Author Topic: Doğu türkistan - Uygur türkleri  (Read 14546 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
Doğu türkistan - Uygur türkleri
« on: July 08, 2009, 03:41 »
You are not allowed to view links. Register or Login

dogu türkistanda ki türkler icin cok  üzülüyorum

Offline bogutevolu

• Charter member
Re: dogu türkistan
« Reply #1 on: July 08, 2009, 08:50 »
Evet olaylar patlak verdiğinden bu yana izliyorum. Allah kimsenin vatanını düşman çizmesi altında çiğnetmesin. Doğu Türkistan 1944-1949 yılları arasında bağımsız bir devlet iken bu tarihte Çin işgaline uğramıştır. Çin kendisine ait olmayan bu ülkeyi hızla çinli nüfus yerleştirerek kendi halkını kendi ülkesinde azınlık haline getirmektedir.

Ancak özelde bu olayın nedeni görünür sebeplerin dışında olmalıdır. Yani Abdullah Gül'ün Doğu Türkistanı ziyaretinin ardından ortamın karışması bu olaydan kimlerin kazançlı çıktığının veya Türkiye ile Çin arasında neyin engellenmek istendiğinin anlaşılması gereklidir. Zira çatışan insanlar hiç bir zaman neye alet olduklarını bilemeden ölüp giderler.

Diğer taraftan etnik çatışmaların vahşi yüzü ve insanların birbirine uyguladığı şiddetin ne kadar acımasız boyutlara ulaşabildiği görünmekte. Bu nedenle kendi sorunlarımızı ifade ederken bizler daima mutedil bir dil kullanmaya ve aklı selim çerçevesinde çözmeye çalışmaktayız. Yani sorun üreten değil, sorun çözücü olmaya gayret ediyoruz. Hiç bir gücün bizi kullanarak Pomaklara olası bir zarar vermesini istemiyoruz.

Ölenlere kim olursa olsun üzülmek bir insanlık borcu ama aklı başında olanlara da dikkat ve temkin lazımdır. Bu olaylardan benim çıkardığım ders budur.  

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
Re: Doğu türkistan - Uygur türkleri
« Reply #2 on: July 08, 2009, 11:31 »
Gül’den sonra Sincan’ı farklı okumak

Çin’in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’de 156 Uygur’un ölümü ve yüzlercesinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayları kabullenmek mümkün değil.

Bu bölgede etnik ve dini sorunların olduğu bilinen bir gerçek.

Ancak bilinmesi gereken bir başka gerçek daha var ki olayların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Urumçi’yi ziyaretinden tam bir hafta sonra çıkması.

Bu kadar tesadüf biraz fazla değil mi?

Cumhurbaşkanı Gül’ün Çin ziyaretini izleyen bir gazeteci olarak bu şüpheyi duymak zorundayım.

Çünkü Gül, Urumçi’de hiçbir sorunla karşılaşmadan Uygur gelenek ve göreneklerine göre, olabileceğin en üst seviyesinde ağırlardı. Sincan Üniversitesi’nde “Fahri Profesörlük” aldı. Bine yakın Çinli ve Uygur öğrenciye seslenip, dostluk ve kardeşlik mesajları verdi. Her cümlesi alkışlarla kesildi. Uygurlar ve Çin yönetimi Gül’ü ve beraberindeki heyeti el üstünde tutmak için ne yapacağını şaşırdı. Gül, “First Lady” Hayrünnisa Gül’e olan sevgisini, Urumçi’de aşk anahtarını kilitleyerek gösterdi. Her konuşmasında kendisini ve heyetine gösterilen misafirperverliği öve öve bitiremedi.

Peki bir hafta içinde ne oldu da, her şey bir anda alt üst oldu.

Fazla uzatmadan hemen irdeleyelim. Bu irdelememizde Ankara’nın Çin uzmanlarına başvurduğumuzu da hatırlatalım.

Aslında ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere’nin “insan hakları savunucuları” Çin’deki “özgürlük ateşini” 4 Haziran’da Tianenmen olaylarının 20. yıldönümü nedeniyle ateşlemek istiyorlardı. Ancak Çin’in aldığı önlemler sonucu bu tezgah tutmadı. Çin 4 Haziran’ı sakin geçirdi.

4 Haziran’ın sakin geçmesinden sonra Hong Kong kökenli haberlerde Uygur Türklerinin rahatsızlığı işlenmeye başlandı. Bu durum Gül’ün Çin ziyaretini hazırlayan Türk ekibinde ciddi endişe yarattı. Türk yetkililer, Cumhurbaşkanı Gül’ün Urumçi ziyaretinde, açıkça ifade etmeseler de, bir provokasyon korkusunu sürekli yaşadı.

Türk birimlerinin bir şekilde ulaştığı bilgiler, Batılı “insan hakları savunucuları”nın, “Gül Urumçi’deyken çıkacak olaylar, kör göze parmak olurdu” değerlendirmesi yaptığını da ortaya koydu.

Gül’ün Çin ziyaretinde 8 ayrı Türk firmasının başta enerji ve maden sektörü olmak üzere 3 milyar dolarlık ortaklık anlaşması imzalaması, büyük bir Çin otomotiv devinin 600 milyon dolarlık yatırımla Konya’yı, öncelikli dış yatırım listesinin ilk sırasına alması, siyasi konularda iki ülke arasında hiçbir sorunun olmaması, BM Güvenlik Konseyi’nde sıkı işbirliği, “insan hakları savunucularının” canını iyice sıkmaya başladı.

Hele Cumhurbaşkanı Gül’ün Pekin’de ve Urumçi’de Uygurlara verdiği, “Elbette sizinle aynı kökten geliyoruz. Ama önemli olan herkesin olduğu yerde ülkesiyle bütünleşmesidir. Sizler Türkiye ile Çin arasında dostluk köprüsü görevi yapıyorsunuz” mesajı can sıkıntısını iyice artırdı.

Başında ifade ettiğimiz gibi bölgede yılların birikmiş sorumları var.

Ama Cumhurbaşkanı Gül’ün ziyaretinden sonra çıkan olaylarla ilgili yapılacak, “Türk Cumhurbaşkanı’nın Urumçi’ye gitmesi bölgeyi karıştırdı” yorumları, tam da bu tür yorumların yapılmasını isteyenlerin işine yarayacaktır.

Aslında oyun aynı.

Türkiye’de terörü bitirmek için ciddi adımlar atılmaya başlandıktan sonra yaşadıklarımıza bakarsanız, ne demek istediğimi anlarsınız.

Çin elbette Uygurların bir takım hakları için açılım yapmalı.

Ama bazıları da samimi şekilde Uygurların insan haklarını savunuyorlarsa, etiketinde “Made in China” yazan ne kadar eşyaları varsa çöpe atmalı ve bir daha da almamalı.

Bunu yapabilecek kudretleri varsa tabii…

Uğur ERGAN yazıyor You are not allowed to view links. Register or Login

Offline bello

• Adviser
« Reply #3 on: July 09, 2009, 13:32 »
Uyuma Türkiye! 'Dengeler' değişiyor!
Yiğit Bulut yazdı..
07- 07- 2009

DÜN bu köşede tartışmaya başladık, Amerika destekli "karşıt parça" oluşumu! Yani diyalektiğin diğer tarafı; Rusya, Hindistan, iran, Çin yapılanması...
Üstünden 24 saat geçmedi, iki önemli ve hemen bunların altında sorgulanması gereken iki "bağlantılı" gelişme oldu...
Önemli haberlere bakalım Amerika, Rusya ile "nükleer" detaylar dahil "8 ana madde" üzerinde anlaştı... 2- Rus Başbakanı Putin, Türkiye'ye gelmeye karar verdi...
Bağlantılı gelişmelere bakalım: 1- Rus Patriği Türkiye'ye geldi ve "Erdoğan'ı övdü". 2- ABD, İsrail İran'a saldırırsa "engel olamayacaklarının" altını çizdi!
Diyeceksiniz ki; israil'in iran'ı vurması tam ters bir gelişme değil mi? Hani Rusya-Hindistan-İran-Çin yakınlaşacaktı?
Hemen soralım; Rus Patrik İstanbul'da "Erdoğan'ın hangi ülkeye" sert çıkışını övdü? israil... Peki ABD, israil'i hangi ülke ile "karşı karşıya" bıraktı? İran... Böyle bir denge içinde İran hangi ülkeye yakınlaşıyor? Rusya!
Sevgili dostlar, aslında aylardır yazmaya çalışıyorum; denge tamamen değişti, değişiyor! ABD ile Rusya "yeni dünya düzeni" konusunda "net olarak" anlaşmaya vardılar! Şimdi "denklem" ve "dinamikler" tesis edilecek! Peki kimler kaybedecek? Yeni "kutuplaşmada" en belirgin tek bir kaybeden var; Avrupa Birliği!
Son bir soru ile bitirelim: Dünya borsaları "tam olarak varlık" gösteremezken, Türkiye AB ile ilgili bir adım dahi atamazken; Türk sermaye piyasaları neden dünya geneline göre % 12-20 daha alıcılı? Dolar neden her fırsatta 1.55 altında?
Cevap çok zor değil; doktrin değişti! Türkiye "artık borçlanarak" günü geçiren bir yapıdan "yeni bir süper güç" olma yoluna giriyor! İster inanın, ister inanmayın!
Olabilir mi? Bizi yönetenler "bu değişimi" doğru anlarlar ve gerekli adımları atabilirlerse; gelecek geçmişten çok farklı olacak!

Ne demiştik?

SEVGİLİ dostlar, "Rusya-ABD" anlaşması ile bütün dünyanın anladığı doğrusu "acaba" demeye başladığı "doktrini" bugün savunmaya başlamadım...
Uzun süredir "üzerinde" ısrar ediyorum... "Hayal" diyen çok oldu ama ben inandım hâlâ da inanıyorum!
Bakın o dönemde neler yazmıştım:
"...1- 1999-2008 arasında petrolün 100 dolar sınırını aştığı dönemde değişen 'Rus makro ekonomik' göstergelerini izliyor musunuz?
2- israil'in, İran'a saldırıyı Amerika destekli bir şekilde başlatabileceğinin tartışıldığı bir yapıda, Rusya'da "neler olabileceğini" tahmin ediyor musunuz?
3- Putin'in attığı imza ile 'Rusya'yı küresel tekellere' kapatmasına ve yeni devlet başkanının 'Rusya, İsviçre olacak' tezine dikkat ediyor musunuz?
4- Avrupa Birliği denilen yapının ekonomik çöküşün arifesinde olduğunu 'görebiliyor musunuz'?
5- Çöken Avrupa'nın yerini 'diyalektik' yapı içinde Rusya-Hindistan-iran-Çin dörtlüsünün almasını sorguluyor musunuz? Sorular daha da uzatılabilir. Yazdıklarımın 'hepsine' sonuna kadar inanıyorum ve 1945-1989-2001 gibi, dünyanın yeni bir 'eksen kaymasının' hemen öncesinde olduğunu düşünüyorum. Düşünüyorum ama 'kafasını kuma gömen' ülkemde, 'Avrupa Birliği yalanından' başka bir şeyi tartışmak mümkün olmadığı için, bu gerçekleri kamuoyuna anlatmam çok zor... Türkiye ne yapabilir? Yapacağımız çok açık; bu değişimi, yeni diyalektiği anlamaya çalışmak ve 1945-1960 arasında denenen, Menderes ve arkadaşlarının 'idamı' ile sonuçlanan sürece doğru hamleler yapmak... Daha doğrusu bölgede ABD-Türk-Rus ortaklığı için çıkış yolları aramak. Rusya buna hazır mı diyeceksiniz? Dünya 'oyuncusu' olmak isteyen Ruslar, bu 'yolu' bizden çok daha net ve akılcı şekilde analiz edebiliyorlar... Avrupa Birliği yalanından bir an önce kendimizi kurtarır ve çevremizin, dünya düzeninin nasıl şekilleneceğini anlamaya çalışırsak, kurulacak yeni dünya düzeninde yerimizi alırız. Bu adımı atamaz ve Türk kamuoyuna sızmış 'kafa karıştırıcıların' oyunlarına 'kapılırsak' sonumuz 'yok olacak' olan Avrupa'nın kaderini paylaşmaktan başka bir şey değil..."

Türkiye'de 'eski düzene' dayananlar tasfiye olacak...

ŞİMDİ gelelim en önemli soruya: "yukarıda yazdıklarım" Türkiye'de ne değiştirecek?
Sevgili dostlarım, çok şey değişecek!
IMF anlaşmasından başka "ekonomik model" bilmeyen, "orta ve küçük ölçekli" şirketlerin aleyhine dahi çalışsa "AB'ye tam teslimiyet tabanlı gümrük birliğini" ülke içindeki "diğerlerini" ezmek için kullanan, IMF'den "borçlan" içeride "kendine transfer et" mekanizmalarını "iş yapmak" diye pazarlayan ve en önemlisi "eski teze göre yerleşik" hale gelenler, çok hızlı "tasfiye" edilecek!
Daha mı açık yazayım! Yazayım! Türkiye'de "iş yapma anlayışını" eski "tehdit" üzerine kuran ve "iş yapmasa" dahi "yerleşik rant mekanizmaları" sayesinde "iş yapar" görünenler "tasfiye olacaklar"!
Türkiye'de "iş dünyasında her alanda büyük değişimler ve büyük vedalar" göreceksiniz!
Olmaz mı diyorsunuz! Bence acele etmeyin, bekleyin ve gözlerinizle göreceklerinize inanamayacaklarınızı da bence "şimdiden not" edin!
Son olarak 10 puanlık uzman sorusu; sizce yeni sisteme göre Türkiye'de "hangi ülke destekli kişi ve şirketler" tasfiye olacak! Cevap çok zor değil; yeni denklemde "hangi birlik" kaybedecek"?
Not: Bu değişim "PKK'nın tasfiye edilmesinden Ergenekon sürecine kadar" birçok dinamiği etkileyecek! Önümüzdeki günlerde tartışmaya devam edeceğiz.

ybulut@htgazete.com.tr

Offline merkur

• Senior member
« Reply #4 on: July 09, 2009, 23:46 »
ALLAH KİMSEYİ BU KÖTÜ DURUMA DÜŞÜRMESİN,YAPILAN KATLİAMA BU KADAR SESSİZMİ KALIYORUZ SAYIN ÜYELER BEN BU SAYFANIN KINAMA YAZILARI İLE DOLUCAGINI BEKLERKEN HAYAL KIRIKLIGINA UGRADIM,
BİR KAÇ KİŞİ DIŞINDA HİÇ KİMSE BU CİDDİ OLAYA TEPKİ GÖSTERMEMİŞ BİZ POMAK EU DEĞİLMYİZ BİZİM SİTEMİZİ BİNLERCE KİŞİ ZİYARET ETMİYORMU ? EDİYORSA NEDEN SAYIN ÜYELER NEDEN ? TEPKİ GÖSTERMİYORUZ KİRİL ALFABESİ BİLEN KİRİLLE,İNGİLİZCE BİLEN İNGİLİZCE YADA HERKES BİLDİĞİ DİLLE BU SOY KIRIMA TEPKİ GÖSTERSİN ALLAH RIZASI İÇİN ORADA YAŞANANLAR BİZİM BAŞIMIZA DA GELEBİLİRDİ DÜNE KADAR HER HANGİ BİR ÜLKEDE EN UFAK BİR OLAY KARSISINDA İNSANLIK DERSİ VEREN ÜLKELER NEREDE ? BARIŞ CIGLIKLARI ATANLAR NEREDE HER DEFASINDA FİLANCA ÜLEKEYE BARIŞ GÖTÜRENLER NEREDE SÖZÜM ONA O ÜLKELER KONU BİR MÜSLÜMAN ÜLKESİ YADA TÜRK OLUNCA NEDEN SESLERİ VE SOLUGUNU KESİP DEVE KUSU GİBİ KAFALARINI KUMA GÖMERLER,BUMU İNSAN HAKKINI SAVUNMAK BUMU İNSALIK DERSLERİ VERMEK ,KABUL EDİLİR BİR GERCEK VAR DÜNYADA ÖNCE MİLLETİNE GÖRE SONRA DA DİNİNE GÖRE SAVUNMAK ,HAYIR HAYIR HAYIR BU KABUL EDİLEMEZ BEN BUNA KARŞI CIKIYORUM VE TEPKİ GÖSTERİYORUM İNSAN İNSANSA BUNU MİLLETİYLE DEĞİL,DİNİYLE DEĞİL,RENGİYLE DEĞİL,İNSANI SAVUNULACAKSA İNSAN OLDUGU İÇİN SAVUNULSUN ,SAYIN ÜYELER LÜTFEN TEPKİ GÖSTERİN LÜTFEN SİZDE BİR KAÇ CÜMLE YAZIN HİÇ BİR ŞEY YAZMAZSANIZ BİLE BİR KAÇ SİYAH NOKTADA OLSA TEPKİ GÖSTERİN ALLAH CÜMLESİNE YARDIMCI OLSUN ALLAH BİZİ GÖRÜNÜR VE GÖRÜNMEZ DÜŞMANLARDAN KORUSUN,,,,

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #5 on: July 10, 2009, 01:39 »
yukarida bello arkadasimiz bize bilgi amacla koydugu haberi haber türk kaynakli ..uyuma türkiye dengeler degisiyor
yigit buluta aynen katiliyorum cok yerinde bir düsüncedir
 CIN MALLARINI ALMIYALIM ZATEN HEPSI BOZUKTUR HIC BIR ISE YARAMAZ
CIN YAPTIGI KATLIAMLAR UYGUR TÜRKLERE KABUL EDILEMEZ 

Offline bello

• Adviser
« Reply #6 on: July 10, 2009, 18:01 »
Evet Merkur, haklısın bu vahşete ses çıkarmayalımda ne yapalım. Öncelikle Sayın bogutevolu hocamızın dediklerine katılıyorum.

Burada her türkün, her türkiyeli pomağın, her müslümanın tepkisini dile getirmesi gerekli. Şarkı yarışmalarında, söyleyecek söz bulunurken bu vahşete sessiz kalınması garip bir durum bence.

Benim düşüncem bu durum bazı güçlerin çin, türkiye yakınlaşmasını engellemek için yaptıkları bir olaydır. sebebi ne olursa olsun hiç bir vahşete sessiz kalınmamalı. Allah tüm müslüman mazlumlara yardım etsin...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #7 on: July 10, 2009, 18:29 »
Haşmetlü başbakanımız araplar için israile "one minute" çekti ya araplarda bize geçen gün teşekkür etti  ;D You are not allowed to view links. Register or Login Şimdi sırada Çin var onada bir "one minute" çeksinde görelim. Uygurda yaşayanlar türk, arap değil!

Offline merkur

• Senior member
« Reply #8 on: July 10, 2009, 18:35 »
haklısın sayın toska hemde yerden göğe kadar dogru söze ne denir ,  tam 12 den yakalayıp anlatmışsın olayı . aAMA NE OLURSA OLSUN BU VAHŞETİ BURDA GÖSTERELİM LÜTFEN VİDEOMU SİLMEYİN..........

<div><object width="480" height="348"><param name="movie" value="You are not allowed to view links. Register or Login"></param><param name="allowFullScreen" value="true">

[url=http://www.dailymotion.com

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #9 on: July 11, 2009, 15:03 »
evet bu uzucu olayda bende turkiyenin tepkisini bekledim ve gereken tepki verildi , helal olsun. cin ile ekonomik iliskileri olan ikinci sinif ulkeler icin bu cok buyuk cesaret gerektiren bir istir, ozellikle soykirim tabiri ve bulent arincin aciklamalari cok cesurcaydi. hele Rabia Kadir'e vize olayi da cozulurse cin cildirir. asil ondan sonra soylenen laflarin arkasinda durulmasi gerekir. cunku ekonomik krizler dahi olusabilir ama halkin bilincli olup cinden ne gelirse gelsin disini s1kmasi lazim, bir tarafta dunya ekonomisinde guclu soz sahibi yari komunist cin bir taraftada uygur turk kardesler , bu turkiye icin cok zor bir durum...

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #10 on: July 11, 2009, 15:47 »
türkler bilrlesmi bu konuda türk cumhuriyetleri ve devletleri en azindan türkiye söylediklerini onlarda aynen söylesinler.
ve cin mallarini almasinlar bu soykirim durmalidir 

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #11 on: July 11, 2009, 18:31 »
türkler bilrlesmi bu konuda türk cumhuriyetleri ve devletleri en azindan türkiye söylediklerini onlarda aynen söylesinler.
ve cin mallarini almasinlar bu soykirim durmalidir 

simdi bunu boyle soyluyorsunuz da, uygurlara destek meselesi oyle kolay bir is degildir, cunku goruldugu gibi cin bu konularda cok fazla hassas, sadece bir rabia kadir bile cini cileden cikarabilmektedir. bugune kadar uygurlara sadece kimler destek verebildi? ikinci sinif ulkelerden kac ulke var? uygurlara destegi sadece cinin normalde de rakibi olan birinci sinif ulkeler destek verdi , tabi bu destekte uygurlarin kara kasindan kara gozunden oturu degildi, sirf cinde etnik bir sorun oldugu icin destek verildi , abd,avrupa tarafindan. uygur diasporasi turkiyede gelisseydi ya, rabia kadirle arasi iyi olsaydi ya, guantonamodaki uygurlari turkiye kabul etseydi ya , edemez , rabia kadire de destek veremezdi , diaspora da turkiyede guclenemezdi , oyle kolay degil bu isler, kriz ustune kriz gelir.

evet turkiye icin bile bu mesele ekonomik olarak ciddi onem tasirken , daha kendi ayaklari uzerinde bile dogru durust duramayan turki cumhuriyetlerden cine karsi bir tutum beklenemez, anca azerbaycanda goruyoruz bazi siyasi partilerde ama bi kazakistan , bir kirgizstan yada ozbekisten turkmenistan bu mumkun degil resmen ulkeleri derinden sarsilabilir, zaten yonetim olarakta oldukca ilgincler.

ayrica su cin mallari konusunda turkiye bile bireysel olarak yapin diyebiliyor , devlet olarak cin mallarina boykot yapabilir mi turkiye? :)

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #12 on: July 15, 2009, 14:27 »

Offline salihbozkurt22

• Member
  • **
« Reply #13 on: July 15, 2009, 21:33 »
uygur türk kardeşlerimizi sonuna,kadar yanındayız ve destekliyoruz.çin zulmünü kınıyoruz.tarihte örnekleri olduğu gibi zalimler birgün hüsrana uğrayacaktır türki cumhuriyetler ve dünya ülkeleri bu zulme seyirci kalmamalı.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42