Author Topic: ПОМАЦИТЕ И ТОРБЕШИТЕ В МИЗИЯ, ТРАКИЯ И МАКЕДОНИЯ  (Read 180291 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Нямам сведение за тези хора Метка, но сега пред мен са Арабските извори за Българската история. Там на с. 36 пише следното Буржан (т.е. дунавските българи) нямат нито динари, нито дирхеми, а покупко-продажбата се извършвала срещу крави и овце. А между тях и византийците се сключвало примирие, буржуан плащат като им водят слуги измежду славяните и други като тях.
Също така там на стр. 43 пише че булгар са от типа на тюрките. Сведенията са от Абу а-Хасан ал-Мас'уди умрял през 956 г.

Друг арабски географ Шейх имам Шихаб ал Багдади роден през 1179 г. и умира през 1229 г.
съставил карта на света, която е свързана най-вече със земите на Европа, Азия и Северна Африка, в която (стр. 83-85) посочва славяните като сакалейетун и ги обозначава с № 14 и ги поставя в близоста до земята на булгар (Волжка България).

И в тези сведения славяните се разграничават от булгар, което си е очевидно, че двата народа са коредно различни народи и няма как да ги вземем под общ знаменател, поради политическа или каквато и да е гледна точка, само защото на някой хора така им се иска.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ok благодаря ти.
Искам обаче да те питам и друго.
Защо някой нови великобългарски шовинисти твърдят че думата славяни значи не племе а роби?
наистина лие така в арабските извори с които разполагаш?
Онези казват че славянството е измилица на руснанице после легитимирано от комунистите с цел  великоруски хегемонизъм.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Не е така Метка, както виждаш нито в гръцките извори за българската история, нито в арабските извори за българската история, дори и в онова което е посочил опонента ми не се говорят подобни работи. Това са си тяхни измислици.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Ok благодаря ти.
Искам обаче да те питам и друго.
Защо някой нови великобългарски шовинисти твърдят че думата славяни значи не племе а роби?
наистина лие така в арабските извори с които разполагаш?


You are not allowed to view links. Register or Login

Метка, прегледай тази книга. Ибн Фадлан бърка волжките българи със славяните. Това означава, че не може да се разчита на арабските източници по отношение дефинирането на термина "славяни".

Но иначе книжката е много интересна. Дава много ценна историческа информация за няколко народи през 10 в.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Всъщност аз имам безброй въпроси към тебе.
Знаеш че не сичко което си писал в книгата си , като историк допускаш да има и въпроси към тебе и отричане на някой неща.
Аз разбира се повечето неща ги приемам.
Но имам един друг въпрос:
Това че цитираш арабски автори , много шовинисти те атакуват и те обявяват едва ли не за "пропагандатор на особено опасен вид ерес ";D
Кажи ми не се ли страхуваш от клеветите им?

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Книгата на Хюсеин Мехмед, за разлика от тази на Мехмед Дурсунски, е истински исторически труд. Няма от какво да се притеснява, след като фактите говорят ...

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Незнам за Ибн. фалдан, но от посочените от мен арабски учени не се бъркат нито Волжките българи, нито Дунавските със славяните. там всичко е посочено конкретно и ясно.

Метка това което цитирам са исторници за Българската история. В Бъгария съществуват някойко различни източника. Едните са гръцки, другите латински, другите туски (т.е. османотурски) и пр. сред тях са и арабските източници част от които съм цитирал аз.

fotakiev

  • Guest
Понеже днес нямам много време и не съм в настроение да ви доказвам, че нещата които се казват като исторически данни са абсолютно объркани и са тенденциозни.Затова пък понеже виждам големият инат на помак.бг-Хюсеин Мехмед и хората които се разтапят като им говори за българите-турки...синеоките и руси турци-славяни и мюсюлмани преди Османиите,...ще пускам всеки път когато мога пост по всеки абзац от книгата!!

Инача и аз уважавам труда които е положен.Обаче се питам като докажа лъжата в тази книга.....автора ще я изтегли ли от местата където се разпространява...,едва ли!!!

То някои хора ако се интересъваха от  истина и факти , нямаше да се обявяват за отделен етнос и за различни от българи!


П.П.Сервантес много добре го е казал....фалшификаторите на история трябва да се дават под съд и да ходят в затвора,като фалшификаторите на пари


Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Понеже днес нямам много време и не съм в настроение да ви доказвам, че нещата които се казват като исторически данни са абсолютно объркани и са тенденциозни.Затова пък понеже виждам големият инат на помак.бг-Хюсеин Мехмед и хората които се разтапят като им говори за българите-турки...синеоките и руси турци-славяни и мюсюлмани преди Османиите,...ще пускам всеки път когато мога пост по всеки абзац от книгата!!

Инача и аз уважавам труда които е положен.Обаче се питам като докажа лъжата в тази книга.....автора ще я изтегли ли от местата където се разпространява...,едва ли!!!

То някои хора ако се интересъваха от  истина и факти , нямаше да се обявяват за отделен етнос и за различни от българи!


П.П.Сервантес много добре го е казал....фалшификаторите на история трябва да се дават под съд и да ходят в затвора,като фалшификаторите на пари



Е .. хее, хората са били инати а пък ти не?
"Присмял се щърбел на хърбел", ама  напиши и ти книга и я разпространявай де!
Опровергавай както мислиш за добре , ама мисля че е неуместно желанието да станеш популярен благодарение на помакБГ.
Умен ми се виждаш, а пък се държиш като Светата Инквизиция през средновековието.


Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Не че нещо ама досега с нищо не опровергаваш моите сведения. Ето дадох ти куп примери и със твоите писания, а ти нищо само лаеш и недовостваш.

fotakiev

  • Guest
Dadoh  citati ot hronisti osven moe mnenie za kakvo li ne..ama za Teb ne se symniavam 4e ne si gi vidial..nali 4etesh i pishesh izbiratelno i falshificirash...ne 4e neshto...
 

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Писа за славяните берзитите, които според теб не били поробени от българите, после че императора победил българите, и мирния договор на Константин със българите и създаването на Българския хаганат. Това си писал кое пренебрегнах аз.
Аз ти доказах със гръцките и арабски извори, че българите поробвали славяните и че българите са тюрско племе. Нищо не съм пренебрегнал и не съм прииначил.

fotakiev

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Писа за славяните берзитите, които според теб не били поробени от българите, после че императора победил българите, и мирния договор на Константин със българите и създаването на Българския хаганат. Това си писал кое пренебрегнах аз.
Ами пренебрегнал си целият ми пост, като не си прочел написаното , а си го разбрал, както ти се е искало.С всичко което четеш ли правиш това?
Аиде прочети пак и виж, че Българите не поробват никакви Берзити, a Берзитите(Смоляни, Струмци, Тимочани, Браничевци и Моравци) са тези Куберови българи.
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз ти доказах със гръцките и арабски извори, че българите поробвали славяните и че българите са тюрско племе. 
Айде сега да видим какво си ми дал:
 
You are not allowed to view links. Register or Login
Арабските извори за Българската история. Там на с. 36 пише следното Буржан (т.е. дунавските българи) нямат нито динари, нито дирхеми, а покупко-продажбата се извършвала срещу крави и овце. А между тях и византийците се сключвало примирие, буржуан плащат като им водят слуги измежду славяните и други като тях.
Без сега да излизам от темата за етнонима "славяни", ще ти кажа че тогава е нямало такова наименование на племената.Провери си източника директно от арабски и го дай насам, ще ми е интересно да видя какво е казано в оригинал.
Имало е "склавини" и просто по-късно е преминало на славяни.А "склав" на латински означава роб.Което се вижда как стои така казано в с.36 от арабските извори., но да не избързвам и да видим как е написано в оригинал и от коя година е написано,защото  е много важно.


You are not allowed to view links. Register or Login

Също така там на стр. 43 пише че булгар са от типа на тюрките. Сведенията са от Абу а-Хасан ал-Мас'уди умрял през 956 г.

Друг арабски географ Шейх имам Шихаб ал Багдади роден през 1179 г. и умира през 1229 г.
съставил карта на света, която е свързана най-вече със земите на Европа, Азия и Северна Африка, в която (стр. 83-85) посочва славяните като сакалейетун и ги обозначава с № 14 и ги поставя в близоста до земята на булгар (Волжка България).

И в тези сведения славяните се разграничават от булгар, което си е очевидно, че двата народа са коредно различни народи и няма как да ги вземем под общ знаменател, поради политическа или каквато и да е гледна точка, само защото на някой хора така им се иска.
Нека стане ясно, че В края на VI век част от българските земи попадат под зависимост от западните тюрки. Тази зависимост е отхвърлена от Кубрат в началото на VII век.

Да пристъпим сега към разглеждансто на  пътеписа на арабина Ибн-Фадлан – неговия разказ за волжките българи. След като с много вълнения и трепет експедицията преминава покрай башкирите, тя се озовава на територията на Волжка България, където е тържествено посрещната от момичета, които носели в ръцете си "хляб, месо и просо". Но още по-интересно е друго. Ако през целия път към Волжка България Ибн-Фадлан непрекъснато характеризира народите, край които преминава като тюрки и нарича с това събирателно название всеки един от тях – и узите, видени на излизане от Хорезм и печенезите в близост до р. Урал и башкирите, доста по-северните башкири, то прекосявайки р. Баянах и пристигайки в земята на волжките българи, той изведнъж престава да говори за тюрки. Постоянно и дори натрапчиво повтаряната преди това дума тюрки, не се среща нито веднъж, когато той говори за волжките българи, а това показва, че между населението на Волжка България и видените от него многобройни тюркски народи е имало някаква съществена разлика. За да охарактеризира жителите на Волжка България, Ибн-Фадлан си служи със съвсем друго събирателно название. Тях той нарича със стбирателната дума сакалиби, с която в арабските източните се нарича съвкупността от европеидни народи, населяваща Източна Европа. А тази особена дума сакалиби се явява в неговото описание дори по-често от думата българи – собственото име на жителите на Волжка България. Съдейки по пътеписа, за Ибн-Фадлан хората, които са били по произход сакалиби, а по народност българи, поради което техния цар Алмуш той нарича ту цар на сакалибите, ту цар на българите, служейки си с двете думи сакалиби и българи като със синонимни думи.

You are not allowed to view links. Register or Login
Аз ти доказах със гръцките и арабски извори, че българите поробвали славяните и че българите са тюрско племе. Нищо не съм пренебрегнал и не съм прииначил.
Както виждаш нищо не доказа, а   пак показа, че четеш и пишеш избирателно , като пренебрегваш и преиначаваш.


Надявам се да даваме по темата скоро.Следват исканите от теб български войводи  от Родопа планина ,преди  и по време на непосредственото идването на селджукски турци(османлиите)...

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Виж Пасков според мен цялата работа е безмислена. разбирам, че не ти отърва. Ясно, ако вие сте били роби, били сме и ние. Няма лошо история не може да се преиначава, това не е ветеринарна мидицина, а история събития, които са се случили. Аз ти говоря с факти, ако трябва ще ти ги копирам и ще ти ги пратя, да си ги прочетеш лично, ще ти копирам и картата да си видешиш, каде са сакалибите и кате българите. Там т. нар. славяни (сакалиби) дори са разграничават и от русите в местоположението. Дал съм ти и източниците. Но виждам, че няма смисъл, не че съм се отказал да ти посочвам истината, стига да искаш, ще ти ги пратя. Пък с посочените источници и ти сам може да се овериш. А ти ми говориш за ибн. Фалдан. Той казал еди какво си. Каде го е казал? посочи источник.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Нека вметна и аз нещо- когато се говори за сакалиби много голяма част от учените виждат славяни-скалиби и тн. Ибн Фадлан недвусмислено поставя знак на тъждественост между българите и сакалибите това е лесно обяснимо като се има впредвид че древните българи са по произход от источният клон на скитите а именно тн. САКИ-САКА от там името сакалиби не изглежда толкова необяснимо.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42