Author Topic: Рупските говори  (Read 41502 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re:Рупските говори
« Reply #30 on: May 22, 2009, 20:34 »
Напротив Ники, ти ще идваш тука и ще пишеш!
И ние ще идваме при тебе и ще пишем..
Аз сам чувал за тебе че си добар разказвач, ама друго си е да се увериме тука че тва е така.

Само ще ти кажа слабото ми място - Рифат Бей..
Знам че доста неврокопчани знаете за него историй и легенди като създател на етнически модел в онези размирни времена.
Сигурен съм че в торбата ти с легенди и историй има и за него.Метни нещо тука после сме ти длажници.
Вазможно е някои форумец от опредлени партийни централи да те атакува  че разказваш за турски Бей , ама тука ще бъдеш защитен достойно.
Ша та напрвим почетен член на форума ни..

Ismet DRAMSKY

  • Guest
Re:Рупските говори
« Reply #31 on: May 22, 2009, 20:41 »
Така е Николайчо, така си и затува за да не зема и аз да се наричам туркин или болгаро-христиенини или некав друг, ако може да ми позволиш да си са наричам Помак!  ;) Виж, сега ако кажа, че се наричам Помак, какво страшно може има в това и въпреки сичко, ще може да си говорим по балгарски, щото ако почна да си думаме на турецки или на грецки, никак нема да може да са разбираме и няма да мога да ти прочета тая хубава случка отгоре дето си я изживял!  :( Та, за Помаците ми беше думата и за тва, че и ние искаме като ора,  да са видим закичени нейде в преброителните списаци след графичките на - българи, турци, цигани, нали даваш и разрешаваш да са наредиме и ние като - помаци, пък пак може да сме си един народец!  ::) Дори може с това разрешение да се аресате още повече и на помаците от Гърция, от Турция, от Македония и по-нататък!  ;)  :)

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Ynt: Рупските говори
« Reply #32 on: May 26, 2009, 16:43 »
Николай, благодаря за информацията.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #33 on: May 27, 2009, 11:25 »
Bu maksatlı uydurma habere asla inanmadım, inanmayınız. Böyle birşey dünyada olmaz. Gaye belli, aracı olmayalım lütfen.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #34 on: May 27, 2009, 11:36 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Тъй като казах каквото имам да казвам, ще се напиша за финал една история за помаците в гр. Ксанти - Гърция. Все пак темата е рупски говори! Да се чуди човек как тия хора издържат там и какво нещо е да си на ръка разтояние от родината, а дефакто да си далеч.

Преди 2 години бях в Ксанти, много красив град! Ходим си по уличките на стария град и гледаме една жена се покатерила на един прозорец и мие. Гледам аз шалварите отпуснати отдолу и си викам това ще да е туркиня. Докато зяпахме нейното усърдите един от групата възкликна: "Браво бе булка!"
Жената изненадващо се обърна и казва:
- Утдесте уа?
- От България.
- Аааа, хубаво. М отде от България.
- От Неврокоп, знаеш ли го къде е.
- Знам го. Одила съм в България - Каменица (имаше предвид квартала на Велинград, бел. моя), Пловдив, Хасково, аха, одила съм.
- Какво правите, ремонт ли.
- Аха, къщана оправяме.
Ние се зарадвахме, че е от нашите и се захванахме на приказките. Дойде и мъжа й та стана хубав мохабет за живота там и в България. Ще спомена само някои неща от разговора засягащи религия и етнос.
Питах ги хората дават ли им гърците вече да ходят свободно на джамия:
- Те дават, ма турците не ни дават!
- Как така турците не дават?
- Ми не дават щото да идем в джамята искат да кажем, че сме турци и турски да приказваме.
- Колко джамии имате в Ксанти?
- 9 са.
- Добре де, на всички ли не дават?
- На всички.
- Колко човека в Ксанти сте българи?
- Към 2 хиляди сме.
- И турците искат да кажете че сте турци?
- Да, ма гърците ни казаха сега пък да сме помаци, секи как си иска. Ам ти християнин ли си?
- Да, християнин.
- Ам на църкваса одиш ли.
- Ходя да. Преди много не даваха, ама сега може.
- Аааа, аха аха.

След мохабета се разделихме. Донесохме към България много селям от Ксанти, така казаха хората. Толкова ми беше приятно да разговарям с тях, че не ми се тръгваше. И те ни се радваха като на малки деца.

Айде хубав уикенд на всички пожелавам. Не знам дали повече ще пиша тука, но от време на време ще навестявам форума да видя какво що ново-старо.

Надявам се тази случка от богатата ми колекция случки ви е била интересна.

Живи и здрави бъдете!
Николай
Vsiçko tova e scenariy s opredelena cel a celta e yasna. Podobno neşto e absurd da se sluçi dori v Afrika. Vsiçki musulmani go znayat. 

Offline bogutevolu

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1000
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #35 on: May 27, 2009, 11:38 »
Nikolai'nin yazdığı ve İskeçedeki camilere Pomakça konuşanları sokmadıklarını belirten yazıya oradaki arkadaşlarımızın gereken cevabı vereceğini umuyorum.

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Рупските говори
« Reply #36 on: May 27, 2009, 12:16 »
Разказът на Николай е хубав и според мен истински макар, че нарочно или без да иска са допуснати няколко грешки.
в Ксанти ,едва ли би се намерил помак който да каже ,че е българин ,по скоро би казал че е турчин ,което не ще би и не е вярно.В последно време се наблюдава тенденция към силна изява на помашко самосъзнание , а това води до определено конфронтиране, както към турския етнос в Гърция ,така и към самите гърци.
В отговор на Субиги ще му кажа ,че мюсюлманите го знаят , но макар че според китапите мюсюлманите да нямат народност ,на практика не е така и не би трябвало да е така. Турчина си е  турчин, Помака си е помак.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #37 on: May 27, 2009, 15:11 »
Çe razkazıt e izmişlyotina nyama sımnenie. Ta bılgarin, ta s şalvari, ta ne go puskali v djamiya ( pazaçite pred djamiyata sigurno) ;D Zapadna Trakia e kato malka Turciya. Kakvoto e tuk takova e i tam. Ta daje tam ima po-topli otnoşeniya zaştoto sa prinudeni da sa po-sploteni. Obştuval sım sıs studenti ot tozi rayon(turci i pomaci) i bez kolebanie moga da vi kaja çe jiveyat po bratski na koeto sega nyakoi im zavijdat i si pravyat svobodni sıçineniya za da ruşat. Tuk v edno kraybrejno selo ima nad 10 ruski gelini, doşli s raboteştite tam turski ergeni i ne sım çul dosega nyakakva kritika, dokato nie v BG ne bihme si pomislili dori za takıv brak.
Neveroyatno no fakt. Taka çe bıdete uvereni çe ne navsyakade ima etniçeski problemi . Sveşteniya Koran e konstituciyata za socialnite otnoşeniya.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Рупските говори
« Reply #38 on: May 27, 2009, 15:42 »
Приятели, аз ли не довиждам нещо или? Никъде в разказа не прочетох жената с шалварите да заявява, че е българка. Освен това тук :

- Колко човека в Ксанти сте българи?
- Към 2 хиляди сме.

Т.е. жената /или нейния съпруг/ може да са разбрали въпроса като колко хора тук говорите /разбирате/ български  ???


Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Рупските говори
« Reply #39 on: May 27, 2009, 15:44 »
Голям страх някой да не заяви, че е българин.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Рупските говори
« Reply #40 on: May 27, 2009, 15:51 »
Та ако продължа в същата насока разсмислите си, не виждам нищо чудно и в случката със забраната в джамиите. Представете си, че малко преди това е имало преброяване на населението. Гърците са съветвали /по думите на нейния мъж/ помаците да се пишат в новата графа "помаци". Това обаче автоматически означава намаляване % на турското население в Ксанти, представителите на което си го изкарват впоследствие на помаците. Говоря хипотетично. Знам, че според ислямската религия такова разграничение /по етнически признак/ е недопустимо.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #41 on: May 27, 2009, 16:22 »
Prav si Mustafa, koştunstvo e da se pita za etnos ili da se izyavyavaş çe prinadlejiş na dadena etnos.
Ako ima demonstrativno izyavyavane to tova neminuemo şte doprinese drazgi mejdu musulmanite.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Рупските говори
« Reply #42 on: May 27, 2009, 20:05 »
Недопустимо е мюсюлманите да се асоциират с етнос.
Допустимо е поощрението циганите да се пишат турци. А сега! Къде е истината?
Ибрика е локалност, живия живот е друго. Аршина е според интереса. А интереса клати фесове ;)

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #43 on: May 27, 2009, 20:57 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Какво разграничение е недопустимо
според Исляма, че не разбрах?

Недопустимо е помаците да се разграничават от турците ли?

Явно да, щом subigi kurt е толкова щастлив да го чуе от теб
  ;)

Zz sım za şarenata çerga, taka se e izkazala i maykata na Goce Delçev ako ne se lıja, i bez tova navsyakade e prelyalo ot Turci, v izobilie sa, taka çe nyakolkostotin noviçki ne e ot nikakvo znaçenie. Kitna gradina, taka kakto se obliçat Brezniçanskite momi, ne znam dali me razbirate

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Рупските говори
« Reply #44 on: May 27, 2009, 20:58 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Ибрика е локалност, живия живот е друго.

abc, аз си мислих че на шега ти използваш тази дума - ибрик и нейното производно ибрикчийство.Обаче се оказа че съм се лъгал жестоко.

Ти наистина никога няма да опознаеш душите ни какво изпитват четейки откровените ти саркастични простотий.
Или може би си мислиш че реакцията ми е такава каквато предполагаш?
Тоест да реагирам гневно на факта че нарушаваш правилника, без да ти пука на шушляка, правеики по този начин админите на балъци и луди?
Не драги няма да познаеш.

Е ще ти кажа - аз сам "ибрикчия".
Това е новата ми идентичност. Заради това че съм бил свидетел като дете на това,на  което са подлагани родителите ми и общноста ми по време на двата възродителни процеса през 1964 и 1972, съм готов да се нарека ибрикчия.

Искам само да те помоля - моля те, остави  съфорумците ми на спокойствие освободени от саркастичните ти простотий!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42