Author Topic: TORBEŞLER(POMAKLAR)KİMLİK SAVAŞINDA.  (Read 66415 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: TORBEŞLER(POMAKLAR)KİMLİK SAVAŞINDA.
« Reply #45 on: May 13, 2009, 12:16 »
asimilasyon politikası uygulamak ve asimile olmak iki ayrı kavramdır! Herhangi bir topluluk asimilasyon politikası uygulanmadanda asimile olabilir. Buna gönüllü uyum sağlamada diyebiliriz. Ve Türkiye'de ki Pomaklar Bulgaristandan farklı olarak gönüllü olarak uyum sağlamışlardır. Türkiye Cumhuriyeti eli ile direk baskı söz konusu değildir. (Tabi bazı bölgelerde ki "Bulgar dölü" gibi hakaretleri çok farklı bir alanda değerlendirirsek) !!!!!!!!!!!

Offline daylek

• Adviser
« Reply #46 on: May 13, 2009, 12:17 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Asimile olmamış olsaydın lütfen türkçe yazın demezdin ;)
:D :D :D :D

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #47 on: May 13, 2009, 12:21 »
(Tabi bazı bölgelerde ki "Bulgar dölü" gibi hakaretleri çok farklı bir alanda değerlendirirsek)

Tam isabet dilek. İşte özellikle trakyada kendini bilmez kişiler tarafından telaffuz edilen bu yakıştırmalarda pomak tanımının ve pomaklığın neden benimsenmek / benimsettirilmek istenmediğinin nedenlerinden bir tanesidir. Buna mahalle baskısı derler.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #48 on: May 13, 2009, 12:26 »
asimilasyon politikası uygulamak ve asimile olmak iki ayrı kavramdır! Herhangi bir topluluk asimilasyon politikası uygulanmadanda asimile olabilir. Buna gönüllü uyum sağlamada diyebiliriz. Ve Türkiye'de ki Pomaklar Bulgaristandan farklı olarak gönüllü olarak uyum sağlamışlardır. Türkiye Cumhuriyeti eli ile direk baskı söz konusu değildir. (Tabi bazı bölgelerde ki "Bulgar dölü" gibi hakaretleri çok farklı bir alanda değerlendirirsek) !!!!!!!!!!!

tamam o zaman asimile sozumu geri aliyorum. gonullu olarak kendi degerlerini kaybederek turkiyeye uymak.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #49 on: May 13, 2009, 12:27 »
Dilek gönüllü asimilasyon = entegrasyondur. Bizimde bahsettiğimiz bu husustur. Fakat bu nasıl entegrasyon ben bunu anlayamıyorum. Düşünüyorum, düşünüyorum ama bir türlü akıl sır erdiremiyorum.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #50 on: May 13, 2009, 12:41 »
entegrasyon iki farkli fonksiyonun kendi degerlerini kaybetmeden birbiri ile uyum saglamasidir.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #51 on: May 13, 2009, 12:50 »
yooo yoo yoo ben gönüllü asimilasyon=entegrasyon demedim ki Alperen Kırım Entegrasyonun tanımını vermiş zaten burdanda rahatlıkla anlaşılıyor... eğer yaşadığımız entegrasyon olsaydı kendi değerlerimizi kaybetmezdik ancak biz Türkiye'de ki pomaklar kültürümüze ait değerlerin büyük bir kısmını kaybetmişiz. Yani arkadaşlar entegrasyon falan değil düpedüz sadece adımızın Pomak olduğunu biliyoruz. Lütfen kimse alınmasın darılmasın eğer etegre olmuş olsaydık Biz orta asyadan buralara dönüp dolaşıp gelmişiz gibi iddalarda bulunmazdık ki orta asya ile çooook çok kuvvetli bağlarımız olmadığı gün gibi ortadadır. Karıştırmayın kardeşim Türkiye'yi sevmekle, Türkiye vatandaşı olmakla, Türk ırkından olmak bambaşkadır alın size hissiyat tartışması sabahtan beri halet-i ruhiyelerine göre yazan kardeşlerim... :)

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #52 on: May 13, 2009, 12:52 »
Dilek gönüllü asimilasyon = entegrasyondur. Bizimde bahsettiğimiz bu husustur. Fakat bu nasıl entegrasyon ben bunu anlayamıyorum. Düşünüyorum, düşünüyorum ama bir türlü anlayamıyorum ...

İlk yazdığını değiştirmeseydin keşke yaşça çok büyük olan pomaklarda okusaydı ??? ???
Asimilasyon kelimesini kabul etmiyorum.
entegrasyona gelirsek bunun sebebi pomak halkının 80lerden itibaren köylerinden, memleketlerinden iş, aş için büyük şehirlere göç etmesidir en canlı örnek benim ailem 1944 yılında hiçbir akrbalarımızın olmadığı br yere göç etmiş. işte bu durum entegre durumunun başlaması gelişmesi böyle oluşmuş.

Bu durum sadece Pomaklara için değil tüm etnik unsurlar için geçerlidir. o anlayamadığım yazıya gelirsek bulgarcam yok pomakların alfabesi kirilmi? ben bulgar değilimki anlayayım...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #53 on: May 13, 2009, 12:59 »
O bahsettiğin urbanization (sanayileşme) de ayrı bir faktördür ve herkes için geçerlidir. Birkaç şey soruyorum türkiyede pomak şenliği varmı? pomak derneği varmı? pomak kültürü varmı sonuca bak ;) Ha bu arada müteakip seferler söyledim bırak bulgarcayı bizim türkiyede pomakça olarak nitelendirdiğimiz dili bir nebze bile bilseydin yazılanları anlayabilirdin. Slav dilleri arasında uçurummu var sanıyorsun? Kiril öğrenmek çok ama çok kolay ;) Basbayağı gönüllü asimile edilmişsin :) Senin benim suçum yok bu hususta bunun için dil bilmiyene hürmetim var.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #54 on: May 13, 2009, 13:02 »
ya abiiiiiiiiii! lütfen eline bir kalem kağıt al ve bir taslak çıkart şu soracağım soruları cevapla ve ondan sonra bir daha düşüüüüün

1- Pomakça biliyormusun ?
2- Sedenka nedir ?
3- Pullaç nedir ?
4- Pomaklara özgü yemekleri ayda kaç defa yiyorsun, yada en son ne zaman yedin ?
5- Edrellezi ne kadar kutluyorsun, kaç tane mani biliyorsun ?
6- Bana kaç pesna örneği verebilirsin ?
7- Geldiğin yerle bağlantın nedir ?

bunların hepsine cevabın olumsuzsa eğer bal gibi sadece pomak olduğunu biliyorsun, dahası sır olmuştur...  bu sadece senin için değil benim için ve başka bir sürü kişi için böyledir.

Allah aşkına ne entegrasyonu yaa! aramızda bilenler vardır evet kabul ama çoğunluk bu durumda dır. Hadi hepsi biliyo diyelim adama soruyom bu konuştuğun dil nedir diyorum Pomakça diyo ama onun için sanki Türkçe konuşmaktan farkı yokmuş gibi bir bilince sahip. ulan ben türkçe konuşuyorum anlamıyorum seni pomak olduğum halde varmı ötesi yaaa bu nasıl entegrasyon hadi biriniz mantıklı bir açıklama yapın! bende haa tamam öyleymiş diyim...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #55 on: May 13, 2009, 13:09 »
entegrasyon iki farkli fonksiyonun kendi degerlerini kaybetmeden birbiri ile uyum saglamasidir.

Evet aynen böyle alperen türkiye pomakları değerlerinin tamamını neredeyse kaybetmişlerdir.

Offline caparovski

• Candidate member
  • *
« Reply #56 on: May 13, 2009, 13:21 »
 Torbeşler için önemli olan vatandaşlık bilincidir diye düşünmekteyim, önemli olan vatandaşlık bilinci olması gerekir, ben vatandaşlık bilinciyle kendimi Türk olarak görüyorum, Türk milletinden ayrı görmüyorum, önemli olanında bu olduğunu düşünüyorum.Torbeşlerin kökeninin ne olduğu değil, vatandaşlık bağlarıyla ülkelerine olan bağlılıkları önemlidir.Hepimiz ülkemizi seven insanlarız.Yüzlerce,asırlarca yıllık köken konularını araştırmanın kendi adıma doğru olmadığını düşünüyorum.Türkiyede, Türk vatandaşı bilincini ve değerlerini taşımak, kökenden daha önemlidir.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #57 on: May 13, 2009, 13:28 »
Kültürümüzü değerlerimizi unutmamız doğrudur.
İslam dinine tabi olduğumuzdan bu süreç çok hızlı gelişmiştir, değer olarak pomaklar bunu seçmiş, Yaratılanı sev yaratandan ötürü, hissiyatıyla bakmış müslümanlar insanlara, bu durum entegrasyonu gereğinden daha çok hızlandırmıştır.

Zaten benim burada bulunmam kültürümü öğrenmem, öğrendiklerimi paylaşmam içindir.
Safkan türktür pomaklar dediğimde yokki kuzen.

Safkan bulgardır diyenede gülerim.

Amacım kimsenin kalbini kırmak değil benim burada, alay etmek hiç değil. Aynısını sizlerdende görmek isterim.
Hiç birimiz ne tarihçiyiz ne uzmanız bunlar sadece bizim hissi görüşlerimiz.

Hepinizi seviyorum...

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #58 on: May 13, 2009, 13:30 »
Entegrasyonu pomaklar açısından yorumlarsak: Pomakların kendi dil ve kültürünü yaşayarak Türk Toplumu içinde bir yer edinmiş olması gerekirdi. Halbuki bugün halen bir çok arkadaşımınızın pomaklığını hatırlama sürecinde yaşadığı şok ve travmadan hareketle Türkiyeye göç eden Pomak atalarımızın içinde bulundukları toplumun dolaylı olarak hissettirdiği -mahalle baskısı- nedeniyle kendilerine uyguladıkları otokontrol yada geçmişe ket vurma psikolojisidir.

Bugün aynı psikoloji yüzünden Bulgarisandaki Pomak kendini Bulgar toplumu içinde bulgar tanımıyla ifade etmeği yeğlediği gibi aynı durum Türkiyedeki pomaklar açısından da Pomak olarak sivrilmektense kendini toplum içinde ön plana çıkarmama tercihine sebep olan bir altyapı olması gerekir.

Eğer Türkiyedeki Pomaklar tamamen kendini dilediği gibi ifade edebilmede kendilerini serbet hissedebilselerdi, her halde bugün Pomak dili, kültürü canlı bir biçimde yaşayacak ve Pomak toplumunu temsil eden kuruluşları resmen var olacaktı.

Ancak nedense görünmeyen gizli bir el Türkiyede bütün farklı olanı sessiz kalmaya itmiştir. Sorun da buradadır. Bu irade kendini korumak için hayali korkular üretmiş ve farklı olana tahammül etmemiştir. Bunun adına ne dendiğini ise durumun nezaketine binaen asimile mi yoksa adaptasyon mu yoksa entegrasyon mu diyerek özenli seçilmiş kelimelerle tartışmaktayız. Gerçek şu ki biz bizi var eden özelliklerimizi kaybetmişiz. Sorumlu ararken  hatayı  başkalarına yüklemek yerine kendi payımızı da görüyoruz.

Bize gereken en önemli şey: Medeni cesaretle kimliğimize sahip çıkmaktır. Bu sitenin kuruluş amacı da kimliğine sahip çıkmak ve yüzyıl öncesinde kopan hayat damarını yeniden atavatanına bağlayıp kültürel alışverişini sağlamaktır. Kesinlikle biliyoruz ki bizim Balkanlardaki pomaklardan kültür açısından tamamlamamız gereken bir çok eksikliğimiz olduğu gibi, onların da Türkiyedeki Pomaklardan elde edeceği kültür köklerimize ilişkin orijinal bilgiler vardır.

Not: Atavatandan kasıt Balkanlarda Pomakların yaşadığı coğrafyadır yani göç ettiğimiz yerlerdir.  Şimdiki Belli bir yada bir kaç devlet değil..

Offline daylek

• Adviser
« Reply #59 on: May 13, 2009, 13:32 »
ohooooooooo! abi naptın sen yaaa kimseyle alay edildiği falan yok!

dediğin gibi kimsenin uzman olduğu yok burda ama hepimiz farklı yerlerde yaşıyoruz ve bu farklı coğrafyalar bile aramızda bir sürü farklılıklara neden oluyor bunlar ortaya dökülüyor sadece böylece fikirsel değişim süreçlerini hızlandırmaya ve ortak noktalara ulaşmaya çalışıyoruz gerisi hikaye...

Ya bu arada bizi bu kadar birbirimize düşüren uzmanları hiç gören varmı her hangi bir sitede ? :D

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42