Author Topic: С. Туховища - S. Tuhovishta  (Read 59959 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #15 on: April 14, 2010, 01:28 »
 Кметството може да направи нещо по въпроса,но не съм съвсем наясно дали има някакви програми за тая работа.Просто трябва да се намери начин да се узаконят като архитектурни паметници.Но това е извън сферата на моята компетентност,предполагам,че има хора във форума,които са по-наясно с материята,нека се обадят.Обявяването на тези къщи за архитектурни паметници би провокирало туристически интерес към Туховище наред със средновековния некропол(за който нещо не се пише напоследък никъде?).
  Това е един начин помаците да се освободят от тютюневото робство.Защото,като се замисли човек-ами ние сме почти единствените,които пазим автентичното в България,повечето етномузеи са сурогат.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #16 on: April 14, 2010, 01:59 »
Поздравление Yusu за пресните снимки ;).
 На първата снимка / Отговор 17/ е старата Чаушева къща,на другата вляво е част от нея,в средата Мусавата къща,и до нея Досовата .Вилата в центъра е на Сюлеман Чаушев/ Мането Бореца/, Чинара е пред чешмата на Долната вода сега Мини парк- реставриран.
За старите къщи с тикли- какво да кажа.Те са една уникална част свързани с историята на село Туховища.
 За съжаление така и се рушат,де да бяха в Ковачевица та да ги реставрират,жалко наистина!

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #17 on: April 14, 2010, 13:03 »
Само едно малко уточнение- дървото не е явор а е чинар :)

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #18 on: April 14, 2010, 17:20 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Обявяването на тези къщи за архитектурни паметници би провокирало туристически интерес към Туховище наред със средновековния некропол(за който нещо не се пише напоследък никъде?).
 

Идеята е много добра, но не мисля, че ще стане нещо подобно. За некропола незнам какво да кажа! Целия район дори не е заграден. Хората връзват тама добитък, изхвърлят смет и т.н.
Забележителностите в Туховища  не се изчерпват само с  некропола и старата архитектура, в селото има десетки места приятни за отдих и почивка. Природата в целия район е непокътната! Десетки хектари девствени гори, горски потоци, извори, планински вилички, голи върхове, крайречния пролом удивлява погледа! За огромно съжаление още много красиви места има, но границата с гърция е прокарана така че повечето от землището на Туховища е в Гръцката част. Взети заедно регионите на Годешево-Туховища и Слащен са един незабравим родопски кът,  който човек трябва да го види!
 Специално в Туховища, има една ЦЯЛА махала със стари къщи (разрушени). Тези които се виждат от снимките са само около 10% от старата архитектура, и са запазени горе доло, благодарение на това, че в тях живеят по 1-2 стари човека. Останалите 90% стари къщи почти са разрушени!
 В селата около Туховища, примерно Годешево има повечко запазени стари къщици. В обратната посока към Слащен, пък е обратното. Да, там също има много здрави къщички, но мащабното ново строителство започнато от заможните хора завърнали се от Западна Европа, главно Испания, а също така и от Гърция масово рушат старите постройки и на тяхно място вдигат огромни къщи!  Същата ситуация е в селата Вълкосел, Абланица и др.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #19 on: April 14, 2010, 18:52 »
Снимки от региона:  Една виртуална разходка  ;)

От землището на   Т у х о в и щ а



Руините на някогашната воденица в селото. ( сега в Гръцка територия )



Огромен чинар в близост до воденицата (на Гръцка територия)



Българската част от север на река Доспатска



Същия обект заснет от друга гледна точка



Българската територия от югозападната част (над река Доспатска) в близост до местноста ''Пчелина''


 
 Това е в близост със землището на с. Слащен



Поляните, около пътя за Туховища



Изглед към Гръцки Чеч, вижда се гръцкият път (от ляво) свързващ се с обезлюдените села в Чеч.



 Също изглед към Гърция



Високо в планината, в близост до с. Жижево



Изглед към землището на с. Борен (обезлюдено), по дерето нагоре се намира село Почан (обезлюдено)



Руини на стена (вероятно на къща) в най-близкото обезлюдено село Манастир



Отново там



Граничен пост (гръцки)



Тисовска река, приток на река Доспатска, влива се в близост до воденицата (виж сн. 1)



Почанските скали



Зимен пейзаж



Изглед към Боздаа



Една от чешмите на Туховища



В балкана

От землището на   С л а щ е н



''Провалената стена'' на река Места



около река Места



залез



Места

От землището на   Г о д е ш е в о








езеро

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #20 on: April 14, 2010, 23:52 »
 Страхотни места!Плачат за развиване на селски туризъм.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #21 on: April 15, 2010, 04:39 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Идеята е много добра, но не мисля, че ще стане нещо подобно. За некропола незнам какво да кажа! Целия район дори не е заграден. Хората връзват тама добитък, изхвърлят смет и т.н.
Забележителностите в Туховища  не се изчерпват само с  некропола и старата архитектура, в селото има десетки места приятни за отдих и почивка. Природата в целия район е непокътната! Десетки хектари девствени гори, горски потоци, извори, планински вилички, голи върхове, крайречния пролом удивлява погледа! За огромно съжаление още много красиви места има, но границата с гърция е прокарана така че повечето от землището на Туховища е в Гръцката част. Взети заедно регионите на Годешево-Туховища и Слащен са един незабравим родопски кът,  който човек трябва да го види!
 Специално в Туховища, има една ЦЯЛА махала със стари къщи (разрушени). Тези които се виждат от снимките са само около 10% от старата архитектура, и са запазени горе доло, благодарение на това, че в тях живеят по 1-2 стари човека. Останалите 90% стари къщи почти са разрушени!
 В селата около Туховища, примерно Годешево има повечко запазени стари къщици. В обратната посока към Слащен, пък е обратното. Да, там също има много здрави къщички, но мащабното ново строителство започнато от заможните хора завърнали се от Западна Европа, главно Испания, а също така и от Гърция масово рушат старите постройки и на тяхно място вдигат огромни къщи!  Същата ситуация е в селата Вълкосел, Абланица и др.
Страхотни снимки на природата в Туховища.
Благодаря,Сюлейман. И понеже стана въпрос за Некропола мога да кажа истината.Бях ученик и по това време помня се основа футболен клуб" Граничар" -село Туховища.
Беше през 1976 година.Селото нямаше стадион и тренираше на едно игрище до гробето или Куцивото лозе./ преди" Светиката" по пътя за село Годешево.
Реши се да се направи стадион в местноста" Оградето" близо до кльона.
Тракториста  Асан/ Цанко /след като започна с булдозера се натъкна на находка- гробище от Тракийско време.
Проучванията отнеха над 3 години.
Прочетете и за историята по надолу,едно от най-старите помашки села- Туховища.!
Открити са останки и от преди Тракийско време,в местноста"Оградето".
В м." Гармаде "пък е имало цял град,да наистина за различните народи хивяли по земите на селото са се запазили местности-'Свети врач",Светиката" и много други.
В местноста" Оградето е открит некропол през 1976година от екип с професор Китов от Благоевград останки от 8 век.
В София Националния исторически музей до днес ги има в палата 10 на НИМ в София. Бил съм там,има най- различни накити,гърнета,огърлици,.Доказано е,че по онова време в този район е живяло тракийско племе в тези места.
Село Туховища е изгорено до основи през 1920 година заедно със с.Жижево,част от с.Вълкосел и с.Абланица.
Това е документирано в Османските архиви.Било е изгорено от комити в  Сатовча и Долен пишещи се за Македонци! В село Долен е било седалището на македонците,това знам от моя диде рахметлия Ахмет.Лично от него знам за един случай,когато е бил осъден от Македонците за 100 тояги на голо.
Селото е известно и с това,че със собствени средства и доброволен труд построи две нови Джамии,една в Горната и една в Долната махала. Нека споменем заслугата на един от най-големите капацитети на селото- архитекта с име Царя/ рахметлия/. С негово съдействие се построи нов път с.Вълкосел- Слащен като не се минаваше през" Дупек"
Царя/ Шукриев/ на село Туховища е човек познат в Благоевградско за всичко
.Беше човек със средно образование,строителен техник но невероятен ум.Спомням си една вечер бях войник в София.
Пристигнах с влака в Благоевград по Нова година.Нямаше къде да спя.Отидох в хотел" Волга"-гр.Благоевград  където Царя имаше служебен апартамент прибра ме...
Обадиха му се по тел от София- прохода" Витиня" какво да правят,Царя тръгна веднага да дава съвет.Всеки в този район знае за него

И до днес село Туховища е запазил колорита си.Запазени са мюсюлманските традиции.В селото беше и първия сюнет през 1990 година след комунизма.И до днес през Рамазана има местна група музиканти,която обикаля рано за сюфюр при говеенето.

  Едно от селата,дето наистина  има уникален начин за съхранение на Мюсюлманската Религия,която е 99% от семействата живеещи в с.Туховище.Спомням си и до днес тръпката когато бяхме деца и имаше Рамазан,искахме нашите родители да ни събуждат за Сюфюр/ времето когато всеки направил нает да кара Рамазана става рано преди определения час да хапне нещо и да гувее./ Да речем ако е определено 4.50 ч да е последната хапка или глътка вода за нает,то тези тръгват в 4 сутринта рано,за да могат хората да се подготвят.
Така беше,сега не знам.Тези на видеоклипа са местни от селото- най-вляво е Ахмет Панджаков/ Лавчиев/ на зурната,до него Мутето/Мустафа/Галибов ..,за другия не се сещам на тъпана , ;)You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #22 on: April 15, 2010, 06:58 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Снимки от региона:  Една виртуална разходка  ;)

От землището на   Т у х о в и щ а

Това са уникални снимки от реалноста на село Туховища!
Така или иначе сайта pomak.eu дава възможност  за това да се види помашкото запазено без значение дали е в България,или изселени помаци в Турция!
Нека сме искрени- в Турция има около милион помаци,които не са забравили роден край.
Имам приятел Исмет от село Вълкосел.Отиде в Турция,беше телевизионен техник в БГ.Намери си работа,построи къща само за три години.Помаците по света са народ достоен за уважение!

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #23 on: April 15, 2010, 14:02 »
Убеден съм ,че трябва по някакъв начин да популяризираме нашият край
  Има още много красиви места от региона, които не съм заснел. Пък и аз нямам много време.  Радвам се че Ерол, който лятото е свободен се е отдавал изцяло на село Туховища и прави всичко възможно да заснеме това което е видял!
 През миналите месеци успях да се разходя в по-голямата част от Годешево-Туховищенски район.
Разбира се в представения по-горе албум, освен лични снимки има и 2-3 подбрано от Panoramio - Главно снимките за Слащенско и Годешевско.
Успях да направя повечко снимки. Но още много известни места не съм посетил, очаквам в близкото бъдеще и това да стане.
 Незабравим момент за мен бе пътуването ми до гръцкия чеч, за съжаление не можахме да отделим много време, но пък успях да заснема страхотни пейзажи в близкото село Манастир (обезлюдено).
 Дано успея да заснема повече от красотите на тегиона. Въпреки, че сега сезонът е такъв и снимките не излизат през обектива много ''оригинални'', както през лятото но пак е нещо!
  В момента подбирам стари истории и легенди, отнасящи се до някои местности.

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #24 on: April 15, 2010, 16:55 »
Чеча е много красив регион, запазен от времето и се радвам че се намериха хора като Чечлия (главно го познавам от Уикипедия) и ръководителите на форума помак.еу които да дадат старта на един наистина голям "проект" ако мога така да го нарека, за събиране на информация и снимки на региона.
До преди не повече от 2-3 години не се намираше лесно информация за Чеча и за неговите села, но напоследък тази информация се разраства все повече и повече.
Радва ме факта че все сме повече хората които споделяме информацията за нашите села. Както казах, това е началото на нещо много хубаво за което се надявам в бъдеще да е все по-голямо.
Всички знаем  че до преди около 1-2 години Чеча дори не беше заснет в Google Earth, а днеска има перфектни снимки от космоса които могат да се приближават до такава степен че вече могат да се виждат и покривите на къщите, а преди няколко години дори имената на селата не фигурираха. Вярвам че това се дължи на хората които помагаме това да е реалност със всичко това което правим за нашият регион. Не съм запознат със политиката на Google за заснемане на определни места, но каквато иска да е тя, аз искренно им благодаря че са снимали и Чеча  :)

Спомням си колко много исках да знам за Туховища преди няколко години, но така и нямаше от къде да се черпи тази информация. Сега това е възможно благодарение на всички тези хора които помагат информацията за Чеча да се разраства. 

Много исках да видя стари снимки на селото и къде ли не съм ги търсил, но така и не се намират такива. дори снимки от преди 10-15 години ако щеш, те почти не съществуват но сега, след всичкият труд които полагаме за това да е възможно вярвам че ще се намерят такива. Жив пример е Севим, които даде снимка на Туховища от преди 60 години.
Днеска има хиляди снимки качени в интернет на нашите села и, макар че може сега да не го забелязваме, тези снимки след 30 години няма да имат цена. Те остават като документация на селото. Дали в бъдеще, да речем след 50 години, все още ще има хора които ще са като нас и ще искат да знаят миналото на родният им край? да искат да видят стари снимки на нег? Моят отговор е ДА. И кои друг освен ние, можем да им разкажем за него и да им покажем стари снимки? да им разкажем за миналото на селото им, вярвам че това ще е възможно защото ние знаем колко трудно ни е на нас да намерим информация за нашите села от миналото, но пък в бъдеще няма да е така защото вече всичко остава написано. :)


Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #25 on: April 15, 2010, 18:48 »
Чувал съм, че има много места в които гранични застави, кльонове, окопи и всякакви други военни постройки, останки от студената война били превръщани в туристически атракции, в региона на Туховища те са в изобилие :)

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #26 on: April 16, 2010, 04:19 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Чеча е много красив регион, запазен от времето и се радвам че се намериха хора като Чечлия (главно го познавам от Уикипедия) и ръководителите на форума помак.еу които да дадат старта на един наистина голям "проект" ако мога така да го нарека, за събиране на информация и снимки на региона.
До преди не повече от 2-3 години не се намираше лесно информация за Чеча и за неговите села, но напоследък тази информация се разраства все повече и повече.
Радва ме факта че все сме повече хората които споделяме информацията за нашите села. Както казах, това е началото на нещо много хубаво за което се надявам в бъдеще да е все по-голямо.
Всички знаем  че до преди около 1-2 години Чеча дори не беше заснет в Google Earth, а днеска има перфектни снимки от космоса които могат да се приближават до такава степен че вече могат да се виждат и покривите на къщите, а преди няколко години дори имената на селата не фигурираха. Вярвам че това се дължи на хората които помагаме това да е реалност със всичко това което правим за нашият регион. Не съм запознат със политиката на Google за заснемане на определни места, но каквато иска да е тя, аз искренно им благодаря че са снимали и Чеча  :)

Спомням си колко много исках да знам за Туховища преди няколко години, но така и нямаше от къде да се черпи тази информация. Сега това е възможно благодарение на всички тези хора които помагат информацията за Чеча да се разраства.
Много исках да видя стари снимки на селото и къде ли не съм ги търсил, но така и не се намират такива. дори снимки от преди 10-15 години ако щеш, те почти не съществуват но сега, след всичкият труд които полагаме за това да е възможно вярвам че ще се намерят такива. Жив пример е Севим, които даде снимка на Туховища от преди 60 години.
Днеска има хиляди снимки качени в интернет на нашите села и, макар че може сега да не го забелязваме, тези снимки след 30 години няма да имат цена. Те остават като документация на селото. Дали в бъдеще, да речем след 50 години, все още ще има хора които ще са като нас и ще искат да знаят миналото на родният им край? да искат да видят стари снимки на нег? Моят отговор е ДА. И кои друг освен ние, можем да им разкажем за него и да им покажем стари снимки? да им разкажем за миналото на селото им, вярвам че това ще е възможно защото ние знаем колко трудно ни е на нас да намерим информация за нашите села от миналото, но пък в бъдеще няма да е така защото вече всичко остава написано. :)

                   Така е,Ерол.
Абсолютно съм съгласен с теб.
Когато говорим за Чеча обхваща и други села- Кочан,Абланица,Дебрен,Вълкосел........ също,просто се иска човек да се порови за истината.Сайта pomak.eu наистина е едно богатство,което липсваше като информация за нас Помаците от Чеча.Сега имаме тази възможност,защото написаното тук остава за поколенията след нас.Началото е дадено,лично аз отделям всеки ден тук за това да се знае и пише за нас,издирил съм какви ли не документи,спомени,легенди.. от по старите в село Туховища! Радвам се,че Ерол,Сюлейман 94,Севим,Зюлкера,Чечлията,Рахмие,и преди всичко Мехмед Касапов със труда си дават простор на по младите да получат знания и оставим пътека след нас!
Това исках да кажа от сърце,лично аз ще продължа и нека заедно спомогнем да хвърлим светлинка за това .Поздрави. ;)

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #27 on: April 17, 2010, 13:54 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Много исках да видя стари снимки на селото и къде ли не съм ги търсил, но така и не се намират такива. дори снимки от преди 10-15 години ако щеш, те почти не съществуват но сега, след всичкият труд които полагаме за това да е възможно вярвам че ще се намерят такива. Жив пример е Севим, които даде снимка на Туховища от преди 60 години.


Относно старите снимки имам една  успокоителна новина която може би ще ни донесе много стари снимки но не е сто процента сигорно.Научих от един наш селски и приятел ,че навремето когато той е бил ученик в гр.Гоце Делчев неговата  хазяика му показала една кутия пълна със стари снимки от с.Туховища.Казала му че някаде 40-те ,50-те години на миналия век тя е била учителка в нашето село,тогава тя е била много млада и е притежавала фото апарат с които  е направила много снимки на хората и на селото ни.Показала му ги и те били много запазени и интересни.Уговорили сме се лятото когато аз си отида до България да издирим тази жена ако разбира се все още е жива или неините роднини и ако си стоят тези снимки да ги откупим или най-малкото да ги преснимаме.Така че има някаква надежда!

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #28 on: April 17, 2010, 14:04 »
You are not allowed to view links. Register or Login
 Относно старите снимки имам една  успокоителна новина която може би ще ни донесе много стари снимки но не е сто процента сигорно.Научих от един наш селски и приятел ,че навремето когато той е бил ученик в гр.Гоце Делчев неговата  хазяика му показала една кутия пълна със стари снимки от с.Туховища.Казала му че някаде 40-те ,50-те години на миналия век тя е била учителка в нашето село,тогава тя е била много млада и е притежавала фото апарат с които  е направила много снимки на хората и на селото ни.Показала му ги и те били много запазени и интересни.Уговорили сме се лятото когато аз си отида до България да издирим тази жена ако разбира се все още е жива или неините роднини и ако си стоят тези снимки да ги откупим или най-малкото да ги преснимаме.Така че има някаква надежда!
Това е страхотна новина!!
Да се надяваме тези снимки да се намерят. Това би било много хубаво!!

Offline salih1

  • Member
  • **
  • Posts: 5
Re: С. Туховища - s.Tuhovishta!
« Reply #29 on: May 26, 2010, 22:38 »
 :-*

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42