Author Topic: Помаци от Тетевенско- Галата ,Градежница...  (Read 539062 times)

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
/][/URL]

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
Привет на всички помаци във форума. Изненадам съм от начина как в живота някои неща не ги забелязваме, оценяваме и виждаме. Защо трябваше да отида във Франция и да видя записа на DVD на певческата група "КЕНАР" с.Градежница?  ПРЕКРАСНИСА! Искам също да споделя, за което се гордея с това, хората, които работехме тази сезонна работа от 170 човека -70 бяха помаци и когато се разбере за другия какъв е колко топли и сърдечни ставаме, като че ли до нас е най-близкия човек и че има хора около теб на които можеш да разчиташ. ГОРДЕЯ СЕ , ЧЕ СЪМ ПОМАК!!!

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Привет pomag ,радвам се ,че отново си сред нас , така е покрай борбата ни да постигнем това което искаме , забравяме да се радваме и ценим това ,което имаме!Групата наистина е прекрасна , евалла на тези хора ,които отделят от свободното си време да се занимават с музика ,  да запазят песните ни живи ,имам възможността да бъда част от този колектив , и с ръка на сърцето мога да кажа ,че всички дават всичко от себеси да съществува и да се развива женска певческа група "Кенар",като се има впредвид трудностите които имат от финансова гледна точка тук е мястото да благодаря на всеки спонсорирал по някакъв начин тези хора, и също така да приветствам ако има желаещи да помогнат  да се обадят .Всяка помощт е добре дошла и ще бъде оценена подобаващо.Благодаря предварително. :)

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Ваня

  • Member
  • **
  • Posts: 26
Здравейте!
« Reply #1235 on: November 20, 2010, 21:01 »
Казвам се Ваня и живея в Плевен. Случайно открих този сайт и реших да се обърна към участниците тук, поради две причини.
Аз съм родом от Южна България, а детството ми мина в Родопите, тъй като родителите ми бяха строителни техници и няколко години прокарваха пътища в Родопите. Познавам хората от този край и винаги и навсякъде съм казвала, че са изключителни! Добри, скромни, искрени, гостоприемни. Ако чуждият човек успее да спечели тяхното доверие, те са готови да дадат душата си за него. Първата ми любов беше от едно село до Рудозем - Чепенци - невероятно момче.
Имам познати и приятели от различни градове и села в МОЯТА планина - там харесвам всичко - и хората, и природата, и носиите, и музиката! Там човек се чувства ИСТИНСКИ.
Сега живея на Север.
Но съдбата ме срещна с други чудесни хора - от Тетевенския балкан. Запознах се с тях случайно при едно пътуване до едно китно селце - Градежница.И това е втората причина да се обърна към вас с една молба. Ще изпратя това съобщение и ще продължа да пиша.

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
Re: Здравейте!
« Reply #1236 on: November 20, 2010, 21:34 »
    Вярвам ,че си искренна Ваня и те посрещаме с ''Добре Дошла '' в нашия виртуален помашки дом.
Ще се радвме ако си доволна не само от посрещането а и от престоя си тук.

Offline yusu

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 602
  • Gender: Male
Носиите в Тетевенския край.
« Reply #1237 on: December 29, 2010, 18:05 »
    Г-не Asakov, това е тема за носиите в Тетевенския край, айде ако може повече да не я мърсиш!

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login



Zdraveite na vsichki. Ne bqh vlizal tuk, no poradi facta,che otkrih tezi snimki sluchaino, nqmah tarpenieto da gi spodelq s vsichki pomaci ot Tetevensko a i ot cqla Balgari. Tezi snimki sa poslednite perdi obesvaneto v Sofiq na nashite hora ostavili legendi sled tqh i pesni se peqt za tqh. Sigoren sam, che nikoi ne gi e vijdal na snimka do serga a, samo predaniq, koi kak e izglejdal . TOVA SA  QKOB OT BREZOVO I OMER KACHAMACHKOV. Hvanati v Turciq i obeseni v Sofiq prez 1894g. Zaradi tova, che gi e hranila Rabisha kadana ot Glogovo e obesena i tq v Teteven na pazara za nazidanie. Ima i pesni za tqh !

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122

Причини за действието на комитите.

През 1890 г. Яко Тодоров от с. Брезово околия Тетевен област Плевенска се откупува да не служи войник, като дава 50 броя златни напольона (жълтици) на кмета от град Тетевен и през 1891 г. Яко Тодоров бива отново потърсен за войник от новия кмет на Тетевен, като Яко Тодоров не е снабден от първия кмет с документ за откупа му да не служи войник и новия кмет аз са се откупил, като съм дал 50 броя жълтици на кмета преди една година време и други жълтици нямам да дам нито пък желая да служа войник след като сам се откупил. Кмета му казва документа представете черно на бяло за да ви освободим. Тогава Яко казва да потърся тогава в къщи си документа за управлението и заминава за домът си и казва на своята стопанка жена. Мене ме търсят за войник да служа пък аз поради година време се откупих със 50 броя жълтици на стария кмет, но неми е дал тапия, като ме излъгал ими е изял парите, но аз други пари нямам да дам и войник няма да ида но борча ще потърся борчлия да не оставам никому.
Яко взима пушката и патроните и казва на своята жена: Аз отивам и може да се не върна ти добре ще гледаш децата до като пораснат аз първо ще потърся стария кмет на Тетевен за жълтиците, като взе от мен да ме ….. сега да ставам комита.     
































Комитата Уна Мъсърлийски

От село Галата, околия Тетевен става комита заради жена си, че него обича за мъж. Той приема комитския живот и отива в гората и когато той се доближил до домът на жена си в с. Галата по това време минава Алю Манов от същото село и почуква по задника жената на Уна Мъсърлиев, който е наблюдавал от близо и след два дена Алю Манов е отведен от Яко Тодоров към местността Сив кладенец да му каже каде е оставил пари и ако се не върне да си вземе Алю Манов от там с щели да го отведат от селото и когато се показал Уна Мъсърлийски и казал на Алю Манов корави ли бяха гъзарете на моята жена, когато я чукна завчера в двора кажи сега на мене отплата към теб.
Тогава Уна Мъсърлийски отпочва най-жестоко мъчение към Алю Манов и безобразие, като най-после го убиват за отмъщение на това време.
По време на засада за обир на една къща в с. Добревци от всички комити на Яко и Омер ….. раняват Уна Мъсърлийски и той разбрал, че те ще го убият за дето не хванат жив да ги изкаже той успява да се скрие и се явява при една стара жена, която го прала и забелязана от комшиите, че пере кървави дрехи и когато дошла полицията на проверка и те намерили Уна Мъсърлийски там ранен. Полицията го отвела в Тетевен и след оздравяването му обещали че ще го пуснат но да каже кои са хранили комитите по селата и след като изказал всички, който са хранили комитите и са заловени и осъдени някой на смърт, като Рабиша кадъна и др. са обесени в Тетевен, където се намира сега Дапа.
Там е обесен Уна Мъсърлийски, Рабиша кадъна и др. по време на обесването на Рабиша кадъна Яко и Омер са били в Равни камък и Яко е казал на Омер дай ми твоята пушка да ударя прокурора в челото по между веждите и да спасим нашата хранителка Рабиша кадъна. Тогава е отговорил Омер недей да гърмиш, че плевенската потеря е тук и ще ни хванат нека я бесят Рабиша кадъна, аз и давах пари да отиде в Турция да живее тя не иска за пусто Бабинци, сините сливи и студената вода. 



Комитата Омер Качамачков


От село галата околия Тетевенска поради не изплащане военния данък към държавата Омер отказва изплащането и става комита 1892 г., като за тогавашното време е било по изгодно такива разбирания, са имали хората предпочитат комитски живот за обири и отмъщения с някой личности и в продължение на две години комитски живот. Власт отпочнала задържане на близките на Омер и неговото сестри и жена да кажат идват ли комитите при тях и дават ли им хляб.
1893 г. през лятото когато Омер и негови другари са били край селото в махала Глогова Рамо Авин казал на Силюманчето Глогов съветник на селото какво става със сестрата и жената на Омер Качамачков в Тетевен иди ги пуснете да не гладуват жените там а съветника Силюманчето Глогов отвърнал нека ги по маскарят джандарете още па ще ги пуснат в момента Омер бил в ….. край селото и чул разговора на рамо Авин и  Силюманчето Глогов.
След три дена Омер Качамачков и неговите другари решават да хванат Силюманчето Глогов и си отмащават цестоко към него и при завръщането си с косата на рамо косил по Градежница негова ливада в Джамийска махала го спира Делийката да и направи снопето и той направил снопето ….. и тръгнал за махала Глогово и над езерото под поляната Омер направил засада до един голям бук карай пътя идвайки на Силюманчето Глогов по пътя Омер излиза и застава Силюманчето Глогов да хвърли косата и той я хвърлил тогава Омер го подкарал по дерето на Мунюв вол, където се събрали с останалите другари и заедно подкарали Силюманчето по пътя …….. Бабинци, където са го измъчвали край могилата на пътеката за Тетевен и най после разстреляли там за отмащение на Омер Качамачков и др.
Даните са събрани от 115 годишния Асан Силков и 92 годишния Рушид Ас. Мунев.





Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
5 Рабиша Качамачкова

Рано са раниле
една заран рано,
джандаре, стражаре
зора ги зазори
горе през Бабинци
слънце ги огря
в село Градежница.
На среща им иде
бела кадъна
с ешмак забрадена,
с котли на рамо
и те си я питат:
– Ше ли да ни кажеш
каде са намира
Рабиша – кадъна
Дели Омерица
Рабиша Качамачкова.
А тя си им дума:
– Джандаре, стражаре
азе съм същата
Рабиша – кадъна
Дели Оомерица
Рабиша Качамачкова.
Те си и думат;
– Рабишо, Рабишо
котлите наливай,
у вас ги занеси,
назади са врани,
с назе ше додеш
ние ше та водим
в град Тетвене,
че тебе та вика
черния прукурор.
Рабиша – кадъна
котлите наляла,
у тя ги занела,
дете подаяла,
назад са вранъла,
че я поведоа
джандаре, стражаре
нагоре вуз Водна.
Като стигнъа
на студено кладенче,
че те си седнъле
да си починат,
вода си пийнъле
и я леко питат:
– Рабишо, Рабишо,
Рабишо – кадъно
ти да си ни кажеш
кадя си денъла
Омер Качамачков,
Уно Масарлйски,
и Яко войвода.
Рабиша им дума:
– Джандаре, стражаре
аз ги незнам,
не съм ги виждала.
А те си и думат:
– Рабишо, Рабишо
ти ще си кажеш
и майчиното мляко,
като та заведем
в град Тетвене.
Като утидоа
в град Тетвене
насреща им иде
черния прукурор
и той си е пита:
– Рабишо, Рабишо
ти ше да ни кажеш
кадя си денъла
Омер Качамачков,
Уно Мъсарлиев
и Яко войвода.
Ти ше да ни кажеш
ка си им месила
бели квасници
сас мед намазани
и с ейца пржени.
Кажи Рабишо кажи
недей да ни лъжеш,
че за теб са ушити
две бели ризи
една с ракаве
друга без ракаве.
Че я заведоа
на стария пазар
в град Тетвене,
и я качиа
на ново бесило.
Рабиша му дума:
– Господин прукурор
човек намерете
и го изпратете
в село Градежница
той да ми донесе
мойта мъжка рожба.
Черния прукурор
човек е намерил
и го е изпратил
дете да донесе.
Детету и дават,
и тя гу пуема
и на дете дума:
– Бузай, нани
бузай джанам
Сюлеймане
че това ше ти е
последното мляко.
Дете я в очи гледа
и неще да бозае,
а тя му учите мие
с бистрите си слъзи.
Прокурора тръси
кой да я обеси
никой не се съгласява.
Най ми се обади
пустия Васил Банов
от град Тетвене,
на важе е качва
въжето се къса,
той пак е качва
въжето се пак къса.
Отвъди в церака
Яко – Омер дума:
– Я ми дай Омере
твойта тънка пушка
с дванайсет патрона
та да си удара
черния прукурор
между двете очи
в скличените вежди.
Омер си му дума:
– Недей Яко, недей
че градъ е малък
и ше си ни фанат.
Нека си е бесат
че аз си и виках;
в Турция да е заведа
а тя си ми вика:
“Недей Омере, недей
че ми е мило
за сините сливи,
за жълтите присаде
и тикви тънкокорки.”
Турчина е дражал
пестотин годин
жена не е бесил,
пуста България
ка е станъла
и жените беси.
 Яко Тодоров е роден в махала Брязово, Тетевенско. Образувал чета, сред които били Омер Качамачков, Уно Масарлийски, Асан на Мехмедо и пр. Всички те отказали да служат в българската армия и хванали балкана. Яко и четата му скитали по горите от 1892 до 1894 г. Яко бил заловен по дипломатичен път от турските власти депортиран и обесен в София. Още приживе ятаците му сред които била и Рабиша Качамачкова, от с. Градежница били изловени и осъдени в Тетевен от военно-полеви съд.

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
Do kolko to mi e izvestno. Omer e bil dreben, slavb, rus i veche na vazrast. Qkob e bil mlad i edar maj. Taka, che sami mojete da poznmaete koi e Omer Kachamachkov

Offline pomag

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 122
Специален ДНК мутации , които се появиха около 2000 години на редки haplotype е характерен за помаците. Честотата му увеличава в резултат на високо генетично отклонение в рамките на тази популация. Това показва, че помаците са изолирани населението с ограничени контакти със съседите си. Дървото линия ДНК на помаците предлага хипотезата, че помаците са потомци на древните тракийски племена !!!! Маринчо това беше цитит! взех го от Гръцки сайт, и съм го превел чрез автоматичен преводач!!! но ясно се вижда за кво става въпрос!!!



TOVA MI GOIZPRATI EDIN PRIQTEL OT GARCIQ.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42