Author Topic: Bulgaristan'ın başörtülülere vize ayıbı  (Read 3954 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AlperenKIRIM

 • Advanced member
 • *****
 • Posts: 358
Bulgaristan'ın başörtülülere vize ayıbı
« on: June 03, 2009, 17:36 »


Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu vize için başvuran 66 yaşındaki Selver Dönmez'i önce kovdu, sonra da başını açtırdı.

Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurusunda bulunan başörtülülere vize vermeyeceğini açıkladı. Konsolosluğun dört ay önce başlattığı uygulamaya Bulgaristan'a gitmek isteyen başörtülüler tepki gösteriyor.

Konsolosluğun en son mağduru 66 yaşındaki Selver Dönmez oldu. Bundan 41 yıl önce Bulgaristan'dan Türkiye'ye göç eden ve Türk vatandaşlığına geçen Selver Dönmez, Bulgaristan'da yaşayan 87 yaşındaki babası ile 85 yaşındaki annesini görmek için Bulgaristan'a gitmeye karar verdi.

Vize almak için Bulgaristan Başkonsolosluğu'na giden Selver Dönmez, konsolosluk yetkililerinin akıl almaz talebi ile karşılaştı. Konsolosluk yetkilileri, yaşlı kadına vize için başı açık fotoğraf vermesi gerektiğini ifade ettiler.

Pasaportunda başı kapalı fotoğraf olduğunu bu yaşta başı açık fotoğraf veremeyeceğini belirten Dönmez, konsolosluk görevlileri tarafından dışarıya çıkartıldı. İkinci kez randevu alan ve başı açık fotoğraf veren Dönmez ancak bu şekilde vize alabildi.

BULGARCA KONUŞUN BASKISI

Selver Dönmez, konsolosluğun başı açık fotoğraf vermeyenlerin randevularını iptal ettiğini belirterek, 'AB üyesi olan bir ülkenin konsolosluğuna bu hiç yakışmıyor' dedi. Selver Dönmez, ayrıca vize kuyruğundaki Türk vatandaşlarına Bulgarca konuşmaları için baskı yaptıklarını tercümanlık yapmak isteyenlerin ise konsolosluk yetkilileri tarafından azarlandığını söyledi

VİZESİ İPTAL EDİLDİ

Selver Dönmez böşörtülü fotoğraf verince vizesi iptal edildi. İkinci kez bankaya 25 TL randevu ücreti yatırarak vize randevusu alan Dönmez, müracaatında başı açık fotograf verince Bulgar vizesini alabildi.

Kaynak: Yeni Şafak

Offline Subeyi Kurt

 • Forum fan
 • *****
 • Posts: 3439
 • Gender: Male
Ynt: Bulgaristan'ın başörtülülere vize ayıbı
« Reply #1 on: June 03, 2009, 22:49 »
Ara sıra böyle şeyler olsun ki bazılarımız erkenden rehavete kapılmasın. Kurt tüyünü değiştirir, huyunu asla.
Bu arada gereken tepkinin verilmesi de farz olmuştur. Bunlar sıradan veya tesadüfen olan şeyler değildir. Plan ve program dahilindedir. Kulağınıza küpe olsun, sonra demedin demeyiniz ;)

Offline merkur

 • Senior member
 • ****
 • Posts: 126
 • Gender: Male
Ynt: Bulgaristan'ın başörtülülere vize ayıbı
« Reply #2 on: June 06, 2009, 18:04 »
Reuters:Bulgaristan Müslümanlarının, aşırı milliyetçi grupların ırkçı ve ayrılıkçı tutumları nedeniyle zor günler geçirdiklerini yazdı.

Türkler ve Pomaklardan oluşan Bulgaristan'daki Müslümanların sorunlarına dikkat çeken özel bir haber yayınlayan Reuters, son 2-3 yılda camilere ve Müslümanların diğer yapılarına yönelik 100'ün üzerinde saldırı düzenlendiğini kaydetti. Haberde, Müslümanlar ve Hıristiyanların yüzyıllardır yan yana yaşama kültürünün, aşırı sağcı "ATAKA" partisinin popülerliğinin artması ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik kampanyalarda diğer sağ partilerin de Müslümanlara yönelik tutumlarının sertleşmesi sebebiyle çatırdamaya başladığı belirtildi. Müslümanların, 5 Temmuz'daki seçimlerin ardından milliyetçilerin koalisyon hükümetine katılması halinde, son 20 yılda elde ettikleri sivil hakları kaybetmekten ve 1980'lerdeki baskıların yeniden yaşanmasından endişe ettikleri dile getirildi. Bulgar hükümeti, 1980'li yılların başında, 'Bulgarlaştırma' adı altında ülkede yaşayan 1,5 milyon Türk, Pomak ve Çingene'ye karşı bir asimilasyon kampanyası başlatmıştı. 1989'da 400 bin Türk, asimilasyona direndikleri için zorla Türkiye'ye göçmüştü.

Reuters, komünist rejimin 20 yıl önceki baskı kampanyasına karşı başlattığı açlık greviyle direnişin öncülerinden olan 65 yaşındaki Mustafa Yumer'in "eski kâbus geri gelebilir" şeklindeki ifadelerine de yer verdi. Bazı siyasi çevrelerin Müslüman karşıtı üslubunun etnik nefreti kışkırttığına dikkati çeken ve "eski yaralar açılabilir" diyen felsefeci, emekli öğretmen Yumer, "Hepimiz çok tedirginiz. Halk, aşırı sağcı partilerin üslubundan, Bulgaristan'ı tek etnik grubun ülkesi olarak görme amaçlarından ürküyor." dedi. Haberde, ATAKA lideri Volen Siderov'un, bir seçim konuşmasında, Müslümanlar hakkında söylediği, "Eğer yerimizde oturursak, Bulgar vatanseverleri gibi çalışmazsak bir gün ülkenin bütün bölgelerini işgal edecekler." sözleri hatırlatıldı. Bu partinin seçimde, "Türkiye'ye AB'de yer yok" sloganını kullandığına dikkat çekildi. Reuters, Müslüman dinî liderlerin, baskıların, yabancı kökenli bazı dinsel eğilimlere sempatinin artmasına yol .......

Offline merkur

 • Senior member
 • ****
 • Posts: 126
 • Gender: Male
Ynt: Bulgaristan'ın başörtülülere vize ayıbı
« Reply #3 on: June 06, 2009, 20:41 »
You are not allowed to view links. Register or Login<div style="background:#000000; padding:7px 0px  7px 7px;"><span style="

BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42