Author Topic: 3. POMAK ŞENLİĞİ (TRETİYAT POMASHKİ SABOR)  (Read 45991 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline plevnepomak

• Senior member
Ynt: 3. POMAK ŞENLİĞİ (TRETİYAT POMASHKİ SABOR)
« Reply #45 on: May 03, 2009, 19:35 »
You are not allowed to view links. Register or Login
vay vay bu tur muhabbete girmeyelim istersen ama istersen yani, fikir yazicaksan saksiyi calistir yaz...

Konuyu baştan oku ve görüşlerini ona göre bildir. Bu şenlik içerik olarak tamamen pomak şenliği ama gel gör Bürokrasi isim konusunda buna tahammül etmiyor. Kaldıki her no olursa olsun şenlik için kıytrırk deme hakkını nereden alıyorsun.Bu yaptığın saygısızlık değilde nedir. Edepli olmaya seni davet ediyorum.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #46 on: May 03, 2009, 19:35 »
birde bu uyarmistim muyarmistim muhabbetleri ne ya :)

neyi kimi uyariyosunuz ya? balkan turku olan benim yaw burdaki ana tema benim kardesim. benim ana dilimde orfum adetimde soyum sopumda bellidir teee orta asyaya bakar...

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #47 on: May 03, 2009, 19:39 »
Konuyu baştan oku ve görüşlerini ona göre bildir. Bu şenlik içerik olarak tamamen pomak şenliği ama gel gör Bürokrasi isim konusunda buna tahammül etmiyor. Kaldıki her no olursa olsun şenlik için kıytrırk deme hakkını nereden alıyorsun.Bu yaptığın saygısızlık değilde nedir. Edepli olmaya seni davet ediyorum.

simdi seninle zaten bir meselem yok , o kiytirik muhabbeti muhabbet akisina gore gelisti , konu burda cok farkli fakat vatanasin biri konuyu kirima getirdi ve boyle gelisti..

yani ben sualimi sordum siz cevapladiniz ben onu anladim , fakat diger vatandas bunu fark edememis anlasilan kirima kendi kafasinca saldiriyor ben de ona anlicagi dilden cevap veriyorum.

yoksa durumun farkindayim :)

Offline plevnepomak

• Senior member
« Reply #48 on: May 03, 2009, 19:58 »
simdi seninle zaten bir meselem yok , o kiytirik muhabbeti muhabbet akisina gore gelisti , konu burda cok farkli fakat vatanasin biri konuyu kirima getirdi ve boyle gelisti..

yani ben sualimi sordum siz cevapladiniz ben onu anladim , fakat diger vatandas bunu fark edememis anlasilan kirima kendi kafasinca saldiriyor ben de ona anlicagi dilden cevap veriyorum.

yoksa durumun farkindayim :)

Sende muhatabına göre cevap ver o zaman.  Bu şenliğin pomaklar açısından önemini biliyorsun sanırım. Bu nedenle saygı duymanı beklerim. Kaldiki Pomaklar osmanlıların balkanlarda tutunmasında , Çok büyük yardımları olmuştur.Pomakların karakterlerine bakarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. zaten Osmanlı demek biz demektir.Bunuda kafana sok.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #49 on: May 03, 2009, 20:02 »
 AlperenKIRIM Kardeş, Türkiyede Pomak ve Türk artık etle tırnak gibi olmuş benim Anne tarafım türk yani sülalemin akrabalarımın yarısı Türk. Sen ise safkan türksün.

Ama şenlik olmuş bitmiş ve biz buna Pomak şenliği demişiz türkiyenin hassasiyetini biliyorsun. Saygı gösterirsen seviniriz.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #50 on: May 03, 2009, 20:10 »
himm evet

bence kavramlara da dikkat edilmesi gerekir, simdi balkan turkleri kavrami ile pomak senligi kavrami ayni degildir. mesela ben bu resimleri baska bir yerde yayinlasam burdakilerin pomak oldugunu kim anlar? :)

simdi ammenna bu tur sosyal kulturel faliyetler tabi ki kolay yapilmiyor, organize edenlere, katilanlara , buraya yayinlayanlarada tesekkur ederim.

ben olaya duz mantikla elestirisel olarak baktim :) bizde(kirimilar) cok kelepir degiliz , kimse yanlis anlamasin :) 

bakin simdi bu benim meselegi kavradigim mesajimdir!

kirimlilar - kırımlılar mı demek istiyörsun
Yeni bir ihanet mi yapmak istiyörsun?
Kurcalamana gerek yök. Bu böyle kabul edeceksin.

bu da bunun altina yazilan mesajdir, muhabbet akisinin anahtari burdadir. 

yok bunu boyle kabul ediceksin bu muhabbete girmiceksin , ne yaw bu site degil sanki kuba komunist devleti...

Offline plevnepomak

• Senior member
« Reply #51 on: May 03, 2009, 20:25 »

Şimdi güzel kardeşim bir kere sen bu sitenin ne olduğunu pekala biliyorsun Yani Pomak sitesi.Ehe şimdi bu fotoları burada da görüyorsun. yani başka yer dediğin bir yer değil burası.Bizim bunları başka yerde yayınlama derdimiz yok burda kendi aramızda paylaşalım yeter.amacımız kendi kültür ve değerlerimizi geliştirmek ve dolayısı ile O senin hiç tasvip etmediğin bulgaristandaki Pomaklarla bir bağ oluşturmak.Ülkemizin yapamadığını biz yapmış oluruz. O pomaklar değilmiydi hem ordaki türkler tarafından dışlanan hemde türkiye tarafından sahiplenmeyen. Al ve Gör işte .Bu şenlikle bunun  adımları bizler tarafından atılıyor.yani Bulgaristanda sahiplenmeyen iki arada kalanlara biz sahip çıkıyoruz işte .

Kırımlılar meselesine gelince ,
sen nasıl Bulgaristandaki bazı pomakların yaptıklarını baz alıpta burada öne çıkarıyorsan O arkadaşta kırımlıların tarihin sayfalarında  ihanet oıarak yer almış bu gerceği senin önüne koymakta haksız değil yani.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #52 on: May 03, 2009, 20:36 »

Şimdi güzel kardeşim bir kere sen bu sitenin ne olduğunu pekala biliyorsun Yani Pomak sitesi.Ehe şimdi bu fotoları burada da görüyorsun. yani başka yer dediğin bir yer değil burası.Bizim bunları başka yerde yayınlama derdimiz yok burda kendi aramızda paylaşalım yeter.amacımız kendi kültür ve değerlerimizi geliştirmek ve dolayısı ile O senin hiç tasvip etmediğin bulgaristandaki Pomaklarla bir bağ oluşturmak.Ülkemizin yapamadığını biz yapmış oluruz. O pomaklar değilmiydi hem ordaki türkler tarafından dışlanan hemde türkiye tarafından sahiplenmeyen. Al ve Gör işte .Bu şenlikle bunun  adımları bizler tarafından atılıyor.yani Bulgaristanda sahiplenmeyen iki arada kalanlara biz sahip çıkıyoruz işte .

Kırımlılar meselesine gelince ,
sen nasıl Bulgaristandaki bazı pomakların yaptıklarını baz alıpta burada öne çıkarıyorsan O arkadaşta kırımlıların tarihin sayfalarında  ihanet oıarak yer almış bu gerceği senin önüne koymakta haksız değil yani.

ustteki mesajin ilk bolumunu anladim , tesekkurler...

kirimlar konusunda da o zaman o arkadasin hakli ise devam etsin, bende ona pomaklarla cevap vericem... madem oyle goruyosunuz problem yok

Offline plevnepomak

• Senior member
« Reply #53 on: May 03, 2009, 20:42 »
ustteki mesajin ilk bolumunu anladim , tesekkurler...

kirimlar konusunda da o zaman o arkadasin hakli ise devam etsin, bende ona pomaklarla cevap vericem... madem oyle goruyosunuz problem yok

Ben o arkadaşı kırımlılar konusunda haklı gördüğüm yok.Benim ifade etmk istediğm başka .yani senin bulgaristandaki pomaklarla ilgili tutumuna karşın Kırımlıları öne çıkarmakta haklı .anlayabiliyormusun.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #54 on: May 03, 2009, 20:57 »
himm evet

bence kavramlara da dikkat edilmesi gerekir, simdi balkan turkleri kavrami ile pomak senligi kavrami ayni degildir. mesela ben bu resimleri baska bir yerde yayinlasam burdakilerin pomak oldugunu kim anlar? :)

simdi ammenna bu tur sosyal kulturel faliyetler tabi ki kolay yapilmiyor, organize edenlere, katilanlara , buraya yayinlayanlarada tesekkur ederim.

ben olaya duz mantikla elestirisel olarak baktim :) bizde(kirimilar) cok kelepir degiliz , kimse yanlis anlamasin :) 

bak simdi bu mesajimdan sonra adam bana kirimlimisin ve yeni bir hainlik mi yapmak istiyorsun diyor

ne o soru zor mu geldi :)

yok oyle 3 kurusa 5 kofte , 3 kurusa 3 kofte...

balkan turklerinin organizasyonuna kendi kafaniza gore isim koyup millete pazarlayamazsiniz :D

pomak senligi ise pomak senligidir balkan turkleri bulusmasi ise de balkan turkleri bulusmasidir.

ben kirim kokenliyim fakat balkanlarin bulgaristan ulkesinin kuzeyinde ki dobruca bolgesinde yasiyorum!! balkan turkleri deyince yani sen kime neyi kabul ettiriyosun? bi kere balkanlarda yasayan o turk benim.

daha sonra ben ona bu mesaji yaziyorum ve kirim hakkinda yazmaya basliyor yani senin anlicagin o kirimlilar hakkinda yazmaya basladiktan sonra ben de bulgaristandaki pomaklar icin yaziyorum. yani ilk o yaziyor...

madem anlasilmiyo kardesim , biz arkadasla devam edelim , benim pomaklar hakkinda bu baslikta yazdiklarimin hepsi gecerlidir buyur kor_nisa kardesim devam et...

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #55 on: May 03, 2009, 21:26 »
Arkadaşlar ne yapıyorsunuz allah aşkına!!! Lütfen bırakın birbirinize saldırmayı ve birbirinizi aşağılamayı Alperen Kırım sorduğun sorunun cevabını aldığını söylüyorsun aldıysan tekrar Lütfen yeter çünkü bir Pomak sitesinde Pomaklara hakarete azmediyorsun kardeşim gel etme! Zira bu sayfanın açılış amacının dışına çıkmaya başladı yazdıklarınız ve kor nisa tabiki sizde lütfen! yapılan çalışmalar nasıl özverilerle yapılıyor bi fikriniz var mı arkadaşlar mümkünse saygı duyalım lütfen!...

tekrarlamak istiyorum Alperen Kırım en baba Türk sen olabilirsin ol kardeşim! Pomakların soyu sopu belli değile getirmişsin getir baba onada kabul ancak bu bizim varlığımız için engel değildir Dikkat diyorum!!!! Türkiye de ki bi takım sıkıntılardan dolayı Pomaklar zaten kendini tanımlayamıyor ve senin kıytırık kabul ettiğin şenliğimizin ismi Pomak şenliği olamıyor maalesef, zaten bunun çabası veriliyor burda bunada dikkat diyorum!!!
kendinizi savunmak adına insanları aşağılayamazsınız, buna hakkınız yok...

aldığınız tepkilerde alaycı tavırlarınızın bağlantısını da kurunuz lütfen hadisenin bu kadar uzamasının temel nedenini de düşününüz...

Offline çaparovski

• Member
  • **
« Reply #56 on: May 03, 2009, 21:38 »
Çoğu kez üyesi olduğum pomakeu da yazı yazmak istemiyorum nedenlerinden biriside, herhangi bir saygısızlıkta bulunmak istemediğim, bu yüzden genelde yorumlardan kaçınıyorum ve sorularla pomak dostlarımızı anlamaya çalışıyorum.
Tartışmaya dahil olmak istemem ama naçizane sorularım olacak, amacım pomak kültürünü daha iyi anlamak.
Fotoğraflardan da görüldüğü üzere Pomak kelimesinin şenliklerde geçmeyişi ve daha çok Türklere ait bir şenlikmiş gibi algılanması acaba organizasyondan mı kaynaklanıyor, yoksa bilinçli yapılmış bir şeymi ?
Yani Pomaklar=Türk=Osmanlı mı ?
Bu duruma saygı duymakla birlikte ortada Pomak kültürünün motiflerini,desenlerini,renklerini,sembollerini görmek görsel açıdan anlamlı olmazmıydı ?

Yani şenlik pomak şenliği ise görsel anlamda Pomakların rengi,biçimi nedir ?
Bumudur ?
Yoksa tecrübesizliklerden ve organizasyonun kişisel hazırlığından dolayı mı ?

Yoksa Pomak şenliğine sadece bu başlıklar ve motifler altında mı izin veriliyor ?
Çoğu kez farklıyız deyip, daha sonra farkını ortaya koymayıp aynıyız demek Pomakları ne kadar varedebilir ?
Şenliğin Türkiyede olması motifleri ve ismini değiştirebilir fakat şenlik bulgaristanda yada Yunanistanda olsa aynı şekilde Türk bayrakları, üç hilaller dev Atatürk resimleri şenlik alanında olur mu ?

Yani ben sadece Türkiyede ki değil komple balkanlardaki Pomaklarıda anlamak istiyorum ve acaba balkanlardaki pomaklarda aynı şekilde böylemi ?

Bunlar merak ettiğim konular aklımdaki soruları yazmak istedim.
Uzun zamandır siz Pomak dostlarımızın yazılarını takip etmeye çalışıyorum, fakat şuana kadar Pomaklar kimdir yada nedir, nerede nasıl düşünür, hangi ülkede ne durumdadırlar bunları öğrenemedim.
Osmanlı ve Türklerden farklımıdırlar yoksa aynımıdırlar bunu anlamadım.
Yunanistanda başka bulgaristanda başka Türkiye de başka şekildemi düşünürler bunu anlayamadım.
Türkiye de Türk bilinci taşıyıp, Bulgaristanda bulgar adlarını geri almak istemelerini tam olarak anlayamadım, Pomaklar gördüğüm kadarıyla birbirinden bağımsız ve kopuk, her ülkede farklı düşünüyorlar olay bumudur ?
Yoksa farklımıdır ?
Yazılarımı yanlış anlamanızı istemem sadece Pomak dostlarımızı anlamaya çalışıyorum, yoksa arkadaş anlamasanda olur mu diyorsunuz ?
Yani ortaya bir bilinç koyuyormusunuz yoksa bunu zamana mı bırakıyorsunuz yoksa bir bilincin oluşmasına gerek yok burada kafamıza göre takılıyoruz mu diyorsunuz ?
Yani dışarıdan bakan birisine açıkça biz pomaklar böyleyiz diye kendinizi tanıtma amacı güdüyormusunuz ?
Yoksa bizim hiç bir amacımız yok, kendi aramızda kültürümüzü anlatmaya çalışıyoruz mu diyorsunuz ?
Sorularıma cevap vermeyebilirsiniz, isterseniz ö.m. yazabilirsiniz, bir çok farklı kaynaklardan pomaklar hakkında bilgi almaktansa Pomak dostlarımızdan bilgi almak bana çok daha doğru geliyor ama şuana kadar net bir şey öğrenedim ve bu yüzden de yazı yazmaktan çekiniyorum.

Saygılar, selamlar..

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #57 on: May 03, 2009, 21:48 »
Arkadaşlar ne yapıyorsunuz allah aşkına!!! Lütfen bırakın birbirinize saldırmayı ve birbirinizi aşağılamayı Alperen Kırım sorduğun sorunun cevabını aldığını söylüyorsun aldıysan tekrar Lütfen yeter çünkü bir Pomak sitesinde Pomaklara hakarete azmediyorsun kardeşim gel etme! Zira bu sayfanın açılış amacının dışına çıkmaya başladı yazdıklarınız ve kor nisa tabiki sizde lütfen! yapılan çalışmalar nasıl özverilerle yapılıyor bi fikriniz var mı arkadaşlar mümkünse saygı duyalım lütfen!...

tekrarlamak istiyorum Alperen Kırım en baba Türk sen olabilirsin ol kardeşim! Pomakların soyu sopu belli değile getirmişsin getir baba onada kabul ancak bu bizim varlığımız için engel değildir Dikkat diyorum!!!! Türkiye de ki bi takım sıkıntılardan dolayı Pomaklar zaten kendini tanımlayamıyor ve senin kıytırık kabul ettiğin şenliğimizin ismi Pomak şenliği olamıyor maalesef, zaten bunun çabası veriliyor burda bunada dikkat diyorum!!!
kendinizi savunmak adına insanları aşağılayamazsınız, buna hakkınız yok...

aldığınız tepkilerde alaycı tavırlarınızın bağlantısını da kurunuz lütfen hadisenin bu kadar uzamasının temel nedenini de düşününüz...

himm , adalet cetvelinize hayran kaldim. yani bana kirimlisin ve hainlik yapmaya mi geldin deniyor kimse bunu takmiyor ki kac kez buraya vurgu yaptim... 

cok sukur kendi adaletimi kendim saglama kapasitesine sahibim :)

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #58 on: May 03, 2009, 22:02 »
soyle bir aciklama da yapayim , bir kere benim balkan turkleri yazan heryerde konusmaya hakkim vardir , cunku ben kirim tatar yani kipcak kokenli balkanlarda dogup buguyen ve yasayan bir balkan turkuyum. bu hangi sitede hangi forumda yada reel hayatta nerde olursa olsun hic fark etmez, benim mensup oldugum bir toplum icin benim konusma hakkim zaten vardir.

yok bunu boyle kabul ediceksin , konuya girme konusma v.s. ben bunlari kaale alamam , ben niyetimi de belirttim sorumu sordum cevaplayan cevapladi ama vatandas bu yuzden gelip saldirirsa bende ona da anlatmaya calisirim ama hangi uslup olur o da muhabbet akisina baglidir.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #59 on: May 03, 2009, 22:02 »
haşa adalet kim ben kim sadece sitem di desem inanırmısınız bilmem ama inanın bende bir Pomağım ve sarf ettiğiniz sözler doğal olarak benide kapsar. Size söylenenleri tasvip ettiğimi söylemedim...

Adaletin hükmü bana ait değildir zira düşünen insanlarsınız varın kendiniz hesaplayın...!!!!!!!!!!!!

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42