Author Topic: Pomak ve arnavut gelin süslemeleri arasındaki benzerlik  (Read 29867 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline bogutevolu

• Charter member
Arnavut Gelini - Kosova

"Tijen Burultay
Kosova
Yüze sürülen beyaz toz ve üzerinde beliren geçmişin desenleri...
Alnı çevreleyen simgeler ve geçmişin altın sikkeleri...
Arnavut gelinin başı binlerce yıllık kültürel katmanın birikimi. "

Atlas dergisinden alındı..

Pomak gelini - Ribnovo köyü

You are not allowed to view links. Register or Login

Bu iki resim arasındaki benzerlikler hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.
Her iki gelinin yüzüne sürülen beyaz toz yada boya ilginç bir paralellik değil mi?

Not: Bu mesajımı acaba bulgarcaya tercüme edecek biri var mı? Sanırım buradaki ilginç detayla ilgilenecek arkadaşlar çıkacaktır.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
Üstt resimdeki gelinin gözleri açık, alt resimdeki gelinin gözleri kapalı   :D  Şaka bir yana herşeyiyle aynı kültürü yansıtıyor..
Kosovolı gelin epey altın almış anlaşılan zengin yere gidiyor :)

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser

benzerlikler var tabi onlar komsularimizdir onlarda bizim kültürümüzden ve güzel geleneklerimizden faydalaniyorlar .nede olsa bizim geliniz en güzelidir .

Offline merkur

• Senior member
bizim köydede eskiden verdiiniz linkteki fotograftaki süslenmis gelin gibi gelin süslenirdi alnına yanaklarına ve cenesine ama cene kısmına daha az süsleme yapılırdı sürülen beyaz boyayada leftika derlerdi erik agacından alınan zamk tabir edilen yapışkan bir madde eritilir leftika üstüne verilek desene göre o dogal yapıstırıcı sürülür,köyde süsleme işlerine bakan bayan alır pulları gelini önce yanaklarından baslardı süslemeye,yanak kısmı bitince kırmızı kadife üstüne çiçek işlerdi pullardan onuda gelini alınına yapıstırıdı en son ceneye ama cene kısmına küçük bir çiçek konurdu ondan sonra kırmızı saten kumastan yelpaze şeklimi desem öyle bir sekil verilmiş ve kumaş büzülür gelin kafasının üstünde tokalr yarımıyla tutturulur yandan aşagıya uzatılan tellerle gelin göz alıcı alımlı olurdu süsleme işi bitince yüzünü kapatıcak şekilde damat evine gidene kadar öyle durur gelin annesini evinden alınır,gelin önde ceyiz arkada calgıcılar eşliğinde damat evine gelinir,eskiden gelin at üstünde gidermiş ama biz o devre yetişmedik biz daha cok öküz arabası ve traktörlerlere yetiştik şimdi otomobille gidiyor ,damat evine cuma günü gelir gelin ve düğün baslar o garibim gelin pazar günü aksamına kadar o pullanmayı her gün yaptırır nerde o kuaför nerde o makyöz her sey dogal sade ve gelin cuma günü giydigi kıyafeti cumartesi giymez cumartesi günü gelinlik giyilirdi ama pullanma olmazsa olmazlardan bu defa gelini arkadaslarına varsa damat beyin kardeşleri ve ablalarına da pullanma yapılırdı cumartesi gündüz tüm gün süren düğünden sonra gece gelin hnm a takı merasimi yapılır ardından gelin bindallısını giyer ( şimdi gece lik yada pijama) oyunlar oynanır gec saatlerde de kınası yakılır ertesi gün köyün ortasında olan köy çeşmesine kına yıkanmaya giderler davul zurna eşliğinde ve artık pazar günü damat beyin günü öğleden sonra oturur evin önüne kurulan berber koltuguna otura kalka gecer o günü cünkü tras yaparken berber damatı o esnada takıya gelen olur damata yapılan takıdan sonra damat oyuna kalkar buda olmazsa olmazlardan bir şey böyle devam eder gider di askam olana dek traş biter düğün biter camiye gidlir damat evinden aksam namazı kılınır cami cıkısı cemaat dısında tüm kahvehanelerdeki insanlar davet edilir gerdek yemegine cagırılırlar imam önde damat yanında evin yolu tutulur eve gelinir damat gelin bir odaya iki şahit esliginde alınır imam nikahları kıyılır hocaya hediye verilir nikah kıyıd elinin emegini alsın diye ve gelen misafirlere kurulan sofralada yemek servisi başlar müthiş bir kosusturm olur yemek yenir duası edlir yeni evli çiftlere mutluluk dilenir ve üç günllük düğün böylece bitmiş olur süslemeyi yapan kadın yine iş basında bu defa yapıstırdıklarını temizlmeye koyulur işte kısaca bir pomak düğünü :)) vesselam.( dip not  babaannem gelin oldugunda rulini adı verilen gümüş paralarla yukarıdaki arnavut gelin de olan süstende  yapılmıs o dönemde babaanneme ,pomak milleti cok renkli bir kültüre sahipmiş
 ama hepsi elimizden kayıp gidiyor ve biz ardından sadece bakıyoruz :((

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
arada ki tek fark süsleme için kullanılan malzemeler ve kullanım yoğunluğu ama sistem ve tema aynı. Çene üstü, yanak üstü, burun üstü, kaşın altı ve üstü. Beyaz zemin süslemelerde ki bütünlüğü sağlıyor. Pomak gelininde daha renkli, çeşitli yoğun kullanılan süslemeler beyazın yoğunluğunuda otamatikmen arttırıyor. Resimsel anlatım ve teknikte biz bu beyaz renge Glaze diyoruz Bütünleyici unsur.

Offline Metka

• Forum fan
arada ki tek fark süsleme için kullanılan malzemeler ve kullanım yoğunluğu ama sistem ve tema aynı. Çene üstü, yanak üstü, burun üstü, kaşın altı ve üstü. Beyaz zemin süslemelerde ki bütünlüğü sağlıyor. Pomak gelininde daha renkli, çeşitli yoğun kullanılan süslemeler beyazın yoğunluğunuda otamatikmen arttırıyor. Resimsel anlatım ve teknikte biz bu beyaz renge Glaze diyoruz Bütünleyici unsur.

Merhaba daylek  , ben de % 100 katılıyorum.
Belki o zaman bu geleneksel sanat formu için, bizim toplum olarak uygulanan uygun bir terim bulabilirsiniz.
Bir erkek olarak benim önerim : Pomak arts face.
Bu sanata dair başka bir fikrin var mı?

Offline daylek

• Adviser
Metka! bencede bu süsleme sanatının Pomak toplumundan çıkan uygun bir terim kullanılarak adlandırılması gerekiyor ama buda tarihten getirilen bir adlandırma olmalı bence ve ben bu güne kadar hiç böyle bir tanımlama duymadım önce bunu araştıralım bence; bu yüz süsleme sanatına pomaklar tarafından verilen bir isim varmı? ben sadece yüz süsleyen kadınlara bizim oralarda Pullaç değildiğini biliyorum ama bu eyleme ne denir o konuda bi fikrim yok... Bununla ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilirmi acaba ? ...

Offline bogutevolu

• Charter member
Yüz süsleme sanatına "pullaç" deniliyorsa bu sanırım "pullama" eylemiyle ilişkili olmalı.. ne dersiniz ?

Offline daylek

• Adviser
kesinlikle pullama eylemi ile ilgili ama bu işi yapan yani gelini hazırlayan kadına verilen isim bu yani günümüzün kuaförleri gibi... ama direk eylemi anlatan bir tanımlama yok...

Offline Metka

• Forum fan
Ben İngilizce bir terim için uygun olduğunu düşünüyorum
ile dişi kişinin çizim tanımlamak için kullanılır.
Sanat there a style - "Body Art Culture".
Önerimi olduğunu - "Pomak arts face"

Offline karşılama

• Candidate member
  • *
Ynt: Pomak ve arnavut gelin süslemeleri arasındaki benzerlik
« Reply #10 on: May 15, 2009, 01:18 »
gelinlerin esmeri makbul olmadığından beyaz sürülür ayrıca saflığıda simgelediği için tercih edilirmiş pullama işlemi muhakkak yapılır.kazayağı ,tavukayağı ve merdiven denilen 3 motif kullanılırmış en son duvak ve tel peçe denilen ön kısmın yapılışı ile gelin başı hazırlanırmış.babaannemin tarifi böyle 90 yaşın üzereinde.

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
Ynt: Pomak ve arnavut gelin süslemeleri arasındaki benzerlik
« Reply #11 on: May 15, 2009, 02:20 »
pomakca adi var.  oda ( sharenye ) kullanilan boyalarin isimleri de  sharilo belilo  ingilizce de olabilir uluslararasi zeminde oldugumuza göre( pomak arts face) (sharenye)  boyama anlamini tasiyor ( nevestinsko sharenye ) gelin süslenmesi boyalama   sharen  (sharena nevesta )suslenmish gelin ,,SHARENYE:ashagida sarkinin adi ore shishe shareno ey süslü shishe . sarkinin son kisminda  diyor ki   koj tebe pieshe bez nevesta spieshe. seni kim icherse gelinsiz uyuyor.
burdada emine shirova aynisini anlatiyor  ( shareno )

Offline Синem

• Member
  • **
  • свобода в дъжда!
Re: Pomak ve arnavut gelin süslemeleri arasındaki benzerlik
« Reply #12 on: July 03, 2009, 14:08 »
evet rahmetli babaannem anlatırdı bu beyaz toz kırmızı allık olayını vay bee:D

Offline plevnepomak

• Senior member
« Reply #13 on: July 13, 2009, 21:37 »

Hayrabolu / şalgamlı köyü / Pomak gelini. alın ve yanakları işlemeli. Sene 1975 .
Pomakine nevesta/Bulka.

Resimdeki pomak gelini ablamdır.Bu arada eniştenin bacakları arasındaki afacanda malumunuz benim.

Offline Синem

• Member
  • **
  • свобода в дъжда!
« Reply #14 on: September 18, 2009, 13:36 »

Hayrabolu / şalgamlı köyü / Pomak gelini. alın ve yanakları işlemeli. Sene 1975 .
Pomakine nevesta/Bulka.

Resimdeki pomak gelini ablamdır.Bu arada eniştenin bacakları arasındaki afacanda malumunuz benim.

way bizim köy he poz da süpermiş:D

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42