Author Topic: Надгробен камък от Разложко с арабски надпис от 1250 г.  (Read 47823 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Приятели, докато чакаме Шефкет да публикува снимки на камъка от с.Рибново, предлагам на вашето внимание следната находка от едно село на 12 км от гр.Разлог. Камъкът е изровен в частен имот - градина, а според думите на откривателя в селото няма джамия.

You are not allowed to view links. Register or Login



Годината се забелява съвсем четливо - 1250. Освен това не е отбелязана с "х", което означава, че не е по Хиджра. Текстът е на арабски език. Особено впечатление прави обозначението "ибн", което на арабски означава "син на". Това значи, че камъкът не е на старотурски, а на чист арабски език.

Моля за вашите мнения!




Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Тогава си остава 1250 /след Христа/. Но пък тогава находката няма как да се вмести в официалната версия за "ислямизацията" по българските земи.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Под годината има знака за хиджра. Тоя големия ченгел. Все пак благодаря, ще се радвам да виждаме повече арабски надписи във форума, без значение от кой период са. Това е култура, история. Все едно надписите от Плиска и Преслав.

Offline bogutevolu

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1000
  • Gender: Male
Merhum ve mağfur
…..ibn İbrahim efendi
……… Allah ….... ruhları
içün  Sene 1250


Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login

Въпросче:

Като не е по Хиджра, тогава по какво е?

       Celestiawish,защо се правите на интересен! Въпроса ви  има отговор в коментарите по долу посочени в първия линк на Мустафа по горе,четете и нека не се правим на неразбрани!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login
Приятели, докато чакаме Шефкет да публикува снимки на камъка от с.Рибново, предлагам на вашето внимание следната находка от едно село на 12 км от гр.Разлог. Камъкът е изровен в частен имот - градина, а според думите на откривателя в селото няма джамия.

You are not allowed to view links. Register or Login



Годината се забелява съвсем четливо - 1250. Освен това не е отбелязана с "х", което означава, че не е по Хиджра. Текстът е на арабски език. Особено впечатление прави обозначението "ибн", което на арабски означава "син на". Това значи, че камъкът не е на старотурски, а на чист арабски език.

Моля за вашите мнения!




  Коментарите на линка за наука.бг отговарят на много от въпросите тук!

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Всъщност откога мюсюлманите започнаха да предпочитат "Христа" пред Хиджра?
Може би им повече им харесва как звучи "Христа"? Или?


И още нещо, че ми стана интересно:

Как така поставянето на хиксове до годините означава че не са по Хиджра?
Разкажи повече за това, защото примерно аз за пръв път чувам подобно нещо.

Дай линкове с повече информация по въпроса.
Би било хубаво да научим повече за това правило,
ако то наистина съществува.


You are not allowed to view links. Register or Login

Приема се, че когато липсва обозначението "хиджра" /هِجْرَة/ става дума за стандартното летоброене /AD/.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login   Blagodarq za linka na mustafa_b, v komentarite" Nahodka v gradinata" sa se iskazali dosta hora,vkl i takiva koito znaqt arabski ezik,prochetete vsichki otzivi za tova i shte e po qsno na vsichki ni,spor shte ima i diskusii qsno e :)?

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница


Sham не е случаен човек, а модератор във форума наука.бг и доколкото разбрах е сириец. Самият той твърди, че липсва обозначение за хиджра. Някой друг, освен Чечлията забелязва ли го?

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Шам (Руслан му е името на човека, Шам е старото име на Сирия) е много навътре с материала. И друг път е дискутирал подобни надписи. На мен все ми се струва, че това е знака за хиджра, а и след като момичето го е посочило, никой не е изказал мнение. Все пак има някаква мистерия покрай тоя камък. Иначе в Разлог (Мехомия) е имало много помаци, обаче при Кресненско-разложкото въстание са избити. В книгата на Арденски "Загаснали огнища" е описано как са били изгорени, даже и жените, а после в пепелта се виждали плитките им  :(

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Нека да сумираме :

1. Спорна датировка - специалист по арабско писмо твърди, че липсва надпис "хиджра"
2. Използвана е думата "ибн" /на арабски "син"/, вместо турския еквивалент /oğlu/, което показва, че гробът не е турски.
3. Жената, открила камъка, твърди, че никой от селото не помни да е имало мюсюлмански гробища и джамия в населеното място.
4. Една градина се прекопава всяка година, но камъкът е открит едва миналата година. Следователно надгробната плоча е била дълбоко заровена.

Всичко това ме кара да мисля, че камъкът наистина е от 1250 год, а не от края на 19. век.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
You are not allowed to view links. Register or Login

3. Жената, открила камъка, твърди, че никой от селото не помни да е имало мюсюлмански гробища и джамия в населеното място.

Напротив, имало е помаци. Прочети всчки постинги. Освен това хвърли едно око на статистиките на Кънчов - и то показват, че е имало помаци. Друг е въпросът, че са били изтребани до крак по време на Кресненско-разложкото въстание.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
1. В Разлог (Мехомия) също е имало помаци - според Кънчов, 1460 души към края на 19 век: You are not allowed to view links. Register or Login

2. Напълно съм съгласен със celestialwish, колкото и да подкрепям идеята, че в региона е имало мюсюлмани от преди турците да дойдат.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login

Мюсюлмани и то от средата на 13 век
да отброяват годините
не от Хиджра ами от раждането на Христос?
И разбира се - от къде би им хрумнала подобна щуротия?!


Според мен дори е задължително, когато става дума за територия, която е била извън рамките на Ислямския халифат.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
You are not allowed to view links. Register or Login
Според мен дори е задължително, когато става дума за територия, която е била извън рамките на Ислямския халифат.

До сега не ми е известен такъв прецедент - мюсюлмани да пишат надгробни камъни на арабски език, с арабски букви през средновековието и да ползват юлианския календар.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42