Author Topic: Надгробен камък от Разложко с арабски надпис от 1250 г.  (Read 47768 times)

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login

Кое точно ги задължава да не отбелязват Хиджра?


Поколенията след тях - за да не се бъркат с официалния календар в съответните територии.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Шам (Руслан му е името на човека, Шам е старото име на Сирия) е много навътре с материала. И друг път е дискутирал подобни надписи. На мен все ми се струва, че това е знака за хиджра, а и след като момичето го е посочило, никой не е изказал мнение. Все пак има някаква мистерия покрай тоя камък. Иначе в Разлог (Мехомия) е имало много помаци, обаче при Кресненско-разложкото въстание са избити. В книгата на Арденски "Загаснали огнища" е описано как са били изгорени, даже и жените, а после в пепелта се виждали плитките им  :(

Знакът под годината всъщност е арабската дума "сена" / سنة /, която означава "година" . Това бе установено и от bogutevolu, в постинга му по-горе. Момичето е объркало последната буква от тази дума / سنة / (арабския се чете от дясно на ляво) с обозначението за "хиджра" в последното мнение от онзи форум.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Merhum ve mağfur
…..ibn İbrahim efendi
……… Allah ….... ruhları
içün  Sene 1250



bogutevolu, сигурен ли си в транслитерацията, която предлагаш? Шам от другия форум не знаеше какво означава думата "айджун" - тази на последния ред от снимката вдясно. Ако наистина е "içün" /на турски "за"/, то тогава най-вероятно става дума за надпис на османотурски от 19 в.



 

Пламен Пасков

  • Guest
Защо не се замислите за най-логичното:

You are not allowed to view links. Register or Login
То ест, накратко, имаме следното:
1. Понятие "ефенди", което указва със сигурност на османски период
2. година 1250, която в османска държава не може да е нищо друго, освен по Хиджра, то ест, плочата е от втората половина на 19 век.

Защо е нужно да се придърпват нещата за ушите, като нещата в логиката на тези камъни си следва строго канона (традицията) на дадената религия?
А, да, забравих, защото на някои тук неистиво им се иска да изнамерят на каквато и да е цена ислям на Балканите преди нашествието на османците.
Този опит се провали, дайте следващия.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Пасков, този път те подкрепям. Излишно се вдигна толкова шум. Просто умът ми не го побира, на подобен надгробен камък годината да е по християнското летоброене.

Пламен Пасков

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Пасков, този път те подкрепям. Излишно се вдигна толкова шум. Просто умът ми не го побира, на подобен надгробен камък годината да е по християнското летоброене.
Благодаря ви, Чечлия, имаме и други съвпадения в позициите, прочетете коментара ми на един друг от вашите последни постинги в темата "Българи-прабългари".
Надявам се да станат повече.

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
celestialwish, мислиш се за нещо повече от другите, но си една недоразбрана жена. Прости ми, че ти казвам това!

mustafa_b даде своите обяснения. Той ги представи по един много спокоен и обоснован начин. А ти как ще обясниш своето враждебно отношение към нечии предположения?!


Offline feti66

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 17
Kogato sa klalo pomacite v tozi raioni decata sa plakali, edin ot pala4ite im e kazval "Ne boite se deca-dedo Kole, leko kole!" I do sega tezi dumi se pomniat i se izpolzvat.Tova ne e edinstveniat nameren kamyk a edinstveniat pokazan moje bi.

Пламен Пасков

  • Guest

Пламен Пасков

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Kogato sa klalo pomacite v tozi raioni decata sa plakali, edin ot pala4ite im e kazval "Ne boite se deca-dedo Kole, leko kole!" I do sega tezi dumi se pomniat i se izpolzvat.Tova ne e edinstveniat nameren kamyk a edinstveniat pokazan moje bi.
Айде пак кланета и репресии...
Темата е за камъка и анализа на текста му...
Какво трудно има, особенно за модератор, да се придържа към темата и да не вкарваме пак кървавите събития, за които си има достатъчно теми?
Айде, мир да има, и аз ще пусна няколко фотографии на плочи с арабски надписи от самоковско - ако има специалисти, пробвайте да ги разчетете.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Защо не се замислите за най-логичното:

You are not allowed to view links. Register or Login
То ест, накратко, имаме следното:
1. Понятие "ефенди", което указва със сигурност на османски период
2. година 1250, която в османска държава не може да е нищо друго, освен по Хиджра, то ест, плочата е от втората половина на 19 век.

Защо е нужно да се придърпват нещата за ушите, като нещата в логиката на тези камъни си следва строго канона (традицията) на дадената религия?
А, да, забравих, защото на някои тук неистиво им се иска да изнамерят на каквато и да е цена ислям на Балканите преди нашествието на османците.
Този опит се провали, дайте следващия.

1. Терминът Ефенди съществува и в Сирия
2. Годината ако е 1250 /след Христа/ камъкът няма как да е в рамките на Османската държава.

Шумът е нужен особено за онези, които с ирония отричат всичко, което противоречи на собствената им теза, за да стъпят за малко на земята.

ПС-
Този опит не се провали. Благодарение на него аз научих за цели помашки села в Разложко, които са били изпепелени и погребани в земята, свидетелство за което е и "сагата" с този камък. 


Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male

Пламен Пасков

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
1. Терминът Ефенди съществува и в Сирия
Ще проверя.
Откога съществува?
Сирия е била много дълго време в рамките на османската империя, и терминологията е била унифицирана за цялата империя.

Quote
2. Годината ако е 1250 /след Христа/ камъкът няма как да е в рамките на Османската държава.
Няма как да е, но няма как ислямски надгробен камък с арабски надпис да не ориентира летоброенето по Хиджра.
Намерето поне още един такъв.

Quote
Шумът е нужен особено за онези, които с ирония отричат всичко, което противоречи на собствената им теза, за да стъпят за малко на земята.
Ако визирате мен, ще ви помоля да уточните - за кое точно от отреченото от мен според вас греша?

Quote
ПС-
Този опит не се провали. Благодарение на него аз научих за цели помашки села в Разложко, които са били изпепелени и погребани в земята, свидетелство за което е и "сагата" с този камък. 
Аз писах ясно - в какъв смисъл се провали този опит.
И този камък не доказва нищо повече от известното, а именно: че през 1878 (1250 + 628) е имало война и страшни кървави събития в региона, при които се е проливала много човешка кръв - от страна на защитниците на империята и това, което тя им е давала, и от страна на тези, които са искали да се освободят от "рахата" и.
Изпепелени и погребани села има не само в Разложко. И не само помашки.
Дайте да гледаме на тази река от двата и бряга. Иначе никога няма да стигнем до общи гледни точки.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Коментарите във форума наука.бг,по-конкретно твърденията на специалиста по арабско писмо Шам, чисто арабското обозначение "ибн" за "син", липсата на "хиджр" под годината, показанията на момичето, че наблизо няма джамия и мюсюлмански гробища ... всичко това ме наведе на мисълта, че в действителност камъкът може да е по-стар. 

В контекста на всичко това, никак не ми допадна намека за "проваления опит". Още повече, когато идва от страна на човек, пожелал да изоставим "условностите на страна".

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42