Author Topic: ПОМАЦИТЕ И ТОРБЕШИТЕ В МИЗИЯ, ТРАКИЯ И МАКЕДОНИЯ  (Read 182783 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline rcn

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 195
You are not allowed to view links. Register or Login
г-нХюсеин, горещи поздрави от Родопите за прекрасните изследвания и фактологии в книгата ви. колкото повече я ползвам толкова се убеждавам, че има истини затулвани с стотици години, за които някои се надяват да ги асимилират като всичко автентично в България. Пишете, имаме желание и лично да установим контакт с вас.

Пожелавам ти да идеш и да се запознаеш с г-н Хюсеин Мехмед. За мен личната ми среща с него беше незабравимо преживяване.

Shumarov

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Господа чудя ви се на акъла.Тъй нареченият професор П. Петров не беше ли от гвардията на Живков специално подготвени псевдонаучни работници за бързо реагиране? Историята е анализ на факти и събития, а те пък всичко получаваха на готово, защото партията нареждаше предварително за кое събитие как да се пише. Както бе наредено  на супер академика Антон Дончев да напише книгата Време разделно, такива бяха и много от великите творби в кавички и на Хайтов май и той бе произведен в академик от същите сили.

Добре дошъл/дошла/ в сайта, mechta.Това, което те впечатлява е отдавнашен бисер на един индивид, който вече не ни радва с присъствието си, защото му наложих бан! :) Но изглежда ника ти отговаря на наивната изненада.Само един мечтател може да предположи, че лакеите и блюдолизците на покойния Тато са недостойни личности и ерудити със съмнителни титли.Реалистите ги намират за герои, икони, тотеми, скалпове и какви ли не още дивотии! Аз също страдам от такива наивни отклонения в психиката :) бях си позволил да нарека Дончев блюдолизец, и веданага ми скочи един юнак, който се изпъчи и каза, че Дончев е икона за българската литература.Разбира се, не му препоръчах да се лекува, защото знам, че този съвет няма да даде ефект.Препоръчах му да си го закачи на стената и да си пали свещи, и да се кланя.Не си дава сметка нещастника, че обижда българската литература по този начин...той няма вина-толкова му е акъла.Та и с този историк Петър Петров сигурно така стоят нещата. Той е насъбрал поръчкова история, предполагам и хора с комплекси за произхода си ни я поднасят тука и ни убеждават какъв ерудит е този поръчков придворен историк.

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
от какво се стрхувате, че не пускате отговора в сайта за да се чете от всички? знам - стари комунистически трикове. уверете се, че играта на политическата сцена не ме интересуува, защото политическите и религиозните войни са взели повече жртви от всички останали бедствия заедно и тянхата цел е да облагодетелства тесен кръг от хора, а народа да се държи в невежество и страх.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Изтрих всичко не по темата!

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Още един добър отзвук за книгата ми.

Уважаеми г-н Х. Мехмед,
Пиша Ви OT слънчева Калифорния. Преди години преподавах арменски език в Софийския университет.
Приятно ми беше да се запозная с книгата ви за помаците и торбешите в интернета:
Похвално е, че сте извършили това голямо изследване и сте
допълнили една съществена празнина. Милчо Иовков и др. изследваха предимно павликяните - католиии.
Книгата ви сигурно е много търсена и аз бих си купил, ако я имате тука.
Ha стр. 31, в изречението, в което cе говори за павликянскоарменските гробища има някаква несъгласуваност Ha изречението.
що се касае до името "помак'", аз имам друго обяснение.
ще ми бъде приятно, ако имате възможност да ми cе обадитс пo електронната поща. Aдресът ми е: ……..

С най-добри пожелани-я,
доц. д-р Едуард Селиан
26.10. 2009 г.

С въпросното лице влязах в контакт чрез ел. пощата. Някога ако прочете писмото си в нета, трябва да знае още нещо, че съм му благодарен за отзвука.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Още един добър отзвук за книгата ми.

Уважаеми г-н Х. Мехмед,
Пиша Ви OT слънчева Калифорния. Преди години преподавах арменски език в Софийския университет.
Приятно ми беше да се запозная с книгата ви за помаците и торбешите в интернета:
Похвално е, че сте извършили това голямо изследване и сте
допълнили една съществена празнина. Милчо Иовков и др. изследваха предимно павликяните - католиии.
Книгата ви сигурно е много търсена и аз бих си купил, ако я имате тука.
Ha стр. 31, в изречението, в което cе говори за павликянскоарменските гробища има някаква несъгласуваност Ha изречението.
що се касае до името "помак'", аз имам друго обяснение.
ще ми бъде приятно, ако имате възможност да ми cе обадитс пo електронната поща. Aдресът ми е: ……..

С най-добри пожелани-я,
доц. д-р Едуард Селиан
26.10. 2009 г.

С въпросното лице влязах в контакт чрез ел. пощата. Някога ако прочете писмото си в нета, трябва да знае още нещо, че съм му благодарен за отзвука.

Huseyn, az may sym se sreshtal s tozi 4ovek na edna konferenciq posvetena na pravata na 4ovekq nqkyde kym 1997 godina v Bistrica, Sofiq.
Sled kato pro4etoh moqt doklad, toi doide i me pozdravi .
Posle za moe u4udvane mi predloji sytrudni4estvo i pomosht za pisane na istoriq na Pomacite, kato vmetna za pavlikqnstvoto.
Az otkazah poradi drugi angajimenti, no go zapomnih dobre.
Toi togava beshe predstavitel na Armenskata obshtnost v Ekspertiqt syvet po etni4eski i Demografski prou4vaniq kym Ministerskiqt Syvet.
Ako e toi zna'i ne gresha i go pozdravi ot mene ;)

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Книгата на Хюсеин Мехмед и темата тук е една от най-посещавани в сайта на помак.еu . Аз имах възможноста благодарение на автора и и на Фицинка да се насладя на помашките песни от Ловешко/ Махмудова майка"...други/ са наистина дето се вика от извора.Сега предстои втора книга на нашия уважаван историк,и е пред завършване.Всеки който иска може да подпомогне от сърце труда на Хюсеин Мехмед.Книгата му и диска изпратен ми е тук в САЩ,дал съм ги да четат,обещал съм да помогна за издаването на втората книга ,малко търпение.. ;).Отделно тези дни ми попадна една друга книга" Нашенци в Косово и Албания" на Таня Мангалакова.Книгата е за гораните-Помаците на Шар планина живеещи в Косово,Северна Албания и Западна Македония..Авторката е живяла в с.Брод в Косово,както и в с.Борие Албания.Особено ценни в книгата са автентични народни песни от Косово и Албания/." Нашенци в Косово и Албания"    

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Не знам защо но тази тема е много важна като значение и исторически материал,Обхваща за нас помаците в различен етап от периода в 19 век. В началните страници е описано всичко с исторически документи!
  Авторите заслужават огромна Благодарност за труда им- Хюсеин Мехмед/ pomak BG,Onder...


Съдържание
ПРИЗНАНИЕ /ВМЕСТО ПРЕДГОВОР/...........................................................3
Aспекти на идентификационната и терминологична проблематика на
населението в темата...........................................................................................7
Идентификационни аспекти на населението................................................7
Контактите на арабите с населението на Балканския полуостров през
VII-X в...7
Контактите на селджуците с населението на Балканския полуостров
през ХІ- ХVІ в............................................................................................12
Създаване и укрепване на Османската империя и приноса и в
разпространението на исляма в Мизия, Тракия и Македония..............17
Терминологични аспекти на населението...................................................36
Помаците от Руско-османската война 1877-1878 г. до навечерието на
Балканскатa  войнa 1912-1913..........................................................................42
Помаците в Източна Румелия.......................................................................42
Помаците в Княжество  България................................................................53
Помаците останали на територията на........................................................64
Османската империя след подписването на Берлинския договор от
01.07.1878 г...64
Помаците по време на Кресненско-Разложкото въстание от 1878 г. и
Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г....................................78
  Помаците в периода 1912-1923......................................................................84
Помаците по време на Балканската война от 1912 г..................................84
Покръстването на Родопите и Беломорието (1912-1913)..........................89
Помаците по време на Междусъюзническата война от 16.06.1913 г.........101
Помаците от навечерието на Първата световна война до края на
управлението на БЗНС....................................................................................119
Помаците в периода 1924-1944 г...................................................................126
Помаците в периода 1924-1934 г...............................................................126
Помаците в периода 1934-1939 г...............................................................138
Помаците в периода от началото на Втората световна война до 1944 г.
...138
Бележки...169
Изворна литература.........................................................................................181
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Mikonos

  • Member
  • **
  • Posts: 46
You are not allowed to view links. Register or Login
г-нХюсеин, горещи поздрави от Родопите за прекрасните изследвания и фактологии в книгата ви. колкото повече я ползвам толкова се убеждавам, че има истини затулвани с стотици години, за които някои се надяват да ги асимилират като всичко автентично в България. Пишете, имаме желание и лично да установим контакт с вас.
  +1 Uvajenie i podkrepa,tolkova cenni istoricheski fakti,neka vseki v nachalna stranica nameri otgovor za pomacite prez razlichni godina na Balkanite!

Offline Борис

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
Свободен е този, който не е оковал
собствения си мироглед с чужди идеи!

      Днес названието помак, в определени случаи се възприема като обида и от този, който го употребява и от този за когото е употребено. Основната причина за това е, че помаците днес са мохамедани, докато по-голямата част от останалите българи са християни. А има и други религии. Има и атеисти.
      Погледнато исторически нещата се представят и възприемат така, като че ли всичко започва от появата на Исляма на балканския полуостров с идването на турците, техните военни завоевания, ислямизацията – насилствена или доброволна и всички последствия от това, чак до наши дни.
      Но ако погледнем картата на Балканския полуостров ще видим, че днес помаците и торбешите са все по местата където някога са били богомилите. В Мизия, в Родопа и цяла Тракия, в Македония и в Босна, където дълго време е съществувала официална Босненска богомилска църква, до преди идването на турците.
      Мисля, че  не трябва да се ограничаваме исторически назад до времената на приемането на Християнството или на Исляма, продиктувано от принадлежността ни към определена религия или от известното взаимно неразбиране в наши дни между българите християни и българите мохамедани, а да погледнем още по-назад във времето и пространството, където може би ще „видим” истината.   

      В Кубратава България, след смъртта на Кубрат, престолонаследника е приел доброволно или е бил принуден да приеме Юдаизма и да го наложи на част от народа. Това е причина за гражданска война в която участват и хазарите на страната на официалната власт. Юдаистите побеждават, а останалите братя на владетеля Бат Баян не приемат нито религията – каквато и да е тя, нито чуждата политическа власт произтичаща от приемането на чужда религия. Една част от народа ни се преселва на Волга и Кама, образува там нова свободна България и след време, като реакция и превантивна мярка против посегателства и асимилация от страна на Хазарския Каганат приема доброволно Исляма. Другите братя поемат по свои пътища и Аспарух довежда народа си в земите южно от река Дунав и изгражда тук още една България. След време сценарият от края на Кубратова България се повтаря и тук.
      Симеон е заложник в Константинопол, а баща му Борис загубва войната с Византия и е поставен на колене. Това е звездният миг за Византия, чакан и подготвян отдавна. Историята се пише от победителите, а там пише, че: … княз Борис – доброволно, осенен с висше, прозрял и приел вярата Христова и т.н. и т.н. И като я приел на часа побързал да ощастливи и целия български народ. Бедният и добър славянски народ приел християнството с радост, като манна небесна, а лошите властници, които били българи не пожелали, понеже били обладани от нечестива и бесовска езическа религия.
      Ако някой наистина иска да разбере какво се е случило по време на покръстването и след него, да прочете за това в книгата на Димитър Съселов „Пътят на България”. Но и аз бих могъл да подскажа какво точно е станало и какво точно се случва винаги в такава ситуация. Същото каквото е станало след преврата на девети септември. Дни преди това Съветският съюз обявява война на България, за да има юридическо право и причина да окупира страната ни. След девети, в цялата държавна машина на България плъзнаха комунистическите агенти на КГБ и първо унищожиха физически цялата родолюбива интелигенция и с девиза за равенство и братство овластиха неподготвени хора от простолюдието, а във всички важни държавни институции поставиха свои представители, без чието знание и одобрение нищо в България не можеше да се реши или извърши. Същото се е случило и по време на покръстването. В потвърждение на горното прилагам следните два цитата.
      Първият е от „Житие на св. Цар Борис, Покръстител на българите” от архимандрит Серафим.
      „Ала имало и люде, които не били доволни от своето покръстване. Такива били някои знатни боляри, петдесет и двама на брой, които се гордеели със своите древни езически родове. Те свързвали големството си и успехите си с езическата религия и не желаели християнството, което със своята проповед за смирение и със своето учение за братство и равенство в Христа ги приравнявало с простия народ. Затова, недоволни, че им се налага недобър закон, дигнали бунт срещу царя-покръстител и искали да го убият, за да могат да възстановят старото езичество. Това означавало да се тури край на християнската вяра, благочестие и просвета, да се държи в безправие народът и да продължи да се шири езическата бесовска власт над душите на непросветените. Но Божественото Провидение не допуснало това.”         
      А ето какво казва помакът Хасим от село Чавдарли, Пазарджишка кааза относно тези събития, преди около сто и петдесет години. Този цитат е от книгата „Веда Словена”.
      “Дедо ми казваше, че такива китапе имало всяко село в Доспат, дур да станат кауре. Тогава нашите душмане, като надвили на нашите дедове с вярата, което никак си инак с пусат или юнаство не можели да достигнат, зафанали да горят онези стари китапе, най-сетне с техний мурафет тогашний наш цар издал буюрутие, че лу у кого се намерят онези стари китапе, ша гу накаже със смърт. Тога едни се противили на царската повеля, дур и кавга усторили, но царят, спомаган от душманите, надвил хми и ги разгонил. Които предпочели да остаят отечеството си, а не вярата си, и тъй се разпръснали по фред земята, а други скришом си чували старата вяра и китапете; това го правили нашите душмани, не че имали гайле на нашите дедове, но да достигнат с вярата онова, което с юнаство не можели и да се загуби нашият ихтибар, че сичко от нас излело, но пак ша дойде време, когато нашите дедове пак ша си земат първият ихтибар, защо и Господ кабул не чини да се тъптат толко онези, от които всичко излезло на земята.”
      Този текст е безценен за българската история. Той е ценен като цяло, но аз бих искал да отделя едно изречение на което тук трябва да се обърне особено внимание.
      „Които предпочели да остаят отечеството си, а не вярата си, и тъй се разпръснали по фред земята, а други скришом си чували старата вяра и китапете…” (За кой ли път? Познато и от близката ни история.)
      Това са хората отказали да приемат Християнството, хора последователи на Боян Мага. Заради това са наречени помаг (ед.ч.), помаци (мн.ч.) – хора следващи Мага.
      Думата по в някои наши диалекти е синоним на думата след. И днес в шоплука можем да чуем „ Оди по мене.”, което означава „Върви след мен.” . Така е образувана и думата понеделник.
      Помаци са били българите отказали да приемат Християнството по време на покръстването и запазили стария си мироглед. Едва по късно някои от тях приемат Исляма и стават днешните българомохамедани. Българомохамеданин е различно от помак и по време и по мироглед. Общото между тях е, че са българи и че не са християни. Но днес те са синоними.
      А тези от помаците, които „се разпръснали по фред земята” са богомилите. Те разпространяват дуалистичното си учение и „тайната книга” – идеите на учението Балкхара в западните части на Балканския полуостров, в северна Италия, в южна Франция и Германия. В Италия тези идеи допринасят за Ренесанса. Във Франция техни последователи са катарите. След жестокия разгром на катарите, тамплиерите продължават делото им, а и след техния разгром идват масоните, във Франция, Шотландия и Англия. От там те отиват в Новия свят от където управляват света и до днес. В Германия идеите на богомилите са причина за реформизма на Мартин Лутер и раждане на Протестанството.
      От тези действителни исторически събития се вижда каква е мощта и стойността на идеите от учението Балкхара – древния български мироглед. Ни повече, ни по-малко те промениха Западна Европа, а от там и цивилизацията в целия съвременен свят.
      Написах това за да покажа, че от хиляди години до днес, така се случва, че други пият вода от нашия извор, а ние все жадни ходим по Евразия, но: Силен е този, който дава, а не онзи, който взема!

      Както се вижда от написаното до тук, и Юдаизма, и Християнството, и Исляма са налагани на българите през средновековието с огън и меч. И от чужди, и от свои. Тогава нашите деди, волно или неволно са станали вероотстъпници. Ние днес си мислим че защитаваме вярата, но всъщност защитаваме вероотстъпничеството на дедите си. Всяка религиозна общност поотделно.
      Ако от названията българи юдеи, българи християни и българи мохамедани премахнем религиозните етикети, ще останат само българи.






Offline eii

  • Member
  • **
  • Posts: 16
You are not allowed to view links. Register or Login
  +1 Uvajenie i podkrepa,tolkova cenni istoricheski fakti,neka vseki v nachalna stranica nameri otgovor za pomacite prez razlichni godina na Balkanite!

А ти защо реши, че човека е безпристрастен? Ако човека е пристрастен такива са и фактите му. Така че подобни книги остават в категория научна фантастика. Обаче помаците говорят език, който разбират славяните и основно българите. И тука манипулация няма. Лесно се забелязва. ;)



 Борис - не помак се определя в някои случаи като обидно от невежи хора. Тези хора си мислят, че помаците са предатели и се мислят за турци. Обаче на помаците им е добре известно какви са. Ходил съм доста из България и се определят като славяни с вяра ислям. Не са преминали през 150 години промиване на мозък и насилствено асимилиране като българите от Македония. А турците пишат по разни форуми и се представят за помаци-турци. Е това е цялата работа. Сега със сигурност ще ме нападнат "помаците" от турски произход :P

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Не разбрах дали е издадена втората книга на Хюсеин Мехмед и ако да,как мота да си я купя.
Аз не знам дали тази книга е научна фантастика но съм сигурен че повечето от "сериозните"писания  по  по тношение на така наречените"българомохамедани"са си просто фантастика-без научна.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Quote
 
Gönderen: Борис
« : Mayıs 10, 2011, 17:20:20 ÖS »
В Кубратава България, след смъртта на Кубрат, престолонаследника е приел доброволно или е бил принуден да приеме Юдаизма и да го наложи на част от народа. Това е причина за гражданска война в която участват и хазарите на страната на официалната власт. Юдаистите побеждават, а останалите братя на владетеля Бат Баян не приемат нито религията – каквато и да е тя, нито чуждата

dobre e da se kaje 4e e kopirano ot You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42