Author Topic: Помаци от Тетевенско- Галата ,Градежница...  (Read 538551 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
You are not allowed to view links. Register or Login
Йоан Дамаски е безпорен християнски теолог известен философ и догматик, но самия той не познава архиологията, каквато е днес.  
Йоан Дамаскин е един от наи почитаните духовници, на който се подпира  богословие и днес.Да се опитваш да го изкараш в грешка,защото не е познавал архиологиата е меко казано дръзко.
Архиологиата и богословието са във връзка, когато се гледа логичното и човешкото.А неговото богословие е пример за присъствието на Светиат дух..


You are not allowed to view links. Register or Login
В областите където е живял се върродил култа към богинята майка и се е разпространил в цяла Европа. Такива статоетки са открити и датират още от неолитната епоха.  
Не само там е имало култ към богинята майка.Има всякакви статоетки на идолистични богове.Казаното тук няма връзка с идеята ти, че статоите на дева Мария в католицизма,са по подобие на същите култови статои.Макар и в традиционното христианство да са разпространени иконите, няма нищо лошо да има статои не само на дева Мария , а  и на Моисей,Давид,Авраам....

You are not allowed to view links. Register or Login
Също така през периода Джармо в Йерихон са открити и статуетки на бог, богиня и детски бог, съставящи първия външен вид на триядата, която имала такава дълга история за Близкия изток. Така че бога син и богородица не са от вчера.
Казваш ,че VIII-хилядолетие преди ХР. са открити три статоетки и някои архиолози ги определят като три бога...
Първо, ясно се вижда ,че архиолозите не са били христиани и си нямат представа от христианство, второ имаш ли представа колко трудно се определят статоетки дали са идолски(богове) или са просто кукли за игра...
Назованите в христианството Бог отец,Богородица и Бог син са трите визирани според теб статоетки.Допусната е тук голяма грешка, защото дева Мария никога не е приемана за различна от човек, тоест не е обожествявана.

You are not allowed to view links. Register or Login
Освен това ако приемем примера на Дамаскин за жертвоприношенията ние ще достигнем до извода, че същото ще е и за изображенията. Както едните оправени към бог са разрешени, а другите не тъй като не са, така и изображенията отправени към демоните не са разрешени, а изображенията към бог са. Да но в такъв случей ние ще приемем истенските изображения, фотокопието на образа, а това което ни се предлага е пълна имитация и съвсем не отговаря на действителноста. наравно с Иисус започнали да се иконографират най-различни. Канонизират ли ги и хоп те става култ на преклонение.После има доколкото знам и някакъв модел, за икони се приемат само византийския стил, а днес се правят икони от какво ли не.   .
Фанатизма и Атеизма са почти равни по краиност неща.Нито едното не се приема от христианството и не води към спасение.Няма да забеавя думи на лубим духовник: "...в ада ще има специално място за строгите христиани..."
Затова ти давам следниат пример:Малко момиченце от православно семейство рисува с молив красив мъж на име Иисус по въображение.Вечер преди да си легне си казва молитвата "Отче наш..." коленичила не пред канонична икона а пред рисунката си.Бог няма ли да приеме молитвата и, като няма автентична икона?Бог нямя ли да приеме милитвата и изобщо без икона?Бог нямя ли да приеме всяка гореща молитва отправена от искренно сърце?


You are not allowed to view links. Register or Login
Аз лично в св. София видях бродирана икона на мария Магдалена. Примера с св. георги в М. търново също е показателен - релеф на тракийския бог конник.
Преди не всички са можели да четат.Иконографиата бива популярна по стените на храмовете, като разказ на библейски събития.Нищо лошо не виждам в избродирана Мария-Магдалена...
Релефът на тракийски конник, както и ти предполагаш наистина да е бил преди христианството.Даже вероятно да е бил езическо изображение, но след като хората  решават ,че им прилича на прочутиат и обичан св.Георги нещата се променят.Не недей да смяташ, че пак е идолско изображение.Тъй като св.Георги е изобразяван на иконите по подобен начин,христианите го приемат като икона..

You are not allowed to view links. Register or Login
За разпъването на кръста също. не мюсюлманите, а самите християни се съмнявали в това. Т. нап. гностика Василид, който е бил родом от Сирия, но живял и действал в Египет, учил в Александрия през 125-130 г. и бил автор на 24 книги. Според него Иисус не бил разспнат, неговото място на кръста било заето от друг. Много апокрифни евангелия са преближени до това твърдение. Голяма част от тях са унищожени, но фрагменти от тях останали като цитати тука там. Така например относно възкресението на Иисус в нито едно от каноничните евангелия не се дават подробни сведения. Дори и в най-старото от тях Евангелието на Марка. За това събитие не се дават сведения и в апокрифните евангелия начело с Евангелието на Петър. Спорет някой християнски общности Иисус избегнал дори и смърта. Това е споменато и в апокрифното Дяние на Йоан, в което се споменава как Иисус укривайки се в пещера се явил на учениците си казвайки им, че за тях той може да е разпнат, но в същия момент той е при тях.  
Преди да се събере Библията е имало  стотици писания.Най-много са били евангелията.Някои твърдят че Иисус не е разпнат, други че не е възкръснал,трети друго.Има доста гнустически течения..на мен лично ми е най-странно "Детство Иисусово"...в крайна сметка в Библията има четири евангелия, които по дух не се различават.
Затова, не се учудвай на Василид....

You are not allowed to view links. Register or Login
Възможно е идеята за смърта и възкресението на Иисус да е дошла от празника за смъртта и възкръсването на бог Атис, който подобно на Иисус бил роден от майка заченала девствена. Празника се чествал в Римската империя през пролетта и бил въведен по времето на император Клавдий (10 пр. Хр.—54).  Колкото до идеологията, че той станал жертва, за спасението на последователите му, това вярвание било възприето от почита към бог Митра, за който също се твърдяло, че е възкръснал и неговите страдания гарантирали спасението на поклониците му.
Богове много сред езичниците... някъде някои персонажи се покриват.Относно Месиата Иисус, идването му е предречено.Сам би трябвало да знаеш, че при всички народи има остатъци за минал потоп, и вяра в Бог или богове...
Обаче някои народи запазват всичко чисто, други пропадат навличайки си глева Божий..

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
fotakiev, можеше да бъдеш наистина убедителен, ама тази ирония с правописните грешки направо развали хубавия постинг...

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Съжалявам, пиша на латиница и използвам транслатор от латиница към кирилица и после не съм го проверил...

Tralala

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
fotakiev, можеше да бъдеш наистина убедителен, ама тази ирония с правописните грешки направо развали хубавия постинг...

Малцина не допускат правописни грешки... за жалост.

Фотакиев постът е наистина добре мотивиран ;)

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Малцина не допускат правописни грешки... за жалост.

Ставаше въпрос за друго. Малцина не допускат грешки, но и малцина са тези, които се подиграват с грешките на други. Проблемът е във второто.

Пък и откога транслатора от латиница към кирилица взе да замества "е" с "и" и "у" с "о" ( на няколко пъти в думите "архИология" и "статОетки")  ???

Offline fotakiev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
You are not allowed to view links. Register or Login
Ставаше въпрос за друго. 
Da Mustafa_b, stava vypros za drugo...
Stava vypros za ve4niat vi princip "kogato argumentite svyrshat,zapo4wat obidite".Obidite obiknovenno vklu4wat li4ni napadki s cel o4erniane na drugiat.

You are not allowed to view links. Register or Login
Малцина не допускат грешки, но и малцина са тези, които се подиграват с грешките на други. 
Malcina ne dopuskat greshki,no malcina ostanaha v saita, na koito ti e taka drago da im go poso4ish..

You are not allowed to view links. Register or Login
Проблемът е във второто.
Men ne me interesuvat drebnite napadki i  obidite,no za teb obida e vsiaka kritika i symnenie na dumite ti.
Posta ,koito citiram pokazva natrupan negativizym i revansh.

You are not allowed to view links. Register or Login
Пък и откога транслатора от латиница към кирилица взе да замества "е" с "и" и "у" с "о" ( на няколко пъти в думите "архИология" и "статОетки")  ???
Izlagaciata mi e ot iasna po iasna.Te4eiki mi misylta i pisheiki na latinica i sled tova kato go prevedesh s translator i ne go proverish izobshto , a go postnesh direktno, pokazva slabosti v pravopisa...


P.P.Ot izvestno vreme niamam interes da pisha, zashtoto se zagubi normalniat ton na dialog.I ot grupa hora se celi saita da stane klub na ednakvomisleshti.Mashinata ot selski,rodnini i averi , ako prodylji da raboti v tazi nasoka mnogo skoro ste si ostanete sami.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Виждам че се е създала една добра дискусия, а къде изчезна един от потребителите ,см6666мн, да не се е разочаровал от сайта, беше доста интересен

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
fotakiev, когато един участник повтаря на няколко пъти правописните грешки на думи в цитирано от друг юзер мнение, това, освен ирония (цинизъм) не знам по какъв друг начин да го нарека :

Цитат на: pomak BG в юни 04, 2009, 21:57:08
Quote
В областите където е живял се върродил култа към богинята майка и се е разпространил в цяла Европа. Такива статоетки са открити и датират още от неолитната епоха.
 

You are not allowed to view links. Register or Login
Не само там е имало култ към богинята майка.Има всякакви статоетки на идолистични богове.Казаното тук няма връзка с идеята ти, че статоите на дева Мария в католицизма,са по подобие на същите култови статои.Макар и в традиционното христианство да са разпространени иконите, няма нищо лошо да има статои не само на дева Мария , а  и на Моисей,Давид,Авраам....


И недей да ми вменяваш вина за членовете със забрана за достъп! Аз не съм нито модератор, нито Админ, нито дори "адвайзер". Аз съм обикновен участник тук. Ако имаш някакви претенции или пък адвокатски наклонности, е редно да се обръщаш към Администрацията на сайта.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or LoginКойто не е идвал в Тетевенският край,ето едно клипче да добиете поне малка предсатава за Тетевен и тетевенският балкан ;)

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login А това е от живата къртина която се парви всяка годи на на 25 май в местността Костина ,село Рибарица, залавянето на Бенковски то турците, знам че не е по темата за помаците но все пак всички живеем в България, ако на някой му е интересно нека гледа,скоро ще кача и клипчета на моето село Градежниза но засега има само това :)

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login Това е село Гложене, пак от Тетевенският край

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо
Само не казвай, че Гложене е помашко село, че Левски ще се обръща в гроба.

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо
Всъщност, и в това село имало от вашия сой - в махалата Асен. Брей, абе вие сте навсякъде... :D

Offline mirvam

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 327
  • Gender: Male
  • Помакът си е помак!
    • Ислям
You are not allowed to view links. Register or Login
Всъщност, и в това село имало от вашия сой - в махалата Асен. Брей, абе вие сте навсякъде... :D
Да Българин, ние сме навсякъде, но ти си първия който го призна ;)

crusader

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Да Българин, ние сме навсякъде, но ти си първия който го призна ;)
А дали самите "помаци" правят разлика между турци, българи-мохамедани, цигани, ислямизирани цигани...? Ето от тия има навсякъде!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42