Author Topic: Рибновска сватба  (Read 24294 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Рибновска сватба
« Reply #15 on: July 14, 2009, 09:36 »
Хюсеин, можеш ли да разясниш малко. Какво за диалекта? Знам че говорят доста старинно.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Рибновска сватба
« Reply #16 on: July 14, 2009, 09:38 »
От горепоказаното свадбите ни са по-близки до арабските от колкото до турските.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Рибновска сватба
« Reply #17 on: July 14, 2009, 09:47 »
Балканджия юруците и до ден днеше се различават от месното турско население. Аз много пъти съм го казвал. Те са молко по-смоляви и говорът им е свързан с арабите и персите. Така например когато в някой от думите трябва да се произнесе буквата к се произнася буквата г., а някой не произнасят п а вместо нея опотребяват б. Сякаш я няма в азбуката им. Като например турците от Златарешкия балкан. Има и друго местните турци използват термини, които пък ги няма в Анадола и ги характеризира като Балкански турци. Като например в делиормана се използват думи мкато паясъндъ - започна, ти- да и пр. в Бургаско се опотребява я - да и много такива. Има такива турци тук които приказват почти като тези в истамбул. Там глагола гидийор се изговаря като гидийо, а при тях като гидо и т. н. т.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Рибновска сватба
« Reply #18 on: July 14, 2009, 09:52 »
Хюсен то малко се отклонихме от темата, ама това дето казваш за Златаришките турци важи и за Еленските. Те говорят точно така. Старото име на едно от турските села там е Юруклер. А турците при нас са доста тъмни, със смолисти коси и сравнително ниски.

Offline Teres

  • Member
  • **
  • Posts: 22
Re: Рибновска сватба
« Reply #19 on: July 14, 2009, 18:12 »
   Приятели, търсете начин да научим произхода на традициите в обредността на помаците.Това, което пише на първата страница на сайта е крайно недостатъчно, за да разберем и опознаем богатството на това фолклорно наследсто.

Цитати от кореспонденцията на Ройтерс: "Шарената приказка Рибново":

 .........."Етнографите казват, че е трудно да се определи точно от кога датира този ритуал. Доскорошният комунистически режим не толерираше изследвания на етническите малцинства и различните религиозни групи.
 "Много вероятно е това да си е чисто тяхна традиция. Начин, по който да изразят себе си,“ казва Маргарита Карамихова, професор в Етнографския институт към Българската академия на науките."........

 Хайде, приятели, вече няма комунизъм! Повечето от нас пътуват, живеят на различни места по света. Нека да се призоват световни етнографи, историци и специалисти, които да дадат своето мнение за произхода на тази уникална помашка традиция от България. Какво  означава учен-етнограф като проф. М.Карамихова от БАН да няма категорично становище по въпроса?.........

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Рибновска сватба
« Reply #20 on: July 14, 2009, 18:54 »
Ami az ti kazah eto swadbite ni imat wryzka sys arabskite svadbi primera ti go dade Boqn sys marolanskata snimka. Wse pak 5 veka ne sa malko vreme. Kulturite na narodite se predavat.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Re: Рибновска сватба
« Reply #21 on: July 14, 2009, 21:19 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ami az ti kazah eto swadbite ni imat wryzka sys arabskite svadbi primera ti go dade Boqn sys marolanskata snimka. Wse pak 5 veka ne sa malko vreme. Kulturite na narodite se predavat.

PomakBG, ама това не са арабски сватби, а берберски.


pomag

  • Guest
Re: Рибновска сватба
« Reply #22 on: July 14, 2009, 21:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз живях три години в едно турско село казвашесе Разбойна. Вярно свадбата се състоеше от една вечер и на следващия ден до към икиндия. Като кажем вечер имам впредвид някъде до към 1 часа. Кучеците ги имаше, но преди това се играеха някакви спицифични за турците танци. Редяха се в колони и се въртяха наляво надясто по ритъма на мелодията. Имаше такива по бързи имаше и по бавни. Сега не си спомням за къната дали само жени присъстват. Но е нормално те мъжете не се къносват. Имаше един странен обичай, накачваха се с чимшир, булката вървеше най-отпред с някакви свещи бяха всички и обекаляха къщата ли беше сега не се сещам. И като свъши традиционното някъде към 12-1 се почваха кючеците. На следващия ден се играят предимно бавни хора. Булката и младоженеца седят на една маса и през тях минават всичките им роднини. Има един с микрофо, който обевява кой какво дал и т.н. т.

Нищо общо с нашите свадби. Те комонистите и към това ни посегнаха, независимо че свадбите ни освен никяха разбирасе не са свързани с религията. За това е и тази корабосърдечност сред нас в Тетевенско. На хората им са промити мозъците. Липсвани тази топлота разбирателство, гостоприемност, каквато я има при по-религиозните села като Рибново, Сърница, Света петка и пр.

В нашия т край няма промиити мозъци, така им е добре на хората , така се чувстват комфортно затова са и такива. А ти господине, знаеш ли колко пари трябват за да се направи такава сватба за която твърдиш, че комунистите са били виновни? Не знаеш! Отстрани е лесно. Сега хората са свързани с материалното, всеки гледа как да свърже двата края и да изкара някой лев за да си нахрани децата. Не бъди съдник на селата ни , започваш да прекаляваш с изразите в постингите си!!!!

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Рибновска сватба
« Reply #23 on: July 14, 2009, 21:50 »
Не съм съдник а човек, който може да направи сравнение. Ако ти си ходил там за ден два, аз съм дошъл от там, а живея сега тук. Пак повтарям, като говоря не говоря 100%. Но ако ти се засягаш, засягам се и аз, тъй като ти когато говориш за онези хора в това число включваш и мен. А да не говорим за всички тези истрити постенки, които са по-мой адрес. Нека да се уважаваме като селски, съдбата е била тази която ни е направила да сме от едно село, никой не е виновен за това, и нека да си държим кусурите за назеси.

Бояне може и да е берберска, не си го уточнил. не че съм нещо против да е берберска. Но ако гледаме нещата от този ъгъл, то берберите са от хамидската група, а с това са и първи братовчеди на семитите т.е. на арабите.  

Offline nodi

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
Re: Рибновска сватба
« Reply #24 on: November 06, 2010, 23:08 »
az sam turchin  ot iztocha bulgaria varnensko i pomnya baba mi koyato pochina  1987 na 90 mi razkazvashe che    predi deveti i tuk sa ukrasyavali liceto na bulkata ili gelin, na tursk ,sas aplikacii narecheni "yapishtirma"=bukvalno lepenki .te se pravili ot malki parichki ili izryazvali ot kadife ili atlaz koito sa nashivali sas sinci i pari  koito polse sa se zalepyali  na liceto na bulkata.-po chelo buzi.taka nay veroyatno tazi tradiciya v ribnovo se e zapazili do dnes dokato pri nas  e zamryala.razbira se  drehite pri turskata svadba  sa taka narechenite "bindalli" ili kadifena roklya nashita sas sarmena broderiya .tozi vid drehi navremeto sa bili mnog skapi  i po princip  v edno selo e imalo edna ili dve takiva rokli ,v zavisimosta ot tova kolko hora sa mojeli dasi ya pozvolyat zashtot stoynosta im bila ravna   na nyakolko konya ili kravi i t.n  zatova te sa dosta ryadki i dnes trudno se namirat.liceto se e zabulvalo s  cherven bulo narecvheno"duvak".za shatsie az oshte  pazya bulchenskite odejdi na eda ot prababite mi  .

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Рибновска сватба
« Reply #25 on: November 06, 2010, 23:36 »
              nodi

        Добре дошъл в сайта ни. :).      
   Прочетох постинга по горе,хубаво си разказал.
      Ако имаш запазени снимки от това което си писал е хубаво да ги публикуваш тук,наистина.
  За Рибновската Гелина идваха журналисти от Англия, от къде ли не да снимат понеже е уникално и запазено,така че всеки един спомен,разказ,снимка тук ще даде тласък за историята на тази традиция запазена и до днес не само в с.Рибново. Тук в сайта е и Гелина,та сме в час! :).
Ето една такава Рибновска сватба,запазена тук в сайта на помаците pomak.eu .  You are not allowed to view links. Register or Login
                Поздрави Н.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Рибновска сватба
« Reply #26 on: November 07, 2010, 00:56 »
You are not allowed to view links. Register or Login
az sam turchin  ot iztocha bulgaria varnensko i pomnya baba mi koyato pochina  1987 na 90 mi razkazvashe che    predi deveti i tuk sa ukrasyavali liceto na bulkata ili gelin, na tursk ,sas aplikacii narecheni "yapishtirma"=bukvalno lepenki .te se pravili ot malki parichki ili izryazvali ot kadife ili atlaz koito sa nashivali sas sinci i pari  koito polse sa se zalepyali  na liceto na bulkata.-po chelo buzi.taka nay veroyatno tazi tradiciya v ribnovo se e zapazili do dnes dokato pri nas  e zamryala.razbira se  drehite pri turskata svadba  sa taka narechenite "bindalli" ili kadifena roklya nashita sas sarmena broderiya .tozi vid drehi navremeto sa bili mnog skapi  i po princip  v edno selo e imalo edna ili dve takiva rokli ,v zavisimosta ot tova kolko hora sa mojeli dasi ya pozvolyat zashtot stoynosta im bila ravna   na nyakolko konya ili kravi i t.n  zatova te sa dosta ryadki i dnes trudno se namirat.liceto se e zabulvalo s  cherven bulo narecvheno"duvak".za shatsie az oshte  pazya bulchenskite odejdi na eda ot prababite mi  .
                          You are not allowed to view links. Register or Login

Offline nodi

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 3
Re: Рибновска сватба
« Reply #27 on: November 07, 2010, 21:21 »
a shto se otnasya do  pokazvaneto na cheiza  i tozi obichay sashtestvuva .dori az lichno sam prisastvuvalprez 80'te .naricha se bohcha sermesi ili izlagane  na darovete  .obichayat se izrazyava v tova che vsichki veshti  na novoto semeystvo po specialno tova koeto e podgotvila stranata na momicheto se  postavyat na izlojba v kashtata na momicheto predi te da se otnesat v kashtata na momcheto.pri nas  vseki vid  obekt se izlaga otdelno naprimer pravi se edina plostkost ot karton oblechen s kadife na nego se  narejdat naprimer vsichki terlici koito e izplela bulkata otgore se pokriva sascelufan i tova sashtot se povtaraya za karpite  drehi obuvki i tn.enda chats ot tezi neshta koito sa prednaznacheni za darove  po vreme  na samoto svatbeno uveselenie se davat na  tezi za koioto sa prednaznacheni sas tanc .naprimer  na ednata na sestrite na zetya  daryava sestrata na bulkata dvete izlizat na alaya toest tam kadeto se tancuva i tancuvat tanc  edna sreshtu druga i tka se dava podrakat.navremeto  ne sa se pravili  takiva paketi a neshatatsa se ukachvali na platove i sa se prostiralitaka kazvashe baba mi toest tova koeto sam vijdal che oshte pravyt v ribnovo .

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Re: Рибновска сватба
« Reply #28 on: November 07, 2010, 22:59 »
Вземайки на предвид че помашкото население е малко или много затворено обшество едвали традициите са взаимствани от други народи.Едвали гордото помашко
самосъзнание би копирало някакъв племенен ритуал
от Индия Мозамбик и др.Така че като рибанец мога
да кажа че това е само и единствена оригинална
помашка традиция на нашия регион в частност на
Рибново.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: Рибновска сватба
« Reply #29 on: June 17, 2012, 16:39 »
You are not allowed to view links. Register or Login
   
Christine Asherah
Wedding of the Bulgarian Turks - bride with decoration on the face ritual, Razgrad, 1950's

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42