Author Topic: Старинни думи запазени в говора на Помаците  (Read 200408 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline borko238

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Абе Ибраимка,ама четете историята бе приятелю.И в турските хроники го пише,кога са станали резнета,вашите прадеди.И за Петър Чопев Пенджико пише...Това ,че използват помаците стари думи и турцизми,нищо не значи.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
 borko238 да АЗ  съм копирам го резнета а сега ще ти го напиша как се казва по ПОМАШКИ рязан та когато ма са РЯЗАЛИ е било нещо като свадба аз съм от доста знатно семейство хранели сме с месо щяло село имало е музика и гюреш борба на баша са е давало коч овен и жълтици на малкият баш също абе какво да ти казвам тогава съм станал МЪЖ и съм пристъпил в редиците там кадето ми е мястото МЮСЮЛМАНЛЪКА та сега ако ме срещне любимата ти ще предпочите МЕН тя знае защо.
Ти вдействително не си с всичкия щом расъждаваш така просто времето ви минава не чустваш ли идва нашето време.
Аз съм бил много по рано от теб там бе .............казах си го на ум ти си знаеш как ве наричаме а сега ти си вземи каручката та се върни там от кадето си дошъл Русия ли беше каде ти знаеш по добре нали четеш история.
На Петър Чопев Пенджико та и на теб ще ти кажа М................

Offline borko238

  • Member
  • **
  • Posts: 33
..........................Iztrito ot moderator......................................
.А за времето трай си,щото това е Божа работа.А да те открехна-Петър Пенджико е еничар от Якоруда и през 1669г той е потурчил Якоруда.....................................................................

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Еротично-сексуалните дебати може да ни ги спестите и да продължите дискусията на "лични", защото няма общо с темата...  ;)

Offline SIVEK

  • koгато орелът е ранен полита към върха на планината
  • Moderator
  • *****
  • Posts: 277
  • Gender: Male
borko238
Темата която се обсъжда е ,, Старинни думи запазени в говора на Помаците ''ако не си забелязал.
Ако си дошъл в Помак.еу  с цел провокации и обиди просто напусни и не пиши глупости.
За всеки с добри намерения саита е отворен, но твойте постинги доказват обратното.
Не ти е мястото тука,разбра ли не се прави на отворен и многознаико.

Offline borko238

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Моите,най-големи уважения,господин SIVEK.Ако проследите писанията ми,ще видите,че пишех с най-добри намерения.Но бях провокиран,та затова сега ме корите.Мислех си,че тук има свестни и интелигентни помаци,но явно  нема.

Offline SIVEK

  • koгато орелът е ранен полита към върха на планината
  • Moderator
  • *****
  • Posts: 277
  • Gender: Male
borko238
Съжелявам  че не намери ,,свесни и интелигентни помаци'' в този сайт.
Няма да забравя думите на един уважаван учител той казваше ,,по полето се раждат тикви,
в планината хора''помисли над това.
Борко 238 ,, ижета с кафез'' по често се срещат по полето по байрето е малко трудно.
Но това е друга тема и мястото не е тук така ,че е излишно да спамим темата.

Offline borko238

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Ейййй,прав беше един мой приятел турчин за вас

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Mai barka6 tursko govorq6tite komunisti s turcite.

Offline SIVEK

  • koгато орелът е ранен полита към върха на планината
  • Moderator
  • *****
  • Posts: 277
  • Gender: Male
Незнам дали е бил прав,седнал или легнал и въобще не ме интересува,кой какво мисли за нас или за вас.
Темата е за старинните думи запазени в говора на помаците,така че ако имаш нещо по темата заповядай......

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1160
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
You are not allowed to view links. Register or Login
баркадар - качамак
кимбе - печка
пенджор - прозорец
вудайо - стая
патлиджан - червени домати
шикер - захар
шерве - забрадка
тюлбе - бяла забрадка
капички - зелен боб
 :)

Капички е интересна дума, а другите са турцизми, които ги има в речника на БАН.

Кимбе съм срещала като кюмбе - турцизъм за печка главно за отопление с дърва или въглища (вид печка "циганска любов",  както им казват в пернишко;
Одая - стая
Пенджар  съм чувала понякога от дядо ми;

Патла/И/джан не означава ли СИНИ ДОМАТИ, а не зелени, които ще станат червени, както си написала, Гелина? ???
 ???

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Капички се среща и в Корница и с нея се обозначава не самия зелен боб, а обвивката му. Вероятно идва от "капа", в смисъл обвивка.

В Брезница пък на "капичките" казват "чушки" :)

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
И при наще помаци от Шуменско по онова време също казваха на
червените домати  /патла/И/джан или пакла/И/джан а на сините казваха син патла/И/джан или син пакла/И/джан  :)

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Quote
Капички е интересна дума, а другите са турцизми, които ги има в речника на БАН.


Quote
Капички се среща и в Корница и с нея се обозначава не самия зелен боб, а обвивката му. Вероятно идва от "капа", в смисъл обвивка
.


Според мене и капичка си е чист турцизъм тъи като в турския думата която е в основата '' КАП'' означава съд за съхраняване на нещо. Така че шушулката на боба си е неин съд за съхранение на семената и.



Offline moni74

  • Обикновен човек
  • Member
  • **
  • Posts: 16
  • Gender: Male
Имам един въпрос - 50% от тези думи ги има и в селото, откъдето е баща ми - Момина църква, Странджа. Там обаче помаци и турци няма нито един. Има много малко цигани, но те се увеличиха през последните години, когато селото се обезлюди.
Това какво означава? Понеже са преселници от 1913г, аз мислех че тези думи идват от турския език. А сега се оказва, че част от тях са еднакви с вашите.

П.П. - веднага давам примери:
- кимбе /кюмбе/, кише/кьоше/, шекер, месал, лоча вода, вардя, оджак, сахан, ноги, брус, мале, нана, тета /тетин/, убав, гиздав, мотика, търмък, ахмак, улаф, кушуля, желка = костенурка, благ, главеник, оглавям, герлук /буренак/, караконджул, дюлбан, учомен=ечемик, мисир= пуйка, бурсук, джам, полуг,

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42