Author Topic: Рупските говори  (Read 41512 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline rsrebranov

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 92
Ynt: Рупските говори
« Reply #15 on: May 21, 2009, 11:50 »
Като си махал български имена, си забравил да махнеш и Змия. На турски е илан. Айде у лево с простотия

Offline saleika

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 455
  • Gender: Female
Ynt: Рупските говори
« Reply #16 on: May 21, 2009, 11:51 »
sayın-resrbranov
znam i turski i malko balgarski
TR        BG
AYI-ME4KA
KULAK-UHO
AYIKULA-ME4OUHO
poznavase kolko znae6 turski

Offline saleika

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 455
  • Gender: Female
Ynt: Рупските говори
« Reply #17 on: May 21, 2009, 11:55 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Змия. На турски е илан.
ilan nqma v turskiq
ima (yılan)  gospodine  ;)

Offline rsrebranov

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 92
Ynt: Рупските говори
« Reply #18 on: May 21, 2009, 11:56 »
не случайно споменах метафоризация, защото тук няма какво да търсиш мечи уши? Знаеш ли какво е метафора? И апелирам към всички сериозни хора да не вярват много на данните от нета. Този по-горният е копнал от тук: You are not allowed to view links. Register or Login Авторът на тази статия има много сбъркана представа къде се намират посочените от него топоними, напр. Арнаут дере се намира при с. Плоски, на югоизток, докато Тремошница е на изток от село Лиляново. Това са две различни местности. Ако не искате да ставате за кашмер, не се позовавайте на разни пишман филолози.

Offline rsrebranov

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 92
Ynt: Рупските говори
« Reply #19 on: May 21, 2009, 11:57 »
аз съм го написал както се произнася по нашите говори.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Рупските говори
« Reply #20 on: May 21, 2009, 12:02 »
You are not allowed to view links. Register or Login
не случайно споменах метафоризация, защото тук няма какво да търсиш мечи уши? Знаеш ли какво е метафора? И апелирам към всички сериозни хора да не вярват много на данните от нета. Този по-горният е копнал от тук: You are not allowed to view links. Register or Login Авторът на тази статия има много сбъркана представа къде се намират посочените от него топоними, напр. Арнаут дере се намира при с. Плоски, на югоизток, докато Тремошница е на изток от село Лиляново. Това са две различни местности. Ако не искате да ставате за кашмер, не се позовавайте на разни пишман филолози.

Познавам лично автора. Едва ли има в България планинар, който да познава по-добре Пирин планина отколкото Николай Даутов. Автор е на книгата "Пирин - речник и пътеводител".

You are not allowed to view links. Register or Login


Offline rsrebranov

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 92
Ynt: Рупските говори
« Reply #21 on: May 21, 2009, 12:09 »
Човеко, аз посочих нещо конкретно, ти ми говориш за планинар. Аз съм си местен човек, баща ми от близко село до Лиляново. Знаеш ли колко хора пишат книги? Че баба на село може да напише книга. А на въпросния автор му пратих едно съобщение.

Offline saleika

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 455
  • Gender: Female
Ynt: Рупските говори
« Reply #22 on: May 21, 2009, 12:11 »
İ tvoqta kniga e posledstvo ot babati takali da razbirame

Offline meriam

  • Member
  • **
  • Posts: 16
Ynt: Рупските говори
« Reply #23 on: May 21, 2009, 12:14 »
Най-вероятно г-н Сребранов
е тук не за да изразява мнение като учен, а да нанася персонални обиди на другите участници от форума. Хората познаващи турски език ви превеждат буквално названието на местностите, много ясно че тези думи са използвани като метафори, когато става въпрос за название на обекти. Сарказмът ви господине с така задаваните риторични въпроси към участниците във форума е неуместен и най-малкото глуповат, по отношение на това че показвате пренебрежително и подигравателно отношение към хора нефилолози. 

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #24 on: May 21, 2009, 12:52 »
You are not allowed to view links. Register or Login
ilan nqma v turskiq
ima (yılan)  gospodine  ;)
Салейка благодаря ти за подкрепата.
Достйнството на човека е най важното нещо.
Трябва да знаем и друго, което се игнорира от господина.
Това са прочутите помашки фамилий в Чеча а именно:

- Турчинови;
- Бошнакови;
- Маджарови;
- Арапови;
- Бекташеви;
- Масърлиеви;
- Арнаутинови;
- Черкезови;
- Пашови;
- Аянови;
- Маджирови.... и още много, мнооооооооооого други.
та тези фамилий се срещат навсякаде по Чеч

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Ynt: Рупските говори
« Reply #25 on: May 22, 2009, 11:42 »
Николай, понеже спомена Филипово и Осеново, имаш ли представа дали е добър пътя до там и после до Рибново и Медени поляни?

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #26 on: May 22, 2009, 12:15 »
Газей - veroiatno GAZi koeto ozna4ava pobeditel

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #27 on: May 22, 2009, 15:13 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Привет. Има една легенда, че идва от арабското "гази", но няма сведения откъде идва тази легенда, както и аргументи за нея. Без да се впускам в подробности ще кажа, че думата е българска, вече не се се употребява в района (изчезнала е от употреба) и означава остър, лют (в смисъл на стръмен). Който е ходил на този връх ще се сети за какво иде реч. Ако го мързи да ходи пък, върхът се вижда перфектно от пътя между Банско и Разлог. Някой само да му го посочи и ще разбере за какво говоря.
Има и едно тълкувание също, че е производно от гозя - господар (думата не е турска). Такива ми ти работи за Газей. :)

Добре дошъл Николай!

Извинявай градски но попаднах на твоя сайт случайно.
Съжалявам че името ти се замеси по непочтен начин. Ако желаеш можем да помолим админите да изтрият копирания материал от твоя сайт тука.
Изобщо няма да се сърдиме.
Но искам да кажеш ти.
Имената на върховете както си ги написал са точно така.Точно така ги помним от нашите деди, независимо каква религиозност са.
Тука можеш да споделиш каквото пожелаеш.
От Неврокопската митология легенди има много за разправяне..
Видимо е че тука някой хора подскачат като чуят думата Неврокоп.
Не им се хващай на вадицата, те са "рибари".



Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #28 on: May 22, 2009, 16:38 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Добре съм ви заварил Метка. Аз не се сещам за теб, ама щом казваш градски сме, може да те зная по физиономия поне.

Еми то вече работата станала. На мен ми е все едно дали ще се изтрие. Аз писах мейл на човека и мисля, че цялата патардия е за нищо. Той може и да е прав за местонахождението на Арнаут дере и Тремошница щом живее там. Аз в случая с тези 2 названия съм написал как са били отбелязани преди тези обекти, и как са отбелязани сега, за да не се чудят хората като си погледнат туристическите карти, които имат доста грешки. Във въпросната таблица не давам аргументи за местонахождението.

Дадох на човека и източника, където го пише. Същото се отнася и за Айкулак. Просто съм вкарал в табличката какво са отбелязали картографите, както и в енциклопедията. Аз примерно имам съмнения също за този превод "мече ухо" при преименуването, но целта на таблицата не е тази все пак да се тълкува името, а само да се посочат нещата преди и след преименуването. Това е!

Названията си се променят сами с времето. Гледам на аватара ти в. Хамбарташ, който става все по-популярен като Хлевен. Аз използвам и двете имена, въпреки че не знам какво значи Хлевен. Сменено е 1942 г., звучи добре и вероятно затова измества лека-полека Хамбарташ.

Близо до върха има една местност Каменните котари (демек каменните кошари). Вече не съществуват де. Някога пастирите там са складирали храната си. Възможно е от там да е излязло и Хамбарташ - названието е с идентично значение.

Поздрави
Сигурно и няма да се сетиш кой съм , но тва не е важно.Изумен съм от познията ти за Пирин планина.
Някой свързват името Пирин с древния славянски бог Перун.
Някъде бях чел че според древните гърци в тази планина са живеели похотливите сатири с които са изневерявали
палави гъркини от балгороднически съсловия.Даже съм виждал сред иманяри , маленки глинени сатири с големи фалоси.И днес такива се продават на античния пазар в София.

За жалост днес е точно обратното. ;D
Даже правим специални хотели за гръцките похотливи мъже които идват в тях да се простят с целомадрието си.

Иначе аз сам служил в черния полк в град Гоце Делчев.Кашик и алпинист..
Така че за планините имаме млого моабет..
Благодаря ти за проявеното разбиране и толерантност.
От Неврокоп само такива неща да се чуват.


Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Рупските говори
« Reply #29 on: May 22, 2009, 16:50 »
Привет, Ники! И добре дошъл във форума!

Съжалявам, че твоето име бе замесено в тази тема на форума, най-малкото бих искал да поднеса моите извинения, затова че не те предупредих навреме. Всичко обаче се случи съвсем спонтанно и непреднамерено /междувременно вече ти писах на лични в твоя форум/. Сребранов твърди, че няма турски наименование в планинската топология. Всички любители на планината обаче знаем, че това не е така.

Относно опасенията ти за тази сайт искам да ти кажа, че няма и грам нещо, от което един патриот /не националист/ би могъл да се възмущава. Сайтът и форума към него са платформа за запазване на помашката култура и място за комуникации между помаците по света. Ти казваш, че разликата между мюсюлманите и християните тук е само в религията. Аз ще те допълня - разликата е не само в религията, а най-вече в Културата. Ето защо един българин-християнин, приел току-що исляма, не би могъл да се оттъждестви с един помак. Причината за това различие е културата. Религия се сменя за един ден, културата се култивира в едно общество в продължение на столетия.

Грешиш и в констатацията, че тук се цитират избирателно историческите източници, относно произхода на помаците. Във форума има много извадки от данъчни регистри, в оригинал и превод на български. Аз съм качил You are not allowed to view links. Register or Login на османиста Махиал Кил с данни от регистрите за Чепинското корито.

Основният проблем на форума обаче, е че много хора идват предубедени тук. Те си мислят, че целта на сайта е сепаратизъм. Нищо подобно. Форумът тук е място за среща на хора със сходни съдби и идентична култура. И както ние, двамата с теб, посещаваме нашия форум от обич към планината, така и много хора /включително и от различни държави/с присъствието си тук изразяват принадлежността към помашката културно-религиозна /според мен/ общност. В това няма нищо тревожно и смущаващо.

Въпросите /определенията/ на участниците тук би трябвало да се задават в следния ред 1. "Какъв съм аз?/Аз съм .../", 2."Какви сме ние?/Ние сме .../" и чак тогава "Вие сте". Голяма грешка е да се влиза във форума с обръщението "Вие сте". В крайна сметка всеки има право на самоопределение и никой не трябва да посяга на това право.

В една съседна тема се заговори за "Шарената черга", колко е красива, когато в нея има различни по цвят нишки. Да, така е. И целта на сайта You are not allowed to view links. Register or Login е да съдейства за опазването естествения цвят на тези нишки. Грешно е да се мисли, че тук се проповядва измушване на отделните нишки и заплитането на нова едноцветна черга. Напротив - тук сме за да запазим тези нишки там, където им е мястото и да се противопоставяме на онези, които се опитваха /ВП/ и продължават да целят пребоядисването на чергата в един цвят...  


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42