Автор Тема: Село Туховищa  (Прочетена 300909 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 2173
  • Пол: Мъж
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Село Туховищa
« Отговор #555 -: Декември 27, 2011, 10:28 »
Наистина снимката е много хубава и интересна,направо си е уникат.Надявах се да се намерят такива снимки.Мисля че ще се намерят и още.!Не ми изглеждат децата да са били гладни,напротив изглеждат много бузести. Облечени са изцяло с дрехи  собствено производство като започнеш от шапчицата до торбичката са били такани и плетени  ръчно от маиките и сестрите.Знаем че и в момента от рано започва да се приготва чеиза на помакинята.Изглежда че обущарството не е било много развито при нас и затова децата са боси.И сега във всяка помашка къща има крава овце или кози, отглеждали са жито, ечемик, царевица,всичките видове зеленчуци.А за плодове да не говорим, до скоро имахме череша 7-8 метра висока,когато другите череши започнат да съхнат тя тогава почервеняваше,много вкусна беше От каде са ги намирали нашите деди тези сортове незнам.Така че помаците винаги са оцелявали по време на воини и кризи ,защото са трудолюбиви и имат всичко.Ще оцелеят и сега .Благодаря ти Ерол ще чакам с нетърпение да качиш още стари снимки!



Нормално е цървулите се правят или от свинска или от телешка кожа.В някой части и от конска-но е много малко застъпено.

Сега повече за обувките сред българите:

Вкъщи обикновено българите обували  дървените налъми, (тур. nalin-дум.произлиза от арабски), които били много удобни и практични. При движение се получавало специфично потропване и на много места са познати като лапатарци или клапаровци

За помаците и българите лятото най се носили турските емении – били с език и каишка около глезена, с малък ток като на кожените ниски пантофи.а зимата Цървулите-подобни но без ток,като краката се обвиват с навуща и след това се обува цървула.Получавало се нещо като ботуш от две части ;)

Лятно облекло с емении и зимно с навуща и цървули.


Поздрави

Неактивен Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Публикации: 847
  • Пол: Мъж
Re: Село Туховищa
« Отговор #556 -: Март 07, 2012, 22:54 »
Една стара снимка правена през 60-те години на миналият век в село Туховища.Тя е притежание , и за пръв път е публикувана в интернет пространството от Сабетка Спахиева.


Неактивен Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Публикации: 3895
  • Пол: Мъж
  • Да почива в мир!
Re: Село Туховищa
« Отговор #557 -: Април 10, 2012, 15:22 »

   Една стара незабравима Помашка песен " Земи ме,Айше".
 В кадрите са запазени много стари и автентични снимки от село Туховища,Рибново,Корница,Плетена и Якоруда.

 Специално искам да изкажа Благодарност на" Туховищенци"  ;) от сайта на pomak.eu и по специално на Севим,на Ерол,на Илихан Цингарев,които макар и далече от Туховища спомагат с труда си за издирване на старинни материали,снимки,песни,всичко автентично!

  Обработката и монтажа е от Севим и Sevimusic1.

 В кадрите са запазени много стари и автентични снимки от село Туховища,Рибново,Корница,Плетена и Якоруда.

Mitko Dedov- zemi me Aishe

Неактивен botev

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 643
    • Истинските майни!
Re: Село Туховищa
« Отговор #558 -: Април 12, 2012, 22:19 »

   Една стара незабравима Помашка песен " Земи ме,Айше".

В изпълнение на МИТКО ДЕДОВ! ;) :D

Неактивен Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Публикации: 847
  • Пол: Мъж
Re: Село Туховищa
« Отговор #559 -: Април 12, 2012, 22:50 »
В изпълнение на МИТКО ДЕДОВ! ;) :D

Чуи още една стара автентична помашка песен в изпълнение на Иван Дяков от  гр .Хаджи Димово ;) :)

Ivan Diakov - Bolna sam Bolna

Песента е местна песен от село Кочан , Сатовчанска община ,можеж да попиташ самият певец  и той ще ти потвърди.В самият край,текста на песента е променен от неговите продуценти което лично аз не удобрявам.

Неактивен Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Публикации: 3439
  • Пол: Мъж
Ynt: Село Туховищa
« Отговор #560 -: Април 13, 2012, 01:43 »
Песента е местна песен от село Кочан , Сатовчанска община ,можеж да попиташ самият певец  и той ще ти потвърди.В самият край,текста на песента е променен от неговите продуценти което лично аз не удобрявам.

Значи има кръстилки и по песните a. Incredibile :D :D :D ;D ;D ;D!!!

Неактивен Naina

  • Candidate member
  • *
  • Публикации: 3
  • Пол: Жена
Re:Село Туховищa
« Отговор #561 -: Юни 17, 2012, 16:10 »
Чешмите на село Туховища

Чешмите на село Туховища
Аз прекарах много приятно там.Страхотно място за почивка. Пожелавам на всички да видят на живо чешмата :)

Неактивен Naina

  • Candidate member
  • *
  • Публикации: 3
  • Пол: Жена
Re: Село Туховищa
« Отговор #562 -: Юни 19, 2012, 15:00 »
Здравейте, интересува ме фамилното име Пуленови.Ако някой знае нещо, моля да пише:)

Неактивен ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Публикации: 1480
  • Пол: Мъж
Re: Село Туховищa
« Отговор #563 -: Юни 19, 2012, 20:52 »
Tazi familya Пуленови veroiqtno ima vrazka s Rusiq, Dagestan i Kavkaz kadeto e mnogo razprostranena sa6to taka daje v irak.
S edna duma 4esto sre6tana familiya na iztok.

Неактивен Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Публикации: 172
  • Пол: Мъж
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: Село Туховищa
« Отговор #564 -: Юни 23, 2012, 23:02 »
Малко спомени от старите архиви.
Заповядайте един запис от празника "Байрям" в село Туховища през 1999 г.

Tuhovishta - Bayram - 19.01.1999

Неактивен Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Публикации: 3895
  • Пол: Мъж
  • Да почива в мир!
Re: Село Туховищa
« Отговор #565 -: Юни 23, 2012, 23:37 »

 Ерол,здравей. Отдавна не си влизал,знам че си зает и учиш.
 Миналата събота в Туховища беше празника на селото " ПРЕДОЙ'' :).
 Жалко,че не беше тук да снимаш.
 Желая ти успех и изказвам благодарност от нас Екипа на сайта.

 П.С:- Виждам, че днес си качил видеоклипа за Туховища. Хубав спомен остава,благодарност,не бях го гледал..
Tuhovishta - Bayriam - 19.01.1999
 УСПЕХ. :)

Неактивен Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Публикации: 172
  • Пол: Мъж
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: Село Туховищa
« Отговор #566 -: Юни 24, 2012, 00:08 »
Благодаря Nazmi, истина е че от скоро време не съм посещавал сайта, за това сега ще си наваксам.  :D

Неактивен Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Публикации: 172
  • Пол: Мъж
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: Село Туховищa
« Отговор #567 -: Юни 24, 2012, 00:11 »
Ето и нещо по-актуално, малко кадри от Туховища от миналото лято 2011 г.

Tuhovishta - Nature

Неактивен Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Публикации: 172
  • Пол: Мъж
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: Село Туховищa
« Отговор #568 -: Юли 28, 2012, 18:16 »
Няколко стари снимки :)
Източник: Личен архив на сем. Цингареви


































Неактивен Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Публикации: 3895
  • Пол: Мъж
  • Да почива в мир!
Re: Село Туховищa
« Отговор #569 -: Юли 28, 2012, 20:03 »

  Снимките са много ценни запазени от историята на селото. Обхващат един период от 1933 година  до 1967 година.
  Запазени са благодарение на Фетах Цингарев,който единствен е имал по онова време черно бял фотоапарат.
  Благодарение на Илихан Цингарев/ доктора сега в Чикаго/ и упоритоста на едно младо и талантливо момче Ерол стават достояние тук и са безценни.
 Предполагам ще са интересни за по младите хора които не познават комунизма,само са чували от родители и близки.
 
Изказвам  моя лична  и на сайта ни благодарност към Ерол за търсенето и стремежа му за знание.

П.С.- На по късен етап ще дам разяснение и малко история на част от снимките и хората. ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42