Author Topic: Оти ,ходжите тълкуват различно!  (Read 43809 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Питам Ви оти в нашесь край ходжи(в Смоленско) взимат за "девер" по 230 лв. от бабици десо взимат 130лв пенчуве.Еная бабца ако отдели две пенсии ,ходжисе требва да е упеват на вересия другиесь месец? >:(
За да съм истинска питайте мюфтиство Смолян за ходжа Бодуров,за него станва въпрос.

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #1 on: July 06, 2009, 17:39 »
При вас как взимат за "девер"?Нема ли милост от нашисе ходжи да взимать на бабичкисе парисе за едене за два месца >:(

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #2 on: July 06, 2009, 17:41 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #3 on: July 06, 2009, 17:44 »
"Иската" е опит да се заобиколят разпоредбите на Аллах по отношение религиозните ни задължения. Това е "бидат", въведен от някого си някога, опит за заблуда и измама в сферата на богослужението.
Ейсва ли тие отговора Мустафа.Разпоредбисе на Аллах включват ли една бабца да гладува два месеца да е сит нашес ходжа десо не излиза от кръчмата??????????????

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #4 on: July 06, 2009, 17:47 »
Може да проверите каков оджа е Бодуров?????????????тогава ма петнете............Виж от с. Река-Тарънско оджа да порукаш все се съобразева с парите на ората....Ейсва са аллахови люде..........

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #5 on: July 06, 2009, 17:53 »
Мустафа чекам отговор.Според Аллах-дето го твърдиш,требва ли живиен чилек да гладува 2 месеца за да погребе своен елюмь,А? >:(
Та ходжана да е наеден и напит с ракия.Относно тоя Бодуров-ходи пиен на джамия и пуска кючеци не дюве от джамията-цал град е свидетел.Ейтва ли са оджите,Мустафа,А? >:(

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #6 on: July 06, 2009, 18:02 »
"Девирът" и "искатът" са нововъведения /бидат/ в религията. "Всяко нововъведение е заблуда, а всяка заблуда води в Огъня" /Хадис/.

Тези форми на парично рекетиране на населението в моето село са премахнати отдавна. Ако питаш мен, дори и мевлидите са вид нововъведение, но това е друга тема.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #7 on: July 06, 2009, 18:03 »
Валентинката,
Нимой рита срещо рожен, ра! Людесе и те требва некву да едот, нимой айсой.
Бабадженкувата от вашен край имаше една песень: "попа вместу расо дънкисе надена и кьораво и слепо алъш вериш зафана ... "
Модерни времена настаноха, бизнесчек требва да се завърта, та и нашисе хоже и те требва да са модернизират.
Пък горкисе бабци да сбират, майци, за нареда, да продават там лювадки, млеко, йегнеса некву и да ни са оплакват много много, чи кой ги щи погриба?

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #8 on: July 06, 2009, 18:07 »
You are not allowed to view links. Register or Login
"Девирът" и "искатът" са нововъведения /бидат/ в религията. "Всяко нововъведение е заблуда, а всяка заблуда води в Огъня" /Хадис/.

Тези форми на парично рекетиране на населението в моето село са премахнати отдавна. Ако питаш мен, дори и мевлидите са вид нововъведение, но това е друга тема.
Не съм съгласна-без мивлить неможе...............Амо оджи да не се съобразяват с нашисье бабци десо гладуват е голем грех.Вейрвай ми ,ако имах пари достаъчно да нахранет есева оджи-кожудери,ще им ги дам да не гльодам как се вайкат бабицисе.Тоя въпрос е сериозен и трябва мюсулманското общество да се отнесе сериозно.Ия давам зикеть ката месец отсърце според моисе възможности.Но да се изнудват гладни люде-против съм.........

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #9 on: July 06, 2009, 18:11 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Валентинката,
Нимой рита срещо рожен, ра! Людесе и те требва некву да едот, нимой айсой.
Бабадженкувата от вашен край имаше една песень: "попа вместу расо дънкисе надена и кьораво и слепо алъш вериш зафана ... "
Модерни времена настаноха, бизнесчек требва да се завърта, та и нашисе хоже и те требва да са модернизират.
Пък горкисе бабци да сбират, майци, за нареда, да продават там лювадки, млеко, йегнеса некву и да ни са оплакват много много, чи кой ги щи погриба?
Мноого си прав .............Не стигат им данаци-даржевни ,ама и зекет-непосилен за бабици с 50EU пенсия,десо са са гърбели цаль живот и на старини са борчлии,я към оджи,я към даржава......Аллах курсум..............
Бояне и попе со со същите.Една бабца ми се оплакваше че за едно опело ,попа взима 50лв.Бива ли тъй бе?Ора верващи-да си наполнеть коремите пък сетне джанетень вела робота???? >:(
Кажи ми Бояне,как да верват ората?Те верват,ама не в попове и оджи,а в саибията-той не забаря.............

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #10 on: July 06, 2009, 18:17 »
You are not allowed to view links. Register or Login
r_valentina2000, този въпрос трябва да го поставите пред областният ви мюфтия, наистина е сериозно и неправилно това , което се случва. Ние нямаме този проблем.

Споделям и искам мнения-нищо друго............Искам мнения ,как се взимат пари за девер?Не е провокация,ако тук неможе-къде?

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #11 on: July 06, 2009, 18:20 »
Ще се опитам да разясня как работи схемата, наречена "девир" :

Първо трябва да разгледаме значението на термина "искат". Искатът е паричен откуп за неизпълнено религиозно задължение. Някои "ходжи" са счели, че цената на един пропуснат намаз е колкото стойността на една "фитра". Ако в момента фитрата струва 2 лева, това означава, че за всеки 1 ден от живота си един мюсюлманин трябва да плати по 10 лева за неизпълнената петкратна молитва.

Ако починалият е на 62 години се премахват първите 12 /до настъпване на пубертета, когато човек започва да носи религиозна отговорност/. Значи остават 50 години х 365 дни х 10 лева = 182 500 лв. Сама разбираш, че тази сума е непосилна за плащане дори и от богатите хора.

На помощ идва "девира". Девир буквално означава "завъртане". Идеята е, чрез девир да се увеличи стойността на определена сума за да достигне до необходимия "искат". И виж сега кво правят "ходжите" :

Един принцип в исляма гласи, че който дари сума на беден човек и бедния откаже тази сума, това се приема от Аллах като добро дело - все едно сумата е приета. Ходжата вземе при него 5-6 ужким бедни хора. В една кърпа завива 100 лева, сума взета от наследниците на починалия за искат. И започват да въртят девира. "Ходжата" (като пълномощник на наследниците) казва "аз ти дарявам тази сума", първият "бедняк" казва "приемам сумата, но се отказвам от нея и я дарявам на друг беден". Сумата вече "става" 200 лева. Втория "бедняк" пак се отказва от нея - демек вече в кърпата "имаме" 400 лева. "Ходжата" изчислява чрез геометрична прогресия колко пъти трябва да се завърти девира за да получи сумата за изплащане на намаза. Същото се прави и по отношение на изпуснатия оруч. 50 години х 30 дни х 2 лева...

Хитро ... Но никой не може да излъже Аллах.  

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Re: Оти ,ходжисе ни обират?
« Reply #12 on: July 06, 2009, 18:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ще се опитам да разясня как работи схемата, наречена "девир" :

Първо трябва да разгледаме значението на термина "искат". Искатът е паричен откуп за неизпълнено религиозно задължение. Някои "ходжи" са счели, че цената на един пропуснат намаз е колкото стойността на една "фитра". Ако в момента фитрата струва 2 лева, това означава, че за всеки 1 ден от живота си един мюсюлманин трябва да плати по 10 лева за неизпълнената петкратна молитва.

Ако починалият е на 62 години се премахват първите 12 /до настъпване на пубертета, когато човек започва да носи религиозна отговорност/. Значи остават 50 години х 365 дни х 10 лева = 182 500 лв. Сама разбираш, че тази сума е непосилна за плащане дори и от богатите хора.

На помощ идва "девира". Девир буквално означава "завъртане". Идеята е, чрез девир да се увеличи стойността на определена сума за да достигне до необходимия "искат". И виж сега кво правят "ходжите" :

Един принцип в исляма гласи, че който дари сума на беден човек и бедния откаже тази сума, това се приема от Аллах като добро дело - все едно сумата е приета. Ходжата вземе при него 5-6 ужким бедни хора. В една кърпа завива 100 лева, сума взета от наследниците на починалия за искат. И започват да въртят девира. Ходжата казва "аз ти дарявам тази сума", първият "бедняк" казва "приемам сумата, но се отказвам от нея и я дарявам на друг беден". Сумата вече става 200 лева. Втория "бедняк" пак се отказва от нея - демек вече в кърпата имаме 400 лева. Ходжата изчислява чрез геометрична прогресия колко пъти трябва да се завърти девира за да получи сумата за изплащане на намаза. Същото се прави и по отношение на изпуснатия оруч. 50 години х 30 дни х 2 лева...

Хитро ... Но никой не може да излъже Аллах.  
За фитрине съм съгласен Мустафа.Ие плащам разноските на два мечита и не ма боли-отсърце ми са дадени.Аллах ми се е отблагодарил и ия съм се сетил за неговата благодарност.Живи ,здрави сме и дечинките Аллах ги обича.Но ме боли оджи да изнузват сиромах-помаклъка.Грех нема ли за тех?Требва да се оборне сериозно внимание какви оджи одят по селата,оти е срам за религията и подигравка на нашиес саибия-АЛЛАХ.Там ми е болката.Не бива да се петни религията с неморални люде.....То оджата като поиска,жената заем ще зьоме и пак ша мълчи.Ама мен ме боли за ейсева люде.Въпроса е сериозен и требва да се вземе отношение от по-висши люде.Зикетень требва да е по-голюм за ора с повече пари,да се освободят сиромасите помаци.......

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
Re: Оти ,ходжите тълкуват различно!
« Reply #13 on: July 06, 2009, 18:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login
2 пъти пусках подобна тема, безобразно изтрити разбира се. Валентина поздравления за темата.Да се изкажат сега "добре облечените" ходжи и имами.Наистина модерни времена настанаха. От голи и боси кравари , вече се возят с джипове и парадират с богатството си.
Аллах да гледа....
Ама и попесо са същите-нема разлика?Allah görüyor.Мюсулманка съм
 и плащам разходи на два мечитя-дадени отсърце и не искам да се фукам.Да се забрави това........Но ме боли да се изнудва помака-сиромах...............Къде е зикетень за богатите?Къде е морала на някой оджи?Прави им чест на оджите от с. Тарън и с.Река-все се съобразяват с ората, ине мога да не ги похваля,цял светь да знае,че са оджи за пример.......

Selcha

  • Guest
Re: Оти ,ходжите тълкуват различно!
« Reply #14 on: July 06, 2009, 18:54 »
Дори и да се оплачеш на по-високо ниво (районния мюфтия), файда йок. Знаеме ги дори и като избират Главен мюфтия какви патардии вдигат и един на друг не се признават...............

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42