Author Topic: Възродителният процес - Горчиви Спомени !  (Read 411479 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
 bnv ot Ataka ima ban zavinagi da ne vliza tuk!!!

PETER

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Слава на Възродителния процес, едно от малкото добри неща сторени от комунистите :)

Нещо сторено насила и със сила не може да е добро. Никога, никъде и по никаква причина.

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Kumuk

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 125
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

600 души загинали когато възраждали Турците през 1985 година а колко ли са когато са ни възраждали нас. И защо все за възродителния процес срещу Турците се говори а за нашите страдания от време на време. Това което разправяше дядо ми само легенди i митове ли са били?

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
You are not allowed to view links. Register or Login
600 души загинали когато възраждали Турците през 1985 година а колко ли са когато са ни възраждали нас. И защо все за възродителния процес срещу Турците се говори а за нашите страдания от време на време. Това което разправяше дядо ми само легенди i митове ли са били?
Защото трагедията е продукт на човешка глупост .Защото не бива да се повтаря.Затова трябва да се напомня.Не са изключение и помаците.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Сигурно, защото помаците са чисти българи. При "българо-мохамеданите" нямаме възродителен процес, а "справедливи действия " за отстраняване на една историческа несправедливост /"насилственото им ислямизиране"/.

За тези, които обичат да ме цитират, отбелязвам, че мнението ми е иронично!

Offline Kumuk

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 125
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Сигурно, защото помаците са чисти българи. При "българо-мохамеданите" нямаме възродителен процес, а "справедливи действия " за отстраняване на една историческа несправедливост /"насилственото им ислямизиране"/.

Хаиде стига Мустафа. Mного те уважавам, надаявам се да си написал горното с ирония.

Offline Kumuk

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Е ти си го поправил преди мене :) Аз излязох маи наи големия шаран на форума

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
You are not allowed to view links. Register or Login
Сигурно, защото помаците са чисти българи. При "българо-мохамеданите" нямаме възродителен процес, а "справедливи действия " за отстраняване на една историческа несправедливост /"насилственото им ислямизиране"/.

За тези, които обичат да ме цитират, отбелязвам, че мнението ми е иронично!
Трагедията и с нас помаците няма място за ирония.За мен тази тема е сериозна и няма място за хумор.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
И за мен е сериозна! Но за голяма част от населението ни /и от участниците тук/ - не е.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Не си прав. Аз поне не съм прочел ред в подкрепа на възродителния процес. Само, че не прави свещенни крави и не го вменявай като вина. Всички си носим кръста.

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
"Седем години се скитах по България-без сън,без покой,под вънкашност чужда и под име ново.със сърце безстрашно и на всичко готово"
Джемал мустафов Гурдалов
роден на 08.08.1921г. в село Рибново,
общ.Гърмен,обл.Благоевград


/Човекът,чийто разказ ви предстои да прочетете,ме впечатли изключително много с начина и благостта,с която разказва за най-тъжните и трудни дни в живота си.От висотата на мъдростта и годините,той е успял да прости и да превъзмогне всичко,сторено му с името и в името на Бога/Аллах/.Заплени ме вида на този белобрад,стар духовник и бистротата на синия му поглед.Слушах замаян,пред себе си виждах мъдрец,в чийто глас нямаше ни най-малка нотка на съжаление за преживяното и за погубената младост.Почерпал смелост от самия Левски/

Мюсюлманин означава чистота,да няма в тебе лоши думи,лъжа,грях.Лудостта на времето,в което живях ми донесе купища неприятности.Заради вярата,защото съм мюсюлманин.така през 1964г. заградиха джамията,сутринта докато се молехме и като започнахме да излизаме те почнаха да стрелят по нас с хаустни патрони.Ние ги отблъснахме,после ни обещаха,че нищо няма да имо повече,но един ден като си стоях в къщи,все още не си бях сменил името,дойдоха при мен вързаха ме и ме закараха през ноща,с белезници на ръцете,в съседното село Скребатно.Някакъв от държавна сигурност Юсев,и един прокурор ми казаха:"Сине майнин,тук ще ти е паметника,кажи последните си думи"."Левски" казвам аз и почвам да рецитирам едноименното Вазово стихотворение-по памет,цялото,го рецитирам там пред лицето на смъртта.Политиката им беше тогава такава,ако хванем ходжата и го принудим да си смени името и да не ходи на джамията то и останалите ще го последват,но не познаха.
Тогава искаха да затворят джамията и ми казват,че ще затворят джамията:

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
    - Много лесно-аз казвам-като махнете ходжата,тогава няма кой да ги клане и няма да ходи никой,няма кой да ги събира.
И от там ме интелират мене и още няколко по вярващи от селото и аз седем години се скитах по българия "без сън,без покой,под вънкашност чужда и под име ново.със сърце безстрашно на всичко готово.за да съм полезен давам си живота".
закараха ни в Карлово.Пристигнахме там,аз казвам на другарите да застилат-началника на общежитието е полковник метна ни едни сламеници да спим на тях и аз им викам на приятелите да застилат,а аз ще отида да търся по града джамия.Някой от приятелите казаха,че заради тази джамия сме тука,а аз пак джамия търся.Аз им казвам ако искат,аз отивам.И както си вървя и срещам един ром /циганин/ с колело и го питам за джамия и той казва,че държи ключа за джамията,името му беше Салих и така аз ходех там на джамия,когато бях свободен.Аз не исках нищо друго.Там в общежитието ни заключваха иззвънка,а ние се заключвахме из вътре голям контрол имаше там.Една вечер като ни изкараха в коридора и ни викат,каква е тази култура защо обувките са ни в коридора и ние казваме,че ходим с тях на тоалетна и за това не са вътре,тогава шамари мъмрене и вътре.после ни извикаха и ни казват да подпишеме тук,че няма да ходиме на джамия.Ако подпишем ще ни пуснат.Само трима не се подписахме.Другите ги пуснаха,а ние останахме и карахме с още по големи мизерии от преди.
След това ме съдиха и ме осъдиха на 5 години затвор,лежах ги в Софийския затвор. Жената беше хванала адвокати нещо и те идват при мен и ми казват,че не може да ми помогнат,ще ме осъдят за назидание,да плашат мюсюлманите.И вместо лек режим ми сложиха тежък режим.
Но най-трудно беше следствието в Гоце Делчев при "бесните кучета"там,така им викам на тези полицаи. Те гледаха там как да ни унищожат нас,и вярата ни.Там ни казваха така:"мамка ви,вие искате да гледате нашите жени,а ние да не гледаме вашите" И ме осъдиха и за това,че кланех веднаж в петък - джумая и те идват и ми казват:
"Кой ти каза да кланеш"? аз казвам,че районният ходжа ми е казал.Тогава те отиват и го питат,а той казва,че това не е вярно.За това ми дадоха две години,и три за името.
И хайде в затвора и заради това,и за друго и така.после като излезнах ме откараха в село балдево,в мината да работя за наказание. там получавах писма от брат ми от Турция и идва началника и ми казва,че получавам писма и пиша писма,ако не престана ще ме пратят в Кипър. А жената я бяха вързали и нея с белезници и така я бяха откарали да се подпише за името. нищо не им правех,но гледаха да ме няма.моят живот и всичките ми години бяха посветени на исляма и затова аз страдах и бях мъчен цял живот,а сега живеем с жената с 80 лева - тя взима 60 лева пенсия, а аз вземам 20 лева по старост.

"Горчиви разкази"
Благоевград 2003г.
Издава: фонация за регионално развитие "Родопи-ХХІвек"

Offline Kumuk

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 125
  • Gender: Male
Благодаря Гелина. Успя да ме разплачеш. От къде мога да купя тази книга ''Горчиви Разкази''.

Offline mirvam

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 327
  • Gender: Male
  • Помакът си е помак!
    • Ислям
You are not allowed to view links. Register or Login
Благодаря Гелина. Успя да ме разплачеш. От къде мога да купя тази книга ''Горчиви Разкази''.
Да, и аз искам да я купя. Ако има и други книги на същата фондация бих желал да узная за тях а и също ако може повече инфо за фондацията.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42