Author Topic: POMAK ORATORYO - (ИЗСЕЛВАНЕ КЪМ ЗЕЛЕНАТА ПРИРОДА) YEŞİLE GÖÇ  (Read 13225 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Arkadaşlar birlikte çalıştığım arkadaşlarımla birlikte bir gösterim hazırladık, gösterinin ana teması göç ancak ben bir pomak olduğum için pomak gözüyle göç konusunun bir değerlendirmesini yaptık bu çalımada. çalışma tam gösterim haline gelmesi Nisan ayının ortalarını bulacak. Ve bir iki yerle bağlantı kurmaya çalışıyoruz bu gösterimi yapabilmek için ancak elimizde bulunan hazır gösterimi eğer aranızda pomakların ağırlıkta olduğu illerden birinde yaşayan ve bize resmi çağrı yapabilecek arkadaşlarımız varsa hiç bir ücret talep etmeden her zaman gelip gösterimi seve seve sahneleyebiliriz. gösterinin tam metni üzerinde hala düzenlemeler yapıyorum ancak metinden kısa bir örnek buraya ekleyeceğim... Bu konuyla ilgilenen arkadaşlarım bana ulaşabilirlerse sevinirim.

Offline daylek

• Adviser
Ynt: POMAK ORATORYO
« Reply #1 on: February 20, 2009, 16:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Not:Farklı gösterilerimizden temsili fotağraflarımız eklenmiştir.

Offline edmund

• Member
  • **
« Reply #2 on: February 20, 2009, 22:16 »
Güzel bir gösteriye benziyor fotolara bakıyorumda... başarılar dilerim

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #3 on: February 20, 2009, 22:44 »
@Daylek, Canlı performansı bir an önce izlemek istiyorum ayrıca ilklerden bahsedecek olursak bu orotoryonun manisa ve çevre yerleşimlerinde özellikle selimşahlar ve karaağaçlı belediyelerinde gösterime sunulmasının temenni ediyorum. Kolay gelsin

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #4 on: February 21, 2009, 00:46 »
cok güzel iyi is üstlenmissin  DAYLEK bravo sana basarilar dilerim

Offline daylek

• Adviser
« Reply #5 on: February 25, 2009, 18:35 »
Gösteri metninden örnek parçalar:

izselvane kım zelenata priroda

ИЗСЕЛВАНЕ КЪМ ЗЕЛЕНАТА ПРИРОДА

(yeşil doğaya göç),

Dünyanın dört bir yanına savrulmuş bir halkın öyküsüdür bu…
131 yıl önce başladı göç. Sevdiklerimizi, akrabalarımızı, canlarımızı önce savaşlarda sonra göç yollarında yitirdik. Bir vatan bıraktık geride. Bir halkın nasıl dünyanın dört bir yanına dağıldığını gördük, yaşadık.

Ve 131 yıllık bir hasretin; acısını ve hüznünü taşıyoruz gözlerimizde, yüreklerimizde. Geldiğimiz toprakları evimiz, bizi karşılayanları kardeşimiz saydık.

Ancak unutmadık, göç yollarında yitirdiğimiz izini bulamadığımız kardeşlerimizi. “Ey ata toprağı, unutma bizi” bile diyemediğimiz toprakları, unutmadık.

Bugün dünyanın birçok yerinde halklar acı çekerken, bir halkın acı çeken torunları olarak konuşuyoruz. Ve bir halkın benliği yok sayılarak; “Siz yoksunuz !” dendi. Sonra “varsınız !”  “Aslında biraz varsınız, biraz yoksunuz!” ve öğrendik; candan canın kopmasının ne demek olduğunu, milyonlarımız göç yollarında kırılırken.

Bizler Acının ve Yeşilin Çocukları olarak hep bir ağızdan diyoruz ki;

FİSUN (Ve tirat başlar)
Bir ses… (EFEKT)
İşte bu ses! Evimizin bahçesinde ki kardan adamı yıkan. Annemin kucağında buluvermiştim kendimi anlamaya çalışıyordum olup bitenleri, korkuyordum. İnsanların çıldırırcasına feryat figan içinde gözyaşları fışkırmıştı pınarlardan. Meriç dolmuş taşıyordu delirmek üzereydi, isyan ediyordu bu insansızlığa. Elinden bir şeyler gelmiyor;  işte buna dayanamıyor ve önüne kattığı her şeyi yerle bir edip
Sonsuzluğa akıyordu, çılgınlar gibi gidebildiği her yere…

ERÇİN
bir ses daha…(EFEKT)
Sıra bizim eve gelmişti. Kapımızı kıran kardan insanlar evimize girmiş, karşı çıkan babamı ve anemi tartaklamışlardı. Bütün hayatımızı, anılarımızı, eşyalarımızı tek bir bavula koymamız emredilmişti. Hepimizi köy meydanında topladıktan sonra uzun bir yürüyüşe çıkarmışlardı. Sanki kapı dışarı ediliyor, ölmeye götürülüyorduk. Biz bu vatanın insanları değil miydik?

KAĞAN
Çocuktum daha anne-baba demenin haricinde dilimi konuşamıyordum. Yaşayamadıklarımın yerini alan, göz yaşlarım da yeşeren fidan olamamış, Draginova çayırlarında büyüyememiştim.

ERÇİN
Rodoplar'da yankılana yankılana ritim tutan ve her duyduğumda acı ritim girişleri ile tüylerimi diken diken eden gayda sesi... Ben duyduğum bu sese aşık oldum. Evet Pomakça bilmiyorum, amma gaydanın ritmini ruhumda hissedebiliyorum. Kalan yarımda, her hücremde tek tek gezer benim, bu yeknesak ritim girişi, belki de yaşama dolanan ruhumun yeknesaklığıdır yakaladığım. Her defasında acı, keder, sevinç ve tarih kokar buram buram, belleğimde yankılanan bu sesler. Dedemin masmavi gözlerinin parıldayan ışıkları eşliğinde ve özlem dolu yaşların haricinde, Rodopları hiç görmedim ama her gayda sesinde dağların kokusu gelir burnuma buram buram. Yeşil renginin her tonu ile Pomaklara umut büyütür içimdeki ışık, tarihin kara sayfaları karara karara doldurur içimi... Her gayda sesinde " Acının ve Yeşilin Çocuklarına" haykırır ruhum...

TAHA (Okuduktan sonra sahnenin sağ köşesinde kalır.)
Tarihin işlendiği kapkara bir tuvalin
En ücra kuytularında resmedilmiştir onlar.
Bembeyaz kirece bulanmış evlerin
Çivit mavisi pervazlarına çakılmış
Puslu camların arkasından bakan çocuklardır.

Alabildiğine sarı saçlarının en sarısından hüzün akar
Rodop'ların alaca yeşilini çalmış gözlerine.
Bulutların oynaştığı beyaz yanaklarına kızıl güneş oturur.

Damarlarında hırs ve tutku akan öfkeli ellerin ihaneti
Parçaladı bedenlerini.
Her parçayı dünyanın dört bir köşesine savurdu.

DİLEK (Okuduktan sonra sahnenin sol köşesinde kalır.)
Herşeye rağmen;

Kurumuş bedenlerini canlarına bağlayarak geldikleri göç yollarında
Yaşama dair sonsuz kere kendini tekrarlayan,
Her defasında
Bambaşka bir tonu ile can bulan
Yemyeşil umutlar büyüttüler içlerinde.
Çünkü Onlar;
Acıya ve Yeşile sürgün veren çocuklardır.

Greenman

• Guest
« Reply #6 on: February 25, 2009, 22:21 »
valaha çok beğendim ben öyle sizlerle anlatamam pek ama bir şiir hediye edebilirim :)

şimdi geldim senden
artık kovsan da gitmem
bir bardak su ver
ekmek arası gülüşler
bende de var
hem deliyim
hem akıllı
mantık desen,
senden sonra kalmadı.
iyiniyetler gözlerimden okunur
aşk kadınlık mıdır?
adamlıkmıdır?
bilinmez...
suyun altına inerim sonra
yosun sen
balık sen
birde güldüğünü görsem
gördüğünü beni...
şimdi geldim senden
artık kovsan da gitmem...

Offline NeYzEn..

• Member
  • **
« Reply #7 on: March 17, 2009, 04:51 »
Merhabalar, sevgili Daylek çok güzel bir ilke imza atmışsınız. tebrik ediyorum sizleri...

Ismet DRAMSKY

• Guest
« Reply #8 on: March 17, 2009, 09:35 »
Абе, дайте малко и на Помашки език или на Български, че някои от нас за съжаление не разбират Турски!

Offline daylek

• Adviser
« Reply #9 on: April 16, 2009, 10:13 »

Yeşile Göç Oratoryosunun Afişi

Bu gösteri 25 Nisan 2009'da Manisa Karaağaçlı Beldesi Pomak Şenliklerinde sergilenecektir.

Bize destek vermenizi ve bütün Pomak kardeşlerimi ve Pomak dostlarını gösteriye bekliyoruz.

Saygılar...

Offline daylek

• Adviser
ИЗСЕЛВАНЕ КЪМ ЗЕЛЕНАТА ПРИРОДА

И nie kato detsa na Stradanieto i Zelenoto, всички заедно iskame da kajem:
Това е историята на един народ, разпръснат по целият свят ...
Миграцията започва преди 131(стотридесет и една) години. Първо във воините по-късно по миграционните пътища загубихме нашите близки , роднините, душите.
Оставихме зад гърба си една родина. Видяхме как един народ бе пръснат по целия свят.
И вече 131 (стотридесет и една) години носим тъга и копнеж в очите и в сърцата си. Обикнахме и земята на нашите братя които отвориха своите врати.

Но ние, никога не забравихме загубените в миграционният път наши близки. Никога не забравихме земята на която неможахме да кажем"О земя на предците, не ни забравяи”.

Днес, когато хората от много части на света страдат,  ние говорим като поколение на един страдащ народ. Първо като, "Вие не саществувате!"  игнорирани обществено народ, по късно  ”Съществувате!”  ,"Всъщност, Малко съществувате, малко не!" През дългият миграционен път,  ние научихме,  какво означава болката от това душа да се откъсне от душа. 

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
"Bende bir elma, sende de bir elma varsa; ben sana bir elma verirsem, sen de bana bir elma verirsen: İkimizde de birer elma olur. Fakat, bende bir bilgi, sende bir bilgi varsa; Ben sana bir bilgi verirsem, sen de bana bir bilgi verirsen: Bende iki bilgi, sende de iki bilgi olur!" [Konfiçyüs]

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
"Бенде бир елма, сенде де бир елма варса; бен сана бир елма верирсем, сен де бана бир елма верирсен: ?кимизде де бирер елма олур. Фъкат, бенде бир билги, сенде бир билги варса; Бен сана бир билги верирсем, сен де бана бир билги верирсен: Бенде ики билги, сенде де ики билги олур!" [Конфи?й?с]

'' У мен ако има една ябълка, у теб ако има  друга ябълка, и ако аз ти дам една ябълка и ти ми дадеш една ябълка то у двамата ни пак ще има по една ябълка. Обач е ако у мен има едно знание а у теб друго. Аз ако ти предам знанието ци и ако ти предадеш твоето знание, то този път и двамата ще станем с по две знания. ( Конфуции)

Offline Rahmie

• Charter member
Sen pomak
Ben pomak
Hangimiz ayrılığın hesabını soracak
Kim sürgün yemiş ellerimize dokunacak
Kim anlayacak bizi dinlemeden
Ve kim sevecek iteklemeyecek
Mavi gözlerimizdeki yaşama sevincini kim görecek
Ve kim verecek geçmişimizi
Yok yere kaybettiklerimizi....
Ablamızı halamızı ninemizi...

Ti si pomak
Yaz sam pomak
Za razdyalata smetka koi shte darji
Koi bi dokosnal izselniceskite ni ratse
Bez da ni e izslushal koi bi ni razbral
I koi bi ni obichal  bez da ni  izslusha
Radosta ni che sme jivi ot sinite ni ochi koi bi vidyal
A koi bi ni varnal minaloto
Bez sleda izcheznalite...
Abite, alite, nenite…

Ulaş Melnik- Greenman

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
Ти си помак

И аз съм помак

Кой отнас ще търси сметка за раздялата ни

Кой ще докосне ръцете ни преживели изселване

Без да ни изслуша кой ще ни разбере

В сините ни очи любовта към живота кой ще зърне 

Миналото ни кой ще върне

напразно изгубеното ни ...

Aбите, халите, нените ...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42