Author Topic: Етнос и Религия- дали разбираме разликата  (Read 136690 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
You are not allowed to view links. Register or Login
Лошото е,че с миналото се опитваме да оправдаем сегашни грешки и постъпки.
>Лошото е, че с изкривено и невярно представено минало, се опитваме да оправдаем сегашни грешки и постъпки.
В този смисъл ,Расате е прав разбира се.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login
Абе историка, тогава защо не дават графа "помаци" при преброяването?

Графа помаци-просто е ново име наложило се в последствие-съгласен съм,но наравно с графа българи-мюсюлмани за да сме актуални.

nik1

  • Guest
Etnos-ът се формира на база на това с кои други се чувстваш в общност, и с кои други виждаш своето бъдеще..

Етноси разни..Сърби и черногорци са от един корен и една култура и си го признават (черногорците са се смятали за башка сърби)- но са два различни етноса..

Българите и македонци имат един корен и една култура, (голямото мнозиство от македонците обаче не го приемат), и са два различни етноса..

За етнически  българи се чувстват и приемат хора (и са приемани за такива от другите), които прадеди са изповядали: по точно  - чийто предци са "помаци" от България, и частта от гораните, които са обединени около бай Назиф Докле..

За етнически българи се смятат и част от вардаромакедонците.

За етнически българи се смятат и част от циганите

За  българи обаче не се приемат т.н. "гъркомани" от Егейска Македония..

В някои семейства (в Егейска Македония например)  родителите се приемат за българи, а децата им за етнически македонци.

Или : единия брат се приема за българин, другия  за етнически македонец (случай в гоцеделчевско)..

--
С две думи - етническото съзнание е променлива категория, а то е това, което формира етноса.  Важно е обаче за формирането на етноса, наличието на "добър" етнонационален мит..




Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
You are not allowed to view links. Register or Login
Etnos-ът се формира на база на това с кои други се чувстваш в общност, и с кои други виждаш своето бъдеще..

Етноси разни..Сърби и черногорци са от един корен и една култура и си го признават (черногорците са се смятали за башка сърби)- но са два различни етноса..

Българите и македонци имат един корен и една култура, (голямото мнозиство от македонците обаче не го приемат), и са два различни етноса..

За етнически  българи се чувстват и приемат хора (и са приемани за такива от другите), които прадеди са изповядали: по точно  - чийто предци са "помаци" от България, и частта от гораните, които са обединени около бай Назиф Докле..

За етнически българи се смятат и част от вардаромакедонците.

За етнически българи се смятат и част от циганите

За  българи обаче не се приемат т.н. "гъркомани" от Егейска Македония..

В някои семейства (в Егейска Македония например)  родителите се приемат за българи, а децата им за етнически македонци.

Или : единия брат се приема за българин, другия  за етнически македонец (случай в гоцеделчевско)..

--
С две думи - етническото съзнание е променлива категория, а то е това, което формира етноса.  Важно е обаче за формирането на етноса, наличието на "добър" етнонационален мит..



Бъркаш няколко понятия-етнос с нация,и етносно съзнаване и етносно само-осъзнаване.

Има черногорска нация,но няма черногорски етнос-има сърби,албанци,бошнаци(бошнаците са с сръбски,български и хърватски корен).
Етносно съзнаване е какъв те възприемат другите-като българин,като сърбин или пр.,а етносно само осъзнаване е ти самият като какъв се възприемаш.
Има семейства които бащите се само осъзнават като българи,а децата под влияние на различна пропаганда се само осъзнават като различни-сърби,гърци,македонци,румънци,турци или пр. манипулирани от държавническият апарат на дадена държава.

Това второто се нарича асимилация,която е насочена предимно върху децата като лесен за манипулиране обект.Така в Гърция се създадоха славяногласните елини,които след време ще станат само елини.Този процес е много напреднал с всяка година славяногласните намаляват своята бройка.

Изкуствено създадени етноси са румънският,белоруският,македонският(непризнат от повечето страни),бошняският.

Нации,които не са етноси са белгийската нация-френски и фламандски етнос,северо-американската нация-но съдържаща етноси от цял свят и т.н.

п-с.
Един въпрос:
В САЩ всички се само-осъзнават като американци,макар дедите им да са имали различно самосъзнание.Те един етнос ли са,макар да са расово различни(бялата,негроидната и монголоидната раса и техните примеси)? ;)   ;D
Поздрави.

Offline borko238

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Абсолютно всички помаци знаете,че прадедите ви са били християни,но както и да е.Сега ще ви разкажа защо е така.През 1995г. връщаха земите от ТКЗС и на жена ми дядо и,ме помоли да го закарам до някакви ниви,че там били хората от поземлената комисия.Отиваме,раздават нивите,а съседи ни стават помаци,които се познават прекрасно с дядото на жена ми.Питам го човека от къде накъде тия помаци,а тои ми казва да попитам фамилията им.Питам аз и се оказва,че и християни и мохамедани са с една и съща фамилия.Усетиха старите помаци,че се взех да се чудя и те ПОМАЦИТЕ ми разясниха,че едните "се са обърнали"демек потурчили"ама тава не пречи да си сме ние си".Става въпрос за село Елешница,Разложко.А как драги моамедани,ще коментирате това,че почти всяка фамилия в християнска Елешница,има махала със същото име,само,че моамеданска по бабяците???

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
А бе borko238 абе радияцйо от каде бе е тази загриженост за нас ПОМАЦИте тази привилегия да опредилаш кой какъв е пък и това от каде го истресе направо ме накара да ти повярвам.
Та аз познавам хиледи българи с турски фамили ще ти дам един пример ти няма как да не си гледал сигорно само него гледаш СКАТ тв.
Та там има един водещ казва се Стефан СОЛАКОВ та това солаков означава -левак -иди и му кажи сега на него че е турчин.
Ти остави тези работи по добре ми кажи за Пейо Яворов , кога е превзел с четата си през 1912 г и запалил всички помашки къщи, защо са ги изгонили всички, доста са изклани а млади момичета заробени от брадати комити-педофили?

Offline borko238

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Ибраимкаа,не ти изнася това,дето го написах,ама си е самата истина.Ела да те карам в Якоруда и ще се убедиш сам,че якорудските помашки фамилии знаят от кои християнски са произлезли.А колкото до помаците през 1912г.,щтом знаеш история,би трябвало да ти е ясно,какви золуми са правили спрямо християните.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Abe borko238  ne dava6 li vazmojnost tezi hristşiqni predi tova da sa bili musulman.
Dobrini6te e bilo palno s musulmani no sega nqma , Simitli i okolnosta sa6to normalno e da ima ednakvi familii no izglejda 4e dosta hristiani predi sa bili pomaci.  :) :) :) :) :) :)

Pa moje i ti da si ot tqh .  Na6i hora smesi. ;)

Offline borko238

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Kor Bey,ама нали ви написах,да я четете тая история бе.В турските документи мноооооого ясно си пише,че населението по нашия краи до 1600г.,е чисто християнско.Как ще ми обясниш,че в Бабяк е имало манастир"Света Катерина" ??? А името на Аврамови колиби?А,че в Аврамови колиби има останки от църква ???А в Юруково има местност цръквата и една река се казва Янина река?

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
А бе borko238 абе защо не попиташ тези работи бабати МАИКАТИ женати дъщеря ти те ги знае тези работи много добре няма начин да не са опитали за рязаните говоря.

А сега по темата ами да не ми дреме защо ли ами защото съм доволен от положението чесовника трака в наша полза.
А за космонафтите да ще доиде време и там ще отидем Аллах е с нас бъдещето е наше наше наше.
А сега спициялно от мен за теб съм написал нещо.


Незнам от каде да започна но зам че съм ПОМАК.
Да ПОМАК гордост слава начин на живот.
ПОМАК гордост стига да знаеш да се гордееш с думата ПОМАК.
Да ПОМАК тежест стига да можиш да носиш тази тежест ПОМАК.
Да ПОМАК тази единствена дума само от пет букви описваща толкова много.
Да да аз аз съм ПОМАК в душата си в сърцето си толкова дълбоко
 че е само за мен само на мен да на мен и никой друк.
ПОМАК толкова просто толкова леко че чуствам крилата си.

Offline borko238

  • Member
  • **
  • Posts: 33
А оти бре като иде помак в по-голям град,не си казва муслиманското име,а "възродителното"и се представя,от населено място,в което живеят кауре.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Ами това ще питаш тях не мен.
Пък и ПОМАЦИТЕ казват кажи му аго да му стане драго.
Да си ти кажа честно не искам да съм на твоито място 500 години си бил роб и ти е доста объркана химията.


Offline borko238

  • Member
  • **
  • Posts: 33
ибраимкаа,за роб незнам брато ама....................iztrito ot moderator...............

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
                                                             Ееее това е бъдещето повярваими ти.



You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Българин = турчин? Никога!
 
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Лъже ли историята?Комплексите на българите тежко обременяват историческата памет - митове, легенди и съмнителни икони населяват историята им. За изграждането на тези комплекси основна роля изиграва няколковековното османско владичество.

„Историческата памет на българите до голяма степен е обременена от комплекса за малоценност. За изграждането на този комплекс основна роля изиграва няколковековното османско владичество върху българските земи. Оттам е и този атавистичен страх, който е вкоренен във всеки един от нас – да не би да се окажем роднини на турците! По-лошото е, че продължаваме да крием този страх от самите себе си” – казва в интервю за Дойче Веле професор Пламен Цветков. Историкът все пак успокоява онези, които се тревожат: дори да има родство, то не прави нито българите - турци, нито турците - българи.

Какви славяни са българите?

„Тъкмо ирационалният страх да не се окажем „братовчеди” с комшиите от югоизток подхранва най-яркия мит от предкомунистическия период в българската история, а именно - притчата за славянското потекло и славянската принадлежност на българите. Дори съвременните българи са дълбоко убедени в нея, а когато някой я подложи на съмнение, начаса се надига буря от емоционални реакции, в които, уви, няма нищо рационално” – твърди професор Цветков.

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  5 века турско владичество
Колкото до „вечното нещастие” на България и традиционния плач по нейните национални катастрофи: те имат корени не само в националния, но изобщо в целия балкански манталитет. Според професор Цветков въпросът за оцеляването на независимата българска държава се подменя с темата за недовършеното национално обединение. България има нещастието да се изпречва на пътя на Русия към черноморските проливи, а този географски факт до голяма степен трагично обрича историческата съдба на българската независимост.

Според професор Цветков вместо да оплакват националните си катастрофи, българите трябва да проумеят, че предшествениците им са съумели неколкократно да осуетят имперските планове на Русия за завладяване на полуострова и така да опазят независимостта на страната си.

Какво ти Освобождение...

Като ще преосмислят, българите трябва да се освободят и от мита „Трети март”. „В България до такава степен сме комплексирани от турското владичество, че смятаме за освобождение замяната на султанската армия с руска. И досега умишлено се премълчават безчинствата, грабежите, убийствата и изнасилванията, извършени и от руската, и от съветската армия по време на рекламираното доскоро така наречено „Двойно освобождение”.

Като софиянец се срамувам, че улици в моя град продължават да носят имената на такива българоядци и българомразци като граф Игнатиев, генерал Паренсов, княз Дондуков-Корсаков или Юрий Венелин, който смята българите за руско племе. Но истината за тяхната дейност, макар и добре документирана в историческите извори, остава в сянката на измислиците” -  посочва ученият.

Баташкото клане - история или истерия?

„Тези, които раздухват в България истерията срещу научния проект на професор Улф Брунбауер за Баташкото клане, са известни със своето сляпо преклонение пред всичко руско и съветско. Тоест, няма нищо патриотично в реакцията им към изводите от изследването. Моята критика към проекта е свързана с допуснатото омаловажаване на ролята на Априлското въстание, което е сред малкото светли и изцяло български дела в българската история” – казва професор Цветков. Според него научният колектив от Германия търси отговор на въпроса защо именно Батак се превръща в символ за краха на това въстание, след като още 200 селища споделят същата кървава съдба:

Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Героят с главно Г
„Никъде в изследването колегите от Германия не отричат избиването в Батак, а страшният рев в България срещу тях е тъкмо защото уж отричали това избиване. Нещо повече, изследователите съвсем коректно се отнасят към грозния за историческата ни памет факт, че Баташкото клане всъщност е дело не на турци, а на българи-мюсюлмани срещу българи-християни. Учените от Германия просто се опитват да обяснят причините защо и досега се мълчи по този въпрос.”
Иконоборство
Доста конфузни сведения за личностите и делата на редица така наречени „икони” в българската национална история са заключени със стоманени табута, които най-после трябва да бъдат премахнати, смята професор Цветков. За Васил Левски, например, който при цялата си демократичност създава тайна полиция, а тя съвсем не си поплюва с предатели и шпиони и извършва редица екзекуции. Като черна статистика те са нищо пред касапницата в редовете на ВМРО, но историческият факт си остава.

Професор Цветков цитира и друг позорен акт в българската история – с уговорката, че той все още чака своето окончателно потвърждение: в процеса срещу Васил Левски решаващите доказателства са подхвърлени на турските власти не от кой да е, а от жената на Любен Каравелов, която впоследствие се  оказала руска шпионка.
 
Автор: Николай Цеков, Редактор: Александър Андреев
You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42