Author Topic: Батак - мит или реалност ?!?  (Read 265602 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Батак - мит или реалност ?!?
« on: January 16, 2009, 19:23 »
От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите... много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече.
Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

Като ги изклаха, чичо, аз видях...
С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;
а пък ази плачех, па ме беше страх.
Само бачо Пеню с голям глас извика...
И издъхна бачо... А един хайдук
баба ми закла я под вехтата стряха
и кръвта потече из наший капчук...
А ази бях малък и мен не заклаха.

Татко ми излезе из къщи тогаз
с брадвата в ръцете и нещо продума...
Но те бяха много: пушнаха завчас
и той падна възнак, уби го куршума.
А мама изскочи, откъде; не знам,
и над татка фана да вика, да плаче...
Но нея скълцаха с един нож голям,
затова съм, чичо, аз сега сираче.

А бе много страшно там да бъдеш ти.
Не знам що не щяха и мен да заколат:
но плевнята пламна и взе да пращи,
и страшно мучеха кравата и волът.
Тогава побягнах плачешком навън.
Но после, когато страшното замина -
казаха, че в оня големи огън
изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

И черквата наша, чичо, изгоря,
и школото пламна, и девойки двесте
станаха на въглен - някой ги запря...
Та и много още дяца и невести
А кака и леля, и други жени
мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
Още слушам, чичо, как пискат они!
и детенца много на маждрак набиха.

Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?
Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
Той пари с котела сбираше за тях;
но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
И уж беше страшно, пък не бе ме страх,
аз треперех само, но не плачех веки.
Мен и други дяца отведоха с тях
и гъжви съдрани увиха на всеки.

Във помашко село, не знам кое бе,
мене ме запряха нейде под земята.
Аз из дупка гледах синьото небе
и всеки ден плачех за мама, за тата.
По-добре умирвах, но не ставах турка!
Като ни пуснаха, пак в Батак живях...
Подир две години посрещнахме Гурка!

Тогаз лошо време и за тях наста:
клахме ги и ние, както те ни клаха;
но нашето село, чичо, запустя,
и татко, и мама веки не станаха.
Ти, чичо, не си чул заради Батак?
А аз съм оттамо... много е далече...
Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
и треперя малко: зима дойде вече.

Иван Вазов
Пловдив, 1881

В доста сайтове по темата има различни мнения, но мисля, че тъи като се споменават и помацте, трябва и те да си кажат мнението.






Offline JAKSON1001

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 132
  • Gender: Male
  • Умният човек не вярва на всичко което чуе,не казва
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #1 on: January 17, 2009, 01:44 »
mnogo loşo e bilo  :(

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #2 on: January 17, 2009, 08:21 »
Да лошо е било, но е минало. Нека никой на никого не търси отговорност за деяния от едната или от другата страна. Нека се опознаем, а не да се делим и мразим заради едно и или друго събитие. Както се казва в нашата света Книга: Всяка душа заради своя си грях ще умре. Не е редно да вменяваме вина на сегашните човеци заради едни или други деяния на предците им. Не казвам да забравим, но нека се поучим и научим да прощаваме, но и нека гледаме напред без да допусне горчилката от миналото да отрови сегашното и бъднината. Поздрав.

Offline oxyuranus

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 115
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #3 on: January 17, 2009, 10:34 »

Мит??? Прочетете репортажите на Макгахан- достъпни са в интернрт и тогава пак си помислете дали е мит.Споделям мнението, че това е минало, че сега в 21-ви век не бива да използваме тези събития за разпалване на омраза, за нови разделения, още по малко за търсене на  някаква отговорност.Априлското въстание и в частност клането в Батак вече е само историческо събитие и трябва да бъде оценявано като такова, а не да прокарва разделителни линии.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #4 on: January 17, 2009, 11:01 »
You are not allowed to view links. Register or Login
По скоро е мит!!!.
       За съжаление, не е мит, а е митологизирана и демонизирана реалност. Батак ,наистина е бастърдисан ,макар и не в такива демонични размери, както се опитват да го представят историци,писатели и политици дори. Когато се пише за едно историческо или каквото и да е друго събитие, трябва да се търси причината за следствието, а всички пишещи разглеждат само следствието.А след това трябва да се търсят и последствията.
      Почти, всички разлеждат "Батак" като един застинал във времето акт, а това всъщност е един процес,който е започнал преди самия акт на въстанието .
 Наистина е било лошо и за съжаление не е забравено,но е добре  че, и двете страни са си взели поуки от този процес, който е фактически е завършил чак през 1912 год.
     Епопеята "Батак" е имало нужда да се митологизира и демонизира ,не сега , а още от първите дни след потушаването,за да може да има със  какво да се запали Руско -турската война за освобождението на България./В тази връзка бих цитирал и думите на Ахмед ага към един български офицер - но не сега,защото са доста тежки думите./
     Самият акт на потушаването наистина е бил жесток от страна на Потушаващите, но и Потушаваните са дали повод и отпор.
Самите потушаващи са били хора опитни и калени за такива действия, а не както се опитват да ги изкарват като окъсана орда башибозук отишъл за плячка. Голямата част от "този окъсан , свиреп и кръвожаден башибозук" е бил обучен и дисциплиниран войник ,който е изкарал поне по 6 години военна служба,който е участвал и в други такива събития/ напр. като Кримската война и Критското въстание/и е гледал на всичко това като на война, докато потушаваните са гледали на въстанието повече като на едно романтично приключение и кратка романтична обиколка по съседните турски и помашки колибаци .
      Тази Епопея не е нито мит ,не е нито реалност , а е една митологизирана реалност която си е постигнала крайната цел.


   

     


     
     

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #5 on: January 17, 2009, 14:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Мит??? Прочетете репортажите на Макгахан- достъпни са в интернрт и тогава пак си помислете дали е мит.Споделям мнението, че това е минало, че сега в 21-ви век не бива да използваме тези събития за разпалване на омраза, за нови разделения, още по малко за търсене на  някаква отговорност.Априлското въстание и в частност клането в Батак вече е само историческо събитие и трябва да бъде оценявано като такова, а не да прокарва разделителни линии.

Когато цитирате МакГахан....ми става просто смешно.ще ме попитате защо?
1.Човека е женен  за руска княгиня и вербуван от Русия
2.Изцяло работи за интересите на Русия.Как ще кажете?
3.Ами за да покаже че, броят на убитите във Батак е много..... тоест повече от 5 000 ...той описва своите записки много съмнително ;D  Посочва че във всеки  български дом са живеели 25-39 човека.Защо избягва до това...защото всеки знае и може да брои количеството къщи във Батак и да разбере че са около 400.
4.Тоест за да останат 2000 живи от населението на Батак и да покажат че,са убити 5000 излиза че всяка къща има повече от 25 човека...тоест селото е 7000-9000
5.Според вас това възможно ли е ?
6.Тогава, къде са тези огромни къщи за по 39 човека.Това е цел пансион бе хора?Смешно е !!!!!
7.А и това не показва ли че така нареченото "робство" май не е никаво робство.
8.Защото за да изхраниш такава "чиляд" ....трябва да имаш много ниви и стотици овце и крави.Значи огромни къщи изобилие от деца и добитък.....това оборва веднъж за винаги сентенцията че, е имало некакво си робство.
9.Нека сега да изчислим 400 къщи х 7 (двама родители и 5 деца) човека прави  ...прави 2 800
10.Колко казват че са останали във селото.... около 2000 души .Тогава реалната бройка на убитите са 800 души .....не като се твърдеше че,са били  5000-9000.
11.Освен това защо не се споменава  и набезите на БАТАШКИТЕ комитаджии във турски и помашки села и колко души са убити.Това продължило цели три години.
12.Нека да погледнем по обстойно на нещата и ....ще разберете че всичко е организирано по отрано и по отпреди именно от Руската страна
13.Има снимки на руския консол  във Пловдив сниман със Баташките комитаджии.А и много секретни документи и телеграми .
14.Имнно ръководителите на Баташките комитаджии ,още вечерта знаейки за нападението на Помаците над село Батак избягват със семействата си.
15.Помашките чети не искат да има клане и те настояват да се предадат тези които са нападнали техните семейства и села и са убивали и безчинствали.
16.Организаторите на комитаджиите организирват народа за отпор катот скриват исканията на помаците ....а самите те избягват от поелсражението.Целта е да се предизвика кръвопролитие и да дадат на Русия да идва да спасява славяните.Това е ....ще продължа после сега излизам на работа.

Offline Nashenec

  • Member
  • **
  • Posts: 17
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #6 on: January 17, 2009, 14:55 »
Predi sabitiata v Batak , balkanskite komitajii, finansirani ot Ruskata imperia sa pravili neprekasnato teroristi4ni aktove sreshtu mirnoto mislumansko naselenie - Pomaci,Torbeshi,Goranci i Bosnenci.
Podlojeno na  neprekasnat tormoz  tova naselenie e bilo izostaveno daje i ot Osmanskata vlast poradi fakta 4e po tova vreme osmanskata imperia e bila v neprekasnati voini ot vsqkade.
Glupavo e da vzimame naseriozno tova koeto go ima v Balgarskata istoria .Ta tova e 4ista proba propagandna mashinaria chiito kraina cel e pretopqvane na pomacite.
No trqbva da imame i v predvid i drugo.Nai vajnite isto4nici za informacia otnosno tezi sabitia trqbva prioritetno da badat razkazite na starite nashi diadovci i babi.
Vajen izto4nik za dostovernost e i sashto taka istoriite na Bosnija, Makedonia i Garcia.Prosto se razrovete v neta i shte lasnat neshtata.
Turcia sashto sahranqva informaciata.Zashtoto tam ima mnogo naslednici na bejancite ot vremeto na tezi sabitia i tam vsi4ko e dokumentirano i sahraneno.
No pak povtraiam , informacia koqto da bade predlojena ot racete na pomaci!
Az imam pitane kam turskata darjava - Zashto v internet se podhvarlqt samo arhivi svarzani s priemaneto na  islqma ot narodi naselqvashti balkanite predi okolo 300 godini?
Zashto za poreden pat istoriata na  pomacite, gorancite i torbeshite se ostavq  v racete na vazroditelite, VMRO, ataka i tellevizia "skat"?Neka vsi4ki balkanski darjavi da razberat edin pat zavinagi 4e nie imame avtorsko pravo varhu sadbata si i istoriata si.Kraino vreme e tikvite na lajeistoricite da uzereiat i da ni premat takiva kakvito sme , kato 4ast ot balkanite i balkanskata istoria i dori faktor.
Ako tova ne stane , shte se davime vav sobstvenia si sos, i tuka ima oshte mnogo da ni podhvarlqt onezi pora4kovi kartini na polskia hudojnik i platenia agent na Ruskata imperia togava - Makgahan...
Propagandata satanizira do dupka pomashkoto naselenie prez onezi godini i do den dneshen.
Tova se pravi celenaso4eno za da se opravdae ili omalovaji genocida sreshtu Pomacite prez 1912 g.
I zasega tazi strategia raboti uspeshno.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #7 on: January 17, 2009, 15:46 »
V osnovniq zamisal na Temata pusnata ot Onder beshe da se vidi pomashkoto uchastie v Batak, eto citat ot spomena na Ivan Vazov....  " Във Помашко село,не знам кое бе мен ме запряха....".Izstrih postinga mi zashtoto ne me razbraha! V internet prostranstvoto ima kolkoto shtete videomateriali i v YouTube,vbox7,yahoo,v uniklopediq,v enciklopediq britanika.....Az iskam da razbera za pomashkoto uchastie ili sybitiq.Ot Rodopite sym izrastnal i znam edno- pomak v Batak ne moje da jivee,ima omraza.Imah priqtel poznat deto ucheshe tam sredno gorsko uchilishte  v Batak i kak se e prikrival da ne go razberat che e pomak.Dokolkoto  znam i pisah ima pomashko uchastie ot s.Barutin na ime Ahmet barutinliqta.Neka koito znae pishe za drugi pomaci uchavctvali i svurzani s Batashkite subitiq!

Offline ulu_bey

  • Member
  • **
  • Posts: 39
  • Gender: Male
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #8 on: January 17, 2009, 16:15 »
Zdraveite.Batak ili Gazza edno i sa6to li e?spored vas dragi bratq pomatsi .Batak realno ili ne znam kakto se govori v stihotvorenieto na vazovit  van4o mai ne e savsem taka ami obratno i samo 4e se spomenava  na edno mqsto za pomatsite  Önder bey re6i tova da go poblikuva  bez  da se zamisli tova li e      (;;istinata;;)    za Batak vqrva li  vi se 4e osmanliqta be6e nasilnik ?nazor ubost nestava stara mejdunarodna dumi4ka taka 4e sega v tako vreme kogato v ivitsata Gazza bivat ubivani vseki den stotitsi nevinni hora ot Evreite vmesto vsi4ki mislumani da badat v edno Önder ti bratle vkarva6 takiva temi 4e ne da ima bratstvo mejdu mislumani  hristiqni i evrei ami v oganqt hvarlq6 benzin ot nai silniqt

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #9 on: January 17, 2009, 16:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Когато цитирате МакГахан....ми става просто смешно.ще ме попитате защо?
1.Човека е женен  за руска княгиня и вербуван от Русия
2.Изцяло работи за интересите на Русия.Как ще кажете?
3.Ами за да покаже че, броят на убитите във Батак е много..... тоест повече от 5 000 ...той описва своите записки много съмнително ;D  Посочва че във всеки  български дом са живеели 25-39 човека.Защо избягва до това...защото всеки знае и може да брои количеството къщи във Батак и да разбере че са около 400.
4.Тоест за да останат 2000 живи от населението на Батак и да покажат че,са убити 5000 излиза че всяка къща има повече от 25 човека...тоест селото е 7000-9000
5.Според вас това възможно ли е ?
6.Тогава, къде са тези огромни къщи за по 39 човека.Това е цел пансион бе хора?Смешно е !!!!!
7.А и това не показва ли че така нареченото "робство" май не е никаво робство.
8.Защото за да изхраниш такава "чиляд" ....трябва да имаш много ниви и стотици овце и крави.Значи огромни къщи изобилие от деца и добитък.....това оборва веднъж за винаги сентенцията че, е имало некакво си робство.
9.Нека сега да изчислим 400 къщи х 7 (двама родители и 5 деца) човека прави  ...прави 2 800
10.Колко казват че са останали във селото.... около 2000 души .Тогава реалната бройка на убитите са 800 души .....не като се твърдеше че,са били  5000-9000.
11.Освен това защо не се споменава  и набезите на БАТАШКИТЕ комитаджии във турски и помашки села и колко души са убити.Това продължило цели три години.
12.Нека да погледнем по обстойно на нещата и ....ще разберете че всичко е организирано по отрано и по отпреди именно от Руската страна
13.Има снимки на руския консол  във Пловдив сниман със Баташките комитаджии.А и много секретни документи и телеграми .
14.Имнно ръководителите на Баташките комитаджии ,още вечерта знаейки за нападението на Помаците над село Батак избягват със семействата си.
15.Помашките чети не искат да има клане и те настояват да се предадат тези които са нападнали техните семейства и села и са убивали и безчинствали.
16.Организаторите на комитаджиите организирват народа за отпор катот скриват исканията на помаците ....а самите те избягват от поелсражението.Целта е да се предизвика кръвопролитие и да дадат на Русия да идва да спасява славяните.Това е ....ще продължа после сега излизам на работа.

  ulu_bey,vij t.14.15.16 ot postinga na Teo ima  mnogo istina v tova.Temata  ne e za da se predizvika vrajda a da se vidi pomacite kyde sme bili togava.I e vidno,che pomacite ot sysednite sela ne sa napadali a tehnite dejstviq sa otgovor na klanetata i myst,pomacite togava im pisva i se organizirat i navlizat na chasti v Batak! Popitajte po stari hora v sysednite sela okolo Batak,te znaqt mnogo...

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #10 on: January 17, 2009, 18:30 »
Не го вярвам всичко това.Както и във"време разделно" ни изрисуваха помаците като  убийци на собствените си бащи(караибрахим).Пропагандата против помаците не е от вчера.Зощо,защо...........?

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #11 on: January 17, 2009, 18:41 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Не го вярвам всичко това.Както и във"време разделно" ни изрисуваха помаците като  убийци на собствените си бащи(караибрахим).Пропагандата против помаците не е от вчера.Зощо,защо...........?
  Именно kasmet70,това е и замисала на Темата тук пусната от Ондер! Нас помаците ни изкараха какво ли не,а истината е че в тези Баташки събития помаците от околните села само реагират и се отбраняват от набезите на главатарите там в Батак! Има факти които старите люде помнят,помаците не сме воинствен народ,всичко което се е случило е отпор на това което са ни сторили.Остави историята писана тогава,с цел е било за да се предизвика световната общественост да се намеси,но за помака там в района си остава това което е било,на онези хорица аз вярвам старите там а не на писаници с цел!!!

Offline oxyuranus

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 115
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #12 on: January 18, 2009, 21:30 »
Когато цитирате МакГахан....ми става просто смешно.ще ме попитате защо?
1.Човека е женен  за руска княгиня и вербуван от Русия
2.Изцяло работи за интересите на Русия.Как ще кажете?
3.Ами за да покаже че, броят на убитите във Батак е много..... тоест повече от 5 000 ...той описва своите записки много съмнително ;D  Посочва че във всеки  български дом са живеели 25-39 човека.Защо избягва до това...защото всеки знае и може да брои количеството къщи във Батак и да разбере че са около 400.
4.Тоест за да останат 2000 живи от населението на Батак и да покажат че,са убити 5000 излиза че всяка къща има повече от 25 човека...тоест селото е 7000-9000
5.Според вас това възможно ли е ?
6.Тогава, къде са тези огромни къщи за по 39 човека.Това е цел пансион бе хора?Смешно е !!!!!
7.А и това не показва ли че така нареченото "робство" май не е никаво робство.
8.Защото за да изхраниш такава "чиляд" ....трябва да имаш много ниви и стотици овце и крави.Значи огромни къщи изобилие от деца и добитък.....това оборва веднъж за винаги сентенцията че, е имало некакво си робство.
9.Нека сега да изчислим 400 къщи х 7 (двама родители и 5 деца) човека прави  ...прави 2 800
10.Колко казват че са останали във селото.... около 2000 души .Тогава реалната бройка на убитите са 800 души .....не като се твърдеше че,са били  5000-9000.
11.Освен това защо не се споменава  и набезите на БАТАШКИТЕ комитаджии във турски и помашки села и колко души са убити.Това продължило цели три години.
12.Нека да погледнем по обстойно на нещата и ....ще разберете че всичко е организирано по отрано и по отпреди именно от Руската страна
13.Има снимки на руския консол  във Пловдив сниман със Баташките комитаджии.А и много секретни документи и телеграми .
14.Имнно ръководителите на Баташките комитаджии ,още вечерта знаейки за нападението на Помаците над село Батак избягват със семействата си.
15.Помашките чети не искат да има клане и те настояват да се предадат тези които са нападнали техните семейства и села и са убивали и безчинствали.
16.Организаторите на комитаджиите организирват народа за отпор катот скриват исканията на помаците ....а самите те избягват от поелсражението.Целта е да се предизвика кръвопролитие и да дадат на Русия да идва да спасява славяните.Това е ....ще продължа после сега излизам на работа.

"teo", не искам да ви засегна, но изложеното от Вас много напомня теория на конспирацията приложена към 1876 г.Как установихте, че през 1876 г, в Батак е имало 400 къщи, а оттук и да определите колко хора са живели във всяка от тях.За числеността 7 души в една къща също не мога да се съглася-двама души с 5 деца-нека две или три са момчета-когато тези момчета порстнтат те остават със своите семейства в къщата на родителите-така че численноста става 12-17 души. Относно робството-робство в чист вид спрямо завладяното християнско или мюсулманско население/Османската империя е завладявала и земи населени с мюсулмани/ никога не е имало.За мен термина "османско владичество" е доста по правилен от "турско робство".Преди 1944г тогавашната историография използва "турско владичество".Това за "робството" си беше отклонение.По същество-комитите или комитетаджиите да се срещат в Пловдив с руския консул-тогава Найден Геров, да си правят снимки и да мислят такива планове-как ще предизвикат гнева на околните мюсулмански селища и ще докарат беди на Батак, което ще позволи на Русия да се намеси-звучи много, ама много несериозно.Е като се срещат с него поне оръжие, пари , руски офицери няма ли да му поискат???Или ей така на гола дума решават да обрекат на смърт селото си заради руските интереси?Въстанието в Батак си е българско дело.Това за комитите дето три години преди 1876 тормозели околните мюсулмански села-пак е несериозно.Колко са тези комити-10, 20, 50 души.За тези три години никой ли не се е оплакал на властта-явно са ги знаели кои са-щом искат от батачани да ги предадат.Три години търпят техните безчинства и когато избухва въстанието решават да влязат в Батак да ги потърсят тези комити и да се саморазправят с тях, а жителите на батак не ги дават-това цялото още по несериозно звучи. Имало е въстание , имало е потушаване-имало е много избити хора-повечето от които обезоръжени и предали се.
Nazmi e много прав-Батак не бива да се разглежда като драма в едно действие-това от 1876-после идва Сенклеровия бунт, Тамръшката република, опитите за насилствено християнизиране на ахряните.Страдали са и двете страни и от това не е спечелила нито една от тях.Само през 1913 България губи 300 000 свои граждани-ахряни-помаци-изселили се в Турция.
Сега за нападките и за романите:хората трудно приемат различните-различни по вяра, по обичаи, по име-оттам идват комплексите, приказките, предубежденията.Умните хора знаят , че това са комплекси, че помаците са нормални хора-по нормални и по добри от повечето напълно "огражданили се".Романът "Време разделно" е белетристика, не е исторически извор.Плюс това къде видяхте "лоши помаци" в него-Караибрахим е еничарин-такива са взимали от територията на цяла България/и не само/.И Караибрахим не е само и единственно лош герой-по скоро е трагичен философски образ.

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #13 on: January 18, 2009, 23:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Когато цитирате МакГахан....ми става просто смешно.ще ме попитате защо?
1.Човека е женен  за руска княгиня и вербуван от Русия
Не всеки женен за рускиня е вербуван от Русия.
Имаш ли доказателства, че е вербуван? Или това следва само от произхода на жена му? И дали наистина е била рускиня? Ами ако е била украинка? Германка? Латышка? Татарка? Имаш ли данни и доказателства, щом го сочиш това като довод?

Quote
2.Изцяло работи за интересите на Русия.Как ще кажете?
Ще кажа, че е твърдение, което се нуждае от доказателства, каквито нямаш и няма!
Сигурно и Виктор Юго, и другите европейски общественници, писатели, пътешественници и журналисти, които са описвали събитията, всички са били на руската пропагандна ясла?
Това е смешно и несериозно!

Quote
3.Ами за да покаже че, броят на убитите във Батак е много..... тоест повече от 5 000 ...той описва своите записки много съмнително ;D  Посочва че във всеки  български дом са живеели 25-39 човека.Защо избягва до това...защото всеки знае и може да брои количеството къщи във Батак и да разбере че са около 400.
Като сочиш тези цифри, и по-специално 400-те къщи, ще те помоля да докажеш думите си с извадки от османски архиви (нали само тях броите за достоверни?
Всичко останало е великобългарски шовинизъм и комунистическа пропаганда, според вас), или с някакви други обективни и проверяеми данни. Къщите може и да са ОСТАНАЛИ 400 след клането, а колко са били ПРЕДИ това, чакам да докажеш с османските или други архвиви.

Quote
4.Тоест за да останат 2000 живи от населението на Батак и да покажат че,са убити 5000 излиза че всяка къща има повече от 25 човека...тоест селото е 7000-9000
Първо, не знам кой кога и къде изчисли, че останалите живи са 2000. Като видя кръгла цифра, не подкрепена от никакъв източник или архив, веднага знам, че е изсмукана от пръстите на краката.
Аналогично за основния ти опорен пункт от 400-те къщи. И цялата ти математика от там нататък: колко хора са живели във всяка къща, отива в канализацията.
А истината е, че българите са имали по много деца, не като днес, и в една къща са живеели по 2-3 поколения хора, което значи 12-15 човека.

Quote
5.Според вас това възможно ли е ?
Кое да е възможно?
Твоята математика, е невъзможна. И бездоказателственна, категорично!
И подигравка с паметта на избитите и изгорените.

Quote
6.Тогава, къде са тези огромни къщи за по 39 човека.Това е цел пансион бе хора?Смешно е !!!!!
Смешна е математиката ти, не къщите на хората.

Quote
7.А и това не показва ли че така нареченото "робство" май не е никаво робство.
Дали е било робство или не, You are not allowed to view links. Register or Login ако си пропуснал.

Quote
8.Защото за да изхраниш такава "чиляд" ....трябва да имаш много ниви и стотици овце и крави.Значи огромни къщи изобилие от деца и добитък.....това оборва веднъж за винаги сентенцията че, е имало некакво си робство.
Тео, ти си инженер-химик, не социолог, демограф или специалист по стопанска история, за да определяш потребителските кошници за съществуването на населението през 1876 година. Старата българска пословица "Човек знае и 2, и 200" е родена именно в тези времена на недоимък и подтиснатост. Захари Стоянов много добре описва колко "богато" са живеели чираци, овчари и прочее работещи онеправдани българи тогава. Хляб с лук е било угощение, млякото и сиренето: късмет за овчарите, а месо са кусвали няколко пъти годишно. "Има документ-има история"! И този документ е описан многократно от съвременници.
Прочее, още веднъж, за кой ли път: робство има тогава, когато има продажба на хора като скот, като добитък, в робство.
И това се е практикувало включително и с пленниците от Стара Загора през 1878 година, продадени в Одрин и в Истанбул.
Точка с въпроса за робството.
Всичко останало е демагогия и словоблудие.

Quote
9.Нека сега да изчислим 400 къщи х 7 (двама родители и 5 деца) човека прави  ...прави 2 800
Казах ти вече, математиката ти куца силно. Докажи, че къщите са БИЛИ, а не че са ОСТАНАЛИ 400, и тогава разговора продължава.
Освен това, Джануариъс МакГахан е бил не само съвременник, а очевидец, пряк свидетел на мястото на събитието, за разлика от тебе.

Quote
10.Колко казват че са останали във селото.... около 2000 души .Тогава реалната бройка на убитите са 800 души .....не като се твърдеше че,са били  5000-9000.
Ти броил ли си ги на място?
Видял ли си ги?
Говорил ли си с хора, които са ги броили?
Чел ли си документи на съвременници, които са ги броили?
Още веднъж: твоята математика е за канализацията.
Пускай кранчето!

Quote
11.Освен това защо не се споменава  и набезите на БАТАШКИТЕ комитаджии във турски и помашки села и колко души са убити.Това продължило цели три години.
Три години?!?!?!?!?
Ами спомени го, нямам нищо против. Дай документи, записи и архиви. Имаш ли такива?
Щото, това противоречи на каквато и да е логика: Батак с християнското население, което е в пъти по-малко от окръжаващите го мюсюлмански населени пунктове, бидейки в позицията на поробено и онеправдано население, ще тръгне да си търси белята и да тормози не кого да е, ами именно многократно превъзхождащите го съседи, които имат подкрепата на официалната османска власт, правото да носят оръжие (и са го имали, както се вижда), и боен опит от войните на Османскат империя.
Ами че това си е самоубийство, бе, Тео!
Искаш да кажеш, че не е имало 1 селски луд, а цял Батак е изпаднал в еуфоричен и кръволошки делириум, и е тръгнал да напада околните мюсюлмански села, ей така, за кеф, от садистични пориви да упражняват тормоз?

Quote
12.Нека да погледнем по обстойно на нещата и ....ще разберете че всичко е организирано по отрано и по отпреди именно от Руската страна
Щом има твърдение, трябва да има и доказателства.
Къде са твоите данни за това?

Quote
13.Има снимки на руския консол  във Пловдив сниман със Баташките комитаджии.А и много секретни документи и телеграми .
Прекрасно!
Щом са много, и ти ги цитираш, дай да ги видим - къде са?
Кой ги е виждал?
Къде са публикувани?

Quote
14.Имнно ръководителите на Баташките комитаджии ,още вечерта знаейки за нападението на Помаците над село Батак избягват със семействата си.
Интересно...
Даже и да е вярно (въпреки че, подозирам, това пак е твърдение без грам доказателство), тогава защо Ахмед Ага Барутинлията е бастисал мирното и невинно население на Батак, при положението, че не само комитаджиите, ами и семействата им били избягали?
Къде е воинската чест и човешки или мюсюлмански морал в случая?
И къде са избягали, тези комити?
Това да не ти е да отпрашиш от едното село в другото?
Репресиите и преследванията са били НАВСЯКЪДЕ! По цялата територия на Османската империя са преследвали бунтовници и ятаци!

Quote
15.Помашките чети не искат да има клане и те настояват да се предадат тези които са нападнали техните семейства и села и са убивали и безчинствали.
Нищо подобно, Тео!
Опита да се изкарва клането в Батак като попрекалил опит за самозащита на помаците срещу гадните агресивни християни от Батак е лъжа и манипулация! Ахмед Ага Барутинлията е имал ясни инструкции и ЗАПОВЕДИ от началника на кааза Пазарджик, чийто син е бил убит от възстанници. Баташки или други, въпросът е вторичен.
Факта е, че не са го убили избитите 5000 човека!
Факта е, че действайки по ЗАПОВЕД на началника на кааза Пазарджик, Ахмед Ага Барутинлията изпълнява волята и политиката на Османската империя, така че, няма нищо спонтанно в това клане!
То си е директива на османската власт, както и да го погледнеш! И "престараването" на мюсюлманите в случая е било асболютно несанкционирано след това по никакъв начин.
Което отново доказва и показва многовековният двоен стандарт на османската империя и реалният статус на не-хора, който за нея са имали българите не-мюсюлмани!

Quote
16.Организаторите на комитаджиите организирват народа за отпор катот скриват исканията на помаците ....а самите те избягват от поелсражението.Целта е да се предизвика кръвопролитие и да дадат на Русия да идва да спасява славяните.Това е ....ще продължа после сега излизам на работа.
Нищо подобно!
Батачани са предали оръжието си по искане на Ахмед Ага Барутинлията!
Ахмед Ага е нападнал, ограбил, опожарил, изгорил и изтребил беззащитно и обезоръжено населание!
При това -  в черквата, в храма, където те са търсили спасение!
Аналогично с Ахмед Ага Тъмръшлията в Перущица.
Оттам идват и всички следствия след 1878 година до началото на 20 век.

"Оттам" = политиката на двоен стандарт на Османската империя, разделила българите на 2 по религиозен признак!
Политика на умишленно дискриминиране и противопоставяйки ги една на друга в продължение на 2.5 века!
---
За глупостите, че организаторите на отпора първо организират, второ "скриват" исканията на Ахмед Ага, (сякаш това е било написано на листче, което можеш да скриеш в джоба), и за финал - при пълно обкръжение избягват, при това - със семействата си (неизвестно къде, въпреки, че навсякъде са били търсени и изтребвани), са глупости и съчинения, които не можеш да докажеш!
Айде, докажи поне тези си писания: къде и от кого, кога е записано това, къде е публикувано?
Имаш ли данни?
Аз твърдя, че нямаш, и че всичко написано са нещо средно между размисли над чашка чай и инструкции за дезинформация и гавра с избитите батачани!
Айде опровергай ме!

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Батак, мит или реалност?
« Reply #14 on: January 19, 2009, 00:13 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Не го вярвам всичко това.Както и във"време разделно" ни изрисуваха помаците като  убийци на собствените си бащи(караибрахим).Пропагандата против помаците не е от вчера.Зощо,защо...........?
Караибрахим е йеничарин, това не е равно на помак!
Защото цената за това, да станеш йеничарин, е било пълно отродяване: духовно, ментално, езиково, религозно, етническо.
Дърво без корен!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42