Author Topic: Dusuncelerimiz...  (Read 15827 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline teo

• Advanced member
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Dusuncelerimiz...
« Reply #15 on: August 25, 2008, 14:38 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Canim Dylek, hasretin bitsin diye yakinda Rodoplarda bi tur yapalim mi? ne dersin ;)? bir kac resim buldum nette su adrese gir You are not allowed to view links. Register or Login

Brawo Adi_bg,
Iste boyle olur ---herkeze yardimda bulunmak.Helen pomak kokenini arayan bir genc kiza!Gidin ve oralardan bir reportaj  ve bol bol foto olarak bize buralara aktarin.Bravo size!

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #16 on: September 25, 2008, 10:53 »
bir zamanlar dünyada pek çok uygarlık bir arada yaşarmış ülkelerin yine sınırları varmış ama bu sınırlar bu günkünden daha homojenmiş ve yaşanılan ülkede pek çok farklı kültür kardeşçe ve barışçıl bir ordamda varlığını sürdürebilirmiş.
peki sonra ne oldu! bugün sanki varmış gibi görünsede aynı birliktelik maalesef yok ! peki bugün yaşayan insanlar farkında değillermiki aslında kendi kültürel yapılarının var olması ve oluşmasında farklı kültürlerinde etkilesi var geçmişten getirilen bu kültürel etkileşimdir zaten.
dün akşam bir belgesel izledim; Avrupa' nın Kayıp Uygarlıkları adında ve o kadar güzel bir söylem vardı ki; "bu gün neden farklı kültürler bir arada yaşayamıyor? acaba tekrar bir arada ve kardeşçe birbirine duylan saygıyla var olmanın yolu yokmudur?" buna verilen cevap ise "eğer insanlar geriye dönüp baktığında herhangi bir toprak parçasından kovulduğunu, atıldığını, sürüldüğünü düşünüyorsa ve geride bıraktığı şehri kendisi için bir yenilgi, kayıp olarak görüyorsa doğal olarak düşmanlık besleyecektir ve tekrar birlikte yaşam dahada zorlaşacaktır."
işte tarihteki kırılma noktaları dediğimiz hadisede budur belki de ilk ve sonkez yapılan hatalar insanları ve insanlığı ciddi çıkmazlara sürüklemektedir maalesef.
Sonuç nedir? sonuç; hep bir parçaları kayıp ve eksik insanlar tıpkı kör, sakat, topal gibi. bu eksiği kabul etmek istemeyen insanların durumu daha vahimdir, onlar çünkü hafızasının bir kısmını kaybetmişlerdir. ! 

Offline daylek

• Adviser
« Reply #17 on: September 26, 2008, 23:52 »
"insanoğlu tarif edemediğinden korkar. bu yüzden insanlık sizden bir dininiz, bir ırkınız, bir milliyetiniz, bir cinsiyetiniz ve bir isminiz olmasını ister. kategorize edilemeyen insan tehlikelidir. en kanlı düşmandan daha tehlikeli ve korkunç olan şey tarif edilemeyendir. çünkü bu durum, "ben" ve "ötekini" ayırt eden sistemi tehdit eder..................................

(ece temelkuran) dan

ilginç olsa gerek ? ................ 

Offline teo

• Advanced member
« Reply #18 on: September 27, 2008, 00:04 »
Guzel dusunceler Daylek hanim!

Offline daylek

• Adviser
« Reply #19 on: September 27, 2008, 00:38 »
keşke sadece güzel olsa ve güzelle kalsa bu düşünceler teo!

ancak aynı zamanda insanlığın kabul etmek istemediği her daim tehlike olarak gördüğü düşünceler. ve insanlar bu yüzden acı çekmişler sanırım, tek kalıp, tek tip, tek gerçek, tek fikir, tek at gözlüğü. farklı olana hiç bir zaman izin verilmemiş kabul edilmemiş ve saygı duylmamıştır. halada öyle maalesef. insan ırkı anlayış yoksunu olup çıkmış. diyeceksinizki neyi anlayacak? birbirini tabiki birbirini anlamakla yola çıkacak ancak bunu yapmak sanırım öyle çok kolayda değil çünkü bunun için önce önyargılardan sıyrılmak ve üzerinden atmak gerekir. bunu yapabilen kaç insan var acaba dünyada keşke daha fazla olabilseydi. insanlar doğdukları gibi etiketlendikleri bir dünyada yaşıyor maalesef. ve istisnaların dışında o etiketi üstünden sıyırıp atan insan sayısı "hiç" ile ölçülebilir ancak.

ruhumdaki derin yaraların tarifi yok bunun üzerine. eğer bir insan gece yastığa başını koyduğunda dünyadaki zor durumda olan insanlar için vicdan azabı çekmiyorsa o insan değildir. demişler ya hani; "çanlar kimin için çalıyor deme, çanlar senin için çalıyor" 

Offline teo

• Advanced member
« Reply #20 on: September 27, 2008, 00:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login
keşke sadece güzel olsa ve güzelle kalsa bu düşünceler teo!

ancak aynı zamanda insanlığın kabul etmek istemediği her daim tehlike olarak gördüğü düşünceler. ve insanlar bu yüzden acı çekmişler sanırım, tek kalıp, tek tip, tek gerçek, tek fikir, tek at gözlüğü. farklı olana hiç bir zaman izin verilmemiş kabul edilmemiş ve saygı duylmamıştır. halada öyle maalesef. insan ırkı anlayış yoksunu olup çıkmış. diyeceksinizki neyi anlayacak? birbirini tabiki birbirini anlamakla yola çıkacak ancak bunu yapmak sanırım öyle çok kolayda değil çünkü bunun için önce önyargılardan sıyrılmak ve üzerinden atmak gerekir. bunu yapabilen kaç insan var acaba dünyada keşke daha fazla olabilseydi. insanlar doğdukları gibi etiketlendikleri bir dünyada yaşıyor maalesef. ve istisnaların dışında o etiketi üstünden sıyırıp atan insan sayısı "hiç" ile ölçülebilir ancak.

ruhumdaki derin yaraların tarifi yok bunun üzerine. eğer bir insan gece yastığa başını koyduğunda dünyadaki zor durumda olan insanlar için vicdan azabı çekmiyorsa o insan değildir. demişler ya hani; "çanlar kimin için çalıyor deme, çanlar senin için çalıyor" 

Guzel dusuncelere.....bir de ...... guzel ve iyi kalpli bir insansiniz Daylek hanim.Bu aksam Kadir gecesi ve Allah size bu guzel sozleri etiginiz icin sizi hayalinizde isteklere kavustursun!

Ya simde beni de "yacilikla" suclamayin arkadaslar ;D

Offline daylek

• Adviser
Re: Dusuncelerimiz...
« Reply #21 on: September 17, 2009, 10:48 »
:) evet sanırım bu sitede ki bir yılımı tamamladım. Geriye dönüp düşünüyorum neydi fark Pomak olmak ve Olmamak arasında ki fark neydi ?

Başkalarını bilmiyorum ama benim için çok farklı bir deneyimdi... en başta AİDİYET duygumu kazanmaya başladım. Bir dönem kaybettiğim aidiyet duygumu ve bunun yerine sadece dünya vatandaşıyım dediğim, olmayanın yerine birşeyler yerleştirmeye çalıştığım benliğimin bütününü yakalamaya başladım yavaş yavaş... :)

siteye üye olduktan sonra yazdığım ilk yazılara bakıyorum; Nasıl bir çaresizlik, nasıl bir karmaşa... benim için hala tarifi imkansız duygular içinde aradığım sorularla...

ve geldiğim nokta, bu bulduklarım hem Dilek'in hem işimin gidişatında beni hangi noktalara getirdi nasıl bir bakış açısı yakaladığımı tahmin bile edemezsiniz...

Vel hasıl_ı kelam ; TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR HERŞEY İÇİN... :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42