Author Topic: Eтнос на помаците  (Read 330842 times)

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Eтнос на помаците
« on: September 09, 2009, 16:48 »
здравейте приятели с настоящата тема искам да разбера, кои помаци какво мислят за помашкия етнос и съществува ли той.Дали има помаци които се свързват по някакъв начин с българите или турците или пък има помаци които смятaт че сме друг етнос.
 Мисля, че темата ще е интересна и за други приятели от POMAK.EU
 ...и се надявам че ще успеем да направим една интересна дикусия като всеки даде своето мнение по въпрос

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Re: етнос на помаците
« Reply #1 on: September 09, 2009, 18:03 »
Това какъв въпрос е ? Няма ли друг вариант? Не наричаш ли ти помаците са помаци !

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Eтнос на помаците
« Reply #2 on: September 09, 2009, 18:34 »
mai greshno si me razbral. Za momenta az se vyzdarjam ot mnenie i nishto ne kazvam. Prosto az iskam da razbera kakvo e mnenieto na ustanalite syforumci ot pomak.eu . Kakvo mislqt za samoopredelenieto na pomacite kato bulgari,turci ili prosto pomaci.i koe e po - pravilnoto za tqh. Ili obshto kazano da dadat mnenieto po temata.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Re: Eтнос на помаците
« Reply #3 on: September 09, 2009, 19:07 »
suleiman94, Ти не си грешен. Aз само редактирах вашия aнкета

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Eтнос на помаците
« Reply #4 on: September 09, 2009, 19:16 »
da razbiram . Na men mi e qsna anketata , zashtoto az sam q zadal, no kato se postavq na mqstoto na ostanalite - moje da se kaje 4e ima greshka po otnoshenie vyv vyprosa v  anketata i moje da se polu4i malko obyrkvane.

pomag

  • Guest
Re: Eтнос на помаците
« Reply #5 on: September 10, 2009, 00:23 »
Трябва да се даде определението Що е то етнос? Отговаряме ли ни е помаците на него и след това може да се води някакъв спор и се стигне до отговор на въпроса. А кой как се чувства, Турчин , Българин или Помак имам чуството, че от всеки регион на България където има Помаци ще се даде различен отговор.

Shumarov

  • Guest
Re: Eтнос на помаците
« Reply #6 on: September 10, 2009, 01:47 »
Vyv godinite na moeto detstvo mi beshe smeneno imeto.Bqh obuchavan, i vyzpitavan vyv duha na socializyma, i "osyznatiq" bylgarski koren.Moite roditeli otgovarqha uklonchivo na vyprosite mi za moqta nacionalnost(togava ne se izpolzvashe taka shiroko dumata etnos).Po kysno razbrah, che sa go praveli za da me predpazqt.Kogato se premestih da jiveq v grada, razbrah, che ne sym nikakyv bylgarin i nikakyv turchin, zashtoto sym bil obekt na podigravki i ot bylgari, i ot turci.I mi stana qsno, che imeto mi e edna lyja, i zapochnah da gledam sys avtoironiq na nego.Kato se predstavqh -kazvah Yordan-zordan. :) Kogato zabraniha govoreneto na turski ezik -zapochnah da go ucha, i da govorq napuk.I mnogo turci si misleha, che go pravq, kato ironiq adresirana do tqh.Dali ima etnos, ili ne -ne e vajno-fakt e, che ima mnogo hora, koito se opredelqt, kato pomaci.I az se opredelqm, kato pomak.Dali v minaloto moite pradedi sa bili pechenegi, ili kumani, ili turki e bez znachenie.Hubavoto na segashnoto vreme e, che vseki e svoboden da se opredeli.I e hubavo da nadjivee srama, i komplexite si pomaka. I da se gordee sys tova, koeto e-bez da ima nujda da go priznae nqkoi!

Offline iskeceli

  • iskeceli
  • Adviser
  • ****
  • Posts: 296
  • Gender: Male
Re: Eтнос на помаците
« Reply #7 on: September 10, 2009, 03:06 »
kak no go ye znom nashite stari vikoho mi nami niye sme POMAKI tigana niye eynay go znome .
niye sme edin druk etnik gruba ne mesame ni turchene ni bulgare ni to urume . kakna no ye videh tam
visotse na anketa ne ne mojom da go izverovom .imelo i da vikot i innak

pomag

  • Guest
Re: Eтнос на помаците
« Reply #8 on: September 10, 2009, 08:05 »
За това , кой какъв се чувства ми е ясно, въпросът е , че управниците са ни дали някакво определение във формата на някакъв шаблон ,що е то етнос? Тези критерии се съмнявам дали ги покриваме и дали отговаряме на тях, а за да направим така, че да отговаряме на тези критерии, трябва много време, търпение и упорити хора, които да ни обединят като такива.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Eтнос на помаците
« Reply #9 on: September 10, 2009, 10:40 »
Pomaski etnos ima i toj e v Gyrciya. Ostava da se priznae i v drugite dirjavi. Po princip bi se priznala i v Bylgariya, no styali sme da iskame prikaleno mnogo, dori mojelo da iskame i avtonomiya, za tova ne ni se davat takiva prava, no formalno vseki ni priznava za etnost. Az vi dadoh edin primer i sis Skat. Za sega ni vodyat samo kato religiozno malcinstvo. Naimenovanieto ni e malko i udobno pomaci. Sled vreme nikoy osven nyakakva cast kompleksirani pomaci nyama vece da spomenava dilgoto naimenovanie bilgari mohamedani ili musulmani.

Iskeceli ti nali si ot Griciya? Kina pravite nah tam? Sizdadahteli pomaskata partiya v parlamenta li e? Recnika i gramatikata ispolzvateli gi v mektebite?

Evelki zaman ot nam sa pocvase i sa stigase v Ksanti i Gumurjina i ubavoto i losoto, nas bese cilyaka deno svormira Pomaskata republika v Belomorieto, deno po nasetne po diplomaticeski pit ya prevzeha urumete. Ot tuy zapocna i izgrajdaneto na fasiskata drujba Rodina i stigna do Ksanti i Gumurjina, deno yace obirka na ludene glavise, ama i neya koyno ya sizdade si ya i batardisa. Dnes nestata sa inakvi, ako se zafati nesto ste se zahvati ot say strana i etnos i drujbi i kina li ne.  

Offline iskeceli

  • iskeceli
  • Adviser
  • ****
  • Posts: 296
  • Gender: Male
Re: Eтнос на помаците
« Reply #10 on: September 10, 2009, 11:22 »
af griciya imame pomatskate recnika i pisavanye .am ne uchime so po mektebine .pomatskoto .nemame partiya
i nemame nashane po parlemontono .af griciya poznavat nasoto etnisitia pomakite .imame pomatska derneka .to yo sade iskeco sha mu yo rabatana ne ratchi yo nagoleme rabatono da ide na gimicune i bulgaria.niye sme malko
po ey tam.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Eтнос на помаците
« Reply #11 on: September 10, 2009, 11:37 »
V interes na istinata kato se zamislq, naistina 4e v GUMURDJINSKO I KSANTIISKO v GARCIA oblastite sa bili zaseleni ot pomaci.Sega mislq 4e tam preobladavashtoto naselenie pak sa pomacite.V oblasta 4E4 koqto e podelena mejdu Balgaria i Garciq  osnovnoto naselenie e pomacite i kogato oblasta e podelena mejdu dvete strani Garciq zapo4va masovi izselvaniq i ubiistva na pomacite ot pograni4nite raioni. I tova e fakt oshte stoqt ostankite na obezludenite sela. Izseleni i ubite sa bili hilqdi pomaci .Ta kato se po4nalo ot 4e4 do bqlo more naselenieto e bilo samo pomashko, a sega tova naselenie silno e namalqlo.Mnogo pomaci sa izseleni sred gryckite sela kato na 100 gyrci se padalo 1 pomak-celta bila pomacite da se sleqt sgyrcite i da zabravqt za korenite si.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Eтнос на помаците
« Reply #12 on: September 10, 2009, 11:37 »
Za kina ne iska soya dernek da se izucava gramatikata po mehtebite. Kolko clena sa v derneka (drujestvoto). Ya gledah edin sayt na pomacite v Ketenlik, ot kade sa sey pomaci. Te sa s inakva ruba, ne e kato drugine sela. Pik i imat edin dlyak kaval, sakiv ya ne sim vidvalo nah nasite Rodopite.

Offline iskeceli

  • iskeceli
  • Adviser
  • ****
  • Posts: 296
  • Gender: Male
Re: Eтнос на помаците
« Reply #13 on: September 10, 2009, 11:50 »
nasite pomaki imat edin dernek af iskeco .i kumandana mu yo od griciya ya hodi i videh go i dumihme tam votre af dernekane tam imeso tri urume i edin pomak sedeho na anno i vrit dumeho grickiy ye gi po pitah kavo raboto sha pravet tiye mi kazavat istot mlogu da pravet am ne miso rabati ne istot da nagadot nekvo po mektebene sade so nastorili 4 cd pomatskiy pesne i sedotz ey tam platot so od gritciya .as malko lafa  ne sodöt nashine tam.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Eтнос на помаците
« Reply #14 on: September 10, 2009, 12:03 »
Pomaski dirnek nacelo s trima urume (girci) i edin pomak i do segye samo 4 SD pomaski pesne. Aga sa namesi politikana siy stavat rabotite. Za Ketenlik kina ste ni kajes. Sva selo v Iskecensko (Ksanti) li e ili v Gumurcinsko. 

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42