Author Topic: Помаци от Тетевенско- Галата ,Градежница...  (Read 538912 times)

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Еврика  рпървата от ляво е нана Фида ,на бащами на майкаму майка ,това са помакини от село Бабинци,това е родното ми село

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
Това е дядо Осман и нана Ата ,снимката е много стара ,дядо ми е починал когато баща ми е бил на 13 години,лека им пръст

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Сега приканвам да кажем всички заедно - Браво на  ficinka !!!!!
Браво, добра ученичка си, научи се как се поставят снимки тука!Радвам се много.
Сайтат е жаден за снимки от Вашият край  ficinka , давай още!
Тука е мястото кадето може да се сахрани паметта на вашите предци..

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
Това също са помаци от село Бабинци ,съжалявам че снимките излизат много размазани незнам защо така се получава преди да ги кача се виждаха по -добре

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
Това е нана Найла,лека и пръст тя ме е отгледала беше страхотен човек ,тя е майка на дядо Осман

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
В ляво е нана Ата а детето което държи е брат ми ,до нея е Сели ,и те са от село Бабинци а снимката е от 1989 гл

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
URL=http://img370.imageshack.us/my.php?image=spa1085.jpg] а това е за нашите приятели които са в далечната чужбина ,скоро виждали ли сте цъжнало минзухарче ,

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Искам пак да благодаря на Метка който ми помогна да разбера как да качвам снимки в този сайт, знам че някойй не са с добро качество  но ще направя нови на село Градежница където живея в момента и ще ги кача ,също и на някой неща от чеиза ми и носиите ни , а от събора ще снимам ансамбълът ни и ще кача клипче

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
fotakiev от постинга ти единствено може да се коментират иконите. Не мисли че езичниците приемали идулите си буквално. Тяхния мироглед за идулите си е бил като вашия. те ги приемали като прозорци, които им давали истенското отражение на митичните същества зад тях. Така например статуята на бог Зевс далеч не е била самия бог, според древногръцката митология бога се намирал на планината Олимп.
Тук е мястото да споменен и за траките, които се молили на подобни но каменни изображения. И до днес за икона на Св. Георги се използва каменна плоча на тракийския бог конник в параклис св. Георги намиращ се в село Заберново, М. Търново.
За ритуаното изкъпване също мога да бъда така обедителен стига да ме предизвикаш. 

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
ficinka, чудни снимки, благодаря задето ги сподели с нас! Една малка забележка от мен, приеми я като добронамерен съвет - мюсюлманите когато говорят за починалите казват "рахмета на Аллах да е върху тях " или "Аллах рахмет да стори (ейлесин)" /"Бог да е милостив към тях!"/.  

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Това тя го знае незнам обаче защо не го споменава.
ficinka само мога да те поздравя за това което си направила, колкото до молитвите като се видим ще ти обесня повече за тях.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Признавам си че не го знаех ,или ако съм го чувала не съм знаела какво означава, тъй че благодаря за съвета,е при нас лека им пръст се използва често когато говорят за починал човек ,поне от познатите ми хора е така,

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Наравнос това често се споменава и Алараметелесин, което е Аллах рахмет ейлесин или Даму дава Аллах рахмет или хаир. Скоро ако сме живи и здрави тук ще вкарам записките на Ибо Глогов, който напрадил едно добро иследване за селата Глогово и Градежница. Като си помисля тук е най-доброто място за тях.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
е сега чак се сетих че като говореха за починалите ни роднини баба ми казваше алареметлесин или реметлийката, но извинете ме както казах от доста време не съм  го чувала и не се сетих  това е истината

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Благодаря ти много, ficinka, за качените материали  ;D
Давай все така!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42