Author Topic: Рибновска сватба  (Read 24274 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Teres

  • Member
  • **
  • Posts: 22
Рибновска сватба
« on: July 13, 2009, 16:18 »
 Здравейте! От доста време чета в помак.еу интересни теми и дебатите в него. Безкрайно харесвам родопската музика, говор, народните носии и традиции.
  Бихте ли ми казали откъде да прочета повече за произхода и значението на ритуала в Рибновската сватба (облеклото на булката) и прилича ли той на горанските годежи и сватби в Косово и Албания?

pomag

  • Guest
Re: Рибновска сватба
« Reply #1 on: July 13, 2009, 17:02 »
Абе, дли приличат на сватбите в Косово и Горан аз не знам, ама да ти кажа много си приличат със сватбите от с.Галата Ловешко, които вече 20 години не ги правят, но по нищо не се различават.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Рибновска сватба
« Reply #2 on: July 13, 2009, 17:41 »
В Гора е почти един и същ със свадбата в Рибново и в Галата от преди 20 г. Така например Горанските сватби се празнуват поне 3 дни и 3 нощи според старите традиции със зурни и тъпани. Невястата е забулена, гледа надолу, в огледало. Нарича се “шарена невеста”, по лицето й се лепят брокати, има и капа със златни дукати. В последния ден на сватбата свекърът отива да вземе булката и я води забулена на кон с дантелен чадър, четири коня носят постелята (чеиза). Вечерта сватбарите отиват в къщата на младоженеца с тупани и хоро, но първо не пускат младоженеца и роднините му в къщата, където булката и роднините й се барикадирали. Започва ритуалът на откупуването, който трае с часове – тупаните бият, младоженецът и неговите роднини играят хоро и откупуват всеки метър от пространството към къщата на невястата с дарове и пари.

Offline Тодора

  • Member
  • **
  • Posts: 22
  • Gender: Female
Re: Рибновска сватба
« Reply #3 on: July 13, 2009, 17:51 »
Ха, това с откупуването още се практикува и в градовете  :)

Offline Teres

  • Member
  • **
  • Posts: 22
Re: Рибновска сватба
« Reply #4 on: July 13, 2009, 20:41 »
  Но, все пак белосаното лице на булката, тайнството по рисуването , лепенето на специфична украса откъде идват? Има ли някъде другаде по света подобни ритуали? Може би това е знак за абсолютна автентичност на помашката обредност? Има ли пътеписи на емисари от миналото или изследвания на учени за тези уникални по вида си празнични събития ?

Offline chech224

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 74
Re: Рибновска сватба
« Reply #5 on: July 13, 2009, 21:57 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  Но, все пак белосаното лице на булката, тайнството по рисуването , лепенето на специфична украса откъде идват? Има ли някъде другаде по света подобни ритуали? Може би това е знак за абсолютна автентичност на помашката обредност? Има ли пътеписи на емисари от миналото или изследвания на учени за тези уникални по вида си празнични събития ?

Има подобни ритуали в
Индия, Китай , Корея, Япония, ...
също в Африка, Америка, Австралия,
при хора, пазещи традициите(индианци, аборигени, ...)

Offline Teres

  • Member
  • **
  • Posts: 22
Re: Рибновска сватба
« Reply #6 on: July 13, 2009, 22:14 »
chech224 , а бихте ли ми казали, ако знаете , дали това е изследвано и съпоставяно, как , кога и по какъв начин тази обрядност е дошла при нас?

Offline chech224

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 74
Re: Рибновска сватба
« Reply #7 on: July 13, 2009, 23:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
chech224 , а бихте ли ми казали, ако знаете , дали това е изследвано и съпоставяно, как , кога и по какъв начин тази обрядност е дошла при нас?

Не знам дали е изследвано,съпоставяно..., от къде е дошло.
Едни казват, че е за против урочасване, други за красота, трети за
щастлив брак и да се родят много деца...

Потърси с ключови думи в нета, все ще намериш нещо
или изчакай някой форумец, който знае, да се включи.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Re: Рибновска сватба
« Reply #8 on: July 14, 2009, 01:51 »
Интересно е и да се проследи идеята, застъпена от журналиста Георги Кулов, а именно, че традицията с "гелината" е заимствана от турската традиция.








Изглежда ли ви познато? Булките са от Мароко





Offline Teres

  • Member
  • **
  • Posts: 22
Re: Рибновска сватба
« Reply #9 on: July 14, 2009, 09:09 »
 Преди няколко години бях на гости на мои приятели на турска сватба в турско село в Североизточна България(с.Правда),  но там няма традицията на писаната сватба. Първата вечер предимно жените играха на мегдана кючеци в техните национални носии(много красиви, везани шалвари, елечета и бели ризи, накичени с венчета и цветя) . Кючеците не са такива каквито виждаме по ТВ Планета, а са с елегантни и бавни движения главно в китките. Никакви резки чупки в кръста, тресене на задните части и подмятане напред. Ритуалът на къносването беше изключително вълнуващ, даже аз се просълзих от вълнение. Старите жени от селото пеят по време на къната, мелодична и прочувствена песен( на мен ми прозвуча като "Ела се вие, превива") и после младите си отиват да лягат. На втория ден младоженците са в съвременни сватбени облекла и пак танците на площада продължават до късно. Даруването е в ресторанта, като се обявява високо кой-какво дава и съответно се играе кючек при всяко връчване. Тук мъжете са във вихъра си и изпълненията са доста по разчупени от женския танц.(Мога да прикача снимки, но не знам как се прави........

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Рибновска сватба
« Reply #10 on: July 14, 2009, 09:12 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Преди няколко години бях на гости на мои приятели на турска сватба в турско село в Североизточна България(с.Правда),  но там няма традицията на писаната сватба. Първата вечер предимно жените играха на мегдана кючеци в техните национални носии(много красиви, везани шалвари, елечета и бели ризи, накичени с венчета и цветя) . Кючеците не са такива каквито виждаме по ТВ Планета, а са с елегантни и бавни движения главно в китките. Никакви резки чупки в кръста, тресене на задните части и подмятане напред. Ритуалът на къносването беше изключително вълнуващ, даже аз се просълзих от вълнение. Старите жени от селото пеят по време на къната, мелодична и прочувствена песен( на мен ми прозвуча като "Ела се вие, превива") и после младите си отиват да лягат. На втория ден младоженците са в съвременни сватбени облекла и пак танците на площада продължават до късно. Даруването е в ресторанта, като се обявява високо кой-какво дава и съответно се играе кючек при всяко връчване. Тук мъжете са във вихъра си и изпълненията са доста по разчупени от женския танц.(Мога да прикача снимки, но не знам как се прави........

Терес, душата ти мъж ли си или жена, защото на първата вечер-"къна геджеси", присъстват само жени. За това ми стана интересно.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Рибновска сватба
« Reply #11 on: July 14, 2009, 09:27 »
Аз живях три години в едно турско село казвашесе Разбойна. Вярно свадбата се състоеше от една вечер и на следващия ден до към икиндия. Като кажем вечер имам впредвид някъде до към 1 часа. Кучеците ги имаше, но преди това се играеха някакви спицифични за турците танци. Редяха се в колони и се въртяха наляво надясто по ритъма на мелодията. Имаше такива по бързи имаше и по бавни. Сега не си спомням за къната дали само жени присъстват. Но е нормално те мъжете не се къносват. Имаше един странен обичай, накачваха се с чимшир, булката вървеше най-отпред с някакви свещи бяха всички и обекаляха къщата ли беше сега не се сещам. И като свъши традиционното някъде към 12-1 се почваха кючеците. На следващия ден се играят предимно бавни хора. Булката и младоженеца седят на една маса и през тях минават всичките им роднини. Има един с микрофо, който обевява кой какво дал и т.н. т.

Нищо общо с нашите свадби. Те комонистите и към това ни посегнаха, независимо че свадбите ни освен никяха разбирасе не са свързани с религията. За това е и тази корабосърдечност сред нас в Тетевенско. На хората им са промити мозъците. Липсвани тази топлота разбирателство, гостоприемност, каквато я има при по-религиозните села като Рибново, Сърница, Света петка и пр.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Рибновска сватба
« Reply #12 on: July 14, 2009, 09:29 »
Хюсеин, доста точно описваш традицията. Това със свещите е старинна турска традиция запазен само в България и източен Анадол. Чувал съм, че е от караманите- тюркско племе имало досег с Персия ама не съм сигуен.

Offline Teres

  • Member
  • **
  • Posts: 22
Re: Рибновска сватба
« Reply #13 on: July 14, 2009, 09:32 »
 boyandobrev -"Интересно е и да се проследи идеята, застъпена от журналиста Георги Кулов, а именно, че традицията с "гелината" е заимствана от турската традиция."
 А, може би в Рибновската сватба ритуала е запазил елементи от по-ранни времена на турската обредност?

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Рибновска сватба
« Reply #14 on: July 14, 2009, 09:34 »
Възможно е Балканджия. С това и с диалекта на тукашните турци могат да се разкрият много истини, които може и някой да ги знае ама си трае. Иначе ще го карат той да пише историята от 1-12 кл.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42