Author Topic: Peperuga - Pamparuga (Ritüel)  (Read 8768 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Peperuga - Pamparuga (Ritüel)
« on: July 06, 2009, 13:25 »
Peperuga peperuga dodola vay duduole vay gugu oy lüle

Peperuga german dede ritüeline benzer bir şekilde yağmur yağması için yapılan bir ritüeldir. Slav mitolojisine
aittir.

Papeluga "cennete git ve kapıları aç ve yüksekten yağmur gönderki ekinler büyüsün"

Kuzey yunanistanda 8 yaşından 10 yaşına kadar purpirounayı çağırlar
Bulgaristanda  10 yaşından 12 yaşına kadar & 15 yaşında kız çocukları preperuga/peperugayı çağırırlar.
Sırbistanda Dodola ismi verilen bekar erkek çocuk prpatsı/parparuşe çağırır.

Kuzey bulgaristan ve Orta rodoplarda pomaklara tarafından pamparuga - paperuga olarak bilinir.

Ayrıntılar gelecek ....

Offline plevnepomak

• Senior member
Re: Peperuga - Pamparuga (Ritüel)
« Reply #1 on: July 06, 2009, 22:35 »
Ayrıntılar gelmeden ,,, Germen dedu konusunu bir açıversen.  ne dersin!!

Herkesin düşüncesi kendisini bağlar, ancak bu ritueli yaşayan ve yaşatan bir Pomak olarak benim gerçeğimi de kimse değişteremez.Pomaklarin geçmişinde  her ne inanç yaşandıysa ,  yaşanmıştır. gelmiş geçmiştir.bu hırıstiyanlıkta olabilir Bogomollikte ! Gerçeği kabul etmek niye canınızı sıkıyor anlamadım. anlatmak isteyen buyursun anlatsın. konunun kapanmasına hiç gerek yoktu.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #2 on: July 06, 2009, 23:19 »
Plevne kardeşim haklısın ama ne yazıkki içimizde inanmak istediği şeye inanan sözde pomakımsı nesneler oldukça işimiz zor. İnanki bu verileri araştırken 2-3 dille teyit amaçlı farklı kaynaklara danışıyorum ama yinede yok yok yok! Ne diyeyim bende sonunda isyan ediyorum. Kimlere derseniz halkı eğitimsiz ve cahil kılanlara araştırma güdüsünden eksik bir nesil yaratanlara. Bu halk sanırım cahillere müstehak!

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #3 on: July 07, 2009, 06:20 »
ve gerçek olanı ne kadar kabul edersek süreç o kadar acısız olur

burda yazilanlari anlamadim arkadaslar . siz gecmisleri anlatiyorsunuz bende gecmisleri kabul ediyorum
bircok farkli dinlere veya dinsiz de olabiliriz biz ve bizim pomak atalarimiz ve bugun biz farkli dinlere inanabiliriz buraya kadar hersey dogal.  benim sorum su     sürec acisiz olur derken sanirim
gelecegimizden bahsedliyor  sonra biz hangi sürecteyiz ve ne aci cekiyoruz onu merak ediyorum yoksa benmi yanlis anlamisim  sürec ve aci kelimeyi            
sürec acisiz olur .......gelecek zamani  anlatiyor    simdiki zamani degil
sürec acili olmus ...     gecmis zamani    anlatiyor herhalde
bu soruyu sordum  size arkadaslar bana pek yardimci olmadiniz diye  sikayetim var
ve konuyu kiletlediniz .ben hep yunanistanda kaliyorum türkcem cok zayiftir .

siz degerli arkadaslar bana yardimci olacaginiza kesinlikle eminim .
saygilarimi sunarim görüsmek üzere  

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #4 on: July 07, 2009, 08:34 »
You are not allowed to view links. Register or Login
ve gerçek olanı ne kadar kabul edersek süreç o kadar acısız olur

burda yazilanlari anlamadim arkadaslar . siz gecmisleri anlatiyorsunuz bende gecmisleri kabul ediyorum
bircok farkli dinlere veya dinsiz de olabiliriz biz ve bizim pomak atalarimiz ve bugun biz farkli dinlere inanabiliriz buraya kadar hersey dogal.  benim sorum su     sürec acisiz olur derken sanirim
gelecegimizden bahsedliyor  sonra biz hangi sürecteyiz ve ne aci cekiyoruz onu merak ediyorum yoksa benmi yanlis anlamisim  sürec ve aci kelimeyi           
sürec acisiz olur .......gelecek zamani  anlatiyor    simdiki zamani degil
sürec acili olmus ...     gecmis zamani    anlatiyor herhalde
bu soruyu sordum  size arkadaslar bana pek yardimci olmadiniz diye  sikayetim var
ve konuyu kiletlediniz .ben hep yunanistanda kaliyorum türkcem cok zayiftir .

siz degerli arkadaslar bana yardimci olacaginiza kesinlikle eminim .
saygilarimi sunarim görüsmek üzere 

Sayın İskeçeli!
 " ve gerçek olanı ne kadar kabul edersek süreç o kadar acısız olur"  bu kelimeler bana ait ve bunun anlamı; 
Süreç = Pomakların kendilerini fark etme, bilme ve tanıma sürecidir,
gerçek olan= Pomakların tarihte farklı zaman dilimlerinde farklı tercihleri olmuştur ve buda kültürel dönüşüme neden olmuştur.
ve evet gelecek zaman kullanılmıştır çünkü Pomakların kültürel dönüşüm süreci hala devam etmektedir. (Sanırım bunuda açıklamama gerek kalamayacaktır zira zaman aktıkça doğanın kanunu olarak herşeyin dönüşüme ve değişime uğradığını herkes biliyordur.)

Saygılar efendim.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #5 on: July 07, 2009, 10:01 »
@iskeceli niznam ama aku işta da nauçi çe niye sme dumim so adin i mesaşti izik. Nema faida aku bahdotvam! Ne sme si drug a pomaci sme i zatva niye tırebva da badim po silno. Samo sme pukajil naşite inakvi. Faf sekade i faf internet. ne zabıravi ya sam adin pomak katu teb  

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #6 on: July 07, 2009, 10:42 »
sayin toska detayli acikamaniza  cok tesekkür ederim  bilgilendirdiniz beni sag olun var olun

emin4eto

• Guest
« Reply #7 on: July 07, 2009, 22:20 »
Тази седмица в събота (11.07.2009) в Ареалния комплекс в гр. Златоград ще се прави възстановка на обичая ПЕПЕРУДА ( по нашенски Перперуга) ... който желае да заповяда!

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42