Author Topic: Osmanlı, Türkiyeli, Türk  (Read 6670 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Subeyi Kurt

 • Forum fan
 • *****
 • Posts: 3439
 • Gender: Male
Osmanlı, Türkiyeli, Türk
« on: June 02, 2009, 14:10 »
Osmanlı, Türkiyeli, Türk
Zaman zaman, PKK'ya karşı tavır koymadığı için DTP'den şikâyetçiyiz. Ya böyle bir siyasi parti Meclis'te bulunmasaydı, barış yolunda ilerlemek zorlaşmaz mıydı? Siyasi temsil, Türkiye'nin elindeki en önemli kozlardan biri. İkinci şansımız, geniş halk kitlelerinde, Türk- Kürt kardeşliğinin bozulmamış olması.
Hüseyin Dayı isimli okurum, Kemal Karpat'ın 25 Mayıs 2009 tarihinde sütunumda yayınladığım düşünceleri üzerine bana bir mektup göndermiş. Önce, Prof. Karpat'ın Türklükle ilgili görüşlerini hatırlatayım: "Osmanlı döneminde yönetim, Türklerin elindeydi. Ama o devirde "Türk" demek, Osmanlı ve Müslüman demekti. Etnik bir çağrışımı yoktu. Türk tanımı, 1930'larda değişti. 1930'da Serbest Fırka, halktan büyük destek alınca, Cumhuriyet Halk Fırkası, yobazların, dincilerin muhalefeti körüklediğine inandı ve Osmanlı-İslâm kültüründen ayrılabilmek için "köklerimize dönmeliyiz" dedi. Bu kökleri, Orta Asya'ya ve Türklüğe bağladı. Osmanlı- İslâm kültürünü böylece reddetti. 1932'de Türk Kongresi bu sebeble toplandı. Ama, devlet seviyesindeki gelişmelerle, halk seviyesindeki gelişme ayrı mecrada sürdü. Toplum, devletin dayattığı görüşü kabul etmedi; kendi sentezini yaşadı. Millet, "Sen Kürtsün, ben Türküm" diye bir ayırıma gitmedi."
Hüseyin Dayı, Karpat'ın görüşüne şu satırlarla katkıda bulunuyor: "Kemalistler, hemen bütün dillerin Türkçe'den doğduğunu iddia ettiler; Atatürk'ü de buna özendirdiler. 1932'de başlayan Türk Dil Kurultay'ları, Güneş Dil Teorisi tezini yerleştirmek maksadını gütmüştür. Türklük, Türkmenlerin, Kafkasyalı kavimlerin ve Kürtlerin birlikteliğini ifade eder. Önce Tacikler ve Araplar, sonra da Avrupalılar bu kitleye Türk demişlerdir. Daha sonra Rumeli'ye geçilince, Pomaklar ve Boşnaklar da aynı yapıya eklenmiştir. Hazar Denizi'nin çevresinden Avrupa içlerine kadar uzanan alandaki bütün Türk fetihleri bu kitlenin eseridir. Dil meselesi fazla abartılmıştır. İşin aslı, 'Tek ana dil' değil, 'Tek ortak dil'dir. Türk tarihinin bilinen dönemlerine hiç katılmamış olan Yakutlar, sırf dil benzerliğinden dolayı Türk kabul edilmektedir. Buna karşılık tarihimizin her sayfasında, coğrafyamızın her karışında can ve kanlarıyla fedakârlıkları bulunan Abhaz, Arnavut, Boşnak, Çeçen, Çerkez, Kürt, Laz ve Pomak gibi sosyal gruplarımız akraba olarak bile zikredilmemektedir. Halbuki onlar ailemizin de içindedir. 'Türk' dediğimiz kitlenin ismi, aslında 'Türkmen' idi. Türk ise, bir etnik grup ismi değildi. Osmanlı'daki bütün Müslümanları kasteden bir unvandı ve 20. yüzyıla kadar Batılılar da 'Türk' denince o terkibi anlardı. Şimdi bazı çevreler, 'etnik isimleri tanıyalım' diyorlar. Bu teklif doğrudur ama, bütünlüğün isminin ne olacağını kestiremiyorlar. 'Osmanlı' deseler bir türlü, 'Türkiyeli' deseler bir türlü... 'Türk' deseler eski anlam unutuldu; bu yüzden itiraz edilecek. Velhasıl, Türkçü ideologlar, bu milleti isimsiz de bıraktılar, ortak değersiz de bıraktılar."
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline bogutevolu

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 1000
 • Gender: Male
Ynt: Osmanlı, Türkiyeli, Türk
« Reply #1 on: June 02, 2009, 16:42 »
İçime doğmuş olsa gerek.. Çünkü bir hafta önce yolda dalgın yürürken aklıma ana dil ile ortak dil diye iki kavram gelmişti. Onları düşünüyordum. Orada bir ülkede mesela Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan farklı kökenli insanların ana dillerinin farklı olmasına rağmen zorunlu olarak bir ortak dile sahip olması gerektiğini düşünüyordum. Her ne kadar bana annem ve babam büyük ölçüde kendi aralarında konuştukları dil olan Pomakça değil, Türkçe konuşmaktaydılar. Bu nedenle ben garip bir ikilem olarak kendi ana dilimi değil ortak dil olan Türkçe öğrenmiştim. Bu neden mi önemli .. Çünkü kanaatimce kişinin ilk öğrendiği dil ile kendi mental zihni oluşur. Mantıksal dizgeleri ve süzgeçleri o dile ve o milletin algı şemalarına göre çalışır. Daha sonra başka dili öğrense bile o dilde düşünemez. Düşünse bile o öğrendiği ikincil dil aslın yerine geçemez. Yani o nedenle ben kökensel kimlik açısından Pomak bir ailenin evladı olsam da bütün zihinsel ve mental yapısı itibariyle kendisini Türk hisseden bir adamım. Başlarda Pomak kimliği ile ait olunan büyük millet aidiyeti bilinci arasında bir çelişki var mı diye düşündüm. Başkasını bilmem ama Türkiyede doğmuş, ana dilinden önce Türkçe öğrenmiş, Türkçe düşünen haliyle Türk gibi düşünen bir adam olarak benim gerçeğim budur ve bunda bir çelişki bulmuyorum.

Diğer taraftan makalenin özü Türk kavramının Osmanlı döneminde ırk açısından Türk kökenli olmak yerine Osmanlı müslümanlarını temsil etmesine dair bizim Pomak kültürümüzdeki bir deyim bunu açıklamaktadır.  Pomakçada "Aga si turçin da si vervaş" yada diye buna benzer bir deyim var. Bu deyim "Türk isen inanırsın" olarak tercüme edilirse de bunun tam anlamı "müslüman isen inanırsın" demektir.  Yani Osmanlı döneminde Balkan toplumlarından bir kimse müslüman olduğunda ona "Türk oldu" denmekteydi.

Bu anlamda özellikle Rumelinde Türk kavramı ile müslümanlık içiçe geçmiştir. Yada daha doğru bir tanımla aslında Türkmen ile Türk kelimesinin farkında olduğu gibi Türk kavramı daha güçlü dinsel bir içerik sahibidir. Zaten bu anlamıyla Türk kavramı Türkiyedeki bütün Rumeli ve Kafkasya kökenli müslümanlar arasında itirazsız kabul görmüştür.

Tabi son yıllarda ortaya çıkan ve Türk kavramını ırksal bir kökene indirgeyen yaklaşımlar zaten açıkça Pomaklar dahil bir çok unsurdan "Türk milletinin çatısı altında birleşmiş, et ve tırnak gibi kaynaşmış insanları " muhayyel Türk milletinin düşmanları ilan ederek  o çatıyı başımıza yıkmak gayretindedirler.  

Offline Тоска

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 2347
 • Gender: Male
 • % 100 + POMAK
Ynt: Osmanlı, Türkiyeli, Türk
« Reply #2 on: June 02, 2009, 16:52 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Tabi son yıllarda ortaya çıkan ve Türk kavramını ırksal bir kökene indirgeyen yaklaşımlar zaten açıkça Pomaklar dahil bir çok unsurdan "Türk milletinin çatısı altında birleşmiş, et ve tırnak gibi kaynaşmış insanları " muhayyel Türk milletinin düşmanları ilan ederek  o çatıyı başımıza yıkmak gayretindedirler.

Genel bağlamda yazınızın son paragrafına istinaden daha bir kaç gün önce vukuu bulan bir olayı ele alalım.

You are not allowed to view links. Register or Login

Vay be biz pomakları türkler için iç düşman ilan eden nihal atsızın bile neredeyse kemiklerini sızlatacaklardı  :D

  
 

  Amenna biz bu şekilde temiz kalple düşünelim ama bu ülkenin osmanlı mirası üzerine kurulduğunu ve türk tanımınında osmanlı ile özdeşleştiğini asla unutmayalım.  Kendini orta asya bozkırlarında sanan bu tipler olduğu sürece işimiz zor ve manipülasyonlara açıktır. İyiki bu tiplerin sayısı az ve genel olarak akl-ı selim hakim.


 Bilinmesi gerekirki 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyıl başında meydana gelen kötü olaylar esnasında bizi tebaası olarak kabul edip kol kanat açan türkler ile aynı milleti tekrar birlikte inşa eden pomaklar arasında hiç bir zaman husumet olmaz ve olmayacaktır.  

Offline daylek

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 551
 • Gender: Female
 • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Ynt: Osmanlı, Türkiyeli, Türk
« Reply #3 on: June 02, 2009, 17:53 »
inanamıyorum yaaa Toska bu verdiğin link nedir abicim? ya böyle bir önerge vermeleri bile komik bi kere sormak istiyorum bir Türk anatomisi nasıl oluyormuş? dahası eğer böyle bir uygulama olursa daha ütopik düşündüğümüzde Türkiye'de ki kendini Türk olarak tanımlayan insanları yani nerdeyse belki daha fazla nüfusun yarısını sınır dışı etmek zorunda kalırlar e tabi ki Balkanlar tayfasından gelen nüfusun karışmışlık oranınıda unutmamak lazım yandık abicim :D :D :D

İşin şakası bütün bunlar ütopik emellere sahip kafatasçı zihniyetin saçmalıkları...

Ve itiraf ediyorum Sayın Subigi kurt beni şaşırttınız... :)

Offline plevnepomak

 • Senior member
 • ****
 • Posts: 182
 • Gender: Male
Ynt: Osmanlı, Türkiyeli, Türk
« Reply #4 on: June 03, 2009, 00:17 »
You are not allowed to view links. Register or Login Bilinmesi gerekirki 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyıl başında meydana gelen kötü olaylar esnasında bizi tebaası olarak kabul edip kol kanat açan türkler ile aynı milleti tekrar birlikte inşa eden pomaklar arasında hiç bir zaman husumet olmaz ve olmayacaktır. 

Bu tür düşünce ve  öğretilere karşıyım.Kimse biz pomaklara kol kanat açmadı. hiçbir zaman da sığıntı olmadık. Osmanlının balkanlarda ve sonradan Türkiye Cumhuriyetinin temelinde biz pomaklar  O kol ve kanatların ta kendisiydik..

Offline Тоска

 • Charter member
 • *****
 • Posts: 2347
 • Gender: Male
 • % 100 + POMAK
Ynt: Osmanlı, Türkiyeli, Türk
« Reply #5 on: June 03, 2009, 00:21 »
Quote
aynı milleti tekrar birlikte inşa eden pomaklar


Kardeşim burada herşey aşikar fazla söze gerek yok ;) Benim dedelerim zaten kaçmadı buraya davet edildi! Ayrıntılarını özel olarak paylaşabilirim. Selamlar

Offline bello

 • Adviser
 • ****
 • Posts: 588
 • Gender: Male
 • Göçler, göçler, göçler...
Ynt: Osmanlı, Türkiyeli, Türk
« Reply #6 on: June 03, 2009, 18:59 »
Bu sayfada yazılanlara katılmamak mümkündeğil.
Özlediğim bir tablo uzun zamandır. :)


Offline iskeceli

 • iskeceli
 • Adviser
 • ****
 • Posts: 296
 • Gender: Male
Ynt: Osmanlı, Türkiyeli, Türk
« Reply #7 on: June 04, 2009, 01:30 »
benim pasaportumda biyometrik fotograf var .insanin anatomomisi yapmazlar .sadece özel bir resimdir  yakinda bütün dünyada uygulamaya gecilecek bazi politikacilar atiyor ve onlara reklam yapan medya yaziyor abartiyor bu sekilde gazetesini satiyor medyaci kamuoyu yaratiyor bunlari yazan da radikal gazete imis adindan anlasiliyor ne oldugunu .asagida bir biyometrik fotograf ornektir fotograf cekilirken kafayi metreyle ölcmezler resim orta yerde olmasi gerekir ve cok kücük veya büyük olmasin cok büyük fark da yok normal fotograftan.

Offline iskeceli

 • iskeceli
 • Adviser
 • ****
 • Posts: 296
 • Gender: Male
Ynt: Osmanlı, Türkiyeli, Türk
« Reply #8 on: June 04, 2009, 03:23 »
You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42