Author Topic: Етнос и Религия- дали разбираме разликата  (Read 136915 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Е точно това не може да се докаже Бояне. Нали няма да се обидиш ако ти говоря на ти? Защото има как да се направи аналогия и да се види че говоримия език може да е бил и такъв и онакъв.

Kumuk,
Добре де, живеем помаци и турци заедно. Турците продължават да си говорят така както са си говорели и преди - на тях явно никой не им е забранявал да си говорят на турски, а по логиката на горните изказвания, лошите власти са минавали от къща в къща и са забранявали само на помаците да говорят така както били говорили. Принудили ни били да си забравим езика и да научим нов. Фантасмагории колкото искаш.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
You are not allowed to view links. Register or Login
Е точно това не може да се докаже Бояне. Нали няма да се обидиш ако ти говоря на ти? Защото има как да се направи аналогия и да се види че говоримия език може да е бил и такъв и онакъв.
-Така е не може да се докаже защото няма какво да се доказва мойчиният език на помаците и сега и преди 1989 и преди 1973 и преди 1912 и преди  и преди  е бил и си остава българският език факт.

Offline Kumuk

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Ето сега да си направим аналогия с Помаците от Турция. Изселилите се от Турция Помаци са наместене пак компактно в села изпразнени от Гърци, Арменци Българи. Живели са компактно но второто поколение помаци само чат пат е говорело Български а третото поколение не знае и бъкел. Сега представи си Помак от пето поколение които се Турчее дядо му да му каже: а бе какъв Турчин си ти ние сме Помаци моят дядо говореше само Помашки или Български. Помакът от 5 поколение може да отговори също като Юсни. ''Хайди като сме Помаци кажи нещо на Помашки'' и когато дядо му не може да му отговори това означава ли че тои лъже. Не ме разбираите погрешно не казвам че езика на Помаците е Турски. Но не може научо и фактологично да се докаже говоримия език на Помаците. Наи правдоподобна теория може да има но не и Научно доказан факт.

ves.К за мене аксиоми и догми са невалидни. Ако искаш да ме убедиш в нещто трябва да ми го доказваш както се доказва теорема.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Kumuk,
Добре де, живеем помаци и турци заедно. Турците продължават да си говорят така както са си говорели и преди - на тях явно никой не им е забранявал да си говорят на турски, а по логиката на горните изказвания, лошите власти са минавали от къща в къща и са забранявали само на помаците да говорят така както били говорили. Принудили ни били да си забравим езика и да научим нов. Фантасмагории колкото искаш.

Незнам Добрев във Селча как е било, но в Брезница са затваряли хората в кочини след 1912 година, за това че са говорили по улиците  на "чужд език"



Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Незнам Добрев във Селча как е било, но в Брезница са затваряли хората в кочини след 1912 година, за това че са говорили по улиците  на "чужд език"

Метка,
Отново отбягваш въпроса - на какъв език лично твоите родители и прародители са говорили в къщи?

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Първо ми одговори ти на въпросите ми.
Иначе спамим форума .

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
ето ги :
Какво е това език?
Само литературният ли език е легитимен за една общност?
На колко езика са говорили хората на балканите преди 1912 година?
Колко от тези езици са били литературни по днешните стандарти?
Какво е чист език?

Имам и още въпроси....

Offline Kumuk

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 125
  • Gender: Male

You are not allowed to view links. Register or Login
Yusni razbiram 4e ste mlad 4ovek a kato takav redno bi bili v islyama da uvajava6 po starite hora v slu4aya rodniniteti,yavno te taka se samoopredelyat za6toto znayat tehnite po stari rodnini kakvi sa bili ate pak po starite i taka do korenna,a otnosno ezika pro4eti v drugite diskusii na kakav ezik sa govorili do 1912g,i sled kato im e bilo zabraneno kakvo see slu4valo na prestapva6tite zabranata,a ti kak se obra6ta6 kam rodninite ana,baba ili mamo i tate,vuy4o,lelya a kakvi pozdravi izpolzvate mejdu vas

Бояне спора тръгна от тука. Можеш ли ясно точно и категорично с доказателства да кажеш че човека греши? Мисля че не. Аз лично мога да кажа само: може да си прав или мисля че грешиш.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
KUMUK-какви догми и аксиоми- нека не превръщаме форума в научнофантастична говорилня ,нямям време да коментирам, но ако ти твърдиш че си помак ,то много добре знаеш какъв е майчиният език на помаците ,ако пък не знаеш то в България има стотици села и махали та може да се информираш - първо произхода поставихте на съмнение сега пък и езика всичко се свежда май до въпроса -КАКЪВ ИСКАМ ИЛИ МИ СИ ИСКА ДА БЪДА-И КАК ДА СЕ ИСКАРАМ ТАКЪВ то разбира се нищо лошо няма ама да се подлага на съмнение нещо което е ясно на всички вече не го разбирам.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Бояне спора тръгна от тука. Можеш ли ясно точно и категорично с доказателства да кажеш че човека греши? Мисля че не. Аз лично мога да кажа само: може да си прав или мисля че грешиш.

Kumuk,
Прадядо ми, който почина преди 15 години е бил роден през `90-те години на 19в. Дълги години той беше най-възрастният човек на село. Той разбираше и говореше елементарен турски език. Българите християни от съседното село също са говорели и разбирали турски.
Но общуването на село винаги е било на български. На много хора това не им оттърва, но това е факт.
Развитието на един език може да се проследи много точно от лингвистиката и да се види как съвременните диалектни форми при помаците са се развили от старобългарския език. Можеш да принудиш една група да научи нов език, както е станало с помаците в Турция и Гърция, но не можеш да накараш тази група да променя новоприетия език.
Най - силното доказателство за това, че езикът е присъщ на групата, е фактът че тази група променя езика по свой собствен начин.
Всички села в родопите имат различни диалекти, като регионалните прилики и отлики са ясно отчетливи. Девинските говори са различни от широколъшките, които на свой ред са различни от смолянските, ардинските, кърджалийските и т.н. и т.н.
Ако допуснем, че дадената група е била принудена да научи нов език след 1912 година, то този език е щял да бъде възприет във формата му към 1912 година и то ЕДНАКВО от всички села.
Това не е случаят.
Всяко село си е развивало по свой собствен начин езика си - това не става за 10 и 20 години, архаичните форми датиращи от столетия преди това няма как да ги "внушиш" на хората.

Ще ти цитирам сведенията на един съвременик от 1885 година, изследовател на Родопите - Шишков:

Народность и наречие.

Всичкитѣ жители въ Устово, съ исключение на 10 цигански Фамилии, сѫ Българи. Язикътъ на говорението е по извѣстното Родопско нарѣчие, а особенно тукъ е запазено въ пьрвобитната си форма и точностъ. Много думи се срѣщать въ това наречие чисто славянски или старобългарски, и отъ чистъ славянски характеръ. Въ родопското нарѣчие историка, филолога, митолога ще намѣрятъ богатъ материялъ за всичко. Нъ за голѣма жалостъ никой до сега не се е завзималъ съ изучванието му. Това нарѣчие, отъ нѣколко години насамъ между българитѣ почна да се испушва, и много думи има които днесъ сѫ замѣстени съ литературни. Нъ най чисто е между помацитѣ, отъ които въ нѣкои по затънтени села е доста чисто.

Българитѣ, като поминъкътъ имъ е все да се скитатъ по чюжбина и срѣщатъ съ разни народности, най много съ гърци и турци, то и въ тѣхното говорение се употрѣбяватъ повече чюжди думи. Нъ въ помацитѣ, язикътъ е съвършенно чистъ. На зато най много е спомогнало географическото имъ положение, а въ сѫщо врѣме и туй, че всичкитѣ помаци се занимаватъ съ земледѣлие и скотовъдство, което ги е направило да нѣматъ никакво сближение съ никаква народность, освѣнъ съ мѣстнитѣ българи. Помацитѣ освѣнъ че сѫ запазили нарѣчието чисто, нъ изричатъ и думитѣ съ по ясенъ, точенъ и пьрвобитенъ тонъ отъ колкото българитѣ.За забѣлѣжвание. че въ врѣме на дохожданието на русситѣ въ 1878 год. 18-й Я/рий, българитѣ а още повече и помацитѣ свободно разбираха русский язикъ, и русситѣ мѣстний. Отъ тогава и до днесь останаха нѣколко русски думи, които помацитѣ съ охота изговарятъ."

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
За мен езика е преходен и винаги влияещ се от съседната географска област.Пример давам гражданите на Македония.Диалекта няма държавна граница ,а  езика се налага като книжовен от отделните държави и се обявяват за чуждици думи от съседни дъжави.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
В езиците на помаците се съхранили едни от най-чистите южнославянски диалекти смесени до известна степен със арменския език поради контактакта им с павликянското население заселило се в земите им. Причината за това е обособяването на това население в планинските райони, където част от него е живяло, а другото било принудено да живее още преди Османската империя, поради гоненията, църковните събори и кладите организирани срещу него поради забранените за времето еретични възгледи, които изпорядвало.
Характерно още от онова време са проповедите на дедовете (поповете), които обвинявали християнските (православни и католически) свещенослужители, че проповядвали езическа религия. Доказателство за това било обожествяването на човек, култа към икони и мощи, култа към кръста езическо средство за мъчение, църковната ерархия и пр. Като цяло това до голяма степен отделило християнството от иудеизма и подари което християните са критикувани и от мюсюлманите. Всичките тези изброени култове имали дълга езическа култова практика, характерна още от преди да се възроди християнството. Налагането им в християнството също било с ожесточени дебати през Седемте вселенски събора, поради което не малко теолози и цели църкви били отлъчвани. Извода от всичкото това е че християнството след Вселенските събори се превърнало в езическа регия, с която тя се отделила от иудеизма и възприемала все повече езичеството, като преимала в себеси, множеството празници, на траки, гърци, етруси, германци, тюрки и куп други, които с налагането на тези празници склонявали да стават християни.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Двата поста на Боян Добрев и на Pomak.bg-заслужават нужното внимание защото може да се види истината по въпроса.

Offline YusnI

  • Member
  • **
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Ta hubavo ai, vie kato kakvi sa samoopredelqte kato bylgari ili kato pomaci? Ili vazmojno e mn hora da sa samopredelqt turci..? Nie vsa6tnost kakvi sme?? Turcite nari4at pomacite koito sa namirat v Turciq giauri, bylgarite na smqtat za promiti mozeci... nz prosto nz... :/

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Ta hubavo ai, vie kato kakvi sa samoopredelqte kato bylgari ili kato pomaci? Ili vazmojno e mn hora da sa samopredelqt turci..? Nie vsa6tnost kakvi sme?? Turcite nari4at pomacite koito sa namirat v Turciq giauri, bylgarite na smqtat za promiti mozeci... nz prosto nz... :/

Ако очакваш някой друг да отговори на твоите въпроси - много жалко за теб :) Освен това въпросът "какви сме ние" не е коректен. Би трябвало да питаш "какъв съм аз".

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42