Автор Тема: Възродителният процес - Горчиви Спомени !  (Прочетена 421701 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 2359
  • Пол: Мъж
    • Всичко за село Корница
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #60 -: Април 08, 2009, 09:06 »
Книгата е по разкази на очевидци на събитията, събрани от студенти в ЮЗУ Благоевград. Издадена е през 2003 год. Доколкото си спомням, ръководителя на екипа се казва Али и от Рибново.

Представянето /премиерата/ на книгата "Горчиви разкази" се състоя в Корница на 28.03.2003 г. по повод 30-годишнината от събитията. Раздаваше се безплатно :


Неактивен Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 1487
  • Пол: Жена
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #61 -: Април 08, 2009, 11:00 »
"А преди това аз бях на фронта - да се бия за България и да я пазя"

Хасан Ахмед Бадел
роден на 22.08.1922г. в с.Долно Дряново,
общ.Гърмен,обл.Благоевград


   Ами 1973г. по време на тези събития ни закараха от тук надолу в Дъбница.Арестуваха ни посред нощ,дадоха ма на пъдаря да ме кара посред нощ в Дъбница.Там ме питаха,какво правим там,за какво идваме.Така и така идваме сменят ни униформата,и аз като си получавах брашно хванаха ме докараха тука и ма питат,да ма свалят ли удало в избата да ма надерат едно хубаво,защото не съм съгласен.Аз викам:
-Свали ме,но не се знае кой ще падне по напред.
И така оттам сабаале ни върнаха,определиха ни формата какво да кажем.Дойде главния кмет сабале и ме пита какво правя тука,а аз му казвам,че искат да ми сменят името и аз казах,че съм вземал на жената една рокля едно манто и казаха,че тва е малка работа и съм свободен.Върнах се и казах на жената даноси тези новите дрехи,че....А по време на смяната на имената тука дойдоха много полиция и хората като видяха и като се откачиха - кой наторе,кой надолу - да бягат,кой как може да се спаси и отидохме по баирите.Аз се върнах да взема малко продукти от магазина и те сам на съдисаха и ни хванаха.И зорле ми смениха името,така на сички със зор ни смениха имената.А преди това аз бях на фронта да се бия за България и да я пазя,а след това тази България идва тук и почва да ни наказва и сменя имената.За какво сме се били тогава ние за нея.Това тяхното беше грозна картина,което го правеха с нас.

Неактивен mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 2359
  • Пол: Мъж
    • Всичко за село Корница
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #62 -: Април 08, 2009, 11:20 »
Гелина, цялата книга ли я имаш дигитализирана? Можеш ли да качиш разказа на Ибрахим Бялк от Корница?

Неактивен Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 1487
  • Пол: Жена
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #63 -: Април 08, 2009, 12:03 »
Мустафа,след обяд ще го кача,защото ги преписвам в момента .Нямам възможност да ги сканирам!

Неактивен abc

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 1415
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #64 -: Април 08, 2009, 13:09 »
Фотоапарат нямаш ли?

Неактивен Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 1487
  • Пол: Жена
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #65 -: Април 08, 2009, 13:36 »
„Тия мръсници щеше да ме очистят,това е било планирано в полицията"
Ибрахим Бекир Бялк
роден на 06.03.1948г. в село Корница,
общ.Гоце Делчев,обл.Благоевград

Аз бях в болницата,но още тук в читалището ,като ни вкараха и най-напред там истилираха камерите /за снимки/ и почнаха да ни удрят,мене ма удрят тук в лявото рамо,един мръсник с дърво ма удряше,а аз бях ранен в лявата ръка.той удря и вика:
-Дигай ръце!-аз не мога да дигна ранената,той налага,удря жестоко и аз не мога,майка ми до мене,никой не може да ми помогне,той удря ама така мераклийски удря,че да ти падне шапката и аз няма начин с тази ръка фатих другата,мъча да я дигам,но ноя удря и като свърши с удрянето,даде заповед да изкарват по-високите,по-едрите мъже,аз не виждам къде ги карат.По едно време ма посочват,дръпна ма и мене вънка,извън читалището,пред мене имам брат -Саид се казваше-той е пред мен,през един,двама и претрасиват го там,снимат го с камерата,аз сам зад него,ама гледам и как си го снима и го вързаха,сложиха му белезниците и с едно дърво в главата,удрят го тука в главата и си гледам как кървето му текат от главата.Вкара го в колата,по него имаше един друг и той така.Тоя Трендафилов-началника на милицията,където беше като го чу там,че са изкарали една отверка от него пита:
-за какво ти е тва бе?
-Ами да се отбранявам - и оня като му цапардоса два шамара на него ,върза го и в колата.И дойде и моя ред и мене върза там,ранен съм,вързали са ни с една белезница двама души и аз сам на последната пейка на колата,из тази страна един милиционер и из другата страна,не ги познавам,беше тъмно - март месец ,беше 5.00 часа,всичко тъмно.Като вървяхме надолу към Гоце Делчев-тука от селото надолу до Баничан всичко беше войници,коли и танкове,като че ли тука беше незнам,нямам думи за обясняване.
  Закараха на в града,старата милиция,където беше,разтовариха ни там.А този,където почина Сали Амидейн - сега аз,като сам на последната  пейка/в колата/ в краката ми той,на Баничан-той там почина,до там той пашкаше аааа и там спря и почина.Там тоя аго Ибраим Бошнаковия каза на оня полицая:
-Вижте бе,тоя човек умира бе-кой ще ти обърне внимание и когато слезнахме в града,в милицията,той беше умрял човека.
Ние го предскачаме и слезнахме долу,вкараха на вътре.Имаше много ранени-аз бях ранен в ръката,брат ми беше в рамото ранен,имаше много ранени в краката.Тези ранените ни отделиха и ни откараха в болницата,моя брат варви по стълбите пред мен аз върве,пък брата го караха двама.Имаше тук един доктор и казва:
-Пуснете го бе,да еба неговата мамица-пуснаха го и той на ръце и крака излезна нагоре по стълбите,до коридора.Другите не ги сам гледал,но мен,когато ме сложиха на масата да ми вадят куршума от ръката,той си ми беше в ръката,сега още си е тук,доктор терзиев и доктор канелов,оная година искаа да го сложат кмет,той тогава ми режеше ръката да ми вади куршума.Кой ще ти слага упойка,без упойка - той боли,аз сам целия вир вода от пожарната,когато пръскаха по нас,ние бяхме там с моя брат най-наутпред.
Когато дойде тоя, както казва аго Юсеин,когато са дошли аз си бях у нас, да има ние знаем тука преди бяха дошли някакви все едно от Сърбия журналисти да снимат случеят тук,а те са били някакъв началник,някаква милиция и подсказаха,аз слушах тук полицая,който беше Шимото,как извика тоя Владо Касов да му каже,че началника на милицията казал на Владо утре с оборудването да е в града-той го извика,аз бях след него и чух това,а той му казва,че колата утре в 5 часа трябва да е в града.тогава се подсказа,че нали няма да се стреля на месо.ние тука спяхме на огъните,късно отидох си у нас малко и когато запукаха и аз излизам от нас и тука тичам надолу,ама тичам дето се казва като на месо,и тука на местността "Барчината"конната полиция с кучета,набутах се в тях и те взе да викат:
-Удряйте,да еба неговата майка!-и кучето на гърба ми е и избягах нагоре до Форажелиевата махала,а там са се спрели наште.Аз отидох при тях и казваме да вървим на площата-и оттам заобиколихме и дойдохме тука.Тогава почнаха,ние вървяхме тука в читалището,там бяха задържани хората и ние искахме да ги пуснат.
С нашия брат най-напред вървим,аз съм първият и съм нарамил и аз една тояга,ще ги отрепя и аз с тояга,и пожарната като запръска в очите ми,аз не мога да си взема въздух.добре ма,брата зад мене вижда пожарната кола как ме пръска и с един камък удря пожарникаря и от там аламинут го раняват.така с пожарната успяха да ни върнат назад и тогава издадоха червена ракета във въздуха,за да стрелят на месо,и почнаха да стрелят,там в тази пратка,където бях и аз,имаше много ранени.там убиха аго Муарем – утрепаха го с приклад-почнаха да раняват,почнаха да пищят хората,едни почнаха да си бягат и аз сас стигноването – при паскови,при чешмата дуам.
-Къде ще бягате?-те казват,
-Не назад се не връщаме-и аз пак се ворнах назад и между тях кой ма види”Ей,я го мамка му! И се измъкнах.
С тази пратка,където ни раниха,бяха ни закарали вече и аз най-наудзад.По едно време така ма цапардосаха в главата,че не можах да се овладям и аз като удавник за сламка се хванах за един от нашите и той ме отмъкна вътре в читалището,иначе ако бях паднал умирачката щеше да ми е сигурна сто процента.
Оттам вече ни закараха в болницата.там при канелов,разсече ми тука ръката и аз почнах да треперя,а той казва:
-Гледай,да еба неговата мама,какво хубаво играе!-и казва – какво бе,студено ли ти е,боли ли а,от кои си бе?
-Аз съм от белковите – отговарям му
-Аз мамицата ви,вие сте инициаторите,ако бях дошъл във вашето село,най-малко десет щеше да убия.
Това доктора го казва на мен,това не мога да го отхвърля от съзнанието си,и постиска ръката малко,постиска я-куршума не можа да го изкара и казва:
-Зашивайте го,ебете му путката майчина! Ей така,като животно,нямайте никаква милост,все едно е война.
Вкараха ни там в стаите,където ни сложиха всичките джамове ги заковаха.На вратата имаше два полицая,чуваха ни през цялото денонощие.Ние не можехме да ходим,те ни пазят-там имаше със счупени крака,имаше най различни,простреляни през белия дроб. И тия полицаи,където ни пазеха,имаше някои ударени с тояги,като дойдоха те в нашата стая,ти лежиш на леглото,той те дига и те удря и рита,какво можеш да направиш-полицая донего той е дошъл и те удря,ти си траеш като животно.
Почнаха вече да ни водят следствие и 18 дена след като ни пуснаха от там закараха ни в милицията,държаха ме там до вечерта,стъвни се и излездна началника и казва:
-ти какво чакаш бе?
-Ами наредиха ми да чакам-аз не мога да ходя,аз съм пребит чак се влача и му казвам,че неща да си ида,искам да остана там в килиите.той се върна вътре,мота се,кой знае какви уговорки правиха вътре,излезе и казва,че се е обадил на автогарата и рейса чака специално тебе.Абе какъв рейс, то е тъмно,то е късно аз не ща да си вървя.А той повтаря,че рейса чака,да вървя да не го изпусна.Аз отидох на автогарата,всичко тъмно.Имаше между града и Баничан късен рейс към 8.30 часа с него се придвижих до баничан и слизам там,то няма никой,къде да ида,дрехите ми са целите мокри и мухлясали от влагата.Фанелата беше бяла и беше цяла в кръв и съм тръгнал нагоре ще вървя,какво ще стане ,това е. така към селото нагоре вървя и слушам зад мене се мърмори,обаче аз мисля,че е някой от нашите села и си казвам,аз съм контузен,те ще ме стигнат нагоре.как си се движа нагоре към онзи завой,където са скалите,те наближават нагоре.Изобщо не ми е минало през акъла на тази тема, едно свиване на завоя,като че ли Аллах докара тази кола.Аз дигам ръката и той спира да се кача,казва няма място,как няма място като горе е празно,е ами ако искам отгоре да се кача и аз лека-полека се качих горе. С едно качване отгоре и онези стигнаха на колата отзад.когато тръгна си казвам „Брех,мамка му,тия мръсници щеше да ме очистят,това е било планирано в полицията”. Той /шофьора/ щеше да върви за Брезница,аз му казвам да кара нагоре,по нагоре на моста слизам и такива работи и тогава отървах трепането,след това ме изселиха във видинско,село Тошевци.


"Горчиви разкази"
Благоевград 2003г.
Издава: фонация за регионално развитие "Родопи-ХХІвек"




Неактивен mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 2359
  • Пол: Мъж
    • Всичко за село Корница
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #66 -: Април 08, 2009, 14:19 »
Благодаря, Гелина! Аго Ибрахим е един от най-пострадалите хора по време на събитията. Лежал е заедно с моя баща в болницата в Гоце Делчев. Баща ми е бил ранен на две места - в крака /куршума преминава през бедрото му, но не засяга костта/ и в ръката. Изгубил е много кръв, тъй като от страх да не го довършат са го скрили роднини. По-късно се е предал и го закарали в болницата в гр.Гоце Делчев при другите ранени. През нощта на 28 март с няколко камиона обикаляли по селото и товарили хора за изселване. На майка ми й дали един час да събере каквото може, след това я натоварили на камиона с 3-годишната ми сестра и ги закарали в Плевенско. Нито баща ми знаел къде са съпругата и детето му, нито пък обратното! 

От съображения за сигурност моя баща отказа да бъде интервюиран за книгата. Аз имах въпросната книга, но я дадох на близки и сега не знам къде е. Ако все пак я намеря ще я сканирам и ще я кача цялата. Ето тук позирам с нея.

Неактивен Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Публикации: 887
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #67 -: Април 08, 2009, 14:31 »
Гелина информацията е ценна благодаря.

Неактивен Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Публикации: 1981
  • Пол: Жена
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #68 -: Април 08, 2009, 15:31 »
Благодаря, Гелина! Аго Ибрахим е един от най-пострадалите хора по време на събитията. Лежал е заедно с моя баща в болницата в Гоце Делчев. Баща ми е бил ранен на две места - в крака /куршума преминава през бедрото му, но не засяга костта/ и в ръката. Изгубил е много кръв, тъй като от страх да не го довършат са го скрили роднини. По-късно се е предал и го закарали в болницата в гр.Гоце Делчев при другите ранени. През нощта на 28 март с няколко камиона обикаляли по селото и товарили хора за изселване. На майка ми й дали един час да събере каквото може, след това я натоварили на камиона с 3-годишната ми сестра и ги закарали в Плевенско. Нито баща ми знаел къде са съпругата и детето му, нито пък обратното! 

От съображения за сигурност моя баща отказа да бъде интервюиран за книгата. Аз имах въпросната книга, но я дадох на близки и сега не знам къде е. Ако все пак я намеря ще я сканирам и ще я кача цялата. Ето тук позирам с нея.

Naistina trogatelni sluchai. Mustafa vyarvam, che mnogo hora tuka shte sa vi blagodarni ako sas Gelina svarshite tova dobro delo i kachite knigata tuk, otkadeto mojem da si ya svalim i prochetem...

Blagodarya vi mnogo...

Неактивен dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 558
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #69 -: Април 09, 2009, 01:17 »
Ето че в тази тема се появиха още материали, които точно отговарят на заглавието. Много благодаря на Гелина за положения труд и на Мустафа за разясненията. Наистина ще е чудесно да видим цялата книга тук, защото се вижда, че много от нашите сънародници - християни изобщо не са чували за тези събития. Моля също, ако има свидетелства и за предишните възродителни процеси, да се публикуват тук, защото в българската история след Освобождението има големи бели петна по тази тема.

П.П. Абе само на мене ли ми се изяждат букви като пиша тук, някой има ли подобен проблем?

Неактивен mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 2359
  • Пол: Мъж
    • Всичко за село Корница
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #70 -: Април 10, 2009, 12:48 »
Намерих книгата и я сканирах. Постарал съм се да извадя максимално качество на текстта и изображенията в минимален размер на файловете. Оттук може да се свали и разпечата от всеки, който желае :

http://www.4shared.com/file/97737750/345837c1/razkazi.html

След малко ще пусна предговора към "Горчиви разкази".


Неактивен Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 1487
  • Пол: Жена
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #71 -: Април 10, 2009, 12:58 »
Браво ,Мустафа!

Неактивен dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 558
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #72 -: Април 10, 2009, 13:44 »
Мустафа, благодаря за труда, но ако имаш време, прегледай изображенията и сканирай отново някои от тях, защото се губят последни редове - напр. № 5, 17, 19, 30, 61. № 17 и 18 се повтарят - не знам там дали има пропусната страница.

Неактивен Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 500
  • Пол: Мъж
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #73 -: Април 10, 2009, 14:30 »
Mustafa_b,

И аз ти благодаря за книгата!
Дано никога не се повтарят ужасите, които тези хора са преживели!

Неактивен havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Публикации: 308
Ynt: Възродителния процес-Горчиви Спомени
« Отговор #74 -: Април 10, 2009, 15:03 »
Ще чакам да се редактира.Мустафа благодаря за труда.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42