Author Topic: Jirinovski: 'Türklerle Boşuna Savaşmışız'  (Read 6814 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bogutevolu

• Charter member
Jirinovski: 'Türklerle Boşuna Savaşmışız'
« on: July 09, 2009, 09:18 »
'Türklerle Boşuna Savaşmışız'

Aşırı sağcı Rus vekil Jirinovski, yabancı devletlerin oyununa gelerek Türkiye ile boşuna savaştıklarını söyledi.

Rusya aşırı sağ Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, tarihte yabancı devletlerin oyununa gelerek Türkiye ile boşuna savaştıklarını söyledi.
Rusya Parlamentosu alt kanadı Devlet Duması, 1709 yılında İsveç Krallığı'na karşı elde edilen Poltava zaferinin 300. yıl dönümünü kutladı. Rus vekiller Çar Deli Petro'nun savaş başarısını övdüler. Toplantıda konuşan Rus milletvekilleri Poltava zaferi ile ilgili özel kararnamenin kabul edilmesini istediler.

"TÜRKLERLE BOŞUNA SAVAŞMIŞIZ"

Kürsüye çıkan Duma Başkan yardımcısı ünlü siyasetçi Jirinovski, tam tersine bir konuşma yaparak Rusya'nın tarih boyu savaştığı ülkelerle boşuna mücadele ettiğini iddia etti.

Özellikle Türk-Rus savaşlarını örnek veren Jirinovski, "Türklerle tüm savaşları boşuna yaptık. Balkanlarda Türklerle niye savaşa girdik ki? Balkanlara girmeye ve orasını kurtarmaya hiç gerek yoktu. Balkanlardaki savaşı kim için yaptık? Balkan hakları İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar'la birlikte bize saldırsınlar diye mi yaptık? Ne yani, Alman ordularında Balkan haklarından oluşan askeri birlikler yok muydu? Biz onları Türkler'den kurtardık. Onlar ise 1941 yılında bize saldırdı." dedi.

"YABANCI DEVLETLER KIŞKIRTTI"

Türkiye ile savaşlarda yabancıların oyununa gelindiğini savunan Jirinovski, "İngiltere Çar Birinci Pavel'in öldürülmesini organize ederek ülkede darbe yaptırdı. İngiltere daha önce de Deli Petro'yu Türklerle karşı kışkırtıyordu. Biz Türklerle 30 kez savaştık. Peki neden? Türkler ki Moskova'ya değil, kuzeye doğru hareket ediyordu. Tükler Viyana'ya, Roma'ya ve Paris'e doğru hareket ediyordu. Bırak gitsinler oralara! Bırak Batılı ülkelerin askerleri kanı dökülsün. Ben bu tarihi konuları idrak etmenizi istiyorum." diye konuştu.
Jirinovski, Çarlık Rusyası'nın İsveç'e karşı savaşmasına da gerek olmadığını savundu. Rus politikacısı, "Poltava çatışmasına ne gerek vardı? İsveç o dönem Rusya'yı tehdit etmiyordu. Rus tarihiyle ilgili yanlış bilgilerde bulunmayınız. İsveç güneye doğru hareket ediyordu. Birinci Dünya savaşına da katılmamalıydık. Son Afgansitan savaşına da boşuna girdik." dedi.  (Bugün)

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
Re: Jirinovski: 'Türklerle Boşuna Savaşmışız'
« Reply #1 on: July 09, 2009, 10:12 »
jirinovski türkceyi cok iyi konusuyor
o yuzden bu sekilde aciklamalar dogaldir

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #2 on: July 09, 2009, 11:37 »
Jirinovski'nin açıklamalarını Pomak tarihinin en önemli kırılma noktaları olan 1877-78 Türk-Rus savaşı ile 1911-12 Balkan savaşları ile ilgisi nedeniyle ilginç bulduğum için buraya aldım. Çünkü bu savaşlar olmasaydı Pomaklar dağılmadan kendi yurdunda toplu halde bulunacaktı. Düşünün Rodoplar, Pirin, Trakya, Vardar  ve Plevne bölgesinde yoğunlaşmış en az bir milyonluk bir pomak kütlesini düşünün.

Bu savaşlar bizi başka yerlere dağıttı ve halen etkisi süren travmalara neden oldu.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #3 on: July 09, 2009, 23:19 »
 :) Dünya değişiyor, Jirinovski  değişiyor, Tr de öyle

Offline merkur

• Senior member
« Reply #4 on: July 09, 2009, 23:51 »
GECTE OLSA ANLAMIŞ YA HELAL OLSUN ,AMA GİDEN GERİ GELMEZKİ BEN BUNA BİR SARKI SÖZYLE CEVAP VERİYORUM .
OLANLAR OLMUŞ OLANLAR OLMUŞ.....(  TR HEP ORTADA PEK DEĞİŞİME İHTİYACI YOK DİYE DÜŞÜNÜYORUM KORKTUGUMUZ DEĞİŞİMLER OLURSA İŞTE OZAMAN KÖTÜ OLUR ANLADIN SEN ONU SAYIN BELLO :)))

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #5 on: July 10, 2009, 00:37 »
Benim korkum yok değişimle ilgili. Ard niyetli olanlar korksun, gerçi bu değişim onlardada niyet bırakmayacaktır sanırım. Evet değişiyoruz her an dünya değişiyor, Türkiye değişiyor, pomaklar değişiyor, bizlerde öyle. (Yenilenmeyen yenilir)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42