Author Topic: Poslanie do Sherif_Mkd  (Read 58171 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Poslanie do Sherif_Mkd
« on: May 02, 2009, 22:48 »
Otvorih tazi tema . zashtoto tuka - You are not allowed to view links. Register or Login - temata e za savsem drugo

 citat ot Sherif_Mkd -

"Metka ,najprvo da ti posakam dobredojde..ete otkako jas stanav clen na pomak eu Tebe Te nema pa drago mi e sto si povtorno so nas.Koga go spomnav Maaluf mislam na knigata "Pogubni identiteti"vo koja pokraj negovoto licno iskustvo -iskustvo na eden arap ,hristijanin ,koj zivee na zapad,vo Francija .Tamu ne mozat da razberat sto znaci toa negovata boja ,negovoto arapsko ime  ... Mnogu ubavo gi opisuva i balkanskite predrasudi vo vrska so tie problemi..
                  Samo sakam da kazam deka nie site sme polni so predrasudi kako na balkanite takla i vo Evropa iako se smetame za najcivilizirani ..
                   Koga stanuva zbor za nasite sosedi -hristijani vo Bg ,Mk ,Srb..tie smetaat deka e ok ako se vikas
                   Petar.Simeon Teodor,Hristo a ne e ok. ako se vikas Mehmed,Hasan ,Husein ..demek ovie prvite
                   "nasi domasni bugarski,makedonski srpski" a vtorite se "azijatski,varvarski turski,arapski".
                   Slavjanskite iminja vo golema mera izceznale so pokrstuvanjeto na Slovenite -otstapuvajci im
                   mesto na evrejskite i grckite -isto se slucilo podocna koga Bogomilite se islamiziraat i gi prifaca-
                   at turskite i arapskite.  - krai na citata



Shreif ,az mnogo se radvam 4e tuka v tozi sait imame modaretor - makedonski grajdanin,istori4ar s  goranski ili torbeshki proizhod.

Imam edin vapros kam tebe koito sam si go zadaval oshte ot malko dete.
Moita maika e mnogo dobra pevica i oshte ot malko dete sam slushal edna pesen ot neia  koqto se kazva - "Mladi li Imer"

V tazi pesen se pee za edin torbeshki ili goranski geroi koito se e kazval Yumer.

Sabitiata kadeto sa se slu4ili svarzani s pesenta, mai sa bili v tvoita rodina Makedonia.
Tam ima edno mqsto koeto se kazva - Golag.
Obrashtam se kam tebe , kato kam makedonski istori4ar, da mi kajesh dali znaesh neshto za tozi geroi Yumer ili vrah GOLAK, moje bi ima takava planina tam.
Tazi pesen e dokaz za tova 4e moito selo Breznitsa ima  koreni ot vasha zemia.
Eto texta na tazi pesen koato q e napisal tvoia kolega bukovqnoglu_s :

You are not allowed to view links. Register or Login



Мари, айда, айда , млади ли Имер, теб та терат,
Теб та терат, млади ли Имер, селянето,
Селянето, млади ли Имер, в кафянето.
Мари, облог турят, млади ли Имер, триста гроша,
Триста гроша, млади ли Имер, вакъл овен,
Вакъл овен, млади ли Имер, баш момата,
Баш момата, млади ли Имер, във селото.
Кой ша иде, млади ли Имер, в планината,
В планината, млади ли Имер, на вър Голак.
Да побие , млади ли Имер, алян байряк,
Да разпъне, млади ли Имер, зелен санджак.

Мари, найъло са й, млади ли Имер, да си иде,
Да си иде , млади ли Имер, в планината,
Да побие, млади ли Имер, алян байряк,
Да разпъне, млади ли Имер, зелен чадър,
Да добие,млади ли Имер, тешак облог.

Мари, та одиде, млади ли Имер, на вър Голак,
Та побило, млади ли Имер, алян байряк,
Ем разпьло, млади ли Имер, зелен чадър.
Върнало са, млади ли Имер, нанадзаде,
Де си стряшнал, млади ли Имер, дор три моми,
Дор три моми , млади ли Имер, самодиви.
Ободуа го, млади ли Имер, смушуа го
С ножовето, млади ли Имер, с шишовето.
Та не са върнал, млади ли Имер, на надзаде.


Sherif, kade e tozi vrah GOLAK?
Imali vav torbeshkata ili goranskata narodopsihologia skazanie za takav 4ovek Yumer?





Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #1 on: May 03, 2009, 08:45 »
Ами струвами се, че няма нужда да се ходи до Македония, малко по нагоре на североизток от Костенец и Белово е защитената територия Голак с известния рид Голак, невероятно красиво място. може за това се казва в песента, ама нейсе като шукате Македония, шукайте дано найдете.

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #2 on: May 03, 2009, 10:50 »
Зошто па да нема таков врв Голак и во Македониjа?!

Радо, ти чувал ли си некогаш за дублирање на локалниве имиња - Т'рговиште има во Бугариjа, но и но Румуниjа!

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #3 on: May 03, 2009, 11:16 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ами струвами се, че няма нужда да се ходи до Македония, малко по нагоре на североизток от Костенец и Белово е защитената територия Голак с известния рид Голак, невероятно красиво място. може за това се казва в песента, ама нейсе като шукате Македония, шукайте дано найдете.

Rado , vapreki neponqtnata duma za mene koiato izpolzvash - "шукайте",az ti blagodarq.
Smeia oba4e da tvardq 4e ti izobshto ne poznavash pomashkata kultura osven predubedeni istori4eski znania  nau4eni po vreme na soc-perioda i razbira se tuka ot saita.No tai kato tova e sait za pomashka kultura a ne 4at, e hubavo da se nau4im da priemame neshtata takiva kakvito sa.Istina e 4e na Balkanite konkretno v Bulgaria ima na mnogo mesta vrah Golak.

No e o4evidna i druga istina - unikalnata Breznishka folklorna tradicia koiato do tozi moment opredeleno prodaljava da e bqlo petno za mnogo etnografi s malki izkliu4enia.Bih kazal samo edno dve imena - Doktor Haralan Aleksandrov i Holandkata - Elka Agoston.Napishi im imenata v internet i shte se uverish v bezpristrastnite im izledvania.Tezi hora sa edni ot malkoto istinski priateli na Breznitsa.

Kakvi sa oba4e faktite otnosno folklora na nashata Obshtnost?
Bih kazal krasnore4ivi....

Folklor unikalen i vplel v sebe si dramati4ni sadbi na hora ot predi 100 godini, folklor v koito e sahranen etni4eski model ot onova vreme i prevarnal se v tradicionen i do dnes kato 4ast ot dneshnia etni4eski model ekspoloatiran ot Politicite.

Folklor v koito ima motivi za istori4eski sabitia svarzani s razli4ni narodnosti i etnosi - Arnauti, Bosnenci,Turci,Garci,Balgari ta dori i vlasi naprimer v pesenta - "Izlqzla e moma Vlainia",
oshte - "Zapalilo se e Bosna le Sarajevo" - i tazi pesen q ima tuka v saita.

I nakraia shte poso4a i faktat za tazi pesen po gore - az sam se postaral da razpitam starite hora oshte kato dete kakv e toia vrah GOLAK  i otkade idva tazi pesen, tai kato i v Breznitsa imame takova mqsto na koeto mu kazvame Golak.

Vsi4ki koito sam razpitval za tazi pesen mi swa kazvali 4e tazi planina GOLAK , na koiato sa umirali hora sled katoq pokorat i se vrashtat vsashtnost e planina v dneshna Makedonia.

Imenno tuka e mqstoto da zadam tozi vapros kam nashia saforumec Sherif_Mkd, koito kato istori4ar moje da znae neshto za mladia iunak Yumer koito e zaginal na vrashtaneto si ot vrah Golak i prevarnal se posle vav folkloren geroi ot Breznishka pesen - neshto koeto e unikalno razbira se.

Tezi neshta sa seriozni Rado,zashtoto sa osnova za sashtestvuvashtite po onova vreme estestveni vrazki mejdu Balkanskite narodi i etnosi, togava e bilo unikalnoto tova 4e za razlika ot dnes togava e imalo dvijenie na hora , uslugi i stoki vav vsi4ki posoki svobodno, za razlika ot celia dvaiseti vek kogato pada jeliasnata zavesa mejdu balkanskite narodi i nastapva mra4en period v otnosheniata mejdu balkanskite etnosi i narodnosti.

Nakraia Rado shte ti kaja i tova - Vmesto da se zanimavam sas stroitelstvo i Az moga da hukna po panairite i raznite etnografski izlojenia da prodavam kato teb razli4ni hudojestveni artikuli s folklorni motivi, no az ne bih imal pravoto togava kato targovec da pretendiram 4e sam razbira4 na saotvetnite kulturi ot koito sam iskupil prodiktite koito prodavam.
Zashtoto togava shte stana smeshen - targoviata e edno a Etnografiata drugo.
I treto pravoto na predstavitelite na saotvetnata etnografska grupa da razkazvat avtenti4no sobstvenata si ustna tradicia.
Pravo, koeto ti se opitvash da omalovajish ili ignorirash.
Primer - spomni si kak imenno ti nare4e "shturotia", ideiata na bukovanoglu_s za pomashki muzei i posle ti sam naplni do kozerkata, imenno s pomashki artikuli temata na Salih.
Nie ne praznuvame Petliov den, Rado  ;)


PETER

  • Guest
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #4 on: May 03, 2009, 11:52 »
Един вариянт от Гугъла ... (сигурно има и други) ;)

Quote
Огражден 

Обща информация
Планината е част от Осоговско-Беласишката планинска група. На север Огражден се простира до долината на река Лебница, която я разделя от Малешевската планина, на изток достига до долината на река Струма, а на юг и запад до долината на река Струмешница.
Планината има запад-източно простиране и по-голямата част от нея е разположена на територията на Република Македония. Там се издига и най-високата точка връх Огражденец (1744 м). На територията на нашата страна най-високия връх е Билска чука (Голак) 1644 м.
 
You are not allowed to view links. Register or Login

Днешна Македония ... минала Македония ...  иди ги разбери старите хора.
Да бяха дали поне географска ширина и дължина. ;)
 
 

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #5 on: May 03, 2009, 12:05 »
Blagodarq ti PETER, nadqvam se 4e  tezi hora na snimkata koito sa se izka4ili na tozi vrah sa se varnali jivi zdravi za razlika ot pomashkia geroi v gornata pesen - Yumer, koito e obseben i posle ubit ot tri momi samovili.
Yumer vsashtnost s pokorqvaneto si na tozi vrah e stanal jertva na nqkakvo drevno proklqtie.
No tozi vrah spored mene bi trqbvalo da izglejda po strashen , a na tvoita snimka  ne e taka, koeto me samnqva 4e miti4niat vrah GOLAK v Breznishkata pesen e avtenti4en s tozi koito go ima na snimkata.
Iskreno se nadqvam nashite bratq ot Makedonia ili Kosovo da ni osvetlqt po tazi breznishka misteria.
Ako i te ne znaiat, togava ostava - Bosnja.
Pone po spomenite na starite hora ot Breznitsa sabitiata ot pesenta sa stanali nadale4e na  zapad ot nasha krai, tova sam siguren.

Offline rado

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 190
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #6 on: May 03, 2009, 12:37 »
Има ама Голак е по- близо до Брезница от Македония, а в Румъния топонимията е със силно застъпено славяно- българско присъствие както и самия румънски език и никой не спори по въпроса освен макеодонците. Ама то си е техен проблем и немойте бърка топонимията на Румъния и България, а относно БРЮР Македония то там си е .......

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #7 on: May 03, 2009, 12:57 »
Rado nagazvash v teritoriata na politi4eskoto blato.
Eto faktite kakvi sa:
Bulgaria e parvata strana v sveta koqto prizna nezavisimosta na Makedonia.
Tova ozna4ava avtomati4eski priznavaneto i na saotvetnia narod tam.Vaprosat za imeto e sporen naistina , no tova e druga tema.

Za dumite ti otnosno balgarskoto prisastvie tam, mnogo neshta bih kazal.
No tova sashto ne e po tazi tema.Imai napredvid 4e balgarsko prisastvie ima navsqkade.Osobeno sled 1989 godina, plaznahme navsqkade po sveta, razbira se nevoarajeni ;D
Imashe daje i v Antarktida.Bulgaria e strana v period na razvitie i e hubavo kato 4ast ot Evropa dnes Bulgaria da pomaga Makedonia 4rez proekti za zasilvane na Evrointegracionnite procesi.
V nastoiashtia moment nqma mqsto za Velikosrabski ili Velikobalgasrki propagandi, razbira se dori i Velikomakedonski.
No vmesto gtradivno otnoshenie sas sasedite si , vmesto da gi priemem takiva kakvito sa, na Balkanite otnovo se vihrqt strasti.
Az plediram za tova tuka foruma da ne se prevrashta v mqsto za takiva strasti.

Nau4ete se na tarpimost kam razli4ieto, koeto e evropeiska cennost.
I  vzemete primer ot nas pomacite - vijta tuka v saita kak se razbirame i uvajaveme s Gorancite i Torbeshite.
Nima  tova e taka mejdu balgari i makedonci?
Oprovergai me....


Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #8 on: May 03, 2009, 16:36 »
        Selam Metka.iskreno za konkretnata pesna nemam konkretno soznanie.Ako imas nekoi usni predania- podetalni od Breznica dobro e da se razgledaat.Ne znam dali Sali znae nesto povece? Inaku planina Golak ima vo Mk,vo Kocani ,ete i vo Bg imalo i toa e normalno da ima isti ili slicni toponimi.Jas pred dva/tri dena nauciv deka imalo selo Trebiste vo bg ,ima i vo Alb. i vo Mk i toa naseleno so nasinci...
         Sto se odnesuva do pesnite (baladi so epsko-lirski i epski karakter)ima mnogu vo Mk.Za zal ne socuva-
  ni ,barem ne od nasi sobiraci.No ima institut vo Sk "Marko Cepenkov'kade, spored eden podatok(d.r Vojislav Jacoski)se planiralo nekade kon krajot na 70-tite god. na minatiot vek da se izdade psebna zbirka so nad stotina baladi na "Makedoncite Muslimani"-kako sto veli toj odnosno Torbesi.Takvo nesto ne mi e poznato dali e storeno.Se mislam deka ne e.Mozam da pretpostavam zosto no sega ne e prilika i mesto za takvo nesto.
      Ovde -onde moze da se najde (mislam na pisan izvor -tekst)ponesto so iminja na torbeski junaci:Imer-aga,
      Ibus -aga,Dzafer-aga ,nekade  pasa ,bekrija Memet koj pravi cuda so tamburata...
       Vo moeto Podgorci,srusko zabelezani se dve baladi -edna za junakot Shazo -mlad delija sto tri god.talkal po planinite a na cetvrtata bil faten od dzandarite..i edna za ubistvo na aramiite koi gi pljackale kiradziite..
      Ima izvesna Cvetanka Organdzieva-d.r po etnologija koja ima pisuvano na tie temi "karakteristikite na epskite pesni na Makedoncite Muslimani od Delcevsko(Pijanec)no ne znam dali moze da se nabavi. De se obideme da se najde i  V. K"ncov:Makedonija ,etnografija i statisyika.Sofija 1900 kako i :Nikolaj Kaufman i
     Todor Todorov:Narodni Pesni-Pirinski kraj tom 1 Sofija 1967.
      Zasega samo ova mozam da go kazam Metka insallah ako nesto ispadne novo ce bide napisano  na pomak
      kako i molba do sekoj koj moze da dade doprinos na ovaa tema.Selam .


      
        

Offline al-fatiha

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
  • Gender: Male
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #9 on: May 03, 2009, 17:18 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Има ама Голак е по- близо до Брезница от Македония, а в Румъния топонимията е със силно застъпено славяно- българско присъствие както и самия румънски език и никой не спори по въпроса освен макеодонците. Ама то си е техен проблем и немойте бърка топонимията на Румъния и България, а относно БРЮР Македония то там си е .......

Епа се сме Бугари. И Господ е Бугарин, од наj-добриве!

Да бе, румунскиот jазик е просто еден диалект на бугарскиот. Ништо дека во овоj jазик има 75% латински зборови...

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #10 on: May 03, 2009, 17:47 »
Aleikum Selqm Sherif_Mkd.

Imam mnogo neshta da ti raskazvam i pisha.
No shte stava stapka po stapka.Iskami se da se vkliu4at v tazi tema i Torbesh, GORANAC i drugite Goranci vo foruma.Zashtoto tova e nashata obshta balkanska istoria Sherif, istoria razkazvana ot nashite maiki i bashti.

1.  Dumata - Trebishte.

Tazi duma q ima i v Breznitca.Blizo do centara na seloto ima edno miasto koeto se kazva TREBISHTE.
Na tova mqsto brezni4ani pove4e ot sto godini sa pravili sabori.
Tam imashe livadi na koito se peeha pomashki pesni , organiziraha se sastezania mejdu Pehlivani - borci po osmanski adet,
oble4eni s kaspeti , goli do krasta sas 4erveni karpi na glavite.Tam se organizirashe i Kushia - nadbqgvane na dalgo raztoianie.

Kakvo ozna4ava na pomashki ezik dumata TREBISHTE?
- V Breznitsa dumata ima drugo zna4enie, i ne e svarzano s dumata TREBNIK, makar 4e zvu4at ednakvo.
Dumata Trebishte v Breznitsa idva ot dumata - OTREBVANE ili OTREBVAM.
Tova ozna4ava o4istvam, po4istvam.Ispolzva se kogato se po4istvat zarnenite kulturi ot plqva, naprimer jito, bob ili pak misir.
Mestnosta v Breznitsa koqto se kazva TREBISHTE e do samata reka koqto se kazva TUFCHA.
Horata sa narekli tova kultovo mqsto tam simvoli4no, kato go svarzvat s funkciite koqto ima vsaka edna reka ili vodata v neq - Po4istvane i4rez izmivane.
Tai kato jivotnovadstvoto e jizneno vajno bilo za pomacite v Breznica , az si spomnqm kak tam se sabiraha talpi ot  jeni koito noseha valna ot ovcete za OTREBVANE.


2.  Deliata Yumer.

V tazi pesen ot Breznitsa ima interesna 4ast -


"В планината, млади ли Имер, на вър Голак.
Да побие , млади ли Имер, алян байряк,
Да разпъне, млади ли Имер, зелен чадър......"


Kakav e tozi zelen 4adar?

Spored mene tuka se pravi asociacia sas zelenia cvqt na islama.
Sas zelen cviat i golemi zeleni shapki i beli bradi sa hodeli - BABALARITE.

Fakt e 4e obvitite v misticizam Babalari, sa edni ot razprostranitelite na islqma  po balkanite.Tova sa Bektashiite.
Dnes Albania , Makedonia i Bosnja, vse oshte pazqt kulturnoto nasledstvo na babalarstvoto.
Za neshtastie v Bulgaria ne e taka.No ne samo varzroditelite sa vinovni, vinovni sme i nie samite 4e ne ispitvame interes kam tezi faktori okazali ogromno vlianie na Balkanite ot pred pove4e ot 300 godini.

Kato nishto moje da se okaje 4e vrah GOLAK v tazi pesen e svarzan po nqkakv na4in s misti4nite bratsva na Bektashiite.


3. V selo Breznitsa ima pesen za Jafer - aga.
Az q znam tazi pesen , no texta v momenta ne sam v sastoianie da go napisha -prosto pesenta e mnogo dalga.
Sherif, kaji znaesh li istoriata za tozi Jafer - aga?
Nie imame pesen za nego.V tazi pesen se razkazva i za edin drug s koito sa bili vragove -  Kraliat Kapitan.

Ako znaesh neshto kaji, tova shte ni radva mlogo.


4. Ibish -aga.
Pesen ot Breznitsa koqto q ima tuk v saita.


Tozi den za mene be mnogo shtastliv den.Zashtoto tova sa edni ot dokazatelstvata za tova 4e Pomaci-Torbeshi i Gorani sme edin soi....



Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #11 on: May 03, 2009, 23:16 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Епа се сме Бугари. И Господ е Бугарин, од наj-добриве!

Да бе, румунскиот jазик е просто еден диалект на бугарскиот. Ништо дека во овоj jазик има 75% латински зборови...
-Румънският не е диалект на българският но ако знаеш марко за историята на Румъния за тези земи и за румънският народ няма да пишеш с ирония.Разбира се аз няма да  ти разяснявам румънската история но през средновековието руманските земи няколко века са в пределите на Българската държава и власите възприемат много от езика на българите виж многото топоними и хидроними с български корен там а българският е не само църковен но и използван в канцелариите на месните князе да 19в.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #12 on: May 03, 2009, 23:17 »
Метка благодаря че ме покани в дискусията, но аз несъм специалист по обсъжданите от вас въпроси. До колкото разбирам тук става въпрос за сравнение на наименования на местности, села и пр. Песента която си дал от друга страна е с мистични същества (самодиви), в което не се виждам някаква действителност, като при накой дуги песни, в които има исторически събития. Зеления чадър не е байрак, но като цвят е символ на исляма. За бекташизъм също се споменава. Един от суфитските ордени разпространили исляма по нашите земи. Независимо че е шиитски ордена, той дава отражение на действителността.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #13 on: May 04, 2009, 00:10 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Метка благодаря че ме покани в дискусията, но аз несъм специалист по обсъжданите от вас въпроси. До колкото разбирам тук става въпрос за сравнение на наименования на местности, села и пр. Песента която си дал от друга страна е с мистични същества (самодиви), в което не се виждам някаква действителност, като при накой дуги песни, в които има исторически събития. Зеления чадър не е байрак, но като цвят е символ на исляма. За бекташизъм също се споменава. Един от суфитските ордени разпространили исляма по нашите земи. Независимо че е шиитски ордена, той дава отражение на действителността.

Az sashto ti blagodarq, makar 4e me posipa sas studena voda.haha ;D ;D, bash vav tvoia stil.. ;)
Da naistina vsaka jaba trqbva da si znae giola i sam ti priznatelen za tova.Pesenta koiato sam publikuval e vid liri4na hiperbola za  opredeleni kulturni vzaimootnoshenia  mejdu balkanskite obshtnosti.
Dumata zelen 4adar spored mene ne e v bukvalnia smisal zelen 4adar.Pravia analogfia sas teketo na Elhan Baba na nqkakv rodopski vrah.
Ne sam naiasno dali podobni planisni varhove sa kultovi sredishta na Beshiktasiite.
I poradi tova 4e v Makedonia, praktikite na misti4nite Beshiktashki ordeni sa zapazeni ,za tova se obarnah kam Sherif_Mkd, koito e ot tam i moje bi znae pove4e.

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Ynt: Poslanie do Sherif_Mkd
« Reply #14 on: May 04, 2009, 01:16 »
Metka !najprvo da te zamolam za prevod na zborovite ;Vak'l ???oven ;Aljan ??barjak;Samodivi(Samovili??);smoshua ;obodua;shishevoto.
     Vtoro,vakvite pesni se voglavno baladi so epsko-lirski motivi.A tie pak vo nacelo se povrzani so mitolosko-fan-
 tasticni pojavi uste od praistorijata koi pak pokasno se implementirani vo raznite religii kade se infiltriraat idejni pogledi i elementi na tie religii.Tesko e tuka da se bara avtenticnost i istoriska realnost.
     Dzafer aga e i Ibus aga vo ista pesna i slicno. Vo Mk postoi eden mit legenda za ubavata Mara koja se omazila za Alija i stanala Cjamila...istata prikazna ja teraat mnogumina i toa na razlicni mesta.Nadvor od sekoja moznost i logika e da imalo tolku identicni slucai.Mitovi i legendi...Vprocem krali Marko?Neli toj so buzdoganot ubiva nad iljada Turci ,Arapi i sto ne?..A istoriskata vistina e poinakva!!Toj vednas po pogibijata na tatko mu Volkasin i adzo (striko)  mu Ugljesha stanuva turski vazal mnogu lijalen na Osmanliite i se bori protiv negovite istoverni neprijateli vo Erdelj kade i zaginuva.No koga Mitovite se vo prasanje istoriskata vistina "mora da molci".. neli?
   A deka pomaci torbesi gorani bosnjaci se eden soj.. toa ne e sporno i za toa ima mal milion istoriski dokazi ...ne treba mitologija za toa ...sepak mitilogijata e svojstvena za vizantisko-grckata kultura koja preku Konstantinovoto hristijanstvo se infiltrirala kaj nasite hristijanski sosedi pa duri i posiroko vo Evropa a genezata ja vlece uste od prastarata grcka mitologija kade dominiraat antropomorfni bogovi (bogo- covek).
   Nie kako potomci na slavnite, no za zal malku poznati za posirokata javnost,Bogomili sme bile i treba da sme malku podaleku od mitologiite...Vprocem toa od nas go bara i islamot kako,da go parafraziram golemiot Gazali,
 prirodna religija.
                       "Allah ni dade dve objavi;edna napishana-Kur'an azimushan i edna sozdadena -priridata"
                                                                                                   Muhammed-el-gazali

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42