Author Topic: KARAAĞAÇLI POMAK ŞENLİĞİNDEN NOTLAR  (Read 10700 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline bogutevolu

• Charter member
KARAAĞAÇLI POMAK ŞENLİĞİNDEN NOTLAR
« on: April 26, 2009, 10:31 »

3. Karaağaçlı Balkan Türkleri Tarihi Buluşması 24-25-26 Nisan 2009 tarihlerinde yapıldı. Bu vesileyle şenliği düzenleyen Karaağaçlı Belediye Başkanı Sadık Ataklı’ya ve Belediye çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Manisa çevresinde bir çok Bulgaristan göçmeni ve Pomak bu şenlikte buluşarak balkanlar ile Türkiye arasında barış ve dostluk köprüsü oluşturdular.

Şenlikler 24 Nisan 2009 Cuma akşamı yapılan bir panel ile başladı. Ertesi gün şenlikler 12.00 den itibaren start aldı. Mehterin ardından protokol konuşmaları yapıldı. Bu arada bizler işin seremoni kısmının bir an önce bitip asıl şenliğin başlamasını sabırsızlıkla bekledik. 

Şenlikte  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü’nde öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. İbrahim Yavuz Yükselsin ile tanıştık. Yavuz bey 1997’den beri Pomak müziği üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir. Kemalpaşa ilçesi Bayramlı, Çınardibi (Kavakalan) köylerinde ve Karaağaçlı’da yaptığı derleme çalışmalarını Kalan Müzik’ten  Pomak Göçmenlerde Müzik ve Pesna adıyla yayınladı. Bu çalışma Pomak müziği adına Türkiye’de yapılmış ilk eser niteliğindedir. Yavuz bey şenlikte kayıt ve derleme çalışmaları yaptı.

Şenlik alanında Bulgaristan’dan gelen misafirler ile tanıştık. Bu arada Nikolai Slaveev ile de tanışma ve resim çektirme mutluluğuna eriştik. Aynı biçimde Smolyan korosuna dahil yerel sanatçılarla konuşup resimlerini çektim.

Alanda yerimizi aldık. Burada Rahmie’nin neredeyse tüm aile fertleriyle görüştük. Kendisi her ne kadar şenlikte yer alamasa da kalbinin bizimle olduğuna eminim. Bu nedenle kendisine buradaki resimleri takdim ediyoruz. Böylece hasret gidermiş olur umarım. Annesi, Babası, kardeşi, gelini ve torunlar buradaydı. Amcası tarafını da unutmayalım. 

Ülkemizden Halk müziği sanatçıları ve folklor gösterilerinin ardından Düzce Belediyesi Kültür ve Sanat Akademisi'nden arkadaşımız Dilek ve ekibinin hazırlamış olduğu Pomak Göç Oratoryosu izleyicilere sunuldu. Pomak Göç Oratoryosu konusu itibariyle alanında yine bir ilki oluşturuyor.

Öğlende başlayan program saat 17.00’ yi bulmuş olmasına rağmen hala Bulgaristan’dan gelen misafir sanatçı gruplarının çıkmamış olması sabırsızlığımızı iyice arttırmıştı. Neredeyse program bayağı sönük geçiyor diyorken sahneye Bulgaristanın tanınmış sanatçısı Pomak asıllı Nikolai Slaveev çıktı. Peşpeşe söylediği Rodop ezgileriyle sahneyi canlandırdı. Ardından uzun bir horo zinciri oluştu. Hızını alamayan horo zinciri  o kadar uzadı ki, kalabalık meydanın arkalarına kadar alanı kuşattı. İnanılmayacak muhteşem bir görüntü oluştu.

Şenliği ateşleyen Niki’nin ardından sahneyi alan Bulgaristan’dan gelen sanatçılar coşkuyu arttırdılar. Horo bütün hızıyla devam etti. Sahneye çıkan stand-up’ çı halkı gülmekten kırıp geçirdi.  Ancak ta öğleden beri Karağaaçlı’da olmamızdan dolayı akşam vaktinin gelmesi üzerine biz Manisa’ya dönmek zorundaydık. Dolayısıyla programın akşam faslını göremediğimize üzüldük. Umarım akşamki gösterileri anlatacak bir arkadaşımız çıkar. Bunu özellikle rica ediyorum.

Şenliği izleyen tüm arkadaşlarımızın çekmiş olduğu resim ve videoları bizimle paylaşmasını bekliyorum. Bu şenliğin gelecek yıllarda da yapılmasını diliyorum.

Offline gürbüz

• Member
  • **
  • Ben Selanik Göçmeni Pomağım........
Ynt: KARAAĞAÇLI POMAK ŞENLİĞİNDEN NOTLAR
« Reply #1 on: April 26, 2009, 16:09 »
Keşke ben de, orada olsaydım

Offline plevnepomak

• Senior member
« Reply #2 on: April 27, 2009, 11:31 »
Mustafa agam, eline,ayağına,gözlerine,diline ve en önemlisi yüreğine sağlık. biz pomakların son birkaçyılda değişik platform ve mekanlarda oluşan kültürel değerlerin dirilişinde ve bundan sonraki her aşamasında yaşatılması yolunda  çalışmalarınız ve gayretlerinizde başta sen olmak üzre ,diğer tüm arkadaşlarımızı gönülden kutluyorum.Bu tür etkinliklerin yıllar geçtikçe tüm pomakları kendi kültür ,değer ve geçmişine yönelik önce düşündürecek ve sorgulatacak ve daha sonra sahiplenme duygusunu ortaya çıkaracaktır.En önemlisi yıllardan beri  Pomakların olduğu ülkelerde politik, asimile , entegre amaçları doğrultusunda pomak olmanın değer ve anlamı olmadığı duygusunu ,kültürünü aşılamaya çalışanların ve bunlardan etkilenip bu oluşum oyunlarını sorgulamadan kabullenerek kendi özdeğerlerin yitirmekte olan bizlere Ders olsun.
Biz pomak olarak vardık,Varız ve Varolacağız.Hepinize saygılar ve selamlar.

Offline kacangar

• Avarage member
  • FOREVER ENGLISH
« Reply #3 on: April 27, 2009, 15:04 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Şenliği ateşleyen Niki’nin ardından sahneyi alan Bulgaristan’dan gelen sanatçılar coşkuyu arttırdılar. Horo bütün hızıyla devam etti. Sahneye çıkan stand-up’ çı halkı gülmekten kırıp geçirdi.  Ancak ta öğleden beri Karağaaçlı’da olmamızdan dolayı akşam vaktinin gelmesi üzerine biz Manisa’ya dönmek zorundaydık. Dolayısıyla programın akşam faslını göremediğimize üzüldük. Umarım akşamki gösterileri anlatacak bir arkadaşımız çıkar. Bunu özellikle rica ediyorum.

Şenliği izleyen tüm arkadaşlarımızın çekmiş olduğu resim ve videoları bizimle paylaşmasını bekliyorum. Bu şenliğin gelecek yıllarda da yapılmasını diliyorum.

Mustafa Bey keşke sonuna kadar kalıp tüm programı takip edebilseydiniz.Folklor ekiplerimiz geç vakitte çıktı ne yazık ki.Nikolay Slaveev'den sonra Smolyan grubunun muhteşem oyunları vardı.Hakikaten izleyenlere çok keyifli dakikalar yaşattılar.Programın en eğlenceli bölümüydü belki de bu.Onlardan sonra gaydalı ekip çıktı sahneye..
Artık böyle devam edecek derken saz çalan kişi 2. defa çıktı sahneye.Ondan sonra tekrar mehter takımı geldi.Onlardan sonra Karaaçlı ilköğretim okulu öğrencilerinin folklor gösterileri vardı.Biraz ara verdikten sonra türk halk müziği ekibi çıktı tekrar sahneye..

Ancak şunu da belirteyim.Her grup sahneye çıkıp başlayamadan 5-10 dakika mikrofon ayarları yapılıyordu.Bu da programı takip edenleri bir hayli sıktı.
Saat 10'a yaklaşmış ve hala bizim folklor gruplarımız çıkmamıştı.Bir hayli sabırsızdık ve de geç soğuk olduğu için üşümeye başladık.Türk halk müziklerinden sonra kafkas yöresine ait oyun ekibi çıktı sahneye.Neyse ki onlar muhteşemdi ve bizi biraz ısındırdılar, neşemiz yerine geldi.
Nihayet 10 buçuk gibi lajnitsa ile folklor ekiplerimiz sırayla çıkmaya başladı..Hepsi de birbirinden güzeldi çok hoşuma gitti.Şarkılarla birlikte coşan seyirciler de horoları çoktan oluşturmuştu.Ancak bir şarkı çabuk bittiği için horonun da ömrü kısa oluyordu.Yine de herkes halinden memnundu.
Tabi ben Breznitsalı olduğum için bizimkilerin çıkmasını bekliyordum bir an önce ama daha çok beklemek zorunda kaldım.Saat 11'i geçiyordu bizim ekip sahneye çıktığında.Klasik erkek ve kız grubundan oluşuyordu.Önce kız grubu 2-3 şarkı söyledi ve sahneden ayrıldı sonra erkek grubu başladı.Erkek grubu da şarkılarını seslendirdikten sonra kız grubumuz kıyafet değiştirmiş olarak sahneye çıktı.Başlayan müzikle birlikte alışık olmadığımız bir dans gösterisi yaptılar..Herkes çok beğendi, çok farklı bir tarz olmuş çünkü..

Dikkatimi çeken bir nokta da şu oldu.Çoğu folklor ekibi planlamış olduğu şarkı ve oyunlarını sonuna kadar sergileyemedi.Program sunucusu zamanın kısıtlı olduğunu söyleyerek onların şaşkın bakışları arasında uğurluyordu kendilerini..

Saat 12 gibi Karaağaçlı'dan askere gidecek gençler sahneye çıkıp halay çekti..Onlardan sonra ismini hatırlayamadığım iki folklor ekibi daha çıktı.
Saat 1 gibi Nikolay Slaveev tekrar sahneye çıktı.Ancak izleyenlerin çoğu dağılmıştı evlerine..Orda olanlar halay çekmeyi ihmal etmedi yine de..Biz de Nikolay Slaveev sahneden inmeden ordan ayrılmak zorunda kaldık..Program daha devam etmiştir diye tahmin ediyorum.Çünkü Karaağaçlı gençleri sahneye çıkarken sırada daha 5 folklor ekibi var diye söylemişti sunucu..
Sonuç olarak, program daha iyi olabilirdi bence..Folklor ekipleri böyle sonda değil de aralarda çıksa çok daha iyi olurdu..Seneye artık kısmetse..
Saygılarımla KAÇANGAR

Offline izmir

• Candidate member
  • *
« Reply #4 on: April 27, 2009, 20:10 »
Arkadaşlar bu akşam Tek Rumeli tv de program yayınlanacak
Karaağaçlı belediyesi DVD hazırlıyor isteyenler başkan Sadık Ataklı beyi arasınlar.
Hatta önceki şenliklerin de DVD lerinden alabilir

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #5 on: April 27, 2009, 21:24 »
Sevgili Kaçangar

Biz geldiğimizde Mehter vardı, giderken de Mehter vardı. Ondan sonrasını senden öğrendim. Tabi ilgililer şenlikten sonra etkinliğin bir değerlendirmesini yapıp, gelecek yıl daha iyi bir performans nasıl sergilenebilir onu şimdiden planlayacaklardır umarım. Ben iyimser bir kimseyim. Yapılan işin iyi ve güzel yanlarını görür ve yansıtırım. Senin de belirttiğin gibi bir takım aksaklıkların olması doğaldır. Ben en çok protokol faslının uzatılmasını yadırgıyorum.

Neyse ben Başkan ve organizasyon komitesine ve bu arada isimsiz kahramanlar diyeceğim -bu kadar misafiri evlerinde ağırlayan- Karaağaçlı halkına tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Offline kacangar

• Avarage member
  • FOREVER ENGLISH
« Reply #6 on: April 27, 2009, 22:29 »
Tabi buna da şükür..Ama daha iyisi neden olmasın.Tüm ayrıntılar düşünülüp daha organize olabilse bazı şeyler eminim aksaklık yaşanmayacaktır.İnşallah zamanla aşılır bu tür problemler.Tabi böyle sorunların yaşanmaması için bunların bilinip ona göre tedbir alınması lazım..
Bu arada misafirlerden bir kısmını ve hiç tanımadığı halde evlerine misafir eden Selimşahlar halkını da unutmamak lazım..Herkesten Allah razı olsun..

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #7 on: April 28, 2009, 08:16 »
Evet Selimşahlar halkına da ilgi ve emekleri için çok teşekkürler.. İkinci Breznitsa...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42