Author Topic: Помаци от Тетевенско- Галата ,Градежница...  (Read 539577 times)

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
Преди минути в предаването на НЕКА ГОВОРЯТ на Росен Петровр отново показаха отношението на управата от община Тетевен към нашите помаци от Тетевенско. Това е махала Гечовото на Тетевен населявана само от Помаци. Болно е като гледам, как нашите хора от както се помнят до сега носят водата си от близко изградено изворче вода за битовите им нужди.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login
Специален ДНК мутации , които се появиха около 2000 години на редки haplotype е характерен за помаците. Честотата му увеличава в резултат на високо генетично отклонение в рамките на тази популация. Това показва, че помаците са изолирани населението с ограничени контакти със съседите си. Дървото линия ДНК на помаците предлага хипотезата, че помаците са потомци на древните тракийски племена !!!! Маринчо това беше цитит! взех го от Гръцки сайт, и съм го превел чрез автоматичен преводач!!! но ясно се вижда за кво става въпрос!!!



TOVA MI GOIZPRATI EDIN PRIQTEL OT GARCIQ.

Много интересно,как може да се докаже.?

Offline daczo

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 524
Quote
Специален ДНК мутации , които се появиха около 2000 години на редки haplotype е характерен за помаците. Честотата му увеличава в резултат на високо генетично отклонение в рамките на тази популация. Това показва, че помаците са изолирани населението с ограничени контакти със съседите си. Дървото линия ДНК на помаците предлага хипотезата, че помаците са потомци на древните тракийски племена !!!! Маринчо това беше цитит! взех го от Гръцки сайт, и съм го превел чрез автоматичен преводач!!! но ясно се вижда за кво става въпрос!!!
      Normalno.Pri zatvoreni obshtestva mnogo godini stava izrazhdane.Zatova blizko kryvni ne mogat da se zheniat.Gyrcite nishto novo ne otkrili.Niakolko sela pomashki v koito se zeniat mezhdu sebe si sled vreme vshistki sa rodnini.V Evropa celi dyrzhavi otvoriha granicite si tochno za tova.

Offline mira_gr

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 1
You are not allowed to view links. Register or Login
Много ми хареса книгата , много точно ни описва , нас помаците от Тетевенско, искам да попитам дали мога да си я закупя от някъде ,страхотна е а също така пише и за продядото на съпругът ми дядо Руснак , историята за неговото завръщане тук съм я чувала отдавна , той е починал на 90 и кусур години . :)Нашата фамилия е Руснаците . 8)


Фице сине , аз я имам книгата , все пак ми е бил дядо .. :) Тряя да я потърся и ще ти дам да я прочетеш . :)

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login

Фице сине , аз я имам книгата , все пак ми е бил дядо .. :) Тряя да я потърся и ще ти дам да я прочетеш . :)
  Eeee добре дошла тук, да потърсиш книгата за  да я прочета  ;)

Offline 52A21

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 1
Але вѝ снимки от Градèшница. Пръ̀вата е правена от ЧѢрвèна стенъ̀ или от Въшкавиїа зъб, не помна добря. Ше тỳра и други, ако нàмера, ма не знàм сега дè сѫм ги денъл.
Кằ ги сма͠лàвате тиїа снимки?



Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
<script src='You are not allowed to view links. Register or Login type='text/javascript'></script><noscript>You are not allowed to view links. Register or Login</noscript>


Edna ot snimkite, koito napravihme s nashiq saforumnik ot Lovech Venci

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
<script src='You are not allowed to view links. Register or Login type='text/javascript'></script><noscript>You are not allowed to view links. Register or Login</noscript>

Zabravih da spomena, che tova e dqdo Aliman ot Galata na 86 godini i sam pase , doi 60 kozi i ovce zaedno s malkite qreta i agneta.

Offline karaveli

  • Member
  • **
  • Posts: 38
дядо АЛИМАН-село Галата посетих ме го на 20.04 2011 год.Посрещна ни пред кошарата и позира облечен с носията за помаците от едно време,този човек е единствем мооже би със сърце което е съхранило частица от миналото.
Живота му не е бил лек от 7 годишен е бил главен да пасе кози ,разказа жена му баба Фериида и така е минал жовотът му ,има 3 сина и 1 дъщеря внуци и правнуци.Сам отглежда 60 кози отделно яретата и сам ги пасе и храни
на 86 год. е тои
нека потомците му се гордеят с него -да си жив и здрав дядо АЛИМАН
насълзих се като го видях ,посетих го благодарение на нашия съфорумник Марин от Галата.
ИСКРЕННО МУ БЛАГОДАРЯ ЗА ТОВА

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
Але вѝ снимки от Градèшница. Пръ̀вата е правена от ЧѢрвèна стенъ̀ или от Въшкавиїа зъб, не помна добря. Ше тỳра и други, ако нàмера, ма не знàм сега дè сѫм ги денъл.
Кằ ги сма͠лàвате тиїа снимки?



Нещо не могат да се видят тези снимки под този коментар, сигурно не са прикачени както трябва и затуй, ако е възможно да ги пуснете отново, трябва да са бая интересни, както и всички снимки от този, незнайно как оцелял помашки район в средата на Балкана!  ::)
Иначе, снимката на Дядо Алиман с носията е направо уникална, а след време ще е наистина много ценна!  8)
Поздравления за фотографите направили тази разходка по тези баири!  ;) :) ;)
 

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
Да и аз се учудвам как сме оцеляли и сахранили през толкова трудни моменти през годините от живота на Тетевенските помаци. Ние сме един малак остров в централна България наброяващ 7-8 000 помакар като Галата, Глоговор Градежница и Бабинци живеят само помаци!

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Тетевен и С. Бабинци




























Offline necho

  • Member
  • **
  • Posts: 17
  • Gender: Male

Offline isuf

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 296
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login Edna strahotna pesen izpalnena ot dvete sladki sestri4ki Iva i Tonika ;)
    Много хубава песничка БРАВО

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Карта на помашки селища (от Ловеч, Враца, Плевен)

Prof. dr. Kemal GÖZLER


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42