlerini nereden bulacak? bu dernek çalışanları pomak araştırmalarında ki bu çok önemli bir konu pomak olma duygusunun aşılanması ile beraber pomakların gerçek tarihinin ortaya çıkarılması biliyorsunuz ki türkiye de birçok pomak kökenli vatandaşlar var fakat bunlar ayrı ayrı bölgelerde yaşamakta ve bu insanların çoğu fakir. ne demeye çalışıyorum bu tür insanlar pomak olmanın derdinde değil ki karnını doyurmak derdinde.hanı avrupa da yaşayan pomak lar belki daha yüksek refak seviyesinde yaşamaktalar fakat orada da bu vakıf ve diğer kuruluşları takip edebilecek birini bulmak neredense imkansız.bunun nedeni pomaklar üzerinde bir baskı nın olması eger böyle bir kuruluş olacaksa elektronik bir bağ ile kurulmalı tabi destek forumları açılmalı parasal ve siyasal olmak la beraber,manevi desteğin de yapılması lazım bu da çok zor görülmüyor insanlar bazı dış baskılar dan dolayı pomak olma ruhunu ve o olduğu ruhunu yakalamaya başladı ve ben pomak ım demeye başladılar. ama bu yetersiz nedeni baskıların ve önlemlerin daha da ağır olmaya başlamasıdır. bunun içinden çıkmak bir hayli ugrastırabilir ama bunun üzerinde ciddi bir çalışmanın yapılması lazım diyorum o yüzden sadece konuşmak la geçiştiremeyiz çalışmak lazım varsa öyle biri çalışalım.bu konu üzerinde.arkadaşlar rica ediyorum cevap yazacak olan biri var ise benim e posta adresime yazabilir. ribnovo@ribnovovillage.com

Offline emotion41

• Candidate member
  • *
« Reply #11 on: May 30, 2009, 17:23 »
evet bende destekliyorum bunu canı gonulden gercekten konusmakla ısler halolmuyor bısyeler yapmak gerek pomagım dedıgımde o ne dedıklerınde acıklama yapma geregı duyuyorum yanı kımse tarafından bılınmıyor bunu tanıtmak gerek kulturumuze soyumuza sahıp cıkmalıyız arkadslar 

Offline Erkan Can

• Member
  • **
Re: DÜNYA POMAK BİRLİĞİ
« Reply #12 on: November 05, 2009, 18:49 »
Türkiye de,Bulgaristan da,Yunanistan da hatta Makedonya da yasayan bütün POMAK lar önce kendi bölgelerinde organize olmasi lazim sonra bati Avrupa  Ülkesinde veya derneklesmemizden rahatsizlik duymayacak bir ülkede dernek binasini kurmak lazim Dünya nin dört bir yanindaki bütün POMAK lari bundan haberdar edip merak etmeyin bu hesaba gönderceginiz her kurus iste buraya gelecektir deyip POMAK lar arasinda güven ortami yaratmak lazim gazete cikartip POMAK lar bu gazeteye üye olup aidatlar ödense POMAK lardan para toplamaya da gerek kalmaz  yukarida saydigim Ülkeler de yasayan POMAK lar düzenleyecekleri kermes lerle öncelikle kendi finans sorunlarini cözmeye calisicak birligimiz saglanacak böylelikle BÜYÜK POMAK KURULTAY inin temeli atilicak varmi aranizda bu kadarini yapabilicek bir POMAK bu öyle kolay degil

Offline MrZgrSn

• Member
  • **
« Reply #13 on: May 27, 2010, 20:52 »
Dikkat ettimde burada yazılan neredeyse bütün yazılar bir derneğin kurulması ve ardından da çalışmalara başlaması yönünde.Ben henüz çok gencim bu konuyla ilgili konuşmak için belki ancak bildiğim bir şey varsa oda insanların ben pomakım demekle uğraşmadıkları.Sizler dernek kurunuz ancak bu derneğe kimler üye olacak? Ben gerçek bir pomakım diyenler mi? yoksa ben pomak olduğumu hissediyorum diyenler mi?Eğer işimiz daha bu soruyu ayırt edemeyecek insanları bir çatı altında toplamakla uğraşmak ise afedersiniz ama bu durumda bizler sadece nal toplarız.
Bir dernek kurup pomakları bu derneğe üye etmeyi planlıyorsanız ilk önce o insanlara pomak olduklarını söylemelisiniz.Sadece bununlada kalmayarak bir millet olduğumuz fikrine kapılmaları adına onları yöresel bir edebiyatla,yöresel bir kültürle tanıştırmalısınız.Mesela pomaklar hakkında geniş kapsamlı bir tarih araştırması ve geniş kapsamlı bir gen araştırması yapılabilinir.Açıkçası ben pomakların slav kökenli olduklarına inanmıyorum.Düşüncelerime göre pomaklar trak kavimlerinin uzantısı olabilir.Gen haritası vardı bu forumda ve orada gördüğüm kadarıyla doğu avrupaya yayılmış genleri taşıyoruz.Bir çok araştırmacı bilir ki yunan destanlarında traklar hintlilerden sonra dünyanın en kalabalık kavmiydi.Bu insanlar zamanla dağılmış ve özellikle roma döneminde slavlara karışmış olabilir.Bizler tarihimizi ne kadar derine indirebilirsek emin olun o kadar çok taraftar bulabileceğizdir.Halkımızın aklında tek bir kuşku zerresi olmaksızın inandırıcı bir araştırma yapılmalı, halk bilinçlenecektir ve bilinçlenmiş toplum zaten kendi örgütlenmesini yaratacaktır.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #14 on: May 27, 2010, 23:47 »
  Söylenecek ve yapılacak çok şey var ama sorun bunun nasıl? ve ne şekilde? olabileceğidir. Göç psikolojisi ve bunun ilgili topluma sosyolojik yansımaları öncelikle ele alınmalıdır. Pomaklarda göç psikolojisinin neden olduğu aidiyetlik zorunluluğu entegrasyon ötesine geçerek bir nevi self-assimilation (kendi kendini asimile etme) durumuna gelmiştir. Bu hususta pomakların herhangi bir kin-state'i (ana devleti) olmaması en büyük handikaplardan biridir. Ayrıca pomakların yerleştirildikleri yerlerin genellikle homojen yapıda olmaması, farklı dilde eğitim sistemi, türkler ile osmanlı-islam kültüründen gelen ortak ögeler bu sürece katkıda bulunmaktadır. Süreci yakından takip eden ismi lazım değil bir akademisyenimiz pomakların kısa sürede yokoluşları ile ilgili bir öngörüde bulunma cesaretini bile göstermiştir. Bu şartlar altında çoğu pomak bireylere istemediği- işine gelmeyecek bir kimliği öğretmek veya hatırlatmanın zorluğunun da göz önüne alınması gereklidir.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42